Zeeland Sta op Zorg komt in actie Zonne-energie voor boeren te duur HummeJs Ziekenhuis Zierikzee krijgt injectie Zwaargewonde bij ongeval Reddende engel voor onttakelde molen Blazekop Nabezorger m/v Protest tegen mogelijke uitsluiting christelijke zorg voor verslaafden. Borsele wil asbestdaken vervangen door duurzame daken. w PZC Zaterdag 12 april 2008 j 29 door Frank Balkenende GOES - Goes is voor de christelijke stichting Sta op Zorg uit Vlissin- gen, die verslaafden opvangt, de laatste mogelijkheid om verdere voet aan de grond te krijgen in Zeeland. Goes moet als enige ge meente nog een besluit nemen over de beleidsnota van het Zeeuws Kompas, een samenwer kingsverband voor verslavingszorg van de vier 'grote' Zeeuwse ste den. In de nota staat dat geen sub sidierelaties worden aangegaan met levensbeschouwelijke instellin- ZIERIKZEE - De acute hulpverle ning op Schouwen-Duiveland wordt tijdens de zomermaanden verbeterd. Dat zegt Hans Simons, voorzitter van de raad van bestuur van de Oosterscheldeziekenhuizen. Dit be sluit is het gevolg van de donder dag bekendgemaakte keuze voor Goes als plaats waar complexe en intensieve ziekenhuiszorg gaat plaatsvinden. Concreet betekent de toegezegde versterking waar schijnlijk meer personeel voor de huisartsenpost. Bij een eerdere ge legenheid had Simons het ook over bezetting van de röntgenafde- ling gedurende het weekeinde. Simons: „Ik heb naar de Schou- wen-Duivelandse gemeenteraad geluisterd en de wens die daar leeft, begrijp ik heel goed, W gaan de spoedeisende voorziening iets uitbreiden." gen. Sta op Zorg, die in heel Zee land een handtekeningenactie op touw wil zetten, vreest dat ze bui tenspel wordt gezet. Ze heeft het college van B en W en de gemeen teraad van Goes een brandbrief over de kwestie geschreven. Vlissingen (centrumgemeente van het Zeeuws Kompas), Terneuzen en Middelburg hebben de nota al geaccepteerd. In Middelburg en Vlissingen werden wel amende menten ingediend om de omstre den passage uit de beleidsnota te halen, maar daar waren geen meer derheden voor. Goes moet nog een besluit ne men. Volgens raadslid Paul Colijn van SGP/ChristenUnie is de nota inmiddels aangepast 'na wat duw en trekwerk'. „Als christelijke ver slavingscentra niet langer worden uitgesloten en dus niet alle kaar ten op Emergis worden gezet, gaan wij akkoord." Het Vlissingse commissielid Ma rian Roos van de Christenunie, die zich in deze zaak heeft vastge beten, weet echter zeker dat de pas sage niet wordt geschrapt. „Dat be tekent dat op grond van de nota in stellingen met een levenbeschou- welijke identiteit kunnen worden uitgesloten. Daarmee kan bijvoor- De vier grote Zeeuwse gemeen- ten dreigen verslavingszorgcen tra met een christelijke identiteit van de zorgmarkt uit te sluiten. Een protestactie is in de maak. beeld ook het Leger des Heils wor den afgeknepen, terwijl dat juist veel voor -ook verslaafde- dak- en thuislozen doet." Roos is van plan het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport een 'mailtje over de gang van zaken in Zeeland te sturen'. Directeur Ricardo Verhagen van Sta op Zorg zegt dat de zinsnede in de nota is gekomen om onder meer wildgroei in de verslavings zorg tegen te gaan. „Maar hoe je het ook uitlegt, het neigt toch een beetje naar discriminatie." De stichting, die onder de vlag van stichting De Hoop in Dor drecht werkt, wil straks ook in Goes en Terneuzen verslavings zorg aanbieden. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Vervanging van as bestdaken op boerenschuren door daken met zonnepanelen is voorlo pig toekomstmuziek, volgens direc teur Hijlke Boonstra van het Vlis singse bedrijf Maretec. Hij reageert op het voornemen van Borsele om een 'asbestarme' gemeente te wor den en in één klap de toepassing van zonne-energie in het buitenge bied te stimuleren. Boonstra staat sympathiek tegen over het Borselse initiatief, maar het is naar zijn mening financieel (nog) niet haalbaar. „Zonne-ener gie is vrij duur", geeft hij aan. „Of zonne-energie economisch renda bel is, hangt af van subsidiemoge lijkheden." De rijksoverheid beef: onlangs wel weer eer1 subsidierege ling opengesteld voor zonnepane len, maar alleen kleinverbruikers kunnen daar gebruik van maken. Akkerbouwers en fruittelers met grote opslagloodsen zullen toch al niet zo snel geneigd zijn op zonne- energie over te stappen, verwacht