Zeeland Zeeuwse model maakt Rijk en gemeenten snappen 'Zeeland is Smeenk 0- PZC De krant 5 weken voor 15 euro! Politiek onvermogen zou de jeugdzorg blokkeren. 2 I Dinsdag 15 april 2008 PZC MARLEEN BLOMMAERT Er is sinds kort een nieuwe man in mijn leven. Ik heb hem onlangs leren kennen via internet en ik aanbid hem. 's Ochtends ren ik naar mijn pc om te zien of er nog berichtjes zijn en tot diep in de nacht doe ik alles wat hij me vraagt. Mijn man zit op de bank de krant te lezen en vraagt waar ik mee bezig ben. „Oh iets ingewikkelds", ant woord ik geheel naar waarheid. Opgewonden zit ik dagen ach ter mijn computer. Tot zaterdag dan, want toen was het afgelo pen. 'Het' was een afgrijselijke computerinfectie, malware. Te pas en te onpas verschenen er advertenties, zgn. popups, op mijn scherm. Ringtones, Alice, daten voor 50-plussers (het idee!) en natuurlijk het verplichte vrou wenvlees in onvoorstelbare hoe veelheden. Firewall, Virusscan ner, Spywarescanner en popup- blokkering hielpen niets. Sterker nog, het leek steeds erger te worden. Toen ik tijdens het schrij ven voor de vierde keer binnen een minuut dezelfde uitdagen de dame moest wegklikken en ook dat niet meer lukte ben ik op queeste gegaan op het internet. En daar vond ik HEM, mijn ridder op het witte paard in glanzend harnas. Smeenk: een onbetaalbaar mens, die mij stap voor stap en geduldig heeft geholpen het virus uit te roeien. Smeenk hielp mij zon der dat hij daar geld voor wilde. Op mijn verzoek bracht hij me in contact met Marieke, één van de eigenaren van de site www.hijackthis.nl die me vertelde waarom ze dit doen: ze vin den het leuk om mensen te helpen en ze vinden het een uitda ging om de rotzooiverspreiders te slim af te zijn. Geld hoeven ze niet, dankbaarheid en uitdaging zijn voldoende. Ik geloof op slag weer in engelen, de wereld, de mens in het al gemeen en Smeenk in het bijzonder natuurlijk. Ze zijn er ook Daar vond ik HEM, mijn ridder op het witte paard COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening Weg met de poortjes en vergeet het uitchecken. Om de 'Randstedelijke' ov-chipkaart ook voor Zeeland aantrekkelijk te maken, broedt de provincie op een Zeeuwse variant. door Joeri Wisse Nee, de provincie Zee land wil niet met een ei gen ov-chipkaart ko men. Maar om het ver plichte nieuwe betaalsysteem in het openbaar vervoer toch aantrek kelijk te maken voor Zeeuwen, heeft gedeputeerde George van Heukelom een 'Zeeuwse variant' op het landelijk systeem bedacht. Daarbij kan exact dezelfde kaart worden gebruikt, maar wordt een reis met de bus of de boot op een alternatieve manier afgerekend. Zeeland kan zich een eigen model makkelijk permitteren en een ei gen systeem en van de busreizi gers blijft 95 procent binnen de provinciegrenzen. „En die overige vijf procent gaan bijna allemaal naar Rotterdam. Die blijven dus in een Zeeuwse bus zitten." Belangrijkste reden voor een Zeeuwse variant is dat aan het lan delijk systeem grote nadelen kle ven voor onze provincie, vindt Van Heukelom. „Ik wil graag een eenvoudiger systeem zodat het makkelijker wordt om met de ov-chipkaart van A naar B te rei zen." Óm dat te bereiken onder zoekt de gedeputeerde of het mo gelijk is dat een reiziger straks al leen bij het instappen van de bus zijn ov-chipkaart langs de lezer hoeft te halen. Daarbij wordt er een vast bedrag afgeschreven, in plaats dat er per kilometer wordt afgerekend. In het Zeeuws model betaal je bij voorbeeld voor een reis binnen een deel van Zeeuws-Vlaanderen of een stad als Middelburg stan daard 2 euro. Het voordeel van dat systeem, waarbij de provincie wordt opgedeeld in een beperkt aantal streken, is dat de reiziger niet zoals in de rest van Nederland weer moet uitchecken aan het eind van de reis. „Want dat vind ik één van de grootste nadelen", zegt Van Heukelom die de ov-chip- kaart zélf heeft uitgeprobeerd in de regio Rotterdam, de regio waar momenteel een proef loopt. „Stel dat je in Rotterdam op de trein met eindbestemming Den Haag in stapt. De lezer haalt dan het be drag voor de reis naar de eindbe stemming van de kaart af Als je halverwege in Delft uitstapt en je vergeet uit te