Zonne-energie voor boeren nog te duur Zeeland vo^piiüniütatomgebYif Wiskundeknobbels weer op Reddende engel voor onttakelde Blazekop 26 Zaterdag 12 april 2008 pzcB Monumentenstichting Goes ontfermt zich over molen bij Ovezande. Borsele wil asbestdaken vervangen door daken met zonnepanelen. Sint-Annaland krijgt jop ondanks bezwaren Themadag in Borsele over medicijngebruik Jongeman gewond bij ongeluk op A58 GroenLinks houdt een Zeeuwse dag in Goes Zeeuws 'lentebockje' uit tap Kamperland Kapellenaar (17) zit ladderzat op bromfiets Autobedrijf Van Vossen krijgt plekje bij nieuwe brandweerkazerne. Kangoeroewedstrijd biedt genoeg stof tot nadenken. Molen De Blazekop bij Ovezande. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf ovezande - Voor de onttakelde molen De Blazekop in Ovezande is een reddende engel opgestaan. Monumentenstichting Goes heeft de molen aangekocht en gaat de restauratie op zich nemen. „Laten we hopen dat de werkzaamheden na de zomervakantie kunnen be ginnen", zegt stichtingsvoorzitter Willem den Herder voorzichtig kij kend naar de toekomst. „De mo len wordt er niet beter op, als we veel langer moeten wachten." De Blazekop staat er al jaren zielto gend bij. De wieken zijn kapot. Het dak is aangetast. Een groepje Ovezandenaren kon dat zes jaar ge leden niet langer aanzien en richt te stichting Molen De Blazekop op. Het doel was de molen te ko pen, op te knappen en in bedrijf te stellen. Het stokte al bij de aan koop. De eigenaren, gebroeders De Baar uit Graauw, wilden verko pen, maar tegen een te hoge prijs, vond stichting Molen De Blaze kop. Het bleef maar doorsudderen, ook nadat de gemeente Borsele instem de met een financiële garantstel ling. „Het risico was voor ons veel te groot", geeft secretaris Charles Verbeek van de molenstichting eerlijk toe. Subsidies dreigden ver loren te gaan, waarop wethouder Mart de Bruijne (WD, monumen ten) bij de Monumentenstichting Goes aanklopte. „Ik wist dat die or ganisatie ook buiten Goes actief is en de kennis in huis heeft over res tauraties", vertelt De Bruijne. Zijn verzoek viel bij de Goese stichting in goede aarde. „Wij richten ons niet uitsluitend op Goes", verklaart stichtingsvoor zitter Den Herder de stap. „Al eer der hebben we een boerenwoning in Krabbendijke gekocht en opge knapt. In Heinkenszand hebben we het jachthuis - het voormalige kantoor van stichting Het Zeeuw se Landschap - verworven." Stich ting Huisartsenstructuur Zeeland die huisartsenposten aanstuurt, zit nu in het jachthuis. Een molen is voor de Goese orga nisatie iets nieuws. Met de restau ratie zal het wel goedkomen. Mo lenmakers hebben het alleen druk. De exploitatie is lastiger. Den Her der: „Een molen moet draaien, an ders raakt die snel in verval." Vrij willige molenaars zijn er nog niet. Stichting Molen De Blazekop wil helpen, laat Verbeek weten. „Nu er zicht is op herstel, kan de wer ving van vrijwillige molenaars pas goed beginnen." Na jaren is er zicht op de restau- ratie van molen De Blazekop bij Ovezande. De werkzaamheden beginnen waarschijnlijk na de zomervakantie. