Sport 'Bijna-doodervaring' Gravenstijn Ruben Houkes kijkt sip na veroveren zilver 44 Zaterdag 12 april 2008 PZC Judoka kwalificeert zich op valreep voor Olympische Spelen. Judoka verliest finale EK na lange serie overtuigende zeges. Van Gelder als beste naar finale Messi keert terug in selectie Barcelona Turnster Willems naar coach Louter Rose en Immelman koplopers in Augusta Rozendal naar Sliedrecht Sport Z door Cijs van Oosten LISSABON - Ze was van heel ver te ruggekomen, maar het scheelde niet veel of Deborah Gravenstijn (33) had gisteren op het EK judo haar kwalificatie voor de Olympi sche Spelen verspeeld. Ze sprak van een 'bijna-doodervaring'. De dood is geen vreemde voor De borah Gravenstijn. TWee maanden na de Olympische Spelen in Athe ne, waar ze een bronzen medaille had gewonnen, overleed haar jon gere zus. Een jaar geleden verloor haar moeder de jarenlange strijd tegen kanker. „De afgelopen vier jaar trokken aan mij voorbij", zei Gravenstijn over het moment waarop ze gisteren op het randje van uitschakeling voor de Spelen bevond. Het verhaal van Gra venstijn is er één van heftige emo ties. In maart 2005 liep ze in Ham burg een nekhernia op, waaraan ze later dat jaar werd geopereerd. Pas een jaar geleden, vlak na het overlijden van haar moeder, be sloot ze een poging te onderne men zich te kwalificeren voor de Olympische Spelen. Gravenstijn voelde zich verplicht door te gaan met judo. Ze moest dit gevecht winnen, anders zou ze haar moe der 'geen eer aandoen'. Haar comeback verliep matig, tot dat Marjolein van Unen, bonds coach van de vrouwen, haar twee maanden geleden onder haar hoe de nam. De gouden medaille op het wereldbekertoernooi in War schau was de bekroning van haar wederopstanding. Maar gisteren dreigde het op het EK in Lissabon toch verkeerd af te lopen. Ze verloor in de tweede ron de van Bezko uit Estland. Iedereen dacht dat ze op voorsprong stond, totdat de hoofdscheidsrechter 40 seconden voor het einde de stand Judoka Deborah Cravenstijn dreigt door een bizarre neder laag op het EK in Portugal de Spelen mis te lopen. Een Spaan se biedt de helpende hand. in haar nadeel omdraaide. De tijd was te kort om de nederlaag af te wenden. Peking hing aan een zij den draad. Gravenstijn dreigde op de Europese ranglijst gepasseerd te worden door de Poolse Kolodzej, die daarmee het vijfde en laatste ticket voor Peking kon opeisen. De Spaanse Fernandez schoot te hulp en zette Kolodzej de voet dwars. De winnende score werd pas vier seconden voor het einde gemaakt. Gravenstijn had die ontknoping niet meegekregen omdat de span ning haar te veel was geworden. Buiten de sporthal zag ze de laat ste vier jaren voorbijkomen. En toen, als een wonder, was daar het lichtpuntje waarover haar moe der had verteld. Deborah Cravenstijn (boven) verloor in de tweede ronde van het EK. foto Robert Vos/ANP JUDO Lissabon. EK Vrouwen. -57 kg, eerste ronde: Cravenstijn wint van Pitman (GBr), tweede ronde: Bezko (Est) wint van Gravenstijn. Mannen. -60 kg, eerste ronde: Houkes (Ned) bye, tweede ronde: Houkes wint van Jacinto (Por), derde ronde: Houkes wint van Kisjma- hov (Rus), halve finale: Houkes wint van Alexa- nidis (Gri), finale: Paischer (Oos) wint van Hou kes. Eindstand: 1. Paischer, 2. Houkes, 3. Alexanidis en Khergiani (Geo). -66 kg, eerste ronde: Dex Elmont (Ned) bye, tweede ronde: Elmont wint van Dias (Por), derde ronde: Elmont wint van Dubsky (Tsj), halve finale: Kedelasjvili (Geo) wint van El mont, om de derde plaats: Gadanov (Rus) wint van Elmont. Eindstand: 1. Kedelasjvili, 2. Ungvari (Hon), 3. Dias en Gadanov, 5. Elmont. TENNIS Skopje. Daviscup. Europees/Afrikaanse zo ne 1. Tweede ronde: Macedonië - Nederland 0-2. Magdincev - Haase 3-6 2-6 2-6, Rusevski - De Bakker 7-5 5-7 1-6 5-7. Daviscup, Wereldgroep, kwartfinales. Mos kou: Rusland - Tsjechië 1-1: Safin - Berdych 6-7 (5) 4-6 6-3 6-2 6-4, Andrejev - Stepanek 3-6 2-6 4-6. Bremen: Duitsland - Spanje 0-2: Kiefer - Nadal 6-7 (5) 0-6 3-6, Kohlschreiber - Ferrer 7-6 (3) 3-6 4-6 2-6. - Buenos Aires: Argentinië - Zweden 1-1: Nal- bandian - Thomas Johansson 6-2 5-7 6-4 6-2, Acasuso - Söderling 0-6 4-6 1-6. VOETBAL Turkije, competitie: Besiktas-Oftaspor 0-1. Eerste divisie: Veendam-RKC 0-1, Omni- world-GA Eagles 0-4, Cambuur L.-Helmond Sp 5-1, Haarlem-MW 0-0, Volendam-Dordrecht 2-0, FC Zwolle-Emmen 1-1, Eindhoven-AG- OW 4-1, Den Bosch-Stormv. Telstar 3-0, Fortu- na S-ADODenHaag 2-2, RBC-TOP Oss 0-1. Stand aan kop: Volendam 37-74 (89-46), RKC 37-74 (82-43), Den Bosch 37-70, FC Zwolle 37-64, MW 37-59, ADODenHaag 37-58, Hel mond Sp 37-58. VOLLEYBAL Hulst. Bedrijfscompetitie. Eerste klasse vrou wen: Zaman Sport-WC Rhodos 3-0, Notaris Stolker-Voorwaarts 2-1, Van Waterschoot-Fer- ket en de Maat 1-2, Sc. Morres 1-R. van Wese- mael 2-1. Tweede klasse vrouwen: De Ster- re-Multiklus 2-1, PC Place-Didi 2-1, Sc. Morres 3-Curamus 3-0, Tence Uitzendbureau-Wentz- ler Pauwels 2-1. Eerste klasse mannen: Party Max Smash 2000-BVH Stuntmarkt/Rhodos 1-3, Doolaege Matthijs-Versmarkt Taxado 3-1, Luctor-Stuntmarkt 2-2. ZWEMMEN Manchester. WK kortebaan, finales. Vrou wen. 100 vrij: 1. Veldhuis (Ned) 52,17, 2. Hal- sall (GBr) 52,79, 3. Seppala (Fin) 52,94, 4. Lill- hage (Zwe) 52,98, 5. Denby (VSt) 53,00. Kro- mowidjojo met blessure afgemeld voor halve fi nales (54,09). Vrouwen 50 vlinder: 1. Galvez (Aus) 25,32 (WR), 2. Schreuder (Ned) 25,40 (NR), 3. Dek ker (Ned) 25,60, 4. Komisarz (VSt) 25,70, 5. Gostomelsky (Isr) 25,74. voor meer uitslagen zie www.pzc.nl LISSABON - Met een zilveren EK-medaille om zijn hals deed Ru ben Houkes (28) zijn best om er ook een beetje vrolijk bij te kijken, maar dat lukte niet echt. De neder laag in de finale tegen de Oosten rijkse judoka Ludwig Paischer deed daarvoor te veel pijn. Het was oud-olympisch kampioen Mark Huizinga die voor hem na de medailleceremonie de opbeu rende woorden vond. De viervou dig Europees kampioen stelde vast dat waar Houkes op de judomat verschijnt, het tegenwoordig altijd Judoka Ruben Houkes grijpt op het EK in Lissabon zilver in de klasse tot 60 kilogram. Daarmee is hij niet tevreden. Vorig jaar werd hij wereldkampioen. prijs is. Hij werd