Zeeland Landbouwmuseum Goemanszorg moet iets extra's kunnen bieden Wijze lessen in Brouwershaven 'Na de A van Compost bewijst nut van afvalscheiding Nekklachten na kettingbotsing Nieuwerkerk Opening seizoen door jonge bakker en Vrouw achter Zeelandia'. 02 Brandweerploegen Tholen en Wemeldinge winnen eerste prijs. Hoge kwaliteit bij vijfde editie van Zierikzee Vocaal in Nieuwe Kerk. Delta deelt gratis zakken compost uit op Zeeuwse milieustraten. 12 I Maandag 14 april 2008 PZC door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het 'wij-gevoel' vast houden. Zorgen dat je, als mu seum in het achterland, iets extra's te bieden hebt. Dat is de wens die scheidend voorzitter Lukkie Zijls tra van Streek- en Landbouwmu seum Goemanszorg in Dreischor zaterdag uitsprak in haar afscheids woord. Zodat, aldus Zijlstra: „Het museum weer minstens 10.000 be zoekers zal trekken". Met dat extra's zit het dit seizoen wel goed. De door Frank van As ten van Zeelandia aangestuurde wisselexpositie 'Van Graan tot Brood' biedt volop aanknopings punten om van het museum een levendige plek te maken. Boven dien wordt vanuit het streek- en landbouwmuseum een hedendaag se link met de praktijk gelegd: de twaalf bakkers op Schouwen-Dui- veland presenteren zich aan het publiek met hun specialiteit. An dersom zoekt Goemanszorg de bakkers op. Nog voor de officiële opening van het museumseizoen deelden de als bakkers geklede Bakker Frank van Asten en zoon Jorn delen beschuit uit ter promotie van de tentoonstelling van 'Graan tot brood'. foto Marijke Folkertsma Van Asten en zoon Jorn in heel de regio rollen beschuit uit. Beschuit heeft een grote rol gespeeld in het ontstaan van Zeelandia. Grondleg ger H. J. Doeleman begon ooit (in 1900) met de productie en ver koop van beschuitgelei. Mevrouw Het nieuwe seizoen van Streek- en Landbouwmuseum Goemans zorg in Dreischor is zaterdag offi cieel geopend. In de regio zijn rollen beschuit uitgedeeld. A. Doeleman-Van der Valk (88), gedurende tientallen jaren 'de vrouw achter Zeelandia', verricht te zaterdag de openingshandeling door met bakker Jorn een brood aan te snijden. Het eerste stuk was voor haar dochter Joke Schot- te-Doeleman, waarmee symbo lisch de overdracht van generatie op generatie werd aangegeven. Me vrouw Doeleman roemde de 'schit terende entourage en het bewon derenswaardig enthousiasme'. door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - Luister goed naar slachtoffers en anderen in de omgeving. „Hoor ze aan en hoor ze uit. Dat kan goed bruikbare in formatie opleveren." Volgens provinciaal wedstrijdlei der Carl de Hulsters is dat één van de lessen die zaterdag te leren viel tijdens de provinciale brandweer vaardigheidstoetsen, die in Brou wershaven zijn gehouden. Meer dan twintig brandweervoertuigen verzamelden zich in de smalstad. De leden van de brandweerploeg Brouwershaven hadden, samen met de wedstrijdleiding, verschil lende scenario's uitgezet. Op de TAS-HDbaan (tankauto spuit hoge druk) werden de deel nemers geconfronteerd met brand in een scoutinggebouw. Er was brand in de keuken uitgebroken en dat was doorgeslagen naar de eerste verdieping. Al met al goed voor wat paniek en drie slachtof fers. Op de 112-baan was een slachtoffer bekneld geraakt onder een paar- dencontainer. Tegelijkertijd moest worden afgerekend met een brand je in een nabijgelegen loods. In zijn haast hulp te bieden, liet een lasser zijn apparatuur onbewaakt achter. De Hulsters toonde zich na afloop tevreden over de wijze waarop door deelnemers omge sprongen is met ademhalingsappa- ratuur en hulpverleningsmateriaal. De brandweerploegen Tholen en Wemeldinge kwamen, op respec tievelijk de 112-baan en de TAS-HD-baan, als beste uit de bus. Na Wemeldinge werden Brui- nisse en Aardenburg respectieve lijk tweede en derde. Op de 112-baan werd Sint-Annaland twee de en Haamstede derde. Alle zes brandweerploegen gaan door naar de volgende ronde, die onder meer op 31 mei in Stavenisse wordt gehouden. