De knop hoeft niet opnieuw om Toptijd William Kipsan 'Op de Coo Willeboordse staart zich blind op finale EK in Lissabon duurt maar één ronde voor Middelburgse judoka. Bondscoach denkt dat de boodschap wel is aangekomen bij judoka. Rotterdam telt weer mee met tijd onder 2 uur en 6 minuten. Peter-Paul Stokvis is hard op weg naar de dertig marathons. 30 Maandag 14 april 2008 PZC door Roeland van Vliet LISSABON - Judoka Elisabeth Wille boordse kreeg zaterdag een flinke tik op de neus. Op het Europees kampioenschap in Lissabon werd de Middelburgse titelfavoriete al in de eerste ronde uitgeschakeld, om dat ze té zelfverzekerd was. „Ik dacht al aan de finale, waardoor ik totaal niet bezig was met mijn te genstandster", vertelde ze. „Dat ik ooit nog zo'n fout zou maken, had ik niet verwacht." Willeboordse (29) maakt zich dit jaar op voor haar eerste Olympi sche Spelen. Om in Peking voor goud te kunnen gaan in de klasse -63 kilogram, wil ze op alles en ie dereen voorbereid zijn. Als het even kan, wil ze in de aanloop alle mogelijke tegenstandsters een keer in haar handen hebben gehad. Dus ook de Franqaise Lucie Decos- se, de nummer één van de wereld. En die zou ze zaterdag pas in de fi nale kunnen tegenkomen. „Ik heb al meerdere keren tegen haar geju- dood en altijd gewonnen. Maar ik wilde alle toeval uitsluiten en dus Vijfde voor Huizinga Mark Huizinga (-90 kg) en Henk Croi (-100) zijn de eer ste Nederlanders die bij de mannen Europees kampioen zijn geworden sinds 2002. Des tijds, in Maribor, was er goud voor de broers Van der Ceest. Voor Huizinga (-90 kg) was het de vijfde Europese titel. Hij is al geplaatst voor Peking 2008. Hij pakte de olympische titel één keer, in 2000 in Sydney. Hen Grol besloot pas woens dagavond aan de wedstrijden in Portugal mee te doen. „Ik had last van enkel en heup. Daarom twijfelde ik." ook haar nog een keer treffen." Maar Willeboordse zat zó met die droomfinale in haar hoofd, dat ze uitgleed in haar duel met de Tsje chische Andrea Pokorna. Ze was niet 'gefocust' en verloor met een waza-ari, die nota bene twee se conden voor tijd was gescoord. Tot dat moment had Willeboordse al le moeite gedaan haar opponente te vloeren, maar ze kreeg het niet voor elkaar. „Vlak voor het einde probeerde ik nog wat te doen, zo dat de scheidsrechters in elk geval zagen dat ik tenminste acties inzet te. Daar maakte zij handig gebruik van. Ze nam mijn aanvalletje over en daar lag ik." Dat was al om zes over tien, de sporthal was nog koud en leeg. Anderhalf uur later viel echt het doek voor de Zeeuw se. Vanaf de tribune zag ze Pokor na in de kwartfinales stranden. Al leen als de Tsjechische de halve eindstrijd had gehaald, mocht Wil leboordse door naar de herkansin gen. Willeboordse: „Ik dacht: als ze mij kan verslaan, kan ze ook de laatste vier halen. Tegelijk wist ik dat die kans heel klein was. Zo goed is ze namelijk niet." Willeboordse was naar de Portu gal afgereisd voor een plek op het podium. Vrijdag had ze in het ho tel zelfs nog gezegd dat ze zou gaan winnen. „Ik voelde me name lijk zo goed. Ik ben in het laatste jaar veel vooruitgegaan, begrijp nu precies hoe het spelletje in elkaar zit en wat ik ervoor moet doen om te winnen. Ik heb eigenlijk al les afgedekt. Maar nu moet ik con stateren dat ik daarin ben doorge slagen. Misschien moet ik juist wel een beetje onzekerheid hebben om ook de mindere tegenstand sters niet te onderschatten." via www.pzc.nl vindt u beelden van Willeboordse in Lissabon Judoka Elisabeth Willeboordse wordt in de eerste ronde van het Europees kampioenschap in Lissa bon al uitgeschakeld. Haar droomfinale valt in duigen. door Roeland van Vliet Lissabon - Bondscoach Marjolein van Unen had zaterdag een déja vu. Ze zag hoe Elisabeth Wille boordse voor het tweede jaar op rij in de eerste ronde van het EK uitgeschakeld