spectrum 4 'Ik kan alleen mezelf zijn' PZC Zaterdag 12 april 2008 Een nieuwe cd, een nieuw tv-programma, zijn eerste kind in aantocht' 2008 is het jaar van rapper Lange Frans. En hij staat dan nog pas aan het begin. „Ik geloof er heilig in dat iedereen alles kan bereiken." door Monique Brandt Radio-dj Giel Beelen beti telt hun muziek als 'poë zie met een beat'. Ande ren bestempelen rappers duo Lange Frans en Baas B. als 'hartstikke gestoord'. De internet- reacties op de single Kamervragen - de clip is via YouTube inmiddels ruim 350.000 keer bekeken - zijn wat je noemt recht door zee. 'Achterlijke mongolen!' 'Ik heb ook een Kamervraag: wat hebben die gas ten gesmookt?" Heftig dan ook, dat inktzwarte filmpje waarin het duo toe getakeld en geboeid in een kale, kille ruimte zit en rapt over de doofpotcul tuur van deze regering, complotten rond de Enschedese vuurwerkramp, de moord op Pim Fortuyn, de bouw fraude. De reacties zijn echter vooral positief, wil Lange Frans, alias Frans Frederiks, wel gezegd hebben. „Het is niet ver keerd als mensen eens nadenken over het reilen en zeilen op deze aardbol. Ik snap heus wel dat onwetendheid een zegen kan zijn" Intense, donkere blik, hoekige motoriek, harde stem. Gespan nen ogend, tot het gesprek komt op 'Verder', de nieuwe cd. Dan wint zijn passie. „De nummers staan als een huis. Ik ben dolgelukkig. Alles klopt. Heel vet, een goeie onderlaag, stevige bassen erin, knisperende drums. Beats waar je de hele dag naar kan luisteren. Een paar nummers liggen heel dicht bij de sound die we altijd voor ogen hebben gehad." Twee jaar bijna werd gewerkt aan de plaat, die in de gloed nieuwe, eigen studio van Lange Franse en Baas B. is opgenomen met producer Giorgio Tuinfort, die eerder meewerk te aan Het land van, en Testament. In die twee jaar ging het hard met de in derdaad boomlange rapper, tegenwoor dig één van de vaste gezichten van Ver onica en columnist van het dagblad Metro. Twee dagen voor de lancering van de cd, op 21 april, begint zijn liveprogram ma Kamervragen, waarin hij steun zoekt voor allerhande burgerinitiatie ven. Sinds 2006 kunnen Nederlandse burgers een onderwerp op de agenda van de Tweede Kamer laten zetten als ze daarvoor 40.000 handtekeningen verzamelen. Kamervragen zoekt mogelijke onder werpen. Dat kan gaan om wildplassen, om het aanwijzen van speciale cafés waar wel gerookt mag worden of over de asociale gewoonte om boetes uit te delen als je al een paar kilometer te hard langs een flitspaal rijdt. Zelfheeft hij ook het een en ander aan te kaarten. De chemtrails in de lucht zijn bijvoorbeeld zo'n onderwerp dat Lange Frans bezighoudt. Sporen achter vliegtuigen blijven tegenwoordig heel lang hangen en daar schijnen andere dingen in te zitten dan alleen maar condensatiedamp. „Wat dan, dat weet niemand. Want het gebeurt zogenaamd helemaal niet. Ik denk dus dat er wél iets aan de hand Lange Frans: „Eigenlijk geloof ik dus in totale anarchie." foto Evert Elzinga/CPD is. Wat er in zit, geen idee, ik heb de wijsheid ook niet in pacht. Misschien zijn het chemische stoffen die ge sproeid worden voor weermodificatie, het aanpassen van de weersomstandig heden, zoals ze dat al jaren doen in Amerika. Mensen moeten weten wat er gebeurt." De niet al te gangbare interesses en stokpaardjes van Lange Frans maken hem op het eer ste gezicht niet de meest voor de hand liggende presentator voor een Veroni- ca-programma. Zo steekt hij nimmer onder stoelen of banken geen enkel ge loof te hechten aan wat politici bewe ren. Misschien zijn er best volksverte genwoordigers met het hart op de goe de plaats, maar de meesten zitten voor zichzelf in Den Haag, denkt hij. „Het is niet mijn bedoeling om met het programma jongeren meer te inte resseren voor politiek. Ik denk dat het juist laat zien waarom er géén belang stelling voor is. We leven eigenlijk in een heel achterlijk systeem. Bij ons be paalt 51 procent van de bevolking wat de andere 49 procent moet doen. Dat heet democratie." „Ik geloof juist in een systeem waarin 99 procent van de bevolking nog niet één man of vrouw kan vertellen wat wel en niet mag. Dat, zolang je de rest met rust laat en respect hebt voor elkaar, iedereen alles moet kunnen doen. Tja, eigenlijk ge loof ik dus in totale anarchie." Daarnaast is hij fervent aanhanger van complotheorieën. Zoals de gedachte dat de aanslagen in New York ge pleegd werden door de Amerikaanse regering om oorlog te kunnen voeren en zo de economie op te peppen. De rapper bestudeert graag het werk van - bijvoorbeeld - de