Buitenland Akkoord over nieuw kabinet in Kenia IMF wil commissie van toezichthouders Oppositie Zimbabwe is hoos over hertelling Winst in Nepal voor ex-rebellen Oppositieleider Odinga wordt premier van coalitieregering. Vanavond blijkt of mediamagnaat voor de vijfde keer premier is. Bos: alles doen om gevolgen kredietcrisis te beperken. Controle stemmen zou gesjoemel door regering in de hand werken. PZC Maandag 14 april 2008 j 9 NAIROBI - In Kenia is gisteren, na weken onderhandelen, een coali tieregering gepresenteerd. Die moet een eind maken aan de poli tieke crisis waarin het land ver keert sinds de presidentsverkiezin gen van eind december. Oppositie leider Raila Odinga is tot premier benoemd. President Mwai Kibaki maakte de namen van de ministers op televi sie bekend. Hij kwam zaterdag tij dens geheime onderhandelingen met Odinga tot een akkoord, aldus de BBC. Zowel Kibaki's PNU als Odinga's ODM levert een vicepremier. De eenheidsregering telt in totaal veer tig ministers. De belangrijkste rege ringsposten blijven echter in han den van Kibaki's partij of haar bondgenoten. „Laten we de politiek opzij zetten en aan het werk gaan", zei Kibaki die geflankeerd werd door Odinga. De regering moet een nieuwe grondwet opstellen waarin aller hande openstaande kwesties wor den opgelost, zoals onvrede over landverdeling, rijkdom en macht. In februari stemden Odinga en Ki baki, na bemiddeling van voorma lig VN-topman Kofi Annan, in met een coalitieregering. Beide lei ders konden het echter lange tijd niet eens worden over de verde ling van de ministersposten in het kabinet. Toen de afgelopen dagen het geweld her en der oplaaide, nam de internationale druk op de beide leiders toe om snel tot een akkoord te komen. De oppositie beschuldigde na de stembusgang Kibaki van fraude. In het daaropvolgende geweld kwa men zeker vijftienhonderd men sen om en raakten zeshonderddui zend mensen ontheemd. Oud-premier Silvio Berlusconi brengt zijn stem uit in Milaan. foto Daniel dal Zennaro/EPA door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Wonderen belooft Silvio Berlusconi niet meer. De Italianen krijgen zelfs te horen dat er aan on plezierige maatregelen niet valt te ontkomen nu het land ('dankzij de regering-Prodi') uitgeteld op de grond ligt. De slogans 'Richt je op Italië' en 'gelukkig dat Silvio er nog is' klinken dit keer banaal en vlak. Maar zijn trukendoos is altijd vol. En dus belooft Silvio Berlusconi in de allerlaatste minuten van de offi ciële campagnespeeltijd dat de we genbelasting wordt afgeschaft. „Een mooie klapper", aldus zijn ei gen kranten in het afgelopen week einde. Voor de 'tifosi' van AC Mi lan (25 procent van het electoraat) is er het Braziliaans cadeautje Ro- naldinho. Het is te doorzichtig, te glad. Maar Silvio Berlusconi, bijna 72 jaar inmiddels, blijft er mee wegkomen. Boekenkasten zijn volgeschreven over het fenomeen. De mediamag naat die nooit een oplossing voor zijn belangenconflicten heeft wil len vinden, probeert voor de vijf de keer premier te worden. En opnieuw begrijpt vooral het buitenland er niets van. De Britse bijbel van het establishment, The Italië naar de stembus Ruim 47 miljoen kiesgerechtig de Italianen zijn opgeroepen gisteren en vandaag een nieu we Kamer van Afgevaardig den en een nieuwe senaat te kiezen. De belangrijkste kanshebbers om de vertrekkende premier Romano Prodi op te volgen, zijn ex-premier en mediamag naat Silvio Berlusconi van het Volk van de Vrijheid en de oud-communist en journalist Walter Veltroni van de Demo cratische Partij. De stembureaus zijn vandaag nog tot 15.00 uur geopend. Economist, oordeelt ook nu weer keihard: „Deze man is niet ge schikt om Italië te regeren." Voor de helft van de Italianen blijft Berlusconi echter wel ge schikt. Dat kan niet zijn vanwege zijn prestaties als premier. Zijn vo rige regeerperiode (2001-2006) ken de geen hoogtepunten. Inkomens en productiviteit daalden. Met op maat gesneden wetten voor hem zelf en amnestieregelingen voor be lastingontduikers, ondergroef hij de rechtsstaat. Het zit hem dus in de magie, in charisma en ongrijpbare dingen als 'de volksaard'. De Italianen hou- 'Deze man is niet geschikt om Italië te regeren' den ervan behaagd te worden, en accepteren dat daar valse compli menten en klinkklare leugens bij horen. Berlusconi verstaat de kunst van het behagen en flirten als geen ander. Hij is tegelijk de va der die het allemaal weet, de min naar die je al je ellende doet verge ten en de vriend die met vette knipogen duidelijk maakt dat ook hij lak heeft aan de regels. Berlusconi doet