Zeeland PZC Vissers vrezen verlies visgronden Telefonische hulp steeds populairder 11 Politieteam op de fiets naar Peking BEVELANDEN-THOLEN 15 15 Alternatief voor mosselzaadvisserij stuit op groeiend verzet. 'ZEBiwseI,S2S£MM Aaibaar Ruim twaalduizend Zeeuwen belden vorig jaar speciaal nummer. De wereld in het klein Globetrotter Wildkat laat in Goes zijn kunsten zien Maandag 14 april 2008 Sterrenwacht opent Jaar van de Telescoop in Middelburg Tip? redgoes@pzc.nl door Harmen van der Werf HARLINGEN - Het kansrijkste alter natief voor het vissen op 'wild' mosselzaad in de Waddenzee, het invangen van mosselzaad met spe ciale installaties in het water, stuit op groeiend verzet onder garnalen- vissers. Zij vrezen veel visgronden te verliezen. De uitspraak van de Raad van Sta te eind februari waardoor mossel zaadvisserij in de Waddenzee voor lopig verboden is, heeft de kritiek aangewakkerd. De druk is toegeno men om te zoeken naar alternatie ven voor het vissen op 'wild' mos selzaad. Garnalenvissers zijn ook flink geschrokken van recent door het Productschap Vis verspreide kaartjes met mogelijke mzi-loca- ties in de Waddenzee en Zeeuwse Voordelta. Mossel zaadvanginstall at ie s (mzi's) dreigen op plekken te ko men waarvan ook wij het moeten hebben", zegt voorzitter Arend Toering van de Harlinger vissers vereniging Ons Belang. „De mos selsector verkeert in zwaar weer, maar het kan toch niet zo zijn dat wij als garnalenvissers het pro bleem van de mosselkwekers op ons bordje krijgen." Vissersvereniging Hulp in Nood uit Zoutkamp heeft de Waddenver eniging gevraagd samen op te trek ken tegen mzi's. Toering voelt daar 02 Mosselkwekers hebben ruimte nodig om mosselzaad in het wa ter in te vangen, als alternatief voor zaadvisserij. Garnalenvissers zien dit als grote bedreiging. niet voor. „Alles is begonnen met kritiek op mosselzaadvisserij, die mogelijk schade zou veroorzaken aan de natuur. Ik zie dat niet. Mos selzaadvisserij gebeurt al zo lang. Wat zou er dan opeens schadelijk aan zijn?" Jos van Damme, voorzit ter van vissersvereniging Yerseke, toont begrip voor de garnalenvis sers. Hij wijst erop dat mzi's nog in een experimentele fase verke ren. „Het is goed dat garnalenvis sers zich nu laten horen, zodat er op tijd over kan worden gespro ken." Een mogelijkheid is mzi's vooral boven mosselkweekperce- len te plaatsen, zodat garnalenvis sers er minder last van hebben. Het wreekt zich, aldus Van Dam me, dat de mosselsector versneld moet vernieuwen. „Minister Veer man gaf ons tot 2020 de ruimte. Dat is ons niet meer gegund." De mzi-proeven lopen namelijk tot in 2009. Er zijn waarschijnlijk vele honderden hectares met mzi's no dig om de visserij op 'wild' mossel zaad te vervangen. Van Damme be twijfelt of dat ooit kan, gezien het verzet onder garnalenvissers en de kritiek op mzi-installaties vanwege horizonvervuiling. AMSTERDAM - Twaalf politiemen sen, onder wie Anton Hagen (50) uit Wilhelminadorp, zijn gisteren op de fiets gestapt voor een tocht naar Peking. Burgemeester Job Co- hen gaf rond 12.00 uur in het Am sterdamse Olympisch Stadion het startschot voor de rit van 12.000 ki lometer. De agenten fietsen via Berlijn en Moskou, langs de Transsiberische spoorweg en het Baikalmeer, door Mongolië naar de Chinese hoofd stad. Het team, Bike2Play ge naamd, hoopt op 6 augustus zijn doel bereikt te hebben. Twee da gen later beginnen de Olympische Spelen. De politiemensen willen