in september 2007 in Rio de Janeiro wereldkam pioen in de klasse tot 60 kilogram, won in februari een bronzen me daille op het sterk bezette wereld bekertoernooi van Parijs en giste ren zilver op het EK in Lissabon. Houkes verloor de finale met waza- ri (half punt), nadat hij alle voor gaande partijen met ippon (vol punt) had gewonnen. Houkes: „Ik maakte een foutje waar hij goed van profiteerde. Hoe wel ik nu een beetje teleurgesteld, heb ik wel het idee dat ik van hem kan winnen. Het was een goede test om te zien waar ik sta." Dex Elmont (24) streed gisteren in de klasse tot 66 kilogram om het brons tegen de Rus Alim Gadanov. Hij verloor met ippon waardoor hij genoegen moest nemen met de vijfde plaats. Zowel Houkes als El mont had zich in een eerder sta dium gekwalificeerd voor de Olym pische Spelen. COTTBUS - Turner Yuri van Gelder heeft bij wereldbekerwedstrijden in het Duitse Cottbus de finale be reikt op ringen. De Waalwijker deed dat opnieuw als beste. Met zijn score van 16,050 hield hij de Amerikaan Tan (16,025) en de Kazak Koerbanbajev (15,775) ach ter zich. Jeffrey Wammes slaagde er op vloer niet in zich te kwalifice ren. Hij werd elfde. Op brug kwam Sanne Wevers niet verder dan de 21e plaats. BARCELONA - Lionel Messi maakt weer deel uit van de selectie van FC Barcelona. De 20-jarige Argentijnse voetballer is hersteld van een spierblessure in zijn linkerbeen, die hij begin maart in de met 1-0 gewonnen Champions League-wedstrijd te gen Celtic opliep. Barcelona, dat ze ven punten minder heeft dan kop loper Real Madrid, gaat op bezoek bij degradatiekandidaat Recreativo Huelva. ZOETERMEER - Turnster Fieke Wil lems gaat zich onder de hoede van coach Frank Louter voorbereiden op de Nederlandse titelstrijd in juni. Die stap nam Willems we gens een conflict met haar coaches bij De Hazenkamp, Esther Heij- nen en Boris Orlov. Op eigen verzoek is ze overgestapt naar Pro Patria, waar Frank Louter coach is. Willems heeft bij het Open NK één kans zich te kwalifi ceren voor de Olympische Spelen. AUGUSTA - De Brit Justin Rose en de Zuid-Afrikaan Trevor Immel man gaan na de eerste dag aan de leiding in de US Open golf in Au gusta. Beide profs leverden een kaart in met 68 slagen, vier onder de baanstandaard. Topfavoriet Tiger Woods maakte in het eerste Major-toernooi van 2008 een valse start. De Ameri kaanse aanvoerder van de wereld ranglijst bezet met een ronde van 72 slagen de negentiende plaats. HULST - Hulstenaar Meino Rozen dal is volgend seizoen co-trainer bij de vrouwen van volleybalclub Sliedrecht Sport, die uitkomt in de eredivisie. De oud-spelverdeler van onder andere Brevok en Mik- ro Electro Roosendaal (41) werkte zes jaar op het hoogste niveau in België. Met de vrouwen van Melse- le en Gent haalde hij tot driemaal toe de bekerfinale. Rozendal is met Gent nu nog steeds in de race voor de Belgische landstitel. Blessures en afwezigen HVV'24 (Dongen-thuis). Afwezig: Stefan Galle (gebles seerd). Clinge (Vlissingen-thuis). Afwezig: Jürgen Ras (gebles seerd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74