Binnenland Massaontslag in thuiszorg 'van de baan' Scootmobieler 'moet' op rijcursus 19 april open/' dag Twijfel over eigen vuur Ex-topman Ballast Nedam vrijuit 4 Zaterdag 12 april 2008 PZC Uitspraak zou koevoet kunnen zijn voor openbreken contracten. Aantal ongelukken met elektrisch aangestuurde driewielers stijgt fors. 0 jij door Floor Ligtvoet en Laurens Kok DEN HAAG - De dreigende massa ontslagen en faillissementen in de thuiszorg kunnen mogelijk wor den voorkomen. Dat stelt Actiz, de brancheorganisatie van thuiszorg en andere zorginstellingen. Zij ba seert zich op een uitspraak van de rechtbank in Alkmaar. De rechtbank heeft de gemeente Hoorn onlangs opgedragen de noodlijdende thuiszorgorganisatie Omring financieel tegemoet te ko men. Als beide partijen er voor maandag niet uit zijn hoe de kos ten moeten worden verdeeld, hakt de rechtbank zelf de knoop door. Omring kwam net als vele andere thuiszorgorganisaties in financieel zwaar weer na de invoering van de Wet Maatschappelijke Onder steuning in 2007. Het bedrijf sleep te het thuiszorgcontract voor Hoorn binnen. De opbrengsten vielen echter lager uit dan in het contract was voorzien. Omring moest meer goedkope huishoude lijke hulp bieden dan begroot. Het Een uitspraak van de rechtbank in Alkmaar kan voor noodlijden de thuiszorgorganisaties en hun met ontslag bedreigd personeel de redding betekenen. ii VAN STRAATEN bedrijf zat met te veel hoog opge leid en duur personeel, terwijl de gemeente niets extra's betaalde. Maandelijks lijdt de onderneming hierdoor 40.000 euro verlies, ter wijl de gemeente juist veel geld overhield. De rechter noemt dit 'niet redelijk'. In veel andere gemeenten zijn thuiszorgorganisaties om dezelfde redenen in geldproblemen geko men. In 2007 dienden zij voor 546 thuiszorgmedewerkers ontslag in en werden nog eens een paar dui zend ontslagen aangekondigd. Volgens de rechter kon Omring niet van te voren weten hoe de wet in de praktijk zou uitpakken. De rechter spreekt in het kort ge ding van een 'onvoorziene omstan digheid' die 'vergaande gevolgen heeft'. Als de stichting zich aan het afgesloten contract met de ge meente zou houden, zou volgens de rechter een groot aantal men sen 'verstoken blijven van noodza kelijke hulp'. „Deze uitspraak is hoopgevend", concludeert Marleen Scheurkogel van Actiz. „Dit is de koevoet voor thuiszorgorganisaties in andere ge meenten om een contract open te breken." De Vereniging van Nederlandse Gemeenten is geen voorstander van het openbreken van thuiszorg contracten. Volgens de VNG zou dat niet eerlijk zijn voor andere thuiszorgaanbieders die eerder naast een contract grepen. DEN HAAG - Bestuurders van scoot- mobielen zouden verplicht moe ten worden rijlessen te volgen, waarin ook de technische werking van de driewielers wordt uitge legd. Dat eisen PvdA en SP van minis ter Camiel Eurlings van Verkeer, die binnenkort zijn notitie ver keersveiligheid naar de Tweede Ka mer stuurt. De partijen willen bo vendien dat duidelijk wordt aange geven waar scootmobielen mogen rijden en waar niet, en wat de maximumsnelheid mag zijn. Het aantal ongelukken met de elek trisch aangestuurde driewielers stijgt al jaren. Gemiddeld belan den jaarlijks 630 bestuurders op de afdeling eerste hulp van het zieken huis, en vallen vijf doden. Jaarlijks komen nog eens tachtig slachtof fers in het ziekenhuis terecht die arnhem - Bij onderzoek naar het overlijden van