Beiavici voor eind van de maand weg He*Ueléusi Een monster op Schouwen! Maar waar is zijn kop? mW® 1HOBblH HOBblH Woekerpolis Reünie afdeling Communicatie Hogeschool National Car Rental Morres Wonen in Hulst (z-vl) is totaal vernieuwd. morres PZC Zaterdag 12 april 2008 I 3 zame orchideeën die gevaar kun nen lopen." Ook bestaat het ge vaar dat de evers op akkers in de buurt naar voedsel zoeken. „Zwij nen lusten vanalles", weet De long. Boswachter De Keuning is er echter onlangs achter gekomen dat ze voor oude komkommers hun neus ophalen. Met dank aan onver koopbare waar van de plaatselijke middenstand, zoals oud brood, probeert de Keuning de zwijnen te vangen. Drie keer per dag neemt hij of zijn collega een kijkje bij de voerderplaats. Tot nu toe zijn de dieren er nog niet gesnapt, maar vooral van het brood eten ze gretig, merkt de Keuning. Als de vier zwijnen er wel zijn, gaat het hek rond het erf dicht en kunnen de dieren worden afgevoerd naar een particulier die zich bereid heeft getoond ze op te willen van gen. Mochten de vangpogingen mislukken, dan gaat Staatsbosbe heer over tot het afschieten van verdovingspijltjes. Mocht ook dat mislukken, dan komt ook de aller laatste optie om de dieren af te schieten in beeld. Overigens vindt De Jong dat dergelijke 'toestanden' het best kunnen worden voorko men. „In Nederland mag iedereen wilde zwijnen houden." Daarom vindt de organisatie dat wettelijk moet worden geregeld welke die ren mogen worden gehouden. <i 'd 1" V"- rL\A- De zwijnen scharrelen rond op camping De Schotsman foto De Nooijer door David Duijnmayer Het is juli of augustus 1947, als de vereniging Stad en Lande van Schouwen-Dui- veland in de duinen sporen van een groot beest ontdekken. Het leidt, volgens een PZC-artikel van dat jaar, tot wilde speculaties: „Een monster op Schouwen! Ijzige ver halen gingen van mond tot mond. De draak van St. Joris. Een zee slang, een spook... wat was het voor mysterieus wezen dat langs de stille wegen van Schouwen draafde?" Het monster was een everzwijn. Of liever gezegd, twee everzwij nen. De een hield zich vooral op in de Westschouwse duinen, de an der zwierf op Duiveland rond. In het boekje 40 één jaar Westhoek- werk beschrijft de toenmalige duin opziener Nico Lysen hoe Schou wen maandenlang in de ban van het zwijn is. Terwijl vrijwel alle boeren het beest willen afschieten en daar verwoede pogingen toe doen, schrijft Nysen: „Ik was veel te blij, dat we dit dier tot onze tij delijke inventaris konden rekenen. Ik wilde het dier van dichtbij bekij ken, er niet op jagen." P. Stoon, een vriend van Nysen en woonachtig naast de boswachterij, herinnert zich het beest nog goed. „Op een dag vonden we sporen in de tuin, die zagen eruit alsof een dronken vent aan het ploegen was geweest", vertelt hij. „Het was een beer van een beest. Ik noemde hem altijd het Duitse zwijn." Die benaming is waarschijnlijk ac curaat. Aangenomen wordt dat de twee beesten vanuit Duitsland naar Schouwen zijn getrokken. In de zomer van 1947 braken in het Duitse Reichswald bosbranden uit, waarna herten, reeën en zwijnen Rijtijden naar dichtstbijzijnde ziekenhuis Totale tijd die nodig is vanaf de melding tot de aankomst van de ambulance bij het dichtstbijzijnde ziekenhuis met spoedeisende hulp (SEH). sip ziekenhuis met SEH ambulancestandplaats PZC Willem Adriaansens bron RIVM de grens overvluchtten. Dit twee tal zou via Brabant tot op Tholen zijn gekomen, en vandaar naar Ou- werkerk gezwommen zijn. Nadat in oktober het Duivelandse zwijn bij Noordwelle geschoten is, neemt de druk om ook het tweede zwijn af te schieten toe. Ook Ny sen beseft dan 'dat je niet einde loos een dergelijk losgeslagen dier kunt sparen'. Nysen lost op 1 de cember 1947 zelf het