ruimte op occasionbeurs Scholentour is een opwarmertje 200m2 Even opletten bij de aanschaf van een occasion Voorlopig verbod om te duiken Scholiere grijpt naast prijs Speaking Award Scholieren krijgen voorproefje van debat bevrijdingsfestival. Belgen zouden zelf vermiste duiker onder water willen zoeken. VAN IWAARDEN SPUITCABINE PZC Maandag 14 april 2008 3 De Opel Astra 1.6 16V stationwagon Enjoy is weliswaar twee jaar nieuwer dan de Zafira, maar ook 2000 euro duurder én krapper. Voor 9.750 euro heeft het gezin Verschelling een Citroen Xsara Picasso 1.6 16v 70Kw met veel extra's. Helaas: te krap. kunnen zelfs helemaal in de bo dem zakken, die dan vlak is. Echt zo'n populair Multi Purpose Vehi cle (MPV) dus, waarmee je alle kanten op kunt. Kees wil eigenlijk al niet meer verder kijken en ver geet bijna te vragen hoe het met de garantie (één jaar) zit. Intussen zijn de kinderen in de cabrio ernaast gekropen en staat Karin te kijken bij een metal lic-zwarte Opel Astra t.6 16V sta tionwagon Enjoy van 15.950 euro. De auto (van 2005) heeft ABS, air bags, airco, centrale vergrendeling, cruise control, elektrische ramen voor en stuurbekrachtiging. „Geen trekhaak", noteert Kees. „Welis waar veel laadruimte, maar min der beenruimte. En er kunnen minder mensen in." Door naar een rode Citro- ën Xsara Picasso van 9.750 euro uit 2001. Kees gaat zitten en heeft het gelijk al gezien. „Dit is niks. Ik kijk tegen de klep aan." Even verderop staat een nieuwe kanshebber: een Renault Grand Scénic 1.6 16V Dynamique Luxe uit 2004 voor 19.500 euro. Speciaal voor het gezin ontworpen. Zeven- persoons, de laatste rij stoelen kan helemaal plat, in de vloeren zit een opbergvak voor het speelgoed van de kinderen, hij heeft acht air bags en zonnegordijntjes achter, elektrisch bedienbare ramen en buitenspiegels, een boordcompu Al kunnen er zeven personen in, Kees kijkt tegen de klep en dus valt de keuze niet op de Renault Grand Scénic 1.6 16v Dynamique Luxe. ter, stuurbekrachtiging navigatie systeem, ABS, airco, cruise control en lichtmetalen velgen. Jammer dat Kees weer tegen de klep aan kijkt. Dat blijkt ook het struikel blok bij de volgende auto, een zeegroene Nissan Amera Tino 1.8 Luxury uit 2002, die 11.450 euro moet kosten. Kees, achter het stuur: „Ik zit klem!" Na een uur dwalen is het hoog tijd voor een kop je koffie en een appelf lap. Kees en Karin twij felen steeds meer. Toch maar even wachten, al weten ze intussen dat hun Audi 1400 euro inruilwaarde 'doet'. „Weet je wat het is, je moet zo maar in één keer beslissen. En het is toch een klap geld. We gaan nog even rondkijken. Er zijn nog meer auto's in de wereld." Daar denkt de verslaggeefster an ders over. Zij heeft haar stokoude Citroen BX ingeruild en vertrekt met een Renault Mégane Scénic. Bingo! Waar moet je op letten bij de aanschaf van een occasion? Wie googelt op 'checklist' en 'tweedehands auto' vindt direct al verschillende sites die wijzen op belangrijke puntjes. Rob Straating van de Occa sionbeurs heeft ook tips: - Let op het verschil tussen een 'randstad-auto' en een uit de regio. In de randstad staan auto's vaak in de file en worden veel korte ritjes gere den. Daar slijt een auto harder van. Randstadki lometers tellen dus zwaarder. - Vraag naar 'het verleden' van de auto. - Als het boekje waarin de garage de onder houdsbeurten noteert en de autopas er niet bij zitten, is dat geen goed teken. - Met de kilometerteller kan geknoeid zijn. Kijk of de mat bij de bestuurder, het stuur en de ribbels van de pedalen versleten zijn. - Lak met ingevreten vuil, remstof op de wie len en vieze bekleding betekenen dat de vorige eigenaar slordig was. Dan kan alles er onder de motorkap overigens nog best goed uitzien, maar het is even opletten geblazen. - Voor de dealer is inruil eigenlijk alleen maar lastig. Verkoop uw oude auto zelf en beding een korting. Slim onderhandelen kan de prijs van een occasion met 8 tot 10 procent omlaag brengen. - Vraag niet alleen naar de garantie, maar ook naar de 'rijklaarmaakkosten'. Deze kunnen sterk verschillen en dat geldt ook voor wat u er voor krijgt (volle tank, nieuwe banden, groot onderhoud, verversen olie et cetera.) door René Schrier VLISSINGEN - Het klinkt wat zweve rig; Reflexionz