met de actie aandacht vragen voor de Stichting Right to Play, die zich in zet voor sport voor kinderen in ontwikkelingslanden. Behalve Hagen is er nog een Zeeuws 'element': de volgauto is een afgedankte surveillancewagen van de politie Zeeland. Die zal tij dens de tocht dienen voor begelei ding, beveiliging en kwartierma ken. Hagen heeft ter voorbereiding elke dag van Wilhelminadorp naar het regiobureau in Middelburg ge fietst. Tip? redactie@pzc.nl Vorig jaar was de wereld in de ban van het ijsbeertje Knut. Be gin dit jaar werd in een Duitse dierentuin weer een ijsbeerjong door de moeder verstoten. De die rentuin riep iedereen op om een naam voor het beestje te verzin nen. Het was de hele dag te ho ren geweest, maar aan het Mid delburgse gezin was het nieuws geheel voorbijgegaan. De familie zat na het avondeten onderuitge zakt naar het journaal te kijken. Op een gegeven moment kondig de Philip Freriks aan dat de uit- zending werd afgesloten met een item met een hoog aaibaarheids- gehalte...,Ja, ja", zuchtte de doch-, ter met een uitgestreken gezicht: .Marjon de Hond zeker!" GOES - Steeds meer Zeeuwen ma ken gebruik van de telefonische hulpdienst. Belden er in 2004 9800 mensen, vorig jaar waren dat er ruim 12.500. Dat blijkt uit cijfers van Sensoor, zoals SOS Telefonische Hulpdienst sinds zaterdag heet. De naam is veranderd omdat de oude niet meer volstond. Want hoewel bellen weliswaar de popu lairste contactvorm blijft, wordt er ook steeds meer gebruik gemaakt van chat en e-mail. Onderwerpen die het meest aan de orde komen zijn eenzaamheid, psychosociale problemen en rela tieproblemen. Met de chat wordt een aanzienlijk jonger publiek bereikt, de helft is jonger dan derig jaar. Opvallend is dat eenzaamheid bij deze groep in slechts vijf procent van de gesprek ken het onderwerp is. Psychosocia le problemen (35%) en relatiepro blemen (21%) scoren beduidend hoger. De telefonische hulpdien sten worden gerund door vrijwilli gers. Ze krijgen subsidie van de ge meente of de provincie. Sensoor Zeeland is zeven dagen per week, 24 uur per dag te berei ken via 0118-615553. ra www.sensoor.nl /zeeland door Luc Oggel GOES - Een snackbar in miniatuurvorm, compleet met etenswaar, flipperkast en verlichting. Of een echt werkende vuurtoren. Het was zaterdag alle maal te zien in het Ambachtscentrum in Goes. Daar werd in samenwerking met poppenhuis vriendenkring De Bevelanden een poppenhuis middag gehouden. Ook het in het Ambachtscen trum gevestigde poppenhuismuseum 'Nostalgie in mini' (foto) was geopend. De snackbar en de vuurtoren zijn van kringleden Bram en Annie van der Pool uit Borssele. Ze zijn er achttien jaar met hun hobby bezig. Het begon toen Annie haar man, die altijd veel knutselde voor de kinderen, vroeg om een keer een poppen huis voor haar te maken. Sindsdien is het hek van de dam. „Een passie? Het is een ziekte", grapt Bram. Het echtpaar heeft maar een deel van hun imposante collectie meegenomen, vertelt Annie. „We heb ben thuis nog veel meer, zoals schooltjes, een bank, een winkel, noem maar op. Maar het is te veel werk om het voor die paar uurtjes hier alle maal op te stellen." Bram en Annie maken zoveel mogelijk zelf. „An ders wordt het een te dure hobby. Zaag bijvoor beeld een pingpongballetje doormidden en je hebt een lampekapje." Annie spreekt van een 'leuke belangstelling' voor de poppenhuismid dag. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45