dodelijke schot: „Het schot kwam achter een van zijn ogen en de keu was mors dood." De kop van het zwijn werd gepre pareerd tot jachttrofee. Maar waar is die gebleven? Nysen schrijft in 1976: „De kop hangt nu tegen ette lijke flessen goede port per jaar in een hotel, dat zijn naam draagt in Burgh." Hotel Het Grote Zwijn heet tegenwoordig De Perenboom, en van een zwijnenkop aan de VLISSINGEN - De afdeling Commu nicatie van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen houdt op vrijdag 30 mei een reünie. Het is de eerste keer dat dat gebeurt. Het organisatiecomité gaat tot vijf tien jaar terug met de uitnodigin gen voor de reünie. Het feest be gint om 20.00 uur in het gebouw van de HZ. De schoolband maakt muziek en er is een discjockey aan getrokken. Verder is er ruim schoots tijd en gelegenheid om er varingen uit te wisselen. Op de site van de HZ is een pagina waar be langstellenden zich aan kunnen melden. n www.hz.alumni-net.nl/home.asp. muur is daar geen sprake. Willem van Herpen, jarenlang eigenaar van Het Grote Zwijn, herinnert zich de jachttrofee. „Wij hadden een goede relatie met advocaat Har ry Nijland, hij kwam vaak bij ons eten", vertelt Van Herpen. „Op een gegeven moment opende hij een nieuw kantoor in Zierikzee, waar hij iets boven zijn open haard wil de hangen. Toen heb ik hem die kop gegeven." Waar Nijland geble ven is, is onbekend. Van Herpen is het contact verloren en heeft van horen zeggen dat Nijland naar het buitenland is vertrokken. Het advocatenkantoor is verhuisd, en van de verblijfplaats van Nij land of de zwijnenkop is daar niets bekend. Ook bij Makelaar Sinke en Komejan, gevestigd in het oude kantoor van Nijland, weet nie mand waar de kop gebleven is. Bij hen in elk geval niet. Pearyweg 6, Goes, 0113 - 233 689 www.nationalcar-rental.com COMMENTAAR Veel banken en verzekeraars hebben het bij hun klanten verbruid. Want honderdduizenden Nederlanders zijn op de een of andere manier de dupe van woekerpolissen. Dit zijn contracten die steeds op hetzelfde neerkomen: Voor de aflossing van hypotheken of voor kapitaalopbouw steken mensen geld in beleggings constructies. Vervolgens blijft zo veel geld aan de strijkstok hangen dat het beoogde rendement bij lange na niet wordt gehaald. Of erger: zelfs de zuurverdiende inleg is niet veilig. Dat dit in verreweg de meeste gevallen pas na jaren wordt ontdekt, wijst zowel op grote naïviteit bij de afnemers als op een verwijtbaar gebrek aan transparantie bij banken en verzekeraars. Daarom is het goed dat zij nu jaarlijks inzicht moeten geven in de waarde, de premie en de kosten van beleggingsverzekeringen. Maar daarmee is de kous niet af. Consumenten komen in verzet. Dat is begrijpelijk, maar niet altijd kansrijk. De rechter zal niet onder de indruk zijn van de gevallen waar het vooral om tegenvallende koerswinst gaat. Dat is zuur, maar verder is er weinig aan de hand. Want iedereen weet dat in het verleden behaalde... Wie dat risico niet wil lopen, moet voor rente kiezen. Anders ligt het bij de verkoop van woekerpolissen waarvan de kosten zó hoog zijn, dat er domweg te weinig belegd geld overblijft om de gewekte verwachtingen waar te maken. Zelfs als de aandelen het goed doen, presteert zo'n woekerpolis ver onder de maat. Dat is een vorm van bedrog die niet onbestraft mag blijven. «JSsfuw Een totaal vernieuwde, ruime en overzichtelijke woonwinkel. Grote nieuwe merkencollecties met bijpassende woonaccessoires. Nieuwe activiteiten in de Kids Club. Maar ook met talrijke nieuwe acties en aanbiedingen. En dat alles 7 dagen per week. Nieuwsgierig? Proef de sfeer op morres.com of nog beter... kom langs. Uw totaal vernieuwde woonwinkel IW O N N

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3