Binnenland Ov-chipkaart is opnieuw gekraakt 'Tram en metro hoofdstad storten in' 4 Maandag 14 april 2008 PZC Dijk met hindernissen Politici maken zich ongerust over mogelijke fraude. Man verdacht van schieten in trein Gemeenten storten deel zorggeld terug D66 blijft stijgen in de peilingen Automobiliste rijdt wielrenners omver Ultralicht vliegtuigje stort neer: één dode Vroeg inrichten van babykamer is gezond VAN STRAATIN O DêpjKT :JA ,l-oL- aaaaO. RAAk:, ik- poe TUcH op ElrtEN Spill RAVENSWAAY - Nu het voorjaar is en de boomgaarden in bloei beginnen te komen, zijn de dijken in het rivie rengebied weer in trek door fietsers, wandelaars en mo torrijders. Maar de kans bestaat dat je stuit op het ware boerenle ven en dan moet je hindernissen nemen als toerist in de Betuwe. Deze tractor met mestwagen kreeg een klapband en kantelde op de dijk. Om de duizenden li ters mest te ontwijken die over de dijk stroomden moest men met fiets en al over de omheining door het weiland naar de andere kant van het ongeval om de tocht te vervolgen. foto William Hoogteyling/ANP NIJMEGEN - Het is mogelijk om met een alledaagse laptop binnen een paar seconden de gegevens van de openbaar vervoer-chipkaart te kra ken. Door die gegevens van de ov-chip- kaart te kopiëren is het volgens me dewerkers van de onderzoeks groep Digital Security van de Rad boud Universiteit in Nijmegen grootschalig misbruik mogelijk ge worden. Een ov-chip is op twee manieren beveiligd. De eerste beveiliging was begin vorige maand al ge kraakt. Nu is de tweede technische drempel geslecht, zoals dr. Wouter Teepe van de universiteit het uit drukt. In eerste instantie was daarvoor een zware computer met een gro te harde schijf en veel tijd nodig. Maar met de nieuwe, in Nijmegen bedachte methode is het nu moge lijk om na het afluisteren van één transactie alle geheime sleutels van alle chipkaarten binnen een paar seconden te kraken. Volgens de onderzoekers is het eenvoudig om de beveiliging te kraken, doordat in de kaart goed kope, verouderde chips zitten. Gegevens van de chipkaart voor het openbaar vervoer zijn met een laptop te kraken en te kopiëren. Vandaag moet blijken of de kaart nog is te repareren. Trans Link Systems, de producent van de chipkaart, stelt dat kwaad willenden die gegevens van ov-chipkaarten zouden kopiëren op een nagemaakte kaart daar maar kortstondig plezier van zou den hebben. Trans Link contro leert namelijk elk etmaal de gege vens van de gebruikte kaarten, zo dat kopieën snel aan het licht ko men. Wetenschapper Wouter Teepe van de Radboud Universiteit stelt ech ter dat het onmogelijk is om uit sluitend illegale kopieën van de chipkaart te blokkeren. Trans Link kan volgens Teepe namelijk nooit vaststellen welke van de twee kaar ten met hetzelfde nummer de ech te kaart is en welke de kopie. Bij blokkering kan ook een onweten de reiziger worden gedupeerd, ter wijl die te goeder trouw is. Naar aanleiding van de eerste test heeft het ministerie van Verkeer een contra-expertise laten doen in Londen. De resultaten hiervan gaan vandaag naar de Tweede Ka mer. Dan moet ook blijken of de kaart is te repareren totdat er een nieuwe kaart is. Diverse partijen hebben aangege ven ongerust te zijn over de uit komsten van het onderzoek. De Christenunie stelt voor de strippenkaart voorlopig aan te hou den, zolang de ov-chipkaart niet gegarandeerd veilig is. GroenLinks stelt dat deze nieuw ste 'kraak' het definitieve failliet van de kaart betekent en wil de proef in Rotterdam onmiddellijk stopzetten. AMSTERDAM - In Amsterdam dreigt een 'catastrofale ineenstor ting' van het openbaar vervoer. De status van het onderhoud aan me tro en tram door gemeentevervoer bedrijf GVB is volstrekt onduide lijk. Dat heeft Het Parool zaterdag gemeld, naar aanleiding van een conceptrapport dat in handen is van de krant. Het rapport is geschreven