werd. „Beide keren had ze een goede lo ting, beide keren was ze een serieu ze kanshebber op goud en beide keren vergat ze op de juiste ma nier te judoën." In 2007, in Belgrado, stootte de Is raëlische Alice Schlesinger haar uit het toernooi, zaterdag was de Tsje chische Andrea Pokorna de beul. Van beiden kan Willeboordse ge hakt maken, als ze haar hoofd er bij heeft. „Maar als ze op de mat te veel gaat nadenken, gaat het mis", stelde Van Unen. „Elisabeth is een William Kipsang (nummer 3) hield zich gisteren lang schuil in de kopgroep, maar na 34 kilometer liet hij alle rivalen achter door Wilko Voordouw ROTTERDAM - Met een nieuw par koersrecord van onder de twee uur en zes minuten telt de Fortis Marathon van Rotterdam weer mee in de kopgroep van snelste marathons ter wereld. De 30-jarige Keniaan William Kipsang won de slijtageslag in de Maasstad. Zijn tijd: 2.05.49 uur. Voor de Nederlanders verliep de marathon teleurstellend. Koen Raymaekers werd de beste Neder lander, maar hij bleef ver verwij derd van olympische kwalificatie. Dat gold ook voor Luc Krotwaar. „Ik was niet goed genoeg van daag." De organisatie van de Marathon van Rotterdam had één wens: zo snel mogelijk moest het parkoersre cord over de 42.195 meter in de Maasstad teruggebracht worden van 2.06.14 uur naar een tijd in de 2.05 uur. Want met zo'n eindtijd tel je mee in de marathonwereld anno 2008. De Rotterdamse top tijd van Felix Limo dateerde uit 2004. Toen was de 2.06.14 een we reldtijd. Maar sindsdien is er in ste den als Berlijn, Dubai, Londen en Chicago veel sneller gelopen en staat het wereldrecord op 2.04.26 uur. Dus moest er ook in Rotterdam een nieuwe norm gesteld worden. Dat uitgerekend William Kipsang de nieuwe toptijd loopt, is bijzon der. De zwijgzame Kipsang, die voordat hij marathons ging lopen de geiten en schapen van zijn fami lie hoedde, heeft niet de uitstra ling van Felix Limo of Paul Tergat: om maar te zwijgen van de Ethio pische wereldrecordhouder Haile Gebrselassie. Toch won Kipsang in zijn carrière al een aantal fraaie wedstrijden. In 2003 greep hij de winst in Amster- William Kipsang brengt Rotter- dam weer terug in de kopgroep van marathonsteden. De Keniaan wint in de Maasstad met een tijd van 2.05.49. gevoelsjudoka. Tegenwoordig kun je haar in een partij een opdracht meegeven en dan gaat het ook goed. Maar ze moet niet ook nog met andere zaken bezig zijn." De bondscoach gelooft wel dat die boodschap nu is aangekomen bij de Zeeuwse. „Ik zeg het niet graag, maar ik ben achteraf blij dat het hier op het EK is gebeurd. Er zijn meer topsporters die in aanloop naar de Spelen opeens minder presteren. Wielrenner Theo Bos bijvoorbeeld. En nu Elisabeth Wil leboordse ook. Daardoor zijn ze in Peking hopelijk extra alert." Lucie Decosse is in Peking in elk geval een grote titelfavoriet. Waar Willeboordse zaterdag ongewild verstoppertje speelde, liet de Fran- ^aise zich nadrukkelijk zien. Ze won al haar partijen - ook de fina le tegen de Duitse Claudia Malza- hn - op ippon. Bij elkaar stond ze nog geen zeven minuten op de mat. Peter-Paul Stokvis wordt na afloop van de marathon door zijn dochters ont haald. Vorig jaar eindigde hij aan het infuus, nu liep hij de wedstrijd zonder al te veel problemen uit. foto Rob Kamminga door Marco Verdoorn ROTTERDAM - Peter-Paul Stokvis liep gisteren zijn 23e Marathon van Rotterdam en zijn 29e in to taal. Een prestatie van formaat van de 49-jarige atleet uit Kortgene. „De marathon is mijn verslaving", biechtte hij op. „Ik word chagrij nig als ik een keer niet kan hardlo pen." Vorig jaar eindigde zijn wedstrijd in een mineur. Door de extreme hitte werd die editie voortijdig af gebroken. Stokvis liep die mara thon nog wel uit, maar eindigde na afloop aan het infuus. De foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32