9 spectrum rug in de schemering PZC Zaterdag 12 april 2008 menteel hebben we er nog zeven open. Twee zijn on derdeel van een grote keten, die redden het wel. Of de rest blijft weet ik niet. Ik verwacht dat er na 2010 nog hooguit vijf open zijn." „Ja, ook in deze sector zit de klad", valt Lucien van de Walle, ambtenaar Bij zonder Wetten in Hulst, zijn burgemeester bij. „On langs hebben we nog een vergunning voor een seks- bioscoop afgegeven, maar tot nu toe heeft de vergun ninghouder geen aanleiding gezien om zijn zaak te openen. Wellicht ziet hij er geen brood in. Het kan. Feit is dat de zaak nog steeds niet geopend is." Na de lesboshow zwermen de bezoekers uit over de ver dieping, sommigen nemen een kijkje in de dark room, waar het niet zo donker is als de naam doet vermoeden, of kijken of er wat te beleven valt in een van deprivéka- mers. In de gang gaat een wat oudere dame in witte lin gerie hardop lachend een man voor, hij volgt gehaast. PZC Feifx Binicewiez foto's Peter Nicolai Op diverse tv" wordt onafgebroken porno gedraaid, een man bestudeert de condoomautomaat. Wellicht voor straks. Met het verdwijnen van de seksboerderijen is overi gens de prostitutie niet uit Hulst verdwenen. Integen deel. In de plaats van een redelijk gereguleerde prosti tutie in de clubs, die op gezette tijden werd gecontro leerd door gemeenteambtenaren en de politie, dook de betaalde liefde de illegaliteit in. In de advertentie bladen doken tal van 06-annonces op voor betaalde seks op afroep. Het internet vormde een andere - anonieme - pleisterplaats voor al dan niet betaalde lustvieringen. De verschuiving binnen de prostitutie werd ook opgemerkt door het Zeeuwse politiekorps. De politie constateerde in de jaarlijkse monitor over prostitutie en mensenhandel dat de vele advertenties niet gerelateerd waren aan seksinrichtingen. Sterker nog; achter bepaalde 06-nummers gingen lieden schuil die zich bezighielden met afpersing en diefstal met geweld. In 2005 constateerde de politie dat toe zicht op het heimelijk deel van de seksindustrie een steeds grotere inspanning vergde die het korps niet kon volbrengen. Ook al, omdat het bestuur (gemeen ten als Terneuzen en Hulst) tot dan geweigerd had den om seksinrichtingen op gezette tijden te contro leren. „Gemeenten hebben eenvoudigweg niet het besef dat de legalisering van de prostitutiebranche meer is dan een technische kwestie, maar juist een krachtig instrument vormt in de bestrijding van men senhandel", concludeerde de Zeeuwse politie wat te leurgesteld. In een barretje op de benedenverdieping nemen enkele bezoekers even pauze. Er hangt een verwachtingsvolle, maar gezellige sfeer. Een jong koppel aan de bar ver trekt samen naar de kelder waar een met zwart plastic gedekt bed staat. Hun vertrek blijft bepaald niet onopge merkt, want bijna onmiddellijk worden ze gevolgd door een paar mannen die hun spel graag willen bijwonen of mee willen doen. In een afgezonderde ruimte staat een doktersstoel waar vrouwen zich door meerdere mannen achter elkaar kunnen laten nemen. Boven de stoel hangt het 'scorebord'. Controles van de politie hadden overigens wel ef fect. Club 77 in Kloosterzande kon de deuren sluiten toen er dames in de club werden aangetroffen die il legaal in Nederland verkeerden. Ook elders in de ge meente Hulst trof de politie ongewenste passanten aan. Dat de gemeente Hulst tot 2005 niets uitvoerde op controlegebied, zelfs niet eens het gebeuren in de diverse inrichtingen in de gaten wilde houden, frus treerde de politie ontzettend. Een reactie van de ge meente kon niet uitblijven. Het illegale gefoezel in de seksbioscopen werd ook gereguleerd. Mulder: „We besloten om de exploitanten vergunning te ge ven om per inrichting hooguit twee gezelschapsda mes er op na te houden. Onder voorwaarden zoals die ook destijds bij de clubs van toepassing waren. Op die manier zorgden we weer voor wat regule ring. Bovendien besloten we, op gezette tijden con troles uit te voeren." „En dat doen we ook", zegt Van de Walle, „enkele malen in het jaar. We voorkomen hiermee dat er ille galen in de shops werken, maar eerlijk gezegd is de tijd van de vele vrouwen uit het buitenland ook voorbij. In de meeste zaken werken hoofdzakelijk huisvrouwen uit België. Verder zien we er op toe dat er niet meer dan twee dames per inrichting zijn en dat ze zich minstens een keer per kwartaal medisch laten onderzoeken." De echte gang bang vindt plaats in wat normaal gespro ken de homocinema is. Voordat de mannen de zaal in mogen, moeten ze zich tot op hun slip uitkleden. Op ma trassen voor in de zaal zijn drie koppels luidruchtig met elkaar bezig en in een halve kring eromheen staan een paar mannen te masturberen. De helft van de bioscoop stoelen is bezet en ook daar, met zicht op het tafereel voorin de zaal, zijn mannen druk met zichzelf. Op de grond liggen proppen tissues. De maatregelen van de gemeente Hulst stemmen de politie tevreden. De voorbije twee jaar, blijkt uit re cente monitors, zijn er binnen het zogenoemde ver gunde deel van de seksbranche geen strafrechtelijke feiten geconstateerd. Niet in Hulst, maar ook elders in Zeeland niet. 'De vergunde branche is onder con trole', merkt de politie verheugd op. Buiten de ver gunde branche is er echter weinig reden tot blijd schap. De politie ontbeert in 2007 en dit jaar de mid delen om menskracht in te zetten om het niet ver gunde deel van de branche aan te pakken. En juist dat niet vergunde branchedeel zorgt voor proble men. Het duikt op langs de wegkant, in seksbioscoop- jes, op parkeerterreinen, hotels en gewone wonin gen en is weer in of na een zucht verdwenen. Vaak - in Zeeuws-Vlaanderen - de grens over en dit maakt controle door de politie extra moeilijk, zoniet onmo gelijk. Eenmaal terug op straat zijn de kou en de buitenlucht een verademing en klinkt het gebeier van de basiliek haast als muziek in de oren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 99