Zeeland Een vleugje Hotel New Stroop; acht met honden gaat om het geld PORS 3 6 I Zaterdag 12 april 2008 PZC ZEVEN VRAGEN OVER SLUISBEDIENING 'De eerste keer dacht ik: wat een mooie staalconstructie en wat jammer van het systeemplafond' Stropers zijn vooral in het vroege voorjaar en de herfst actief. Vier sluizen zouden vanaf Pinksteren voortaan centraal worden bediend vanuit se het Topshuis op Neeltje Jans. Maar Rijkswa terstaat heeft de invoering uitgesteld. Naam: Mart de Goffau Beroep: projectmanager bediening op afstand bij Rijkswaterstaat Zeeland Leeftijd: 50 Woonplaats: Waarde door Jeffrey Kutterink Om welke sluizen gaat het Het betreft de Zandkreeksluis, de Roompotsluis, Grevelingensluis en de Bergsediepsluis. Waarom centrale bediening Alle sluizen en bruggen van Rijkswaterstaat Zeeland worden vanaf 2010 vanuit twee plekken bediend: het Topshuis op Neeltje Jans en de Ver- keerscentrale Terneuzen. De grootste winst voor de scheepvaart is de 24-uursbediening van alle sluizen en bruggen van Rijkswaterstaat. Ook de kleine. Waarom wordt Pinksteren niet gehaald? De streefdatum is in het gedrang gekomen door een nieuwe manier van aanbesteden. Dat vergt een andere manier van werken en er is meer tijd nodig om de geëiste kwaliteit te waarborgen. Heeft u wel vertrouwen in het systeem? Zeker wel. Doordat Rijkswaterstaat meer werk uitbesteedt dan vroeger kost de aanbesteding meer tijd. Daar moet Rijkswaterstaat, maar ook de markt nog aan wennen. Ook zijn tussentijds wijzigingen aangebracht in het systeem, zodat er meer tijd nodig is. Wanneer denkt u de sluizen wel 24 uur per dag te gaan bedienen? De streefdatum is nu 1 september. Nu is er meer tijd om medewerkers nog beter met het systeem kennis te laten maken. Ook kunnen we het systeem gedurende de zomermaanden langdurig testen. Niet eerder? Als het eerder kan, zullen we dat doen. Maar juist deze sluizen kennen een groot aanbod van recreatievaart. Ik moet er niet aan denken dat we middenin het drukke zomerseizoen last zouden krijgen van een sys teem met kinderziektes. Dan loopt niet alleen het vaar-, maar ook het wegverkeer vast. We willen geen risico's nemen. Bovendien is in de zo mer veel personeel op vakantie. Als je met een krappe bezetting ook nog mensen moet aanleren, wordt het lastig. Pinksteren was een streef datum. Maar we wisten op voorhand dat het kortdag zou zijn. Zijn er problemen met de aannemer? In het geheel niet. In het contract is geregeld dat de aannemer een bo nus zou krijgen als het systeem met Pinksteren zou worden opgeleverd. Maar hij krijgt geen boete omdat het later klaar is. ITALIAANS DESIGN grevelingenstraat 10h 4301 xx zierikzee tel. 0111 - 45 07 10 www.porskeukens.nl De HZ is niet gepimpt. Zelfs niet gerestyled. En hip mag je ook al niet zeggen. Maar Lokaal Nul slaat aan en nog voordat het tafelblad van het trefpunt was bevestigd, zat het vol studenten. door Wendy van den Hurk Hoezo heeft de Hoge school Zeeland vijftien miljoen euro nodig voor een grondige op knapbeurt, om studenten hier te houden en de enige Zeeuwse hbo-school overeind? (Adrie de Buck, voorzitter Raad van Be stuur, 9 oktober 2007) Buro Bas is al vijfjaar aan het schetsen. En ontwerpen. En inrich ten. „Het idee van een metamorfo se leeft al lang. Daar heb ik met studenten ook al ontzettend veel over gesproken", zegt Jan Niestern, die het beheer over de gebouwen heeft. „Ik kwam in Hotel New York en ik zei: dat wil ik! Daar ko men havenbaronnen en huisvrou wen. Iedereen voelt zich er op zijn gemak. Precies dat moeten we op de HZ ook hebben. Daarbij laat Dorine de Vos (die Hotel New York in Rotterdam heeft ingericht, red.) gebouwen intact. Sommige architecten willen er alleen hun stempel op drukken. Dorine niet. En ze nam de Bassen mee." De Bassen, dat zijn Bas van Rooij en Bas Lamers van Buro Bas. Het Eindhovense ontwerpbureau treedt in de sporen van die Dorine de Vos, die eerder Villa Augustus in Dordrecht en het voormalige ge meentehuis van Souburg voor Om roep Zeeland inrichtte. Niestern had gelijk een goed gevoel bij de jongens en andersom zagen zij de HZ zitten. Bas van Rooij: „Het is in essentie een prachtig gebouw. Toen ik voor het eerst hier was, dacht ik: wat een mooie staalcon structie en wat jammer van het systeemplafond. Maar als je goed kijkt, zie je meer. De golvende hek werken, dat is bijna kunst. En let eens op dat metselwerk." Beetje bij beetje pakken ze het ge bouw aan. Niet te veel in één keer, omdat 'als je ergens iets verandert, verandert de rest ook'. Sowieso niet te veel, omdat 'je alles in rela tie moet zien'. De school is een universum. De entree, die al mooi was met deuren als uit een oud ho tel, verwelkomt de student in chro men letters. Ideeën hoeft die stu dent niet langer kwijt in een trutti ge brievenbus. Daar is een mo dern blok op bedacht, met diezelf de mooie gekleurde krukken als van het trefpunt. De plakwand kun je geen plakwand meer noe