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Vervanging van as bestdaken op boerenschuren door daken met zonnepanelen is voorlo pig toekomstmuziek, volgens direc teur Hijlke Boonstra van het Vlis- singse bedrijf Maretec. Hij reageert op het voornemen van Borsele om - een 'asbestarme' gemeente te wor den en in één klap de toepassing van zonne-energie in het buitenge bied te stimuleren. Boonstra staat sympathiek tegen over het Borselse initiatief, maar het is naar zijn mening financieel (nog) niet haalbaar. „Zonne-ener gie is vrij duur", geeft hij aan. „Of zonne-energie economisch renda bel is, hangt af van subsidiemoge lijkheden." De rijksoverheid heeft onlangs wel weer een subsidierege ling opengesteld voor zonnepane- SINT-ANNALAND - Het Thoolse col lege houdt voet bij stuk: de nieu we jongerenontmoetingsplaats (jop) in Sint-Annaland komt op het trapveld aan de Hoenderweg. Veel omwonenden hebben daar moeite mee. Ze vrezen onder meer voor overlast en een waarde vermindering van hun huizen. Het college is het daar niet mee eens en heeft de ingediende be zwaren allemaal afgewezen. OVEZANDE - Veel ouderen gebrui ken nogal wat medicijnen. Hoe kun je daar goed mee omgaan? Dat is komende dinsdag het the ma van een informatiemiddag van de seniorenraad Borsele in vereni gingsgebouw 't Trefpunt in Ove zande. De bijeenkomst in het ka der van het project Blijf op de Been begint om twee uur. De toe gang is gratis. len, maar alleen kleinverbruikers kunnen daar gebruik van maken. Akkerbouwers en fruittelers met grote opslagloodsen zullen toch al niet zo snel geneigd zijn op zonne- energie over te stappen, verwacht Boonstra, omdat zij als grootver bruikers elektriciteit kunnen inko pen tegen een lager tarief „Zij heb ben minder voordeel van energie besparing." Boonstra schat de kos ten van asbestsanering en de plaat sing-van zonnepanelen op enkele tonnen per schuur. Toch moet Borsele het idee wel uit werken, vindt Boonstra. „Komt er een subsidieregeling, dan ben je er op voorbereid en kun je er maxi maal van profiteren." Hij weet uit eigen ervaringen in België, Duits land en Spanje dat het zo werkt. IVV Gespecialiseerd bedrijf in Vlissin- gen juicht initiatief voor stimule ring zonne-energie toe, maar dit is alleen haalbaar als de subsidie regeling wordt uitgebreid. RILLAND - Een 19-jarige automobi list uit Bergen op Zoom is gister middag rond half vier gewond ge raakt bij een ongeval op de A58. De jongeman kwam ter hoogte van Rilland met zijn bestelbus in de berm terecht, slipte en kwam op zijn kant in de berm tot stil stand. De 19-jarige moest door de brandweer bevrijd worden. Hij is met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. goes - GroenLinks houdt vanoch tend in hotel Terminus bij station Goes vanaf 9.30 uur een Zeeuwse dag. Aan de orde komt de vraag of het uitmaakt dat GroenLinks sinds één jaar in gedeputeerde staten zit. Er wordt gediscussieerd over erva ringen met de Wet Maatschappelij ke Ondersteuning (WMO), en Vlis- singer Tom Caljouw praat over col lectieve huizenbouw door starters. „Het toepassen van zonne-energie volgt de subsidie. Ga maar over de grens in Duitsland kijken. Daar lig gen op veel boerenschuren zonne panelen. Het kan dus." De Borselse milieuwethouder Jan Zandee (SGP/CU) erkent dat het niet eenvoudig zal zijn twee vlie gen in één klap te staan: asbestda ken eraf, zonnepanelen erop. Hij wil allereerst proberen Borsele 'as- bestarm' te maken vanwege het ge zondheidsrisico. Bij brand kunnen immers asbestdeeltjes vrijkomen. Die zijn kankerverwekkend. Land bouworganisatie ZLTO is verzocht in kaart te brengen waar allemaal asbestdaken zijn in Borsele. „Voor we daaraan beginnen, willen we zeker weten dat het project door gaat", aldus de Borselse ZLTO'er Rinus van 't Westeinde. Zandee hoopt op provinciale steun. De Ra bobank is er ook bij betrokken. „En komt er subsidie voor zonne panelen op schuren, dan hebben wij een voorsprong," zegt Zandee. KAMPERLAND - Brouwerij Emelisse in Kamperland heeft opnieuw een eigen bier gebrouwen, dat dezer da gen moet worden geconsumeerd. Het is een donkerblond