Sport snelste benen Marleen Veldhuis schittert met goud en record Robin Haase op tijd bij de les in zijn rol als kopman van Davis-Cupteam 3E23ÉHI Belgische spurter is sneller dan Cancellara en Balan in Roubaix. Geen limiet in Istanbul voor Kiplagat en Kibet Keniaan Lel weer heer en meester in Londen Nederlands team wint met 4-1 van Macedonië en kan promoveren. Aan score Van Gelder kan niemand tippen Verhaeren gelooft nog in kwartet mannen Eerste toernooizege Sjarapova op gravel Contador wint tijdrit en eindklassement Zwemtoppers tonen nog een keer klasse in aanloop naar Spelen. PZC Maandag 14 april 2008 I 25 door Harm Vonk ROUBAIX - De twee jaar dat Tom Boonen géén grote klassieker wist te winnen, werden hem zwaar aan gerekend in Belgie. De Vlaamse wielerpers voerde de druk voor Pa- rijs-Roubaix hoog op. Het sprintfe nomeen zelf gaf antwoord door op de velodroom in Roubaix de Zwitser Fabian Cancellara en de Italiaan Alessandro Ballan te klop pen. „Ik hoop dat heel België hier blij mee kan zijn." Nog eenmaal, of beter nóg een maal, kwam Tom Boonen terug op de kritiek. „Zelf vond ik de druk best meevallen. Ik denk dat de rest van de wereld dat anders heeft gevoeld. Ik voelde me steeds goed en heb me in de aanloop naar Parijs-Roubaix nooit zorgen gemaakt." En dan nog: „Na de Ronde van Vlaanderen van 2006 heb ik geen grote klassieker gewonnen, maar ondertussen heb ik wél dertig an dere koersen gewonnen. Daar za ten zelfs etappes in de Tour de France bij. Bekijk de geschiedenis boeken maar eens goed hoeveel renners dat hebben gepresteerd. En dan nog, elke grote renner heeft wel eens een periode dat het wat minder gaat." Boonen sloot die periode met de zege in Roubaix voorgoed af: na het sloopwerk op de kasseistroken in de aanloop naar Carrefour de l'Arbre konden alleen Cancellara (CSC) en Ballan (Lampre) het spoor van de kopman van Quick step volgen. „Toen wist ik dat we weg zouden blijven", zei Boonen, in de wetenschap dat Leif Hoste en de verrassende Nederlander Martijn Maaskant (Slipstream) be lang had bij een vlucht, maar dat ze altijd zouden worden gepareerd door Stuart O'Grady (CSC) en Stijn Devolder (Quickstep), die als stoorzenders in de achterhoede fungeerden. „De rollen van Stijn en mij waren nu omgedraaid", zei Boonen, doe lend op zijn dienende rol in Vlaan- W* Tom Boonen pareert de kritiek in België. Hij verslaat Cancellara en Ballan in Parijs-Roubaix en laat zien dat hij nog altijd een grote klassieker kan winnen. deren, waar Devolder won. „Stijn heeft met demarrages de Lot to-ploeg met Johan Vansummeren en Hoste gesloopt. Toen was het mijn moment om weg te rijden. Op de kasseien van het Carrefour wist ik me zeker van de winst", vervolgde Boonen. „Op de strook zelf lag mijn tempo hoger dan dat van Ballan en Cancellara. Fabian zei me achteraf ook dat hij kramp had tot in zijn oren." De Rabo's spraken na de gemiste finale over een gebrek aan geluk. Juan Antonio Flecha en Sebastian Langeveld, de kopmannen die uit gespeeld moesten worden, vielen letterlijk in de Hel. Flecha werd nog elfde, Langeveld stapte met schouder- en elleboogklachten vijf tien kilometer voor de wielerbaan af Flecha liet een imposant staaltje achtervolgingswerk zien, maar de noodzaak was er ook naar. Ander halve kilometer voor het Bos van Wallers viel de Spanjaard, hij kreeg een achterwiel van Mathew Hayman en zag Joost Posthuma op hem wachten. „Ik denk niet dat dat slim was", analyseerde Adrie van Houwelingen. „Op die stroken kun je als knecht niks doen. Flecha is al zijn ploeggeno ten in het Bos voorbijgereden en kwam daardoor weer alleen te zit ten." Flecha reed op eigen kracht bijna anderhalve minuut naar de kop groep dicht. De