Binnenland 'Aftreden politici vaak persoonlijk' Kamer wil buitenlandse krakers afschrikken met strafverhoging KRAS.NL Twijfels over missie Darfur Vliegkosten van Oranjes leiden tot vragen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 S Utrechtse onderzoekers: bewindslieden minder gehecht aan het pluche. Bestemming op pand moet sneller gewijzigd worden tegen leegstand. Minister Eurlings vermeldt veel te lage bedragen in jaarverslag. Voordelige fly-drives door Griekenland? Kijk op KRAS.NL/Griekenland! PZC Maandag 14 april 2008 5 door Dick Hofland DEN HAAC - Ministers en staatsse cretarissen zijn niet zo verliefd op het pluche als vaak wordt gedacht. Tot die conclusie komen onderzoe kers van de Universiteit Utrecht. Mark Bovens en Thierry Wever be studeerden de kabinetten vanaf Beel-I in 1946 tot en met Balkenen- de-III in 2006. Daarbij is gekeken naar individuele zaken; collectieve aftredens als gevolg van kabinets- crises en na verkiezingen zijn bui ten beschouwing gebleven. Zij con cluderen dat bewindslieden door- DEN HAAC - Minister Eimert van Middelkoop (Defensie) heeft er een hard hoofd in om Nederland se troepen naar de Sudanese regio Darfur te sturen. Het kabinet loopt tegen tal van zaken aan die het lastig maken om mee te doen aan de gecombineerde missie van de Afrikaanse Unie en de Verenig de Naties. Zijn collega Maxime Verhagen (Buitenlandse Zaken) liet zich al kritisch uit over een Nederlandse deelname. Vooral de beveiliging is een heikel punt. Nederland kreeg tot nu toe als enig westers land toe stemming van Sudan om naar Dar fur te komen. Volgens Van Middelkoop betekent dit dat Nederland dan voor zijn ei gen militaire bescherming moet zorgen, waardoor het aantal man schappen zal verdubbelen. Bovendien gaat Nederland bij mili taire missies altijd uit van deelna me van een of meer andere sterke partners, meestal westerse landen. gaans wel degelijk vertrekken als de Tweede Kamer geen vertrou wen meer in hen heeft. Bovendien klopt het beeld niet dat de meeste bewindslieden die wel aftreden dat doen vanwege politie ke affaires of doordat het politiek vertrouwen ontbreekt. Veel be windslieden zijn in het verleden afgetreden om persoonlijke rede nen. Zij werden ziek, kregen een andere baan aangeboden, vonden het ambt te zwaar of overleden. De jaren zestig en zeventig waren Bewindslieden stappen door- gaans op als de Kamer geen ver trouwen meer in hen heeft. Van een 'sorry-democratie' is geen sprake, aldus onderzoek. rustige parlementaire periodes, maar dat veranderde in de jaren tachtig tijdens de kabinetten Lub bers. In die periode traden er be windslieden af wegens gebrek aan vertrouwen bij het parlement. Die kabinetten contrasteren sterk met de kabinetten-Kok van de jaren ne gentig. Na de eeuwwisseling verandert de situatie opnieuw. Voor het eerst in de parlementaire geschiedenis wordt zelfs de 'Carrington-doctri- ne' toegepast en treden er minis ters af vanwege grove fouten van het ambtelijk apparaat. „Wanneer je het aantal vertrouwensbreuken afzet tegen het aantal dagen dat een kabinet heeft geregeerd, dan zijn de kabinetten Balkenende zelfs koplopers in de naoorlogse parlementaire geschiedenis", aldus de onderzoekers. „Nog nooit eer der zaten de bewindslieden zo los jes op het pluche." Voor deze kabi netten geldt volgens de onderzoe kers niet de term 'sorry-democra tie', die is bedacht door SP-leider Jan Marijnissen. Hij karakteriseer de daarmee een politieke cultuur waarin bewindslieden spijt betui gen en vervolgens blijven zitten. Bovens en Wever stellen dat Marij nissen daarmee suggereert dat be windslieden in het verleden wel bereid waren om af te treden wan neer zij zelf of hun ambtenaren grote steken lieten vallen. De uit komsten van het onderzoek beves tigen dat beeld niet. door Sandra Donker DEN HAAC - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil de straf op kra ken verhogen. Dat is vooral nood zakelijk om buitenlandse krakers af te schrikken, aldus CDA-Kamer- lid Jan ten Hoopen. De fracties van CDA, Christenu nie en WD werken aan een initia tiefwetsvoorstel waarin een ver bod op kraken wordt vastgelegd. De strafverhoging zal daarin wor den vastgelegd. Op dit moment kunnen alleen de krakers die een huis in bezit nemen dat nog geen jaar leegstaat, veroordeeld worden tot vier maanden cel. Volgens Ten Hoopen wordt een groot deel van de kraakpanden be volkt door mensen uit met name Duitsland, België en Spanje. „Zij komen hier naartoe omdat kraken in hun eigen land verboden is. Ik vind dat een hele ongewenste ont wikkeling." Ten Hoopen zegt dat hij 'zelden nog' krakers van Neder landse afkomst aantreft in de pan den