Cultuur Crisissymbool zonder betekenis 19 april 2008 10.00 -15.00 uur avans Film brandende auto van Deens collectief Superflex in Vleeshal. Crootkoor Zeeland met Afrikaanse solist Muziek uit schatkamer van het Zweedse hof Jus Juchtmans toont nieuw werk in Goes Jamming Vibes in De Piek in Vlissingen Maak kennis met al onze opleidingen en Associate degrees. ontdek 'f bij hogeschool PZC Zaterdag 12 april 2008 39 door Rolf Bosboom MIDDELBURG - „We zagen ons land altijd als een soort sprookjesland, waar eenden rustig de straat kon den oversteken terwijl politieagen ten het verkeer tegenhielden", zegt de Deense kunstenaar Ras mus Nielsen (1969). De afgelopen jaren is er, onder invloed van de globalisering, veel veranderd. „Het land verkeert in een identiteitscri sis. Plotseling staan de kranten ook vol van auto's die op straat in brand worden gestoken." Juist dat laatste beeld intrigeert Su perflex, het kunstenaarscollectief uit Kopenhagen dat Nielsen al vijf tien jaar samen met Bjornstjerne Reuter Christiansen (1969) en Ja kob Fenger (1968) vormt. Het is 'Juist de auto van de buren wordt in de brand gestoken. Men schiet in eigen voet' kenmerkt door politiek bewust zijn en maatschappelijke betrok kenheid. Tijdens de Art Basel in 2006 toonde het trio bijvoorbeeld een led-installatie van een bran dende Deense vlag, naar aanlei ding van de cartoonrellen. In De Vleeshal staat opnieuw een vlam mend protest centraal, een vorm die de laatste tijd overal in Europa (en zelfs in Nederland) opduikt: het in brand steken van auto's. Er is echter, zegt Nielsen, een we zenlijk verschil met het verbran den van vlaggen. „Een vlag is een duidelijk symbool. Het in brand steken daarvan is een protest te gen dat land. Maar als je bijvoor beeld een Fiat in brand steekt, wil dat niet zeggen dat je boos bent op Italië." Het is een raadselachtig fenomeen, vindt Superflex. „Het begon in Frankrijk en het heeft zich sinds dien als een olievlek over Europa verspreid. Het is duidelijk dat er sprake is van sociale of politieke spanningen, maar wat nu precies de boodschap is van de brandstich ters blijft vaag. Tegelijkertijd zijn het fascinerende beelden. Branden de auto's zijn een heel sterk crisis symbool, maar zonder directe bete kenis." Nielsen en zijn Superflex-collega's vinden dat de branden vooral tot VEERE - Onder leiding van de diri genten Etty van der Mei en Nan van Groeningen geeft het Groot koor Zeeland vanavond (20.00 uur) zijn voorjaarsconcert in de Grote Kerk in Veere. Solist is de Afrikaanse zanger Sk- humbuzo, uit Swaziland. Hij en het koor worden begeleid door Rob van Dijk op de piano. Op het programma staan koorwerken van onder anderen Mendelssohn, Bach en Böhm. Tevens zingt het koor samen met Skhumbuzo musi calfragmenten, negrospirituals en Afrikaanse liederen. Grootkoor Zeeland is een project koor met ruim 150 zangers en zan geressen uit de gehele provincie. MIDDELBURG - Studenten Oude Mu ziek van het Koninklijk Conserva torium in Den Haag geven van avond, onder leiding van trombo nist Charles Toet, een concert in de Koorkerk in Middelburg. Het optreden begint om 20.00 uur en is georganiseerd door de Werk groep Muziek van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen. Het gezelschap (twaalf zangers en negentien instrumentalisten) voe ren anonieme meesterwerken uit afkomstig uit de verzameling van de Zweedse hofkapelmeester Gus- tav Düben (1628-1690). verwarring leiden. „We begrijpen niet wat ermee wordt bedoeld. En als de daders er iets mee willen zeggen, waarom sturen ze dan niet bijvoorbeeld een ingezonden brief naar de krant? Kennelijk voldoen die traditionele kanalen niet meer." Merkwaardig is ook dat de bran den juist in de eigen omgeving worden gesticht. „Het is niet zo dat iemand zegt: ik ben arm en ik ga naar een rijke buurt om daar te protesteren. Juist de auto van de buren wordt in de brand gestoken. Men schiet als het ware in zijn ei gen voet." De film van Superflex - de eerste die het collectief heeft gemaakt - toont alleen de vervreemdende schoonheid van het uitbranden van een auto, in beeld gebracht als in een Hollywood-fllm. Elk com mentaar hebben de kunstenaars achterwege gelaten. Ook de omge ving waarin het zich afspeelt, laten zij in het midden, omdat het hen niet gaat om een concreet geval, maar om het verschijnsel op zich. De film is niet eens opgenomen in Europa, maar in Vietnam. Rasmus Nielsen: „Dat hebben we gedaan omdat we daar een regisseur ken den die goed begreep wat we wil den hebben." 'Burning car' van Superflex, t/m 15 juni in De Vleeshal, Markt, Middel burg. Geopend: di. t/m zo., 13.00- 17.00 uur. De officiële opening is vandaag, van 16.00 tot 18.00 uur. Tevens wordt vandaag een nieuwe tentoonstelling in De Kabinetten van De Vleeshal (Zusterstraat) geo pend: 'Foto's uit vier series' van Mar- tine Stig. De openingstijden zijn ge lijk aan De Vleeshal. GOES - Galerie Van den Berge in Goes opent vandaag de zesde ten toonstelling van het seizoen. Deze is gewijd aan de Vlaamse kunste naar Jus Juchtmans, die nieuw werk toont. Hij exposeert regelma tig in Goes. Zijn schilderijen bevat ten tientallen verflagen waardoor vele kleurschakeringen ontstaan. De opening is vandaag tussen 17.00 en 19.00 uur. De tentoonstel ling van Juchtmans duurt tot en met 24 mei. De galerie aan de Westwal in Goes is geopend van donderdag tot en met zaterdag tus sen 12.00 en 17.00 uur. Op Hemel vaartsdag (1 mei) en tijdens de kunstbeurs Art Amsterdam (8-10 mei) is Van den Berge gesloten. VLISSINGEN - In De Piek in Vlissin gen wordt vanavond Jamming Vi bes gehouden. Onder die noemer treden zes uiteenlopende bands op die hun oefenruimte hebben in muzikantencentrum De Loods in Vlissingen. Het gaat om: Zeeland Creoro, reggaeband Digi-ital, Tri bes, de in 2006 herenigde funk- band Mobunk, Quita Manos en H.I.M. Children. Het eerste optre den begint om 21.00 uur. ■Fj Meer informatie over Jamming Vi- bes en de deelnemende bands is te vinden op de website van de Stich ting Rasela: www.rasela.nl. het uitgangspunt geweest voor de tentoonstelling Burning car, die vanmiddag in De Vleeshal officieel wordt geopend. Daar wordt op een groot scherm een film van een brandende auto vertoond. De ex positie is georganiseerd door Chris tie Arends, hoofd tentoonstellin gen en collecties van het Zeeuws Museum. Zij heeft vanwege het aanstaande vertrek van Vlees- hal-directeur Rutger Wolfson de rol van gastcurator op zich geno men. Het werk van Superflex wordt ge Still uit de film Burning car, te zien in De Vleeshal in Middelburg. Inzet: Rasmus Nielsen, een van de drie leden van het Deense kunstcollectief Superflex. foto inzet Lex de Meester 's-Hertogenbosch Tilburg Breda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 41