men met die spotjes, dat gave hout, de authentieke stationsklok. Studenten komen binnen. Samen met de design-wand in de kopieerkamer zijn dat de kleine correcties. Genoeg om de school meer kleur en meer warmte te ge ven. Maar het echte werk zit hem in de relaxplekken, die er vroeger eigenlijk nooit waren. Dat viel de Bassen direct op. En dus werd er iets bedacht op wat vroeger het rookhok was: Lokaal Nul. Gerookt wordt er nog, maar dan wel stijl. Een beetje Hotel New York met die ruimtelijkheid. Met die verschillende stoelen (gekleurd kunststof of toch liever strak staal?), de robuust genummerde ta fels en die kekke schemerlampjes aan de kant. Waar je op een bar- dan studenten alleen, is ook aan docenten gedacht. Die krijgen een huiselijke ruimte, daar waar nu de voetbaltafels staan. Met schemer lampjes en één lange bank, ver scholen achter een afscheiding van aanwijsstokken. Voor de directie is de Zeelandkamer omgetoverd tot een échte directiekamer, met een tafel van vlammend Tigerwood. En als je dan eenmaal met de HZ bezig bent, raak je al snel verzeild aan de boulevard. Ook die facul teit krijgt een opknapbeurt, zij het een kleine. Emergis pakt het grootser aan. Ne gentig locaties in veertig huizen ('auto in, auto uit') heeft Buro Bas bekeken en gescand op belevings waarde. Die gaat niet overal ingrij pen. En ook niet overal even rigou reus. „De ene keer is het een gang in het hoofdgebouw, de andere keer de totale renovatie van een drugsopvang." Voorlopig blijven de Bassen dus kruk aan je laptop kunt zitten wer ken. Als het aan de Bassen ligt, straks het leukste café van Vlissin- gen. Maar eerst het buitenzitje en de bar. Boven is het balkon. Straks is dat Het Balkon, in neon-letters nog wel. Lounge vinden de Bassen ei genlijk een vies woord ('vergelijk het liever met een goede wacht ruimte op Schiphol') - toch heeft de schets daar veel van weg. Stu denten leren er in luxe, achter sta len gaas en in comfortabele fau teuils, lekkere banken en aan staan- tafels, oppompbaar tot hangtafels. Natuurlijk, ook daar komt een bar. Omdat de HZ natuurlijk meer is nog wel even bezig in Zeeland. Want ja, ben je ergens, dan kom je die weer tegen en die en die... „Dat is het mooie van dit eiland", vindt Van Rooij. „En overal dezelf de aannemers. Ik moet zeggen, het werkt heel prettig in Zeeland. Klinkt misschien wat gechargeerd, maar je hoeft hier niet zo op te passen als in andere delen van het land. Als een aannemer in Utrecht een opdracht niet helemaal duide lijk vindt, zal die niet direct bellen. Soms doen ze dan maar wat. Hier niet. Dat werkt relaxter. Een vesti ging in Zeeland? Haha, daar heeft Jan Niestern het ook altijd over. Wie weet, ooit." Buro Bas bestaat uit Bas Lamers (links) en Bas van Rooij. De jonge ontwer pers timmeren aan de weg in Zeeland. foto Willem Mieras door Marcel Modde COES - Het opjagen van konijnen, hazen en reeën met honden heeft niets met de reguliere jacht te ma ken. Politie en Staatsbosbeheer scharen deze wrede methode on der criminele activiteiten, waarbij de daders hoofdzakelijk uit zijn op een luguber plezier en geldelijk ge win uit weddenschappen. Ook Zeeland is met enige regelmaat het werkgebied van stroperbendes. Volgens politiewoordvoerder Es ther Boot is het verschijnsel zeker niet nieuw, maar is het heel moei lijk vat te krijgen op de daders. „Als we achter een melding (van de natuurbeheerders of mensen uit het gebied) aangaan, zijn de da ders al weer gevlogen." In enkele gevallen kunnen nog kentekens worden genoteerd. Die leiden stee vast naar Brabant, aldus Boot, waar het spoor vervolgens dood loopt „Ze maken gebruik van sloopauto's. Tegen de tijd dat wij het verdachte voertuig hebben ach terhaald, is die auto al aan het ver keer onttrokken." De daders opereren in groepen van drie tot achttien mensen, ver- De bendes die met honden wild vangen zijn volgens de politie las tig op te sporen. Ze gebruiken sloopauto's, zodat kentekenregis tratie tot niets leidt. klaarde Ad Bogers van de politie Brabant Zuid-Oost deze week voor de camera's van Nova. Meest al tussen middernacht en zes uur 's ochtends, zegt Boot, of tijdens de schemering wanneer ze speci fiek uit zijn op reeën en herten. De stropers zijn vooral actief in de herfst en het vroege voorjaar, wan neer de akkers (nog) kaal zijn. Volgens de Schouwse boswachter Dirk Fluijt wordt voor kleinwild gewerkt met windhonden, die de konijnen en hazen doodschudden en veelal verscheuren. Voor grote re dieren worden waakhonden als bouviers en herdershonden inge zet. „Of het hert drachtig is, in de zoogperiode zit of welke bijzonde re omstandigheid dan ook, met niets wat een normale jager doet wordt rekening gehouden. Dit is pure stroperij en dus een misdrijf Ze doen het voor de kick en zijn er op uit zo veel mogelijk te van gen om de weddenschap te win nen. De vangst wordt vervol gens gedumpt!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38