Zeeland ov-chipkaart aantrekkelijker jeugdzorg niet werkstraffen voor vernielingen verwend met chipknip' Aardgas tanken in Zeeland Vervoerskaart Busvervoer op aardgas geeft aanzet voor net met schone brandstof. PZC Dinsdag 15 april 2008 3 OV-chipkaart in het Zeeuwse openbaar vervoer er zijn 3 verschillende kaarten de persoonlijke geschikt voor abonnement en oplaadbaar de niet-persoonlijke oplaadbaar de wegwerpkaart niet oplaadbaar, voor 1 rit. •trein: aan eind van de reis wordt de kaart weer gelezen bij poortjes. Reiskosten worden afgeschreven. •bus: passagier kan op tegoed binnen de stad/streek blijven reizen. •trein: reiziger houdt aan begin van de treinreis pas voor kaartlezer. Bij voldoende saldo gaat poortje open. •bus: reiziger houdt bij instappen kaart voor de kaartlezer. Er wordt per stad/streek een vast bedrag afgeschreven. •boot: er wordt per overtocht een vast bedrag afgeschreven. voor het openbaar vervoer heeft moeten aanschaffen. Op vrijwel el ke bank of giropas zit standaard een chipknip. In de wereld van het openbaar ver voer is het zo geregeld dat een 'de centrale overheid', zoals een pro vincie of een grote stad als Amster dam de voorwaarden mag stellen aan het openbaar vervoer in de ei gen streek. Zeeland besloot halver wege de jaren negentig om een proef te starten met elektronisch betalen in de bus. De Zeeland kaart, waar ook parkeergeld mee kon worden betaald, was geen lang leven beschoren en werd be gin 1999 ingehaald door de chip knip op de bankpas. Eén van de grootste nadelen van de chipknip is echter de relatief lange handelingstijd. De reiziger moet zijn kaart in de lezer steken, de buschauffeur moet het aantal strippen invoeren en de reiziger moet wachten op zijn bonnetje, dat als vervoersbewijs geldt. Het snelheidsprobleem is met de ov-chipkaart, die alleen voor een lezer moet worden gehouden, ver leden tijd. Om de reiziger te laten wennen aan de ov-chipkaart, zal de mogelijkheid om de chipknip te gebruiken even blijven bestaan. De voordelen De reiziger hoeft nooit meer de deur uit om een strippen kaart te kopen of de chipknip bij de bank op te laden. De ov-chipkaart kan thuis achter de computer of bijvoorbeeld in de bus worden opgeladen. Mensen hoeven minder lang te wachten voor de bus of bij het kaartjesautomaat. In de toekomst kunnen wel licht ook andere zaken met de ov-chipkaart worden afgere kend. Ook abonnementen op een traject (trein of bus) kunnen op de kaart worden gezet. I Op zoek naar een I stoere skelter? www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 PZC Machtelt de Vries/GPD, Donja Odijk bron Trans Link Systems De nadelen Alleen op een speciale lezer in de bus of trein of bij één van de servicepunten kun je zien hoeveel tegoed er nog op de ov-chipkaart staat. De portemonnee wordt weer een stukje dikker met een extra pasje. Vooral ouderen zullen in het begin moeite hebben met het nieuwe betaalsysteem in het openbaar vervoer. In tegenstelling tot de rest van Nederland hadden reizigers in de provincie Zeeland al de mo gelijkheid om 'elektronisch' te betalen in de bus. COMMENTAAR Het is maar goed dat de invoering van de chipkaart voor het openbaar vervoer flink vertraging oploopt. Want het blijft niet bij problemen met de kraakbaarheid. Dit blijkt uit de Zeeuwse variant die gedeputeerde George van Heukelom voorstelt. Hij wil de kaart wel, maar kiest voor een afwijkende toepassing. Geen kilometerprijs, maar afrekenen per zone. Geen twee kaartleesacties per reis, maar alleen inchecken aan het begin. Op Van Heukeloms wensenlijstje staan verder gratis verstrekking van de kaart en goede (Zeeuwse) voorlichting. Dat is allemaal prima, maar als alle provincies zo met hun eigen varianten komen, blijft er van de ov-chipkaart alleen maar onderliggende techniek over. Dus is wat extra tijd voor afstemming welkom. Uiteindelijk zal het tot een min of meer uniforme toepassing moeten komen. Want het is ondenkbaar dat de reiziger zich straks moet afvragen in welk gebied hij