Zorg om wegen op Schouwen-Duiveland Zeeland Inwoners staan niet te juichen bij Goes als centraal ziekenhuis Goedereede wil huiskamerbieb Theatervoorstelling Alcoholproject gaat steeds in kader schoolproject Patiëntenvereniging hoopt op versterking van huisartsenpost. Kruising bij Oosterland volgens WN een van de grootste knelpunten. Alternatief voor door stopzetten subsidie gesneuvelde bibliobus. Pontes wil jeugd wapenen tegen alcohol en drugs. Ook basisscholen worden betrokken bij Reimerswaals project. 26 Zaterdag 12 april 2008 PZC Melissa de Looze (r) en Sheridan da Silva vinden Goes als hoofdvestiging van Ziekenhuis Zeeland de minst slechte keuze. foto Marijke Folkertsma door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - „Ik ben hier tevreden mee. De zaken op Schouwen-Dui veland, de Bevelanden en Walche ren zijn hiermee goed afgetim merd." Dat zegt Henk Top uit Bruinisse, voorzitter van de Neder landse Patiënten Vereniging, afde ling Schouwen-Duiveland in reac tie op het aanwijzen van Goes als hoofdvestiging van het toekomstig Ziekenhuis Zeeland. „Voor Schouwen-Duiveland hoop ik wel dat de huisartsenpost in de zomermaanden wordt opgewaar deerd. Dat zat tenminste in het tra ject van de besluitvorming. Het is ook nodig dat wordt ingezet op uit bouw van de kwaliteit. Anders was het met de Zeeuwse zieken huis op termijn misgegaan", aldus Top. Gistermiddag op straat in Zierik- zee werd minder positief gedacht. Elisabeth Kik woont nog in Soest, maar vestigt zich op t juni in Zie- rikzee: „Ik ben niet zo blij met Goes, want ik heb niet zulke goe de ervaringen met dit ziekenhuis. Ik heb afgesproken dat als mij iets overkomt, ik naar Dirksland wil. Over dat ziekenhuis hoor ik alleen maar goede dingen. De vriendinnen Melissa de Looze en Sheridan Dasilva uit Zierikzee zijn aan het winkelen. „Goes is dichterbij Zierikzee dan Middel burg. Maar het liefst had ik toch dat Zierikzee gewoon een volwaar dig ziekenhuis zou hebben net als vroeger", zegt Melissa. Sheridan heeft in haar oude woonplaats Rot terdam wel eens in het ziekenhuis gelegen en ook in Zierikzee. Ook zij ziet liever een echt ziekenhuis in Zierikzee, maar ze beseft dat dit niet meer kan. Samen komen ze tot de conclusie dat Goes al met al de minst slechte keuze is. Matthijs Willemse en Kees Krello zitten op het Havenplein onder de Beuze. „De keuze voor Goes is voor ons heel goed", zegt Wil lemse. „Als je naar Middelburg moet, ben je al dood voor je er bent." „Zo best staat Goes anders niet aangeschreven", vult Krello aan. „Dat ziekenhuis staat onder aan de lijst. Da's niet voor niks." Schouwen-Duivelandse patiënten- vereniging tevreden met keuze ziekenhuisbesturen. Mensen op straat vinden hoofdvestiging in Goes minst slechte keuze. door Piet Kleemans OOSTERLAND - De Schouwen-Dui- velandse WD maakt zich zorgen om het wegenstelsel op het eiland en daarin staan de liberalen niet al leen. Ook de lokale afdeling van Veilig Verkeer Nederland en het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland zijn ongerust. Dat blijkt uit reacties op het geactuali seerde verkeers- en vervoersplan van de gemeente Schouwen-Dui veland. De gemeente gaat - mits de poli tiek daarmee instemt - elk jaar een ton investeren in het aanpakken van onveilige verkeerssituaties. Of dat voldoende is laat WD-raads- lid Henk Coomans in het midden, maar wat voor hem wel als een paal boven water staat is dat er niet meer maar betere wegen moe ten komen. Onder meer door voor de N59 tussen Zierikzee en de door Piet Kleemans GOEDEREEDE - De gemeente Goedereede gaat