of Freedom. Mis schien dat daarom de rapgroep Rap-a-noia is ingeschakeld. Om ie dereen bij de les te houden. Morgen, 15 april, begint de tour. Het is een rondgang langs een aan tal Zeeuwse scholen als opwarmer voor een debat dat maandag 5 mei tijdens het Bevrijdingsfestival wordt gehouden. De organisatie is in handen van de Vlissingse cultuurwerf Tijdens de grote pauze slaan ze toe in de scho len. Eerst begint de muziek van Rap-a-noia om de aandacht te trek ken, vervolgens is een filmpje te zien en worden enkele stellingen bekend gemaakt, waar de aanwezi ge scholieren op kunnen reageren. Lindy Huibregtse en Hein Ver steeg zijn de organisatoren van Re flexionz of Freedom. Ze leggen uit dat de scholentour echt bedoeld is om de interesse te wekken voor het debat op het bevrijdingsfesti val. Huibregtse: „Tijdens de discussies in de scholen kunnen de deelne mers al hun gedachten vormen over de thema's die in het debat aan de orde komen. Maar niet ie dereen is daar dan op voorbereid. Door de scholentour kunnen ze er alvast eens over nadenken, zodat ze tijdens het debat op 5 mei beter beslagen ten ijs kunnen komen." Ze wijzen er op dat de meeste mensen op 5 mei vooral voor de muziek naar Vlissingen komen. Als ze er door de scholentour op gewezen worden dat er ook een de bat is, is de drempel minder hoog om daar aan deel te nemen, ho pen Hein en Lindy. Verder past de tour in het streven om scholieren te leren hun mening te vormen en daarover met anderen te discussië ren. De doelgroep zijn jongeren tussen de 15 en 25 jaar. De stellingen gaan over zaken als Als voorbereiding op het Bevrij- vingsfestival trekt de scholen tour door de provincie om met scholieren te discussieren over vrijheid. vrijheid van identiteit/geloof, recht op privacy, vrijheid van de monstratie, vrijheid van menings uiting en vrijheid en/of solidari teit. De filmpjes die de thema's in troduceren zijn te zien op: www.bevrijdingsfestivals.nl. Het debat op Bevrijdingsdag wordt gehouden in een tent die vlak bij het Arsenaal staat. De scholentour is op de volgende scholen te vinden: ROC Goes (15 april), CSW Vlissingen (16 april), Groen College Goes (17 april), CSW Middelburg (21 april), Schel- demond College Vlissingen (22 april), Hogeschool Zeeland (22 april), Goese Lyceum (24 april) en op nog nader te bepalen data ROC Middelburg en Nehalennia Middel burg. ANNA JACOBAPOLDER - In de veer haven van Anna Jacobapolder, in het Zijpe, mag tot nader order niet meer worden gedoken. In het ge bied vond vorige week zondag een duikongeval plaats. Het lichaam van de 35-jarige Belg is nog steeds niet gevonden. De Thoolse burgemeester Willem Nuis heeft op verzoek van het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) een noodverordening op gesteld voor het gebied. De KLPD had vernomen dat colle ga-duikers van de Belg zelf nog wil den proberen om het lichaam van hun kameraad te vinden. Volgens de politie bestaat de kans dat daar bij opnieuw een slachtoffer valt, bijvoorbeeld door een schrikreac tie. Voor burgemeester Nuis reden om een duikverbod in te stellen. Zaterdagochtend zijn op het veer- plein bij Anna Jacobapolder bor den geplaatst met de noodverorde ning en een kaart van de omge ving, waarop duidelijk is gemaakt in welke gedeeltes tijdelijk niet meer gedoken mag worden. De verordening blijft van kracht zolang het stoffelijk overschot van de vermiste duiker nog niet is ge vonden en geborgen. NV Er is een duikverbod afgekon- digd in het Zijpe. De politie had vernomen dat Belgische duikers zelf het lichaam van hun vermis te kameraad willen gaan zoeken. SCHILDERSBEDRIJF voor alle spuitwerken (o.a. timmerwerk en industrie) Ampereweg 6 4338 PT Middelburg Telefoon 0118 64 0400 MIDDELBURG - De achttienjarige Ca roline Snoek uit 6-vwo van CSW Van de Perre in Middelburg is bij de finale van de BBC Public Speaking Awards in Utrecht, niet in de prijzen gevallen. De scholiere moest een vijf minu ten durende voordracht in het En gels houden en vragen van de jury beantwoorden. Aan de finale deden zeven scholie ren uit het hele land mee. De win naar is Stijn Depla uit Utrecht. Hij mag naar de internationale compe titie die in mei in Londen wordt gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3