in op dracht van de Stadsregio Amster dam. Volgens een woordvoerder NIJMEGEN - Een 19-jarige man uit Wijchen is gisterochtend vroeg aangehouden, omdat hij volgens een conducteur in de trein van Wijchen naar Nijmegen geschoten zou hebben. De politie heeft geen wapen gevonden, maar wel pa troonhulzen. De kleding van de ar restant wordt onderzocht op kruit sporen, aldus een woordvoerster van de politie. De NS meldden het schietincident bij de politie. Agenten op de fiets konden de verdachte in de buurt van het NS-station aanhouden. DEN HAAG - De gemeenten storten 30 miljoen euro die zij vorig jaar hebben bespaard op de WMO-re- geling voor huishoudelijke hulp, te rug in de schatkist. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft dat afgesproken met staatsse cretaris Bussemaker. De gemeen ten mogen bijna 200 miljoen euro wel houden als reservering voor de huishoudelijke hulp dit jaar. Bussemaker verwacht dat de kos ten voor de zorghulp dit jaar stij gen, doordat zorgaanbieders een hogere prijs zullen berekenen. van de gemeente gaat het om een conceptrapport. Gemeente en stadsregio zouden nog naar het rapport moeten kijken. „Er is een zeer reëel risico dat de langeter- mijnconditie van het railnetwerk in Amsterdam sterk achteruit gaat," schrijven de consultants in het rapport. Reizigersvereniging Rover waar schuwde eerder deze week ook voor slecht onderhoud van het Amsterdamse openbaar vervoer, DEN HAAG - D66 wint aan populari teit. De partij van Alexander Pecht- old staat op elf zetels, de hoogste score in ruim zeven jaar. De in stroom komt van zowel rechts als links, aldus een peiling gisteren van Maurice de Hond. D66 heeft drie zetels. Na een stijging vlak na de introductie van haar beweging ToN is Rita Verdonk twee zetels te ruggezakt naar twintig. De WD steeg twee zetels naar vijftien. De PW van Geert Wilders zakt van vijftien naar veertien. De andere partijen bleven redelijk stabiel. RijSBERGEN - Vier amateurwielren ners uit Etten-Leur zijn gisteroch tend in het ziekenhuis beland toen zij tegelijk werden aangereden door een auto. Na behandeling konden de sporters het ziekenhuis weer verlaten. Het ongeval had plaats op de Ant- werpseweg in Rijsbergen. Een groep van zes renners werd ge raakt door een auto bestuurd door een 20-jarige vrouw uit Zundert die van een oprit achteruit de weg op reed. De renners konden de au to niet meer ontwijken. nadat dinsdag bij het Centraal Sta tion een metro ontspoorde. Rover wilde nog niet reageren op het rap port. Zij wil het stuk eerst inzien. Het GVB bestrijdt dat het bedrijf niet in staat zou zijn het benodig de onderhoud van metro en tram goed te doen. In 2005 stelde het ge meentebestuur volgens de vervoer der vast dat sinds 2001 er een ster ke vooruitgang is geboekt in het beheer en onderhoud van de infra structuur. ESCHWEILER - Een ultralicht vlieg tuigje is gistermiddag neergestort tussen Eschweiler en Jülich, vlak over de Duitse grens bij Kerkrade. Een van de inzittenden vond daar bij de dood, de andere is levensge vaarlijk gewond overgebracht naar het ziekenhuis in Aken. Waar de twee vandaan komen en hoe het ongeluk kon gebeuren, was giste ren nog onduidelijk. Vlak voor het toestel neerkwam, heeft de piloot volgens een politieagent nog gepro beerd een valscherm te gebruiken om de val af te remmen. DELFT - Ouders zouden de babyka mer eerder moeten inrichten. Dat adviseert onderzoeker Evert Hasse laar van de TU Delft. Hij doelt met name op mensen die in een goed geïsoleerde woning wonen. „In alle nieuwe meubels, vloerbe dekking en gordijnen bevinden zich gassen, weekmakers, formal dehyde, benzenen en biociden", zegt Hasselaar. Hij adviseert maan den voordat de baby wordt gebo ren de babykamer goed warm te stoken en te ventileren zodat nieu we spullen kunnen uitdampen. PETER ner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4