spectrum 8 Seksindustrie glijdt tei PZC Zaterdag 12 april 2008 Moeite, nee, ze hadden er geen moeite mee. De exploitanten van de Hontenisser seksboerderijen. De opheffing van het bordeelverbod in 2000 betekende een legalisering van hun nering. De meisjes zouden een gewone baan krijgen en zij werden gewone werkgevers met verantwoordingsplicht jegens arbodiensten en de belastingen. Even leek het zo te gaan, maar inmiddels is vrijwel de complete seksindustrie in het Land van Hulst teruggetreden in de schemering en hebben de meeste lustboerderijen hun poorten gesloten. door Sheila van Doorsselaer en Conny van Cremberghe foto's Peter Nicolai Het is een druilerige dinsdag in Hulst. Veel winkels in de Gentsestraat hebben hun sluitingsdag, maar er is één shop die goe de zaken doet; het Erotic Discount Cen ter. Het is er weer Night of the Gang Bang. Een seksfestijn waar gemiddeld drie a vierhonderd bronstige bezoekers, bijna allemaal mannen, op afko men. Van 's ochtends tien uur tot een uur of twee 's nachts kunnen ze zichzelf vermaken met stripshows en harde porno of al hun fantasieën uit laten komen door zelf mee te doen. Groepsseks, SM, met één vrouw of meer, anaal, oraal, privé in een kamertje of in de dark room Het kan en mag allemaal. Burgemeester Peter Molthoff van Hulst (1970-1984) vond dat het sekstoerisme wel bij zijn stad paste. De seksshops en -bioscoopjes van voormalige zaadhan delaar Paul Metz en een handvol andere vrijbuiters gaven de stad een modern, vrijgevochten imago dat paste bij de tijd. Als de sexhandel maar binnen de muren van de zaken bleef, niet schreeuwerig werd aangeprezen en geen criminele elementen aantrok. Zolang dat zo was gedoogde het gemeentebestuur de aanwezigheid van de handel. Van prostitutie, van lichtekooien in zijn stad met breedgeschouderde pooiers in hun kielzog moest Molthoff echter niets hebben, die werden buiten de poorten gejaagd. De polders van Hontenisse in. De buren waren daar niet blij mee, maar aangezien de bestemmingsplannen buitengebied in Hontenisse ruimte boden om boerderijen om te toveren in plu chepaleizen, kreeg Hontenisse er een toeristische at tractie bij; de seksboerderijen. Tien jaar lang werden de inrichtingen door het lokaal bestuur en de omwo nenden gedoogd. Pas toen eind jaren '80 het aantal inrichtingen voor betaalde lust fors dreigde toe te ne men greep het Hontenisser bestuur in. Er kwam een verordening waarin het maximum aantal huizen van plezier bepaald werd op vijf Nieuwe mochten er niet meer bijkomen. Als een vergunninghouder zijn nering staakte werd er een nieuwkomers geen nieuwe vergunning meer verstrekt. In de winkel, aan de voorzijde van het EDC, is het rond drie uur 's middags betrekkelijk rustig. Een paar man nen struinen langs de schappen met dvd's en magazines. De echte actie is op de bovenverdieping en achterin het pand aan de gang. Wie wil deelnemen, rekent aan de kassa in de winkel 20 euro af. Om het percentage vrou wen wat omhoog te brengen, hebben zij gratis entree. Als het aantal 'amateurs' tegenvalt, zijn er altijd nog de professionele gezelschapdames die zich tegen gepaste be taling wellicht willen overgeven aan een PZC-tje (pijpen zonder condoom). Dat zogenaamde 'uitsterfbeleid' werd na de gemeen telijke herindeling van 2003 overgenomen door het bestuur van de nieuwe gemeente Hulst. Het duurde even, maar het beleid was succesvol. Van de vijf in richtingen zijn er nu nog maar twee over. Club Para- diso in Vogelwaarde en Studio 6 aan de Meerdijk bij Kuitaart, die overigens de deuren nog moet openen. „Het zat er aan te komen", zegt burgemeester Jan Frans Mulder van Hulst, „clubs zijn uit de tijd. Je ziet dat niet alleen hier, maar ook in Brabant en Lim burg, waar vooral in de grensstreken aan doorgaande wegen veel van dit soort inrichtingen waren. Een voor een verdwijnen ze. De redenen zijn meerledig. De uitbaters zeggen niet meer aan vrouwtjes te kun nen komen. De concurrentie is overigens ook toege nomen. Tegenwoordig zijn er tal van escortbureau- tjes die met mobiele telefoontjes werken en niet te vergeten het internet." Volgens Mulder speelt ook een liberaler klimaat in Vlaanderen een grote rol. Pornografie is daar geen verboden vrucht meer, net als in de tijd van Louis Paal Boon, die zijn Fenomenale Feminatheek op bouwde met ruim 22.000 erotische afbeeldingen die hij grotendeels betrok uit seksshops in Sluis en Hulst. De trap naar de bovenverdieping leidt voor de naïeve ling bijkans naar een andere wereld. Het is er donker, klam warm en het ruikt er weeïg. Er hangt de beklijven de geur van seks. In de heterocinema is op dat moment een striptease aan de gang. Twee dames met maskers op voeren op het podium voor het filmdoek een lesbische act op. Het blijft bij dansen en wat strelen, maar deson danks is geen van de 45 zitplaatsen in de zaal onbezet. Vrouwen die een plaatsje zoeken in de zaal worden met interesse maar indringend van top tot teen bekeken. Poti ge mannen van de 'security' zorgen dat niemand tegen haar zin in wordt betast en bewaken de orde in het alge meen. Ook met die shops gaat het niet best. Mulder: „Mo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 98