EU handhaaft heleid biobrandstof Berlusc?ni grote winnaar Agent loopt blauw aan 10 en 11 Staatssecretaris twijfelt of beveiliging kaart volgend jaar in orde is. Word ook abonnee! Voedselcrisis is geen aanleiding om doel bij te stellen. Dronken Axelaar rijdt gebouw binnen Klassieke zeilboten passeren 'de Zwaan' HET WEER: Geregeld zon Dinsdag 15 april 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 89 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 'Ov-chip in 2009 onhaalbaar' DEN HAAG - Staatssecretaris Tineke Huizinga (Verkeer) betwijfelt of de ov-chipkaart in januari 2009 landelijk kan worden ingevoerd, zoals is gepland. Dat heeft zij gis teravond in een brief aan de Twee de Kamer geschreven. Huizinga baseert zich op de con tra-expertise van een TNO-onder- zoek naar de beveiliging van de ov-chipkaart dat in januari werd gepresenteerd. Zij had de Royal Holloway University in Londen opdracht gegeven voor een 'dou ble check'. De staatssecretaris moet besluiten of zij in januari de strippenkaart afschaft, zodat de ov-chipkaart het enige vervoerbe- wijs in bus, tram en metro wordt. „Maar ik heb er een hard hoofd in dat er op tijd een veilige en be trouwbare ov-chipkaart is", aldus Huizinga. Zij heeft de vervoersbe drijven gevraagd 'zo snel mogelijk te reageren'. Volgens TNO zou het nog zeker twee jaar duren voordat misbruik van de ov-chipkaart uit de hand zou kunnen lopen. Maar volgens het Engelse instituut is grootschalige fraude nu al eenvou dig mogelijk. De huidige chip, de Mifare Classic, kan snel en goed koop worden gekopieerd. Kwaad willigen kunnen het saldo op een kaart veranderen en zelfs illegaal op andermans saldo reizen. Ook de Zeeuwse gedeputeerde De veiligheid van de nieuwe ov-chipkaart is nog onvoldoende gegarandeerd. Uit onderzoek blijkt dat met de kaart eenvou dig gefraudeerd kan worden. George van Heukelom (SGP, open baar vervoer) betwijfelt of de in- voerdatum van 1 januari gehaald wordt. „Er moet nog zoveel gebeu ren, er is nog geen apparatuur, er zijn nog geen pasjes en het bedrijf dat alle transacties moet gaan ver werken is nog niet klaar." Nu ook de tweede beveiliging van de ov-chipkaart is gekraakt door we tenschappers van de Radboud Uni versiteit in Nijmegen, is de kans op uitstel van de introductie al leen maar groter geworden. Van Heukelom: „Zodra de bedrijven klaar zijn om de kaart te leveren, zijn ook wij gereed om de afspra ken na te komen. Maar zolang de veiligheid niet gegarandeerd is, komt die kaart hier niet." Van Heu kelom vindt dat de ov-chipkaart gratis moet worden voor alle Zeeuwen. Zo wil hij een succesvol le introductie bereiken. „Wie 'm gratis krijgt, wil er ook graag wat mee gaan doen", is de gedachte van de gedeputeerde. De plastic pas kost voor de rest van Neder land tot 7,50 euro in aanschaf. pagina 2/3: Zeeuws model maakt kaart aantrekkelijker pagina 3: commentaar STELLING EN Zeeland: 2, 3, 21 t/m 27; Binnen land: 4 t/m 6; Buitenland: 7 en 8; Meningen: 9; Beurs: 12; Economie: 13; Weer: 18; Strips: 19; Cultuur: 19; Buitengebied: 31; Sport: 33 t/m 37; Televisie: 38 en 39. Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800-0231 231 711688 555530 Biobrandstof leidt tot hongers nood reageer op www.pzc.nl Brand in Groningen komt Ajax goed uit aantal reacties: 334 ROTTERDAM - In Rotterdam is gisteren de twintig- het startschot gaf voor het grootste Nederlandse pen zo snel mogelijk Zeeland te passeren om van- ste Race of the Classics van start gegaan. De bo- studenten-zeilevenement bestaande uit negen- ochtend in Oostende aan te komen. Morgen ten voeren langs de Erasmusbrug nadat minister tien klassieke zeilschepen. staat de oversteek naar Engeland op het program- Maria van der Hoeven van Economische Zaken Na de showstart op de Maas probeerden de sche- ma. foto Koen van Weel/ANP BRUSSEL - De EU is voorlopig niet van plan zijn doelstelling, dat in 2020 tien procent van alle energie van biobrandstoffen afkomstig moet zijn, aan te passen. Door de stijgende voedselprijzen in de we reld neemt de roep toe om die doelstelling te verlagen. De produc tie van gewassen voor biobrand stof gaat vooral in da.derde wereld ten koste van de voedselproductie. Een woordvoerster van de Europe se Commissie benadrukte gisteren dat de EU-regeringschefs de tien procentsnorm vorige maand nog hebben bekrachtigd. Toen is ge zegd dat de productie duurzaam moet zijn en dat nieuwe, minder grondstoffen vergende technologie ën moeten worden gebruikt. Een speciale EU-werkgroep gaat de ko mende tijd de criteria achter de doelstelling evalueren. Ontwikkelingsorganisaties verwij ten het westen de voedselcrisis te hebben veroorzaakt door hun roep om meer biobrandstoffen, Hoewel het gebruik van gewas sen voor brandstof ten koste gaat van de voedselproductie is de EU niet van plan het beleid rond biobrandstof aan te passen. die de C02-uitstoot moeten ver minderen. Sommigen waarschu wen dat ook de voedselproductie in de EU gevaar loopt door de toe nemende vraag naar gewassen voor biobrandstof De sterk gestegen voedselprijzen in de wereld, onder meer door de teelt voor biobrandstof, leiden tot zorg bij minister Gerda Verburg (Landbouw). „Als we moeten kiezen, kunnen we beter produceren voor de mond dan voor de motor", zei Ver burg gisteren bij het EU-beraad van landbouwministers. pagina 6: de held van vroeger is nu crimineel ROME - Italië krijgt waarschijnlijk weer een regering onder leiding van Silvio Berlusconi. De conserva tieve oppositieleider krijgt een rui me meerderheid achter zich in de Senaat en een kleine meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Dat heeft de publieke omroep RAI gisteravond gemeld. Volgens RAI komt Berlusconi in de Senaat op 164 van de 315 zetels en zijn rivaal voor het premierschap, Walter Vel- troni, op 139. In het Italiaanse Huis zou Berlusconi 6 procent voor sprong hebben. De Italiaanse parle mentsverkiezingen werden zon dag en gisteren gehouden. pagina 7: regering Rome erg rechts AXEL - Beneveld door flink wat glaasjes alcohol wist een 52-jarige inwoner van Axel het verschil niet meer tussen de eerste versnelling en de achteruit. En dus reed de man gisteravond rond kwart over zeven pardoes een pand aan de Markt in Axel binnen. Het gebouw stond leeg, zodat niemand ge wond raakte. De beschonken Axc- laar bleek bijna vier maal de toege stane hoeveelheid alcohol te heb ben genuttigd. Over de schade was gisteravond nog niets bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1