beloftes waarvan iedereen weet dat hij die niet kan waarmaken. Zijn aanhang vindt het toch prachtig. En bij de 70 pro cent van de Italianen die voor hun nieuws alleen de televisie gebrui ken, blijft de boodschap hangen. Aan de basis van Berlusconi's suc ces ligt het ijzeren wantrouwen van de Italianen in de Italiaanse medemens, de rotsvaste overtui ging dat iedereen - als hij de kans krijgt - steelt of fraudeert. Daarbij past ook vijanddenken, maar daar was Berlusconi deze keer zuinig mee. Pas in de laatste dagen begon hij zijn directe tegenstander Wal ter Veltroni, oud-burgemeester van Rome, te beledigen en een communist te noemen. Berlusconi lijkt niet helemaal ze ker te zijn. Volgens hem hangt er 'fraude in de lucht'. Via zijn kran ten, riep hij zijn aanhang gisteren op te posten bij de stemlokalen als 'hoeders van de waarheid'. door Cert van Harskamp WASHINGTON - Alles moet in het werk worden gesteld om wereld wijde gevolgen van een eventuele volgende kredietcrisis te beperken. Dat zei minister Wouter Bos van Financiën na afloop van het voor jaarsoverleg van het Internationaal Monetaire Fonds (IMF). De 185 landen in het IMF besloten in het afgelopen weekeinde een in ternationale commissie van toe zichthouders op te richten. Die moet informatie verzamelen van nationale centrale banken en die informatie delen met andere lan den. Daarmee hoopt het IMF de gevolgen voor een eventuele vol gende kredietcrisis te beperken. De huidige kredietcrisis, die aan het rollen is gebracht door de in stortende huizenmarkt in de VS, heeft onnodig veel slachtoffers ge maakt. Banken vertrouwen elkaar niet, omdat zij niet weten welke fi nanciële instelling geld heeft zit ten in 'slechte' hypotheken aan minder draagkrachtige Amerikaan se huizenbezitters. Banken lenen elkaar geen geld meer uit en hou den de hand op de knip voor be drijven die graag willen investe ren. Daardoor is de Amerikaanse economie nagenoeg stilgevallen en zwakt de Europese groei af Overigens wordt binnen de Euro pese Unie ook gesproken over een internationaal financiële toezicht houder. Bos stelt dat een kredietcri sis niet te voorkomen is. Hij waar schuwt voor te hoge verwachtin gen van de initiatieven van het IMF en de EU, omdat zij geen be voegdheid hebben regels op te leg gen. KATHMANDU - De voormalige maoïstische rebellen stevenen in Nepal af op een verkiezingsover winning. Voorlopige uitslagen lij ken erop te wijzen dat zij bij de donderdag gehouden parlements verkiezingen een absolute meer derheid hebben behaald. In 115 kiesdistricten waar de stemmen zijn geteld, hadden de maoïsten in middels 61 overwinningen be haald, zei de kiesraad gisteravond. De Nepalese Congrespartij moet het nog doen met twintig zetels en de Communistische Partij van Nepal met achttien. Van oudsher is de Congrespartij de grootste en machtigste partij van Nepal. De stemming voor de 601 zetels volgt een gecombineerd systeem van directe verkiezingen en pro portionele vertegenwoordiging, uitgebreid met quota voor een mi nimumaantal vrouwen. Het sys teem is zo complex dat de uitslag op zijn vroegst eind van de maand kan worden verwacht. HARARE - In Zimbabwe wordt een deel van de stemmen van de om streden verkiezingen van eind maart herteld. De oppositie van het Afrikaanse land reageerde woe dend en kondigde juridische stap pen aan. Zij vreest door gesjoemel alsnog de verkiezingen te verlie zen. De kiescommissie wil komende za terdag in 23 van de 210 kiesdistric ten de stemmen laten hertellen die op 29 maart zijn uitgebracht tij dens de presidents- en parlements verkiezingen. In de betreffende 23 kiesdistricten waren klachten inge diend over mogelijke onregelmatig heden. In 22 gevallen maakte de re geringspartij Zanu-PF van presi dent Robert Mugabe bezwaar, in één de Beweging voor Democrati sche Verandering (MDC) van op positieleider Morgan Tsvangirai. Volgens tot nu toe bekende resulta ten won de oppositie de parle mentsverkiezingen met nipt ver schil. De partij van Tsvangirai claimt ook de overwinning bij de presidentsverkiezingen. De uitslag daarvan is nog niet bekendge maakt, wat de oppositie een doorn in het oog is. Zij vreest ge knoei met de uitslagen. De MDC stelde een dag eerder dat president Mugabe met steun van de militairen eigenlijk een soort coup heeft gepleegd om aan de macht te kunnen blijven. De mili tairen zouden de macht hebben overgenomen. Een samenwerkingsverband van veertien landen in zuidelijk Afri ka, de SADC, riep Zimbabwe op de uitslag van de verkiezingen 'spoedig' bekend te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9