proberen in klei ne kernen een aantal huiskamerbi bliotheken te realiseren. Deze mi ni-bibliotheken komen in de plaats van de bibliobus. Die ver dwijnt van Goeree-Overflakkee omdat de provincie Zuid-Holland vanaf 1 januari 2009 geen subsidie meer verstrekt aan ProBiblio, waar in alle bibliotheken van Noord- en Zuid-Holland verzameld zijn. Het wegvallen van de bibliobus bete kent voor de gemeente Westhoek maatregelen te treffen voor het langzaam verkeer. Liefst in de vorm van een parallelweg zo als die ook langs de N59 tussen Zierikzee en Bruinisse te vinden is. De Schouwse vertegenwoordi ger van het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) Jan Midavaine sluit zich daarbij aan. „Het aantal verkeersdoden in Zeeland is vorig jaar gedaald naar 19. Wij willen als ROVZ nog ver der terug. Wij willen naar het nul punt." Om dat punt te bereiken moet er volgens voorzitter John Prins van de afdeling Schou wen-Duiveland van Veilig Verkeer Nederland (WN) nog heel wat ge beuren. Prins rept van zes forse knelpunten met betrekking tot het Schouwen-Duivelandse wegennet. Hoog op zijn verlanglijstje staat het doortrekken van het zogehe- Het wegenstelsel op Schou- wen-Duiveland baart de eilande- lijke WD zorgen. Die worden ge deeld door Veilig Verkeer Neder land en het ROVZ. Goedereede dat in haar gebied al leen de basisbibliotheek in Oud dorp overblijft en dat bewoners van Stellendam, Havenhoofd en Goedereede het zonder biblio theekvoorzieningen om de hoek moeten stellen. Om dat probleem op te lossen is nu het idee van de huiskamerbibilotheek gelanceerd. De openbare huiskamer wordt om schreven als een kleine, herkenba re en gezellige ruimte waar een royale leestafel staat en bezoekers een kopje koffie kunnen krijgen. PN Als alternatief voor de door in- trekking van sudsidie gesneuvel de bibliobus wil de gemeente Goedereede in kleine kernen huiskamerbibliotheken opzetten. ten poldertracé. Verkeer dat Schou wen-Duiveland nu vanaf de storm vloedkering nadert wordt nu nog over de Kraaijensteinweg geleid. Van meet af aan was het de bedoe ling om parallel aan die weg, dwars door de polder, een nieuwe weg aan te leggen die rechtstreeks aan zou sluiten op de Dammen- weg. Tot op heden is het daar tot verdriet van Prins nog niet van ge komen. Prins: „Het kan wel 2025 of 2030 worden en tot die tijd moe ten we ons behelpen met lapmid delen. Tenzij we de politiek zover krijgen dat ze intensief gaan lob byen voor het poldertracé. Dan lukt het misschien eerder." Het meest dringende knelpunt is in Prins' visie de kruising van de N59 met de Molenweg in Ooster land. „Dat is echt één van de verve lendste en meest gevaarlijke krui singen. Wij zouden daar heel graag een rotonde zien. Ik hoop dat er bij Bruinisse ook eens een normale rotonde komt. Wat er ligt is een onlogisch wanhoopsgeval." Liefst ziet men dat een dergelijke huiskamer onderdeel is van een groter gebouw dat makkelijk toe gankelijk is, ook voor hen die slecht ter been zijn. De gemeente ziet de huiskamerbibliotheek ook als een goede plek om de bevol king te informeren over tal van on derwerpen. In Stellendam zou een huiskamer gerealiseerd kunnen worden in het Haegse Huus, in Ha venhoofd wordt CBS Eben Haëzer genoemd en in Goedereede wordt nog gezocht naar een geschikte lo catie. Opties zijn de servicewinkel in het gemeentehuis, dorpshuis Oostdam of OBS Buiten de Poor- te. De kosten van de huiskamerbi bliotheken worden geschat op maximaal 15.000 per locatie. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Theatergroep Helder Theater is vrijdag 18 en maandag 21 april te gast bij de Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee in het kader van schoolproject 'Gezonde school en genotmiddelen'. Het op treden van de theatergroep is on derdeel van een reeks van activitei ten rond het vorig jaar gestarte schoolproject. Doel van dat project is leerlingen bekend maken met de gevaren van alcohol en drugs. De school wil proberen de kinderen te wapenen tegen een wereld waarin alcohol en drugs 'nu eenmaal voorkomen'. In het kader van het project is en wordt gewerkt aan voorlichtings lessen in verschillende vakken. In die lessen gaat het niet alleen om de gevolgen van misbruik van alcohol en drugs, maar ook de ma nier waarop dat gebruik en mis bruik ontstaat. Een groep docen ten en leden van het onderwijson dersteunend personeel is ge schoold in het signaleren van drugs- en alcoholgebruik. Ook wordt gekeken of de schoolregels op dat gebied helder genoeg zijn of verduidelijkt dan wel aange scherpt moeten worden. Donderdag 17 april wordt voor de eerste en tweede klassen van de Pontes Pieter Zeeman van 12.00 tot 14.00 uur een activiteitenmid dag gehouden. Voor de tweede klassen zijn er vrij dag 18 en maandag 21 april die reeds genoemde optredens van theatergroep Helder Theater. Don derdag vanaf 19.00 uur is er een thema-avond voor ouders over al cohol en opvoeding. door Luc Oggel KRABBENDIJKE - Het Reimerswaal- se project Alcohol en jeugd wordt verbreed. Na het middelbaar on derwijs zijn er nu plannen om ook het basisonderwijs erbij te be trekken. Dat gebeurt in overleg met de GGD. Het alcohol-preventieproject is op gezet naar aanleiding van een on derzoek van Scoop. Daaruit is ge bleken dat jongeren in Reimers- waal al op vrij jonge leeftijd be hoorlijk veel alcohol drinken. Alco hol en jeugd loopt officieel al van af najaar 2006, maar pas het laatste halfjaar zijn er daadwerkelijk pre ventieprojecten- en activiteiten ge houden. In het eerste jaar is een platform gevormd, waarin gemeen te, jeugdverenigingen, kerken, scho len, horeca-ondernemers, winke liers en ouders zitting hebben. De werkgroep komt regelmatig bij el kaar om nieuwe actiepunten te be denken. Zo verkopen supermarkt ondernemers in Krabbendijke en Hansweert bijvoorbeeld geen drank aan jongeren onder de 18 jaar. Dat is al wettelijk geregeld, maar het gaat om het handhaven, zegt Arie Hak van de Meermarkt in Hansweert. „Bij mij halen ze het niet vandaan." 'Het gaat erom dat een omslag in het denken wordt bewerkstelligd' Wel merkt hij dat jongeren soms vreemd staan te kijken als ze zich moeten legitimeren. De Reimerswaalse wethouder Hans de Kunder prijst de werkwij ze van de winkeliers. „In principe wil je als ondernemer natuurlijk zoveel mogelijk omzet draaien, maar zij kiezen voor de morele kant en niet voor de materiële." Volgens hem gaat het project steeds meer leven. Zo zijn er, na het middelbaar onderwijs, ook plannen om het project te verbre den richting basisonderwijs. Hoe dat wordt vormgegeven is echter nog niet duidelijk. Dat zal gebeu ren in overleg met de GGD Zee land. Op het Calvijn College in Krabben dijke is in het kader van het pro ject onlangs een affiche-ontwerp wedstrijd gehouden. De opdracht was om zo duidelijk mogelijk tot uitdrukking te laten komen dat te veel drank slecht is. Jacco Versprille (14) uit vmbo-klas 2d deed dat het beste en zijn 'Stop Zuupe'-poster wordt binnenkort overal in de gemeente opgehan gen. „Dat vergroot de herkenbaar heid", denkt supermarkteigenaar Hak. Neuroloog Frank Visscher van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 78