lentbock- biertje, dat past in de reeks sei zoensbieren die brouwmeester Kees Bubberman elk jaar uit de brouwketels haalt. Het recept is na tuurlijk geheim, maar op het eti ket van Lentebock staat wel dat er extra cascadehop in zit. GOES - Een 17-jarige bromfietser uit Kapelle is donderdagnacht op de Vogelzangseweg in Goes be trapt op het rijden onder invloed. De jongen was op stap geweest en onderweg naar huis. Hij had onge veer zes keer te veel gedronken, zo bleek uit de blaastest. Hij kreeg een rijverbod van negen uur opge legd. Ook wordt proces-verbaal te gen hem opgemaakt. door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - Autobedrijf Van Vossen uit Sint-Annaland verhuist zo goed als zeker naar een plekje vlakbij de brandweerkazerne. De gemeente denkt daar op korte ter mijn overeenstemming over te be reiken met de eigenaar. Het autobedrijf is nu gevestigd aan de Spuistraat, maar ligt in de weg voor de toekomstige ontwikkeling van het havengebied. De gemeen te wil daar een groot aantal wonin gen en winkels gaan bouwen. Ove rigens is dat volgens wethouder Eric Goossen niet de enige reden om het autobedrijf te verplaatsen. „Van Vossen loopt op de huidige locatie tegen grenzen aan. Dus zon der het havenplan was het op ter mijn wellicht ook wel tot verplaat sing gekomen." Het autobedrijf komt straks aan de Veilingweg, in de buurt van de brandweerkazer ne. Daar gaan op termijn wellicht ook de schutters van Prinses Julia na, die nu nog in de te slopen Sa- kofahal bivakkeren, naar toe. Garagebedrijf Dekker, ook aan de Spuistraat, ligt volgens wethouder Goossen niet in de weg voor de ha venplannen. De gemeente zou wel graag zien dat de verkoop van LPG daar op termijn stopt, maar dat is een ander verhaal. Het Rijk wil in de toekomst geen lpg-installaties meer vlakbij woonbuurten. door Michiel Bouwman goes - „Nee, het antwoord was echt zes hoor!", roept een leerling van het Ostrea Lyceum (locatie oost) tegen zijn klasgenootje. Deze lijkt niet overtuigd en al hoofdreke- nend verlaten de twee het lokaal. De jaarlijkse reken- en wiskunde Kangoeroewedstrijd is net beëin digd en heeft haar werk weer ge daan: scholieren stimuleren om met wiskunde bezig te zijn. „Het leeft enorm bij de leerlin gen", zegt wiskundeleraar Ard Schenk. „Weken van tevoren vra gen ze al wanneer die Kangoeroe wedstrijd is. En na afloop vergelij ken ze altijd direct met elkaar: 'wat voor antwoord heb jij daar?'" Het succes wordt door Schenk vooral toegeschreven aan de uitda ging: „Het zijn niet de standaard sommetjes die je maakt. Iedere som is een puzzel die je op een an dere manier aan moet pakken. Als je een puzzeltje ziet, heeft ieder een toch de neiging om die op te gaan lossen?" Voor derdejaars vwo-leerling Ilja Nelen (15) is dat wel een van de re denen om mee te doen: „Wiskun de heeft me altijd al aangesproken, op de basisschool was ik al goed in rekenen. Na het vwo wil ik ook wiskunde gaan studeren", zegt hij stellig. Zo overtuigd van haar ver volgstudie is Amie Vroonland (13) nog niet: „Ik vind wiskunde wel leuk om te doen, maar of ik er in verder ga, weet ik nog niet. De test was wel makkelijker dan vorig jaar. Toen was ik tweede van de klas, en daarom wou ik het wel weer proberen." 'Als je een puzzeltje ziet, heb je toch de neiging om die op te gaan lossen?' De leerlingen krijgen 75 minuten de tijd voor het maken van dertig vragen. Twee en een halve minuut per vraag dus, al is die rekensom wel iets makkelijker gemaakt dan de opgaven uit de test. Bovendien zijn rekenmachines uit den boze. J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54