zaak leek gered, omdat Langeveld stand hield in de kopgroep. Maar net toen hij mee- sprong met een kopgroep, gleed hij op het grind onderuit. Martijn Maaskant Alsof hij niets bijzonders had gedaan, zo stond Martijn Maaskant op het Velodrome van Roubaix na te hijgen. De 24-jarige renner van het Amerikaanse Slipstream had de klassieker Parijs-Roubaix afge sloten als vierde. Maaskant reed kort nadat Tom Boonen de sprint won alleen de wielerpiste op. „Ik ben kapot, maar wel blij", sprak hij. „Ik ben alleen niet ie mand die een gat in de lucht springt." Maaskant vertrok vorig jaar van Rabobank naar Slipstream. ISTANBUL - Zwaar balend gingen Lornah Kiplagat en Hilda Kibet za terdag in Istanbul over de streep bij de Europa Cup 10.000 meter. De race in het Enka Stadion had de twee Nederlandse atleten de olympische limiet voor Peking moeten opleveren. De vereiste 31.22,14 bleef echter ver buiten hun bereik. Kiplagat werd tweede achter de Turkse Elvan Abeyleges- se, die finishte in 31.36,33. LONDEN - De Keniaanse loper Mar tin Lel heeft voor de derde keer in vier jaar de marathon van Londen op zijn naam geschreven. De Afri kaan noteerde met 2 uur, 5 minu ten en 15 seconden een parkoersre cord. Lel bleef in Londen zijn land genoot Samuel Wanjiru tien secon den voor. De derde plaats was voor de Marokkaan Abderrahim Goumri in 2.05.30. Irina Mikitenko werd winnares bij de vrouwen. De 35-jarige Duitse at lete zegevierde in 2.24.14. door Gertjan van Geen SKOPJE - Het Nederlands Da- vis-Cupteam mag weer hopen op een plaats in de wereldgroep. Oran je versloeg Macedonië in groep 1 van de Europees/Afrikaanse zone met 4-1. Robin Haase maakte het beslissende punt. Zonder een spoor van twijfel over de teleurstellend verlopen dag te voren, trok Haase in de hoofdstad Skopje een spoor van vernieling door het Macedonische kamp. Zaterdag nog had de Hagenaar zich van zijn verkeerde kant laten zien in het dubbelspel, dat door de blessure van Peter Wessels hele maal in een deceptie uitmondde. Wessels stapte in een krater in de baan, juist op het moment dat Ne derland de wedstrijd in zijn voor deel leek te doen kantelen. Hij scheurde daarmee een enkelband. COTTBUS - Yuri van Gelder heeft za terdag bij wereldbekerwedstrijden in het Duitse Cottbus goud gewon nen op de ringen. De Nederlandse turner was weer eens een klasse apart. Aan zijn score, 16,625, kon niemand tippen. De Amerikaan Kevin Tan werd met 16,075 tweede, het brons ging naar de Oekraïner Oleksandr Vor- objov. Voor Van Gelder was het zijn negende wereldbekerzege. MANCHESTER - Technisch directeur Jacco Verhaeren maakt morgen de selectie voor de Olympische Spe len in Peking bekend. De zwem coach heeft de afgelopen weken nog overleg gevoerd met sportkoe pel NOCNSF, met name over de 4x100 vrij van de mannen. Dit kwartet heeft zich officieel niet geplaatst, maar Verhaeren ge looft dat de mannen kansrijk zijn in China. Hij heeft ervoor gepleit de winnaars van het zilver in Athe ne 2004 toch af te vaardigen. Een lange medische time-out mocht niet baten. Daardoor moest Haase nog vol aan de bak. En hij moest daarbij heel wat beter spelen dan de dag ervoor. Waar onervaren Daviscup- spelers als hij zich op zo'n mo ment kunnen verliezen - zeker in de 'hel' van Skopje - bleek de 21-ja- rige Nederlander uit het goede hout gesneden. Captain Jan Sieme- rink: „Zaterdag was hij niet aanwe zig, was hij 'flat'. Daar hebben we even als grote mensen over gespro ken. Een dag later stond hij er. Ro bin wist waar het om ging, zowel voor het team als voor hemzelf" Haase pakte de gelouterde Predrag Rusevski vanaf het eerste punt bij de strot om niet meer los te laten. Wat Haase vanaf 5-4 in de