Brand verstoort titelstrijd Obama afgeschilderd als snob FC Groningen en Ajax na misdragingen fans woensdag op herhaling. 'Coalitie gaf Taliban per ongeluk wapens' PvdA wil spoeddebat over kinderpornozaak Elfjarige bedreigd en beroofd van zijn step Presidentskandidaat is neerbuigend over doorsnee Amerikaan. Word ook abonnee! door Jochem Lippman en Alexander van Eenennaam GRONINGEN - De voetbalwedstrijd FC Groningen-Ajax werd gister middag vanwege brandjes op de tribune van stadion Euroborg afge last. Veel spelers van beide ploegen had den zoveel last van ademhalings problemen dat ze ook een uur na het geplande aanvangstip nog niet aan de wedstrijd konden begin nen. De KNVB besloot in overleg met de clubs de wedstrijd woensdagavond te laten inhalen, met publiek. Bert van Oostveen, competitieleider van de KNVB, be nadrukte voor dat besluit al dat de wedstrijd niet achter de groene ta fel kon worden afgedaan. „Er komt nooit een reglementaire uitslag. Voor PSV is dit duel namelijk ook belangrijk." Ajax heeft door het ge lijkspel van PSV tegen FC TWente (1-1) nog steeds uitzicht op de ti tel. De Amsterdammers worden kampioen als PSV zondag van Vit esse verliest en het zelf nog van FC Groningen en Heracles wint. De KNVB gaat vandaag ook op zoek naar de schuldvraag. De voet balbond kan eventueel overgaan tot het uitdelen van strafpunten of geldboetes. De brandjes in Euro borg ontstonden toen supporters van FC Groningen voor de aftrap wc-rollen in brand staken en op het speelveld gooiden. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de fans op de Noord-tribune in pa niek naar buiten snelden of het speelveld betraden. Hulpverleners hielpen negentien supporters met ademhalingsproblemen. Eén fan brak een enkel. Het vuur was pas na ruim een half uur geblust. In to- pw Het duel tussen FC Groningen en Ajax wordt afgelast, nadat supporters brandjes steken op de tribune. Het duel wordt verschoven naar woensdag. taal moesten 28 mensen naar een ziekenhuis of een artsenpost. Van hen waren er gisteravond 24 al weer thuis. De andere vier moes ten de nacht doorbrengen in het hospitaal. Het werpen van wc-rollen maakte deel uit van een ludieke sfeeractie van de fanatieke aanhang van FC Groningen. Directeur Hans Nij- land was op de hoogte van de ac tie. „Maar ik wist natuurlijk niet dat enkele dwazen het toiletpapier in brand zouden steken." Burge meester Jacques Wallage verklaar de alles in het werk te stellen om de daders aan te houden. pagina 23: spanning bewaard voor laatste ronde kabul - De buitenlandse troepen macht in Afghanistan heeft eind vorige maand ongewild de Taliban van wapens, munitie en voedsel voorzien. Dat heeft het hoofd van de Afghaanse inlichtingendienst gisteren verklaard voor een parle mentscommissie. De wapens zou den honderd meter van het huis van een Taliban-commandant zijn gedropt door een helikopter. den haag - De PvdA eist in een spoeddebat van minister Hirsch Ballin (Justitie) opheldering over de Braziliaanse kinderpornozaak. Tweede Kamerlid Arib wil van hem weten of twee Nederlanders niet alsnog kunnen worden uitgele verd. De twee lopen vrij rond in Nederland, maar zij werden in Bra zilië veroordeeld voor het maken en verspreiden van kinderporno. Zij misbruikten 24 meisjes. vlissingen - Een elfjarige jongen uit Vlissingen is zaterdagavond rond half zeven in de Bloemen- laan beroofd van zijn step. De elfja rige werd ingesloten door vijf jon gens van rond de twaalf jaar met een zwarte cappuchon over hun hoofd. Eén van hen bedreigde de jongen met een steekwapen. De politie stelt een onderzoek in. ra STELLING Brand in Groningen komt Ajax goed uit reageer op www.pzc.nl P® MENING In Zeeland is best ruimte voor wilde zwijnen eens <WÊt 47% aantal reacties: 354 Supporters rennen voor de wedstrijd FC Groningen-Ajax het veld op nadat op de tribune brand is gesticht. foto Koen van Weel/ANP door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Barack Obama kan niet bowlen, hij drinkt wijn in plaats van bier en hij doet zijn boodschappen bij de biologische supermarkt Whole Foods. De zwarte senator was al geen boeg beeld van 'kleinburgerlijk Ameri ka' en dat is er in het afgelopen weekeinde niet beter op gewor den. Obama ligt onder vuur we gens 'neerbuigende' en 'hoogharti ge' uitspraken over doorsnee Ame rika. De Democratische presidentskan didaat probeerde tijdens een beslo ten bijeenkomst van welvarende donateurs in San Francisco uit te leggen waarom lager opgeleide, minder welvarende kiezers op het platteland nog niet massaal voor hem stemmen. Volgens Obama is dat het gevolg van de economische malaise. „Het is niet verwonderlijk dat ze bitter worden", zo zei Oba ma. „Dat ze zich vastklampen aan geweren of religie, dat ze antipa thie voelen jegens mensen die an ders zijn, zich tegen immigranten keren." Zijn Democratische rivaal Hillary Clinton haalde meteen uit. „Ik sta versteld van de hooghartige uit spraken van senator Obama over Amerikanen in kleine plaatsjes", zo zei de voormalige First Lady. „De uitspraken zijn elitair. Mensen geloven niet omdat ze bitter zijn, maar omdat ze spirituele rijkdom hebben. Mensen hebben ook geen 'We hebben geen liberale snob nodig om ons te vertellen wat te geloven' wapens omdat ze bitter zijn, maar omdat ze dat als een grondrecht beschouwen." Campagnemedewer kers van Clinton deelden in het weekeinde stickers uit met de tekst 'Ik ben niet bitter'. Een medestander van Clinton, de Zeeland: 2, 3, 11 t/m 15; Binnen land: 4 t/m 7; Buitenland: 7 en 9; Agenda: 16; Cultuur: 17; Weer: 18; Strips: 19; Sport: 21 t/m 37; Televi sie: 38 en 39. politicus Tom Hendrickson, zei te gen kiezers in North Carolina: „We hebben geen liberale snob no dig om ons te vertellen wat we moeten geloven." Republikeinse presidentskandidaat John McCain deed ook een duit in het zakje. Hij beschuldigde zijn vermoedelijke te genstander van 'snobisme'. Obama heeft inmiddels toegege ven dat hij zijn analyse beter had moeten verwoorden. „Ik heb het geformuleerd op een manier die mensen beledigt, daar heb ik spijt van." In een land dat zich van oorsprong altijd afzet tegen iedere vorm van aristocratie kan het voor een politi cus gevaarlijk zijn voor een snob te worden aangezien. Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 - 0231 231 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1