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Ralph Looij uit Middel- harnis veroverde zaterdag in de Nieuwe Kerk in Zierikzee met zijn uitvoering van Oer Wanderer van Franz Schubert de wisselbeker. Lio- da van Drongelen uit Terneuzen stal met een nummer van Anouk de harten van het publiek. Dat is het leuke aan Zierikzee Vocaal, loodst presentator Mar van der Veer de toehoorders langs de fina listen. „Na de A van Anouk komt de B van Bach". Opvallend dit jaar is dat veel kandi daten ervoor kiezen zich te presen teren in minstens twee verschillen de genres. Pop, musical, klassiek, wereldmuziek en zelfs eigen werk wisselen elkaar dan ook onafgebro ken af Niet zo vreemd, meent ju rylid Liesbeth Franken. „Mensen gaan tegenwoordig niet meer zo snel in één vakje zitten. Er wordt meer en meer gemixt." Voor het publiek, dat - pauzes daargelaten - bijna twaalf uur in de monumentale kerk rondhangt, is dat één van de aantrekkelijkste aspecten van het vocalistencon cours. Zwijmelen als de Walcherse Miranda Minderhout en Désirée van de Berg I Know him so well uit de musical Chess vertolken. Lach salvo's bij Duetto buffo di due gatti (duet voor twee katten) van Rossi ni, theatraal bij de kop gepakt door het zangduo Anne Hagoort uit Oude Tonge en Esther van der Schee uit Zierikzee. Ademloos bij Hilde Schouls' uitvoering van Bist du bei mir van Bach. En hup weer wakker als Rachelle Coppoolse uit Kapelle - met onder meer een Alle prijswinnaars op een rij Stephan Kievit (Middelharnis): 1e prijs solisten onder de 18. Anne Hagoort (Oude Tonge): 1e prijs solisten boven de 18. Just3 (Ooltgensplaat): 1e prijs categorie duo's. Rachelle Coppoolse uit Kapelle: aanmoedigingsprijs Nieuwe Belofte. Lioda van Drongelen uit Terneuzen: Publieksprijs. Ralph Looij uit Middelharnis: wisselbeker 2008. Zie ook www.pzc.nl nummer van Christina Aguilera - het publiek terugvoert naar het hier en nu. Franken kan, na vijf jaar jureren, nog steeds geen genoeg krijgen van Zierikzee Vocaal. „Nee nooit. Ik zal altijd met een vers oor luiste ren. En: dit is een hele goede edi tie. Ik heb ook weieens gedacht: oei, hoe moet ik daar nu een rap port over schrijven. Maar nu was de kwaliteit de hele dag heel erg goed." Misschien dat Michel (9) uit Water landkerkje en de broers Stijn (7) en Teun (4) uit Terneuzen daarom superstil naar de finalisten luiste ren. Niet alleen Lioda (moeder van Stijn en Teun) en haar begelei ders (waaronder de vader en oom van Michel) krijgen hun volle aan dacht. Ook de rest wordt ingespan nen gevolgd. Stijn: „Maar ik hou 'Ik hou van muziek en hier kun je het een beetje ontdekken' ook heel erg van muziek. En hier kun je het een beetje ontdekken." Aan de jongens de taak aan het eind van de avond de publieks- stemmen te verzamelen. Tot grote vreugde van de knullen groeit de stapel van Lioda van Drongelen (met haar begeleiders vormt ze de band Just4Fun) groter en groter. Ze is zonder meer publiekslieve ling. Aanstormend