precies is en hoe hij zich daar met zijn ov-chipkaart moet gedragen. Dat de regels in Oud-Vossemeer anders zijn dan in Nieuw-Vossemeer. De kracht van zo'n kaart is juist dat iedereen er van Cadzand tot Roodeschool, in de metro of op de veerboot, blindelings mee uit de voeten kan. jeugdzorg bij het kind thuis, inzet van ervaren en gedegen opgeleide beroepsmensen in de jeugdzorg die ook over grenzen van regels en instellingen durven stappen. Dat probeert Zeeland ook, pareer de Van Heukelom hem. Met inzet van opvoedondersteuning in gezin nen, en in lichte vorm vanuit de Centra voor leugd en Gezin. Maar om dat mogelijk te maken wil Zee land de wachtlijstgelden uit Den Haag gebruiken om de gemeentelij ke jeugdzorg van de grond te til len. En dat mag weer niet van de ministeries, klaagde de gedeputeer de. Bovendien is nu al duidelijk dat door gebrekkig beleid uit Den Haag de gemeenten volgend jaar de zwarte piet krijgen bij de psy chosociale hulp aan jongeren, waarschuwde Borsels wethouder Marga Vermue. De ondersteuning en activering verdwijnt uit de AWBZ: de gemeenten moeten die taak volgend jaar overnemen. Maar met een budget, gebaseerd op de indicaties over 2008. Maar door een foutje van het ministerie mochten de eerste drie maanden geen indicaties gegeven worden. Dat voorspelt een tekort voor een hulpsoort die op jaarbasis driehon derd kinderen uit de wachtlijsten voor de jeugdzorg houdt, zei Ferry van den Brüle (BJZ). MIDDELBURG - Zes Arnemuidena- ren in de leeftijd van 19 tot en met 25 jaar zijn gisteren door de politie rechter in Middelburg veroordeeld tot taakstraffen van 80 tot 120 uur. Ook moeten de zes gezamenlijk een schadevergoeding van 3800 eu ro betalen. De Arnemuidenaren kwamen in de nacht van 9 februari, met de no dige drank op, luid schreeuwend een shoarmazaak aan de Vlas- markt in Middelburg binnen. Ze gooiden een ruit kapot en een maal binnen gooiden zij met alles wat los en vast zat en vernielden een deel van de inboedel. De tota le schade bedroeg 6400 euro. Ook mishandelden zij een personeels lid. Het personeelslid en een maat van hem wisten de groep met de schep van een pizzaoven en een vleesspies te verjagen. Op het na bijgelegen Plein 1940 kwam het tot een vechtpartij tussen de groep en de personeelsleden van de shoarmazaak. Op dat moment kwam de politie tussenbeide en kwam er een einde aan de vechtpartij. Wat de aanlei ding tot de 'overval' is geweest werd niet geheel duidelijk, maar het zou een 'discriminerende op merking' van een personeelslid te gen een plaatsgenoot zijn geweest. Van de politierechter kregen de Ar nemuidenaren naast de opgelegde taakstraf het advies om zich voortaan te beperken tot ranja in plaats van alcohol. MIDDELBURG - De bus gaat in Mid den-Zeeland op aardgas rijden. Er komt een aantal vulstations waar bussen en andere voertuigen die geschikt zijn voor deze brandstof hun tank kunnen volgooien. Het is de bedoeling dat ook biogas in het aardgasnetwerk kan worden gebracht. De vulstations en de bij komende voorzieningen zijn op wat langere termijn geschikt voor waterstof, dat wordt beschouwd als de - schone en klimaatvriende- lijke - brandstof van de toekomst. Bij de aanbesteding van het busver voer voor Midden-Zeeland heb ben drie ondernemingen inge schreven met aardgasbussen. De provincie heeft deze kans meteen benut. Het is een zeldzame moge lijkheid om in een niet stedelijk ge bied een gasnetwerk voor auto brandstof van de grond te krijgen. C5g] ov-chipkaart ^^opwaarderen Opwaarderen kan op de volgende manieren: De provincie Zeeland wil een 'Zeeuws model' invoeren van de ov-chipkaart die per 1 januari 2009 landelijk wordt ingevoerd. kaart halen 1 7— Reiziger haalt een OV-chipkaart bij een automaat op het station of bij een van de veertig servicepunten in de provincie in plaatsen met meer dan 5000 inwoners. Bij een van de veertig punten waar de kaart verkocht wordt. In de bus. Via internet. In de bibliobus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3