die hij bezoekt. Vooral bij kor te bezettingen zijn veel vreemde lingen betrokken. De Tweede Kamer dringt al enkele jaren aan op een verbod, maar tot nog toe kwam het niet van de grond. Het vorige kabinet was voorstander, maar de huidige mi nister van Vrom, Ella Volgelaar, heeft haar twijfels. Om die reden besloten CDA, WD en CU zelf maar een wetsvoorstel te maken. Een Kamermeerderheid wil een kraakverbod en hogere straffen op kraken. Veel gemeenten zien dat niet zitten uit vrees voor een toename van het woningtekort. Naast hogere straffen willen de fracties leegstand tegengaan door een bestemming op een pand snel ler, namelijk binnen een maand, te kunnen wijzigen. Nu gaan daar vaak ellenlange procedures aan vooraf, zodat de gebouwen leeg blijven. Het voorstel, dat ook ge steund wordt door PW en SGP, moet eind dit jaar in de Tweede Kamer liggen. Buiten de Kamer is het draagvlak voor een kraakverbod niet groot. Gemeenten zien er niets in. De 31 grootste steden hebben dat on langs nog herhaald in een gesprek met Vogelaar. Zij vrezen dat het toch al nijpende tekort aan wonin gen alleen maar toe zal nemen, en bovendien kan kraken een effec tief middel zijn tegen malafide spe culanten. In verschillende steden hielden krakers in het afgelopen weekein de acties. HILVERSUM - De Tweede Kamer wil opheldering over de kosten van de vliegreizen van het Konink lijk Huis, zo meldde RTL Nieuws zaterdag. Volgens onderzoek van RTL liggen de totale vliegkosten van de Oran jes veel hoger dan aan de Tweede Kamer is gemeld. PvdA, PW, SP en D66 willen dat premier Balken ende morgen per brief openheid van zaken geeft. Kamerleden kla gen dat zij op deze manier geen goede controle uit kunnen voeren op de besteding van belastinggeld. Leden van het Koninklijk Huis kunnen gebruikmaken van het re geringsvliegtuig en van ingehuur de vliegtuigen. Het ministerie van Verkeer betaalt de kosten en legt daarover eens per jaar in het jaar verslag verantwoording af aan de Kamer. In 2004 en 2005 gaf het mi nisterie aan dat de kosten respec tievelijk 205.000 en 275.000 euro bedroegen. In werkelijkheid lagen zij boven de 1 miljoen euro, aldus RTL. Vorig jaar gaf minister Camiel Eur lings (Verkeer) bij het jaarverslag over 2006 aan dat er 'abusievelijk' verkeerde informatie was gegeven. Alleen de kosten van de inhuur van vliegtuigen zijn gemeld. Niet die van het regeringsvliegtuig. Volgens RTL, dat beschikt over een conceptjaarverslag over 2007, dreigt Eurlings opnieuw onvolledi ge informatie te verstrekken. Terwijl de kosten al jaren boven de miljoen euro liggen, geeft hij in het conceptverslag aan dat de vlieg reizen van de Oranjes in 2007 585.000 euro bedroegen. In een reactie gaf de bewindsman toe dat dit hoger behoort te zijn, namelijk 672.000 euro. Maak vanaf slechts 649 uitgebreid kennis met Kreta! Dit eiland staat niet alleen bekend om haar mooie stranden, maar ook om de afwisselende natuur en witte dorpjes. 8/15 dgn KRETA COMPLEET v.a. 649 De naam van deze reis zegt het al; alle highlights van Kreta komen aan bod! Van het populaire Chania tot de ruige Kotsifou- kloof in het zuiden en van het archeologische Knossos tot de badplaats Aghios Nikolaos. Ook het bekende Heraklion, Elounda en Spinalonga worden niet vergeten op ons programma. Cultuurliefhebbers opgelet! Wat dacht u van een reis langs de highlights van Griekenland? Bij KRAS boekt u deze al vanaf slechts 859 inclusief excursies, ontbijt en 5 diners! 8 dgn ANTIEK GRIEKENLAND v.a. 859 Tijdens deze reis maakt u kennis met de culturele hoogtepun ten van het Griekse vasteland! We bezoeken o.a. de metropool Athene met de imposante Akropolis, Epidaurus met het gigan tische oude theater, Mycene, Olympia, het orakelheiligdom van Delphi en Kalambaka met de Metéora-kloosters. Vertrekdata: 4-18/6, 2-16/9 en 1-15/10 Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/35079 Unieke bestemming! De honderden eilanden van de Cycladen behoren absoluut tot het mooiste van Griekenland! Bij KRAS boekt u deze bijzondere reis al vanaf slechts 1199! 15 dgn DE IDYLLISCHE CYCLADEN v.a1199 Een avontuurlijke en prachtige reis waarbij we met ferryboten van eiland naar eiland reizen. Vanuit Piraeus, de havenstad van Athene, doen we Santorini, Naxos, Paros, Mykonos en Delos aan. De azuurblauwe wateren, grillige baaien en schilderachtige vissersdorpjes zullen u zeker versteld doen staan! Vertrekdata: 5-19/6, 3-13/9 en 5/10 Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/35080 3 Vertrekdata: 15-29/5,12-19/6, 4-18/9 en 2-16/10 Zie www.kras.nl/35075 (8 dgn) of /35076 (15 dgn) waarom zou je verder zoeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5