de militair Tim Hoogland in Afghanistan is niet vast komen te staan dat hij door ei gen vuur om kwam. Dat meldde het Openbaar Ministerie gisteren. De aanleiding voor het onderzoek waren twijfels bij een collega die vlakbij Hoogland was toen deze op 20 september vorig jaar bij Camp Hadrian in Deh Rawod werd neergeschoten. Hij was er van overtuigd dat Hoogland was getroffen door Nederlands vuur. Volgens voorzitter Jan Kleian van de militaire vakbond Acom wilde hij absolute duidelijkheid, maar is dat er na dit onderzoek nog steeds niet. Volgens Kleian kon het foren sisch instituut op basis van de schouwdocumenten en de door Defensie verstrekte foto's ook niet vaststellen dat er géén sprake was van eigen vuur. De kwaliteit van de foto's was daarvoor niet goed genoeg. De Nederlandse militairen waren op patrouille toen een vuurge vecht uitbrak tussen hen en de vij and. Onderzoek wees daarna uit dat Hoogland stierfin een 'zeer on overzichtelijke en heftige gevechts situatie'. zijn aangereden door een scootmo biel. Die aantallen zullen verder groeien, doordat het aantal scoot mobielen de komende jaren van 150.000 nu, zal toenemen tot 600.000. De scootmobielen worden vaak be stuurd door ouderen die nooit au to of brommer hebben gereden, en soms motorische beperkingen hebben. Lia Roefs van regeringspartij PvdA wil dat snel gekeken wordt naar de eisen die aan bestuurders worden gesteld. „Een rijbewijs gaat te ver, maar een verplichte cursus zou goed zijn." De SP wil dat bestuur ders minimaal krijgen uitgelegd hoe een scootmobiel werkt en op cursus moeten als ze niet gewend zijn om aan het verkeer deel te ne men. „Als ik een wasmachine be stel, zetten ze die ook niet voor mijn huis neer en moet ik het ver der zelf maar uitzoeken", aldus Emile Roemer. „Die sluiten ze aan, en ik krijg uitleg over de wer king." Gemeenten en leveranciers Groningen - Een ex-topman die ervan werd verdacht zijn toenmali ge werkgever Ballast Nedam voor miljoenen euro's te hebben opge licht, heeft zich wel schuldig ge maakt aan valsheid in geschrifte, maar hij krijgt geen straf opgelegd. zouden de cursussen voor hun re kening moeten nemen. Dat ge beurt soms al, maar er geldt geen verplichting. Het CDA ziet graag dat gemeenten cursussen promoten, maar voelt weinig voor een verplichting. „Dat zou veel administratieve romp slomp betekenen. Ook moet je het handhaven. Haal je ouderen die de cursus niet hebben gevolgd dan van de weg?", vraagt Kamerlid San- der de Rouwe zich af Bovendien vreest het CDA dat een verplich ting ouderen afschrikt, waardoor ze minder mobiel zijn. Belangenorganisaties als Veilig Ver keer Nederland en de stichting Consument en Veiligheid dringen ook aan op maatregelen, nu de scootmobiel snel terrein wint. Offi cieel mogen ze alleen op het voet pad, maar in steden worden ze ook op fietspaden en zelfs de weg gedoogd. Eisen voor de bestuurder, het voer tuig zelf en een maximumsnelheid zijn er niet. Dat heeft de rechtbank in Gronin gen gisteren bepaald. De 69-jarige man, die tot 2002 di recteur was van de divisie Indus trie en Toelevering van Ballast Ne dam, werd verdacht van valsheid in geschrifte met enkele facturen. 2A7-EriDAG v -■Y f LAAT EVEN WETEN OF JE LANGSKOMT hogeschoolrotterdam.nl OVSTtTOf JSZSlf ■TM223TT3T25 Een hindernissenparcours voor bestuurders van een scootmobiel in Genemuiden. foto Phil Nijhuis/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4