conservato riumstudent Ralph Looij wist de jury tot kippenvel toe te beroeren. Zijn stappen op solozanggebied zijn pril (vijf maanden); het in ont vangst nemen van de wisseltrofee des te waardevoller. „Het is toch een bevestiging van mijn besluit om door te gaan in de muziek." door Esme Soesman ZIERIKZEE - Charles van de Bilt van de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) kent de verhalen wel. Dat het zinloos zou zijn om afval te scheiden omdat alles uiteindelijk op één grote hoop belandt. „On zin. Anders kan ik net zo goed meteen stoppen met werken", zegt hij om zich heen kijkend. Aan hem en collega Marco Poley de 'schone' taak mensen in het woud van containers op de Zierik- zeese milieustraat wegwijs te ma ken. Zaterdag werden daar gratis zakken compost uitgedeeld. Groen gaat hier in. Papier, hout, glas, che misch, puin... daar, daar en daar - gidst Van de Bilt. Sinds vier weken staat er ook een gipscontainer op het terrein. Binnen twee weken kon er al zeven ton van dat spul ge scheiden afgevoerd worden. „Door zelf heel consequent te zijn, hoop je dat mensen weten hoe het werkt. En gemiddeld genomen gaat het ook wel goed." Hoewel niets zo fijn als af en toe een kap- stokje waaraan je je verhaal op kunt hangen. Zoals bijvoorbeeld het feit dat er 100 procent nieuw gips van het afgedankte materiaal wordt gemaakt. „En dat recyclen nét iets goedkoper is dan dat je dat spul moet afvoeren. Nee, dat ver schil wordt niet op je rekening te ruggestort", maakt Van de Bilt de geëikte reactie duidelijk. „Je moet het zo zien: de rekening loopt min der gauw hoog op." Ook de compostactie van Delta (waarvan de ZRD een onderdeel is) wordt door de mannen gretig als kapstokje ingelijfd. Eva de Jon ge is aanwezig om bezoekers at De gratis zakken compost vonden in Zierikzee gretig aftrek. foto Marijke Folkertsma tent te maken op de gratis com- postzakken. Rond het middaguur zijn er al zeven pallets weg. „Leuk initiatief', reageert Adri Koster uit Zierikzee. „Ik heb daar weieens mensen zien scheppen, maar ik heb me nooit gerealiseerd dat je hier altijd gratis compost kunt ha len." Hans de Vink uit Schudde- beurs noemt de compostactie 'grandioos'. Maar er is op milieuge bied nog veel meer te winnen, al dus Vink (chief environmental offi cer bij een rederij van beroep). Zijn auto bijvoorbeeld rijdt op Bio- power (E85, dat voor 85 procent bestaat uit bio-ethanol), maar voor dat spul betaal je in Neder land 'de hoofdprijs'. Per liter 1,92 euro versus 82 eurocent elders. Een volle tank kost Vink 120 euro. „Schandalig. Dat klopt toch niet." NIEUWERKERK - Vijf auto's zijn za terdagmorgen op de N59 op elkaar gebotst, nadat een emmer vanuit de berm de weg op waaide. Twee van de betrokkenen klaagden over nekpijn. Een 53-jarige automobilis te van Schouwen-Duiveland ging, komende vanuit de richting Zierik zee, op de rem voor de emmer. De 29-jarige automobiliste uit de ge meente Schouwen-Duiveland die achter haar zat, remde daarop ook. Datzelfde gold voor de derde in het rijtje: een 20-jarige automobi list uit de gemeente Noord-Beve land. Een 70-jarige automobilist uit Oost-Souburg kon niet meer tij dig remmen en botste op zijn voor ganger. De achter hem rijdende 54-jarige Goesenaar vloog daar weer bovenop. Door de klap van de aanrijding schoven alle vijf au to's tegen elkaar. De 20-jarige en een passagier van de Oost-Soubur ger klaagden over nekpijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56