Schooljeugd 'maatjes' Zeeland Sluis staat voor beladen afwegingen Onderbouwing plan wozoco in Kop Noordstraat nog ongeschonden Philippine eind deze maand al r Accordeonfeest in Sluiskil Niet iedereen krijgt kunstgrasveld 'Huiskamer' IJzendijke, brede school Oostburg of cultuur Aardenburg? Na uitleg volgt artikel 19 procedure met moge lijkheid tot inspraak. Tddl Gemeente wil leeg winkelpand tijdelijk in bruikleen geven. 26 Zaterdag 12 april 2008 PZCZ door René Hoonhorst SLUIS - De gemeenteraad van Sluis staat volgende maand voor bela den keuzes. Inwoners uit verschil lende dorpen en stadjes uit de ge meente rammelen aan de poort om hun wensen kenbaar te ma ken, maar het staat nu al vast dat velen teleurgesteld (moeten) wor den. Ouders van leerlingen van de Sint Bavo en opvangkinderen van Klei ne Beer begonnen deze week een handtekeningenactie. Een brede school in het hart van Oostburg moet er snel komen, omdat de ba sisschool en de Stichting Kinderop vang geen kant meer op kunnen en weinig trek hebben om te slo pen gebouwen nog op te knappen. Wethouder Henk Luijendijk (on derwijs) vindt het een goede zet van de ouders om net vóór de be handeling van de kadernota bij het gemeentebestuur aan de bel te trekken. Een breed plein met scho len, peuterspeelzaal, kinderop vang, bibliotheek en cultureel cen trum zou prachtig zijn. Het past ook in het landelijk beleid om kin deren niet alleen naar school te la ten gaan, maar ook te zorgen dat ze er van zeven uur 's morgens tot Woongoed wil investeren in leef- baarheid in gemeente Sluis, maar directeur Reinhoudt waarschuwt dat het potje voor onrendabele investeringen een bodem kent. zeven uur 's avonds kunnen wor den opgevangen. Met de hulp van corporatie Woongoed zou er 'echt iets moois in Oostburg te creëren zijn', stelt Luijendijk. Directeur Kees Reijnhoudt beves tigt dat de woningbouwstichting een potje heeft voor onrendabele investeringen in 'maatschappelijk vastgoed'. Die pot is echter niet on uitputtelijk. Als Sluis een brede school met veel toeters en bellen in Oostburg wil, zal ze maande lijks een behoorlijke huurprijs moeten betalen. Reinhoudt: „Als de gemeente dat niet kan of wil be talen, kunnen we als corporatie iets extra's doen. Maar als we een brede school in Oostburg spekken, moeten we afzien van investerin gen elders in de gemeente." Naast een forse bijdrage aan een brede school in Oostburg is de cor poratie ook gevraagd om geld te steken in een brede school in Bres- kens; in de omvorming van de Ra bobank in Aardenburg tot cultu- reel-medisch centrum; in een 'huiskamer' -een complex met uit gebreide sportieve en culturele voorzieningen- in IJzendijke en in het opknappen en overnemen van dorpshuizen in tal van kleinere kernen. Woongoed koestert ook nog het plan om het Ledeltheater van de gemeente over te nemen. Verwezenlijking van die plannen dient de leefbaarheid in een groter of kleiner gebied. Het gemeentebe stuur moet afwegen welke belan gen het zwaarst wegen. Afvaardi gingen van het college en Woon goed overleggen volgende week over de mogelijkheden. De eenzaamheid onder ouderen is soms erg groot. Reden voor verzorgingshuis Antonius en ZorgSaam om basisscholieren van Ter Duinen in Kloosterzande in te schakelen. door Harold de Puysseleijr In het kader van het Maatjes- project brachten leerlingen van Ter Duinen gistermiddag een bezoek aan zorgcentrum Antonius. Vooral voor ouderen die nog zelfstandig wonen en hulp krijgen van de thuiszorg, biedt dat project een meerwaarde, verklaart Nicol de Waal van stichting ZorgSaam. „Sommige ouderen die alleen thuis wonen hebben moeite om initiatief te nemen tot het leggen van sociale contacten. Ze hebben schroom om bij een ander aan te bellen. En sommige mensen bij wie aangebeld wordt, houden de deur dicht." Je zou misschien ver wachten dat de situatie in een ver zorgingshuis anders ligt. Immers, daar woon je, zoals in het geval van Antonius, met honderd perso nen in één gebouw. Toch ligt het in de praktijk anders, verklaart Liesbeth de Bruijn van Antonius. „Ook hier is heel wat eenzaam heid. Om die reden hebben we in het tehuis onder andere een huis kamer ingericht en zijn we het Eet Je Mee-project begonnen. Drie jaar geleden kwamen zes mensen tussen de middag bijeen om sa men te eten, nu zijn dat er dage lijks zo'n vijftig." Bij de rondleiding die de scholie ren gisteren in groepjes kregen, stond onder meer een bezoek aan de knutselruimte, een zusterpost en de kamer van een bewoner op het programma. Kinderen kwamen vorig jaar al meehelpen bij de bingo in Anto nius en brachten samen met de ouderen een bezoek aan de kerst markt in Kloosterzande. De bedoe ling is dat ze op die manier maat jes worden met de ouderen. „Sa men wandelen, samen een bood schapje doen, meehelpen om de vogelkooi te verschonen of een spelletje dam te spelen", zegt De Bruijn. Dat contact met de ouderen is ge heel vrijblijvend. De kinderen mo gen zelf weten of en hoe vaak ze na schooltijd of in het weekend bij Antonius komen binnenlopen. „Hier in Antonius wonen hon derd oudere mensen tussen de tachtig en de honderd jaar oud", legt De Bruijn