eerste set tot 4-0 in de tweede liet zien, Het Nederlands Davis-Cupteam verslaat Macedonië met 4-1 en mag in september een poging doen om weer te promoveren naar de wereldgroep. AMELIA ISLAND - Maria Sjarapova heeft gisteren het tennistoernooi van Amelia Island gewonnen. De Russin, als eerste geplaatst, bleek in de finale te sterk voor Domini- ka Cibulkova uit Slowakije: 7-6 (7) 6-3. Het was de eerste titel van Sjarapo va op gravel. Zij kreeg in de halve finale een vrije doortocht doordat Lindsay Davenport zich ziek af meldde. ORIO - De Spaanse wielrenner Al berto Contador heeft de Ronde van Baskenland gewonnen. Hij was in de afsluitende tijdrit over 20 kilometer de snelste in 29 minu ten en 10 seconden. Thomas Dek ker werd derde (29.37) achter de Australiër Cadel Evans (29.32). Dekker werd ook in het eindklasse ment derde. Rabobank-ploegleider Erik Breukink toe. „Thomas Dek ker heeft een voortreffelijke ronde gereden, maar Contador stak er bo venuit." getuigde van pure klasse. Hij maak te elf games op rij en won met 6-4, 6-0, 6-3. Haase neemt zijn rol als kopman serieus, maar in het dubbel naast Peter Wessels wilde hij te graag la ten zien dat het Nederlandse ten nis op hem als enige speler in de top honderd bouwt. Hij had de lei dersrol beter aan de ervarener Wessels over kunnen laten, want zijn niveau zakte ver weg. Sieme- rink was er zaterdag niet blij mee geweest. „Het was niet goed, en dus is er nog veel werk aan de win kel." Thiemo de Bakker maakte er in de onbelangrijke vijfde partij tegen Ilija Martinoski nog 4-1 van (7-6, 6-3), waardoor Nederland in sep tember twee jaar na de degradatie een poging mag doen opnieuw de wereldgroep te halen. „We hebben onze plicht gedaan", keek Haase vooruit. „Maar je moet reëel zijn over onze kansen in sep tember. Met dit team heb je geen recht op de Wereldgroep." door Robert-Jan Friele MANCHESTER - Zwemster Marleen Veldhuis nam met een wereldre cord op de 50 vrij (23,25 seconden) afscheid van de WK kortebaan in Manchester. In haar slipstream zet ten ook Hinkelien Schreuder (zil ver 50 vrij) en Femke Heemskerk (zilver 200 vrij) knappe prestaties neer. De nationale topzwemsters wil den op het WK nog één keer pres teren, voordat ze volgende week maandag de trainingen weer begin nen. Dat lukte. Na het wereldre cord plus goud op de 4x200 vrij van de openingsdag pakten ze za terdagavond het wereldrecord plus goud op de 4x100 vrij. Veldhuis voegde daar gistermiddag, in we derom een wereldrecordtijd, haar tweede individuele wereldtitel aan toe op de 50 vrij. Zoals gebruikelijk waren haar pres taties de indrukwekkendste van de Nederlandse ploeg. Als slotzwem- ster van de estafette klokte ze de snelste splittijd ooit (51,43 secon den). Een dag later verbeterde de 28-jarige Twentse haar wereldre cord op de korte sprint met liefst 0,3 seconden tot 23,25. Coach Jacco Verhaeren was vooral blij dat Veldhuis wederom in de fi nale haar beste prestatie had laten zien. „Ze wilde vroeger nog wel eens door het dolle heen gaan." Veldhuis: „Ik heb steeds meer erva ring, dat speelt mee." Hoe betrekkelijk een wereldrecord kan zijn, bleek echter eind maart. Toen verbrak Veldhuis' voornaam ste concurrente in Peking, de Au stralische Libby Trickett (voor heen Lenton) binnen vijf dagen Marleen Veldhuis is ook op WK kortebaan de onbetwiste ster. haar langebaanrecord op de 50 vrij. Omdat er voor de Spelen geen kortebaanwedstrijden meer op de kalender staan, zal dat Veld huis met haar laatste record niet overkomen. Marleen Veldhuis duikt op het WK in Manchester het water in voor een su- pertijd op de vijftig meter vrije slag. foto Rich Eaton/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27