Nederlandse an- troposoof Marcel Messing, die schreef over chemtrails, en van de Britse jour nalist en activist David Icke, die zegt dat de wereld geregeerd wordt door een geheime elite. Enkele wereldlei ders zouden volgens Icke zelfs afstam men van een ras van buitenaardse we zens. „Waarom is het anders zo'n klotezooi op de wereld? Waarom heeft vijf pro cent van de mensen op aarde 95 pro cent van het geld? Ik ben me daar in gaan verdiepen en kwam snel tot de conclusie dat er in de wereld structu reel dingen niet kloppen. Dat het niet anders kan dat misstanden kunstmatig in stand worden gehouden. Expres.Ik heb altijd heel veel nagedacht over het leven: Wie zijn we? Waar komen we vandaan? Waar gaan we naartoe? Maar veel mensen lopen hun hele leven als kippen zonder koppen rond en laten zich bang maken. Alsof ze geen eigen wil hebben. We worden geregeerd door de angst. Zijn er opeens terroris ten in Nederland." „Ik ken ze niet! Ik geloof niet dat ze be staan, of dat de halve Arabische wereld het westen naar de kloten wil helpen. Of dat westerlingen de mensen in het Midden-Oosten allemaal de tyfus wen sen. Met teksten als die van het nummer Kamervragen, maakt hij in ieder geval discussie los. Maar denk vooral niet dat Lange Frans en Baas B. als een stel pro testzangers de toekomst in gaan. Op het nieuwe album staan, voor het even wicht, ook weer een heleboel, honderd procent platte nummers. Om weer een beetje te levelen, weet je. „Je wordt rapper omdat je iets wil ver tellen. Alhoewel, de hiphop ligt wereld wijd een beetje lam. In Amerika gaat je kop er af als je je te veel uitspreekt over de oorlog. In Nederland spreken de rappers zich gelukkig nog wel uit. Wij doen ook wat we altijd deden." Het liefst zou hij de hele dag met zijn maten in de nieuwe studio - voorzien van kantoor, keuken en vergaderruim te - doorbrengen. Slapen of eten wor den een overbodige luxe als het weer echt om de muziek draait en dat al zo wat vijftien jaar lang. Zijn eerste rap schreef hij toen hij een jaar of veertien, vijftien was, geïnspireerd door Osdorp Posse en Extince. Met zijn buurjongen Bart Zeils- tra en zijn jongere broer Thijs, alias Brutus, werd in lege uren al behoorlijk gepield met be hulp van een klein keybord en een Ata ri-computer. Frans, geboren in 1980, woonde vier deuren verder dan Bart in een keurige Vinex-wijk in Diemen. Prachtige jeugd, veel gevoetbald, bui ten gespeeld, hutten gebouwd. „Toen we gingen puberen kwam het hele mu- ziekgebeuren erbij. We hoorden de eer ste Nederlandse rap en toen was het :'wacht eens effe, dat kunnen wij ook!' We hebben het gewoon goed aange pakt. Zelf geïnvesteerd in een demostu dio, ons hele hebben en houwen. Zo dat we niet meer afhankelijk waren van anderen." Na het gymnasium volg de drie jaar bedrijfskunde, Bart deed psychologie, broer Thijs rechten en lo gistiek. Toch trok de muziek. „Ik sprak met mijn vader af dat ik terug naar school zou gaan als het niet binnen een jaar wat werd. Dat hoefde niet. Eer lijk is eerlijk: ik heb best veel geleerd van die studie. Ik weet hoe je een be drijf moet runnen en dat is wat we zijn: een bedrijf." „De tv komt er nu bij. In de basis ben en blijf ik muzi kant, meester van de ceremonie. Tv is een ceremonie met een camera erbij, zo simpel is het." Deze dagen staan vooral in het teken van het aardse. De aanschaf van baby spullen ten behoeve van de nieuwe telg, bijvoorbeeld. En huiselijke discus sies over de opvoeding. „Ik wil zo eer lijk mogelijk zijn tegen dat kind, vanaf het begin. Zodra die kleine me kan be grijpen, zal ik wat ik nu allemaal tegen jou zeg, ook met mijn kind bespre ken." „Ik wil het zelfleren nadenken. Hem of haar voorhouden dat alles mo gelijk is, als je de angst uit je leven bant. In wezen ben ik een optimist: ik denk dat iedereen alles kan, iedereen kan alles worden wat-ie wil, alles berei ken. Angst zorgt er alleen maar voor dat je niet tot de ware groei komt. Want hoe kun je nou focussen op wat je écht wil als je alleen maar bang bent dat het misschien anders gaat?" „Het is nu wel zo dat ik niet meer alleen voor mezelf verantwoordelijk ben, maar ook voor mijn vrouw en mijn kind. Zij zegt dan ook weieens, hou je grote mond eens. Ik wil het allemaal wél met zijn drietjes meemaken, doe eens voorzichtig. Mijn manager ook, die vindt soms dat ik gas terug moet ne men. Dan zeg ik altijd: 'Ik doe wat ik doe omdat ik mezelf ben. Ik hoef niet iemand anders te zijn. Het enige dat ik kan zijn is mezelf."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 94