checken, dan heb je toch tot Den Haag betaald." Het is overigens niet voor niets dat het systeem uitgerekend in Rotter dam wordt getest. „Die stad heeft veel voordeel van de ov-chip kaart." Omdat mensen alleen na betaling met de ov-chipkaart door de poortjes kunnen, is het vrijwel onmogelijk om zwart te rijden en dat verhoogt de sociale veiligheid op de trein- en metrostations. Zie daar twee problemen die in Zeeland nauwelijks spelen. In te genstelling tot de acht procent zwartrijders bij het Rotterdamse vervoerbedrijf RET, rijdt in Zee Zowel de strippenkaart als de chipknip wordt overbodig in de bus, als de OV-chipkaart zijn intrede doet. foto Marijke Folkertsma land nog geen procent van de men sen zonder te betalen met de bus. Bovendien kent Zeeland weinig problemen met hangjongeren en zwervers op de stations. Poortjes op bijvoorbeeld de stations van Goes en Middelburg kunnen juist tot extra problemen leiden, omdat die veelvuldig worden gebruikt door bewoners die van de ene naar de andere kant van het spoor willen lopen. „Tegen die poortjes ga ik me heftig verzetten." Om ervoor te zorgen dat reizigers in de provincie probleemloos de overstap naar de ov-chipkaart kunnen ma ken, heeft de gedeputeerde een reeks aan maatregelen bedacht. Be halve dat hij de kaart gratis wil ver strekken aan de Zeeuwen, geeft hij een financiële beloning aan ver voersbedrijven Veolia Transport en Connexxion als zij er in slagen de kaart probleemloos te introdu ceren. „En ze krijgen een boete als het misgaat." Ook over de aan schaf- en oplaadpunten van de kaart zijn richtlijnen gemaakt, ver gelijkbaar met de strippenkaart. Voor elke Zeeuw moet er binnen een straal van twintig kilometer, in elke kern met vijfduizend inwo ners of meer en in de bibliobus een servicepunt te vinden zijn. Verder zet Van Heukelom in op een helpdesk voor visueel gehandi capten en een uitgebreide voorlich ting. Met 'zijn' systeem ziet Van Heukel om de ov-chipkaart best zitten. „In Hong Kong heb ik ook met zo'n systeem gereisd, dat verliep al lemaal heel soepel. Ik heb er zelfs nog een ijsje mee afgerekend." Terwijl heel Nederland zich mo menteel nog moet behelpen met de ouderwetse strippenkaart, be vinden Zeeuwen zich al jaren in de bevoorrechte positie dat ze een busreis met hun chipknip kunnen betalen. Daarmee loopt onze pro vincie al jaren voor op de rest van Nederland. „De chipknip is een verrekt makke lijk systeem", vindt ook gedepu teerde George van Heukelom. „Nu we de ov-chipkaart moeten invoe ren is dat één van de grote proble men voor de provincie Zeeland." Het grote voordeel van de chip knip is dat niemand 'm speciaal De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Claudia Sondervan GOES - Raadsleden, wethouders én Tweede Kamerleden weten te wei nig van jeugdzorg om de proble men met wachtlijsten te overzien, laat staan te verhelpen. Dat werd gisteravond duidelijk op een werk conferentie in Goes die het Zeeuw se CDA in Goes belegde. Het doel van CDA-Statenlid en ini tiatiefneemster A. Koppejan was een aanvalsplan met actiepunten te vergaren om de Zeeuwse jeugd zorg vlot te trekken. Waar de CDA-politici met hulp van Bureau Jeugdzorg, jeugdhulpverlener AZZ, Algemeen Maatschappelijk Werk en gedeputeerde George van Heukelom (jeugdzorg) op uitkwa men was een conclusie: zolang Den Haag de geldstromen voor de jeugd langs vier ministeries met elk hun eigen bureaucratie laat lo pen, regelgeving grote hiaten kent en de Tweede Kamer het ene na het andere verbeteringsprogram ma de sector injaagt, blijven hulp verleners langs elkaar heen wer ken, schieten budgetten tekort en wordt gemeenten niet duidelijk wat zij aan preventieve jeugdzorg moeten oppakken. Jeugdzorg- woordvoeder voor het CDA in de Tweede Kamer Coskun <5örüz pleitte ervoor de opvoeding terug te geven in handen van de ouders. Kinderen zijn hun verantwoor- Cebrekkig Haags beleid en bureaucratie frusteren Zeeuwse jeugdzorgplannen ding, ook financiëel en juridisch als zij schade veroorzaken, stelde hij. Wat de jeugdzorg volgens hem nodig heeft is opvoedhulp vanuit de Centra voor Jeugd en Gezin,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2