aan de scholieren uit. „De een krijgt bezoek, de an der niet. Als ze hier wonen, ko men ze automatisch minder in contact met de buitenwereld. Daar- 'Het is voor ouderen zo leuk dat kinderen op bezoek komen' om is het voor hen zo leuk dat jul lie hier op bezoek komen." Ook De Waal stimuleert de kinde ren om contact te zoeken met ouderen die nog in een eigen huis wonen. „De buurman van je oma kun je misschien de krant eens Maatjesproject De eenzaamheid onder oude ren is ook in het verzorgings huis soms erg groot. Verzorgingshuis Antonius, thuis zorg en andere organisaties die betrokken zijn bij het ouderen werk willen daar iets aan doen met het Maatjesproject. Aan dat project doen tachtig leerlingen uit de groepen ze ven en acht van basisschool Ter Duinen mee. In Antonius wonen honderd ouderen. Behalve de schoolkinderen die 'maatje' worden, kan Antonius een beroep doen op een groep van 75 vrijwilligers, die zich op uiteenlopend terrein ver dienstelijk maken. PHILIPPINE - Het definitieve plan voor een woonzorgcomplex in het spuikompark in Philippine ligt eind deze maand op tafel. Direc teur Kees Reinhoudt van Woon goed Zeeuws-Vlaanderen heeft dat de gemeente Terneuzen beloofd. „Omdat de gemeenteraad al een tijdje geleden een besluit heeft ge nomen over het wozoco, hebben "TÏV ALMANAK Zeeuws-Vlaamse bestuurders ste ken steeds vaker de grens over. Ze praten er met Vlaamse collega's over heikele zaken. Zoals over de voorgenomen verplaatsing van de Terneuzense koffieshops naar de grens bij Zelzate en over een nieu we zeesluis, dat soort dingen. Ook de verdubbeling van de Tractaat- weg van Terneuzen naar Zelzate we er bij Woongoed op aangedron gen om snel te komen met een on derbouwing van het plan", zegt wethouder Frank van Hulle. „Want het bleef maar duren." Deze maand nemen alle partici panten aan het wozoco het besluit om definitief door te gaan. Uiter lijk per 1 mei komt de onderbou wing bij de gemeente binnen. Ver volgens kan dan de versnelde be stemmingsplanprocedure worden opgestart met mogelijkheden tot inspraak en het indienen van zienswijzen. Tip? redactie@pzc.nl eist de aandacht. De Vlamingen vrezen dat daardoor de verkeers stroom uit Zeeuws-Vlaanderen im mens zal toenemen. Reden voor een volksvertegenwoordiger om vragen aan de minister te stellen over de gevolgen van 'ontdubbe ling' van de Tractaatweg. Het wordt tijd voor een boekje over grensoverschrijdend taalgebruik. door Wout Bareman terneuzen - Het grote, beeldbepa lende, maar verpauperde winkel pand op de Kop van de Noord straat in Terneuzen wordt nog niet gesloopt. Dat hebben burge meester en wethouders besloten. Het college wil het pand tijdelijk in bruikleen geven aan een onder nemer. „Niet dat het pand daar door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Er komt geen plan om alle veldsportverenigingen in de gemeente Terneuzen binnen tien jaar te voorzien van een kunst grasveld. Wel wil de gemeente daar waar de veldcapaciteit niet toereikend is, in overleg met de vereniging in kwestie onderzoe ken of de aanleg van een kunst grasveld of GrassMasterveld (een natuurgrasveld geïmplanteerd met kunstgrasvezels) de oplossing kan zijn. B en W antwoorden dat op mee opgeknapt wordt, maar er wordt wel mee bereikt dat er meer levendigheid komt in de aanloop naar het definitieve bouwplan." Met de sloop wordt gewacht tot dat plan gereed is en alle panden in het gebied kunnen worden ge sloopt. Er wordt momenteel druk overleg gepleegd met projektont- wikkelaars over de invulling van het gebied. Een groep onderne mers presenteert binnenkort een totaal nieuw plan, waarbij de Kop van de Noordstraat én het gebied Kennedylaan-West worden betrok vragen van Giel van Boom (TOP Gemeentebelangen). Op dit moment hebben alleen hockeyclub Olympia in Terneuzen en de korfbalclub Tjoba in Zaam- slag een kunstgrasveld. De andere vijftien veldsportverenigingen in de gemeente hebben zo'n voorzie ning niet. Volgens het college blijkt uit een in 2005 gedaan on derzoek dat de veldcapaciteit ruim voldoende is zeker nu voor voet balclubs W Zaamslag en W Spui een nieuw veld is aangelegd. ken. Zodra dat plan op tafel ligt, moet het gemeentebestuur kno pen doorhakken. Het onafhankelij ke raadslid Pim Broekhuysen had om snelle sloop van het verpauper de winkelpand gevraagd. Broek huysen wil nu weten voor hoelang het pand in bruikleen wordt gege ven en aan wie. „Ik hoop niet dat u het gaat verhuren voor faillise- mentsverkopen of ramsjpartijen." Wethouder Frank van Flulle neemt die angst direct weg. „We praten met Emergis over de inrich ting van een expositieruimte." SLUISKIL - In 't Meulengat in Sluis kil wordt zondag 27 april een accor deonfestival gehouden met mede werking van het Accordeon Orkest Vlaamse Ardennen. Tijdens een middagvullend programma is er ook een demonstratie met een di gitale accordeon. Het festival be gint om 14.00 uur. Kaarten kosten in voorverkoop 6 euro en aan de kassa 8 euro. Reserveren via 0115-696413 of 472060. Mevrouw Pouwels trakteert de scholieren, die haar kamer bezoeken, op iets lekkers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66