Sterbasketballer Wildkat trekt bekijks Lipperhey was wel iets netter dan Janssen Harlem Globetrotter 'Wildkat' Edgerson bezoekt centrum Goes. Opening Jaar van de Telescoop en nieuwe expositie in Middelburg PZC Maandag 14 april 2008 15 door Luc Oggel GOES - Hoe vaak gebeurt het dat je in Zeeland een Amerikaanse ster-basketballer 'in het wild' te genkomt? Waarschijnlijk één keer. En dat was afgelopen zaterdag, toen Eugene Edgerson een bezoek je aan de Goese binnenstad bracht. Edgerson voldoet exact aan het ste reotype beeld van een Amerikaan se basketballer: donker, glimmend trainingspak, hi-tech sneakers en gróót: met zijn ruim twee meter torent hij ver boven het winke lend publiek uit. Ondanks het feit dat waarschijn lijk niemand hem kent, trekt de 'verschijning' zeker bekijks. Edger son, alias 'The Wildkat, maakt deel uit van Harlem Globetrotters, een legendarisch Amerikaans showbasketbalteam dat bestaat uit oud-NBA-spelers en andere basket baltalenten. Het team reist negen maanden per jaar de wereld rond om wedstrijden te spelen die tjok- Edgerson voldoet aan het stereotype beeld van een Amerikaanse basketballer vol spectaculaire trucs zitten. Daar naast wordt veel aan liefdadigheid gedaan en bezoeken de spelers scholen en ziekenhuizen. De Globetrotters zijn in de jaren twintig van de vorige eeuw opge richt in Chicago. Basketbal was in Amerika toen nog een compleet blanke sport. Tot aan 1950 waren er geen zwarte spelers actief in het professionele basketbal, maar dank zij de Globetrotters veranderde dat. Zij waren ook de uitvinders van de truc-shots zoals het dun ken: met grote kracht de bal door de basket gooien en daarna bij voorkeur nog even aan de ring blij ven hangen. Het team heeft tegen woordig Phoenix, Arizona als thuisbasis. Het 'Harlem' verwijst naar de wijk in New York die in dertijd werd gezien als het cen trum van de Afro-Amerikaanse cultuur. Edgerson (29), die op zijn achtste begon met basketbal, zit nu vijf jaar bij het team. Hij heeft niet in de NBA (de Amerikaans professio nele basketbalcompetitie) ge speeld, maar is direct vanuit 'colle ge' gerecruteerd voor de Globetrot ters. Hij is voor het eerst in Neder land en is 'enjoying himself. De Globetrotters spelen op 30 april een wedstrijd in de Zeelandhallen in Goes en ter promotie bezoekt Edgerson zaterdag alle sportwin- kels in het centrum van Goes. Het is zeker niet zo dat er rijen staan, maar Wildkat deelt toch flink wat handtekeningen uit en gaat gedul dig op de foto met iedereen die dat wil. Steevast laat hij daarbij een basketbal op zijn vinger 'spin nen'. Hij vindt het reizen naar ei gen zeggen best zwaar en omdat hij pas ziek is geweest, doet hij het nog even rustig aan. Toch laat hij zich verleiden om op de Grote Markt heel even te laten zien wat hij zoal kan met een basketbal. Het wordt de 30e ongetwijfeld een spektakel in de Zeelandhallen. www.harlemglobetrotters.nl Eugene 'Wildkat' Edgerson van Harlem Globetrotters laat op de Grote Markt in Goes zien wat hij met een basketbal kan. foto Willem Mieras door Maurits Sep MIDDELBURG - Het blijft onduide lijk wie de telescoop nou echt als eerste heeft uitgevonden, maar bij de volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg heeft Hans Lipperhey toch het voordeel van de twijfel gekregen. Zijn huis is nagebouwd in de nieuwe exposi tieruimte die zaterdag is geopend, geletijdig met de opening van het Jaar van de Telescoop. Het is 400 jaar geleden dat de tele scoop is uitgevonden. Het jaar staat vast, en de plaats ook: Middel burg. Enige vraag blijft: welke van de twee brillenmakers was het, Lipperhey of Zacharias Janssen? De volkssterrenwacht heeft op de eerste etage van het pand aan de Herengracht een prachtige, zelfge bouwde expositieruimte ingericht. De gevel van het huis van Lipper- hy is nagebouwd en in een 14 mi nuten durende interessante en on derhoudende videopresentatie wordt het verhaal van de uitvin ding verteld. Beide brillenmakers komen aan het woord. „Ik geef toe, Lipperhey was iets netter dan ik. Ik zat graag in de kroeg, en be taalde niet altijd voor mijn drank jes", bekent Janssen. Maar hij blijft erbij dat hij de uitvinder was. Ook al heeft Lipperhey het patent aan gevraagd op 'een zeker instrument om verre te zien'. Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen heeft het huis van Hans Lipperhey nagebouwd voor een boeiende presen tatie over de uitvinding van de telescoop in 1608. foto Ruben Oreel Na de opening van de expositie ruimte volgende de opening van het Jaar van de Telescoop. Een uit vinding die de een belangrijke wending heeft gegeven aan de ge schiedenis van de mensheid, sprak burgemeester Koos Schouwenaar van Middelburg. „Net zoals het Lipperhey vroeg in 1608 het patent aan op 'een zeker instrument om verre te zien' vuur, het wiel en de chip." Middel burg is er maar wat trots op dat de telescoop in deze stad is uitgevon den. Er zijn niet voor niets twee straten naar de twee mogelijke uit vinders vernoemd, merkte hij op. In de loop van dit jaar vinden nog allerlei activiteiten plaats om 400 jaar telescoop te vieren, vanaf 4 mei is er een astronomische wan delroute door Middelburg te lopen en op 19 september opent een ex positie in het Zeeuws Museum. Bij Focus Optiek in Middelburg is een verrekijkermuseum ingericht. ■Fj www.inventionofthetelescope.eu *-* www.lansbergen.net

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15