Buitengebied Verhalen en beelden maken plekken extra inspirerend 30 Dinsdag 15 april 2008 PZC Zeeland, zwaar op de hand? Welnee! Het beeld van Zeeuwen die zich spiritueel alleen ontplooien in de drie- maaldaagse kerkgang kan niet kloppen. Hoe zouden er anders zoveel inspirerende plekken kunnen zijn ont staan, allemaal door toe doen van mensen, meestal Zeeuwen. In Inspirerend Zee land staan er 50 bij elkaar. De kathedraal van Marinus Boezem op Neeltje Jans. Op de voorgrond de tekst van Ed Leeflang ten dat hij daar zijn eerste amou reuze ervaringen had, zullen we die straat met andere ogen bekij ken. Hetzelfde geldt voor de Dr. de Kockstraat in Bruinisse, genoemd naar de huisarts die twee jaar moest zitten wegens de moord op zijn vrouw. Een 'rotwuuf vonden de Bruënaren, blijkens de trouw en eer die ze hun dokter bewezen. We zullen ons zorgvuldiger door Zeeland bewegen en beter uit on ze doppen kijken, nu Inspirerend Zeeland ons op al dat moois gewe zen heeft. Want aan de kathedraal van Marinus Boezem, op Neeltje Jans zou je zomaar voorbij kun nen stuiven, terwijl juist daar de onmetelijke ruimte, de eeuwige wind, de menselijke- en de godde lijke maat bijelkaar komen. Hoewel de reis geografisch geor dend is, hebben de auteurs een duidelijke thema-indeling ge maakt, in kleur op een kaartje ge zet. Bekende Zeeuwen, zoals Etty Hillesum wier geboortehuis in Middelburg staat, vormen een aparte categorie. Zo brengt Philips Marnix van St Aldegonde ons naar Souburg, ds Stuerbaut laat ons kennismaken met Waterlandkerk je en Sandra Roelofs wijst ons op het bestaan van het gehucht Lun- tershoek. Een bekende Zeeuw die alomte genwoordig lijkt, is Omer Gielliet, pastoor in Breskens, beeldhouwer en voorvechter van natuur, milieu en menselijkheid. Hij vormt een categorie apart. Toen zijn houten beeld, Amos, in Hansweert een beetje begon te vergaan, bewogen de dorpelingen hemel en aarde om het in brons te laten gieten. Verder zijn de onderwerpen geru briceerd onder dood, geschiedenis, joods leven, kerken, spirituele cen tra, tuinen en Maria. Die laatste heeft in het calvinistische Zeeland door Mieke van der Jagt Wat maakt een plek in spirerend? Als we dat zouden weten, tobden we veel minder met de ruimtelijke ordening. Het kan ook nogal persoonlijk zijn. Wie zijn eerste grote liefde achter de ouderlijke ratiowoning is tegenge komen, kan zijn hele leven geïnspi reerd worden door de brandgang tussen de schuurtjes. Een natuur gebied kan al jaren verdwenen zijn, er kan een kerncentrale staan, maar menigeen blijft er iets erva ren wat voor een ander niet invoel baar is. Een plek kan door natuur lijke schoonheid overweldigen, maar meestal moet je er iets van wéten. Een persoonlijke herinne ring of iets wat de plek in de ge schiedenis of in de cultuur plaatst. In die laatste categorie hebben Marga Haas en Aarnoud van der Deijl er vijftig bijeengebracht in het boek Inspirerend Zeeland. Fo to's en teksten wijzen de lezer de weg over de eilanden en door Zeeuws-Vlaanderen, langs onver wachte juweeltjes, waarvoor dik wijls de zoomlens is gebruikt. Want kerken zijn er voor de spiri tuele beleving genoeg, maar vaak zijn het details die ontroeren, ver halen die je aan het denken zetten of initiatieven die geestdrift opwek ken. In een voorwoord bewijst Freek de Jonge met zijn eigen top-tien van Zeeuwse plekken - de Schalk laan in Kloetinge op zes - dat inspi ratie erg persoonlijk is. Nu we we Een vis op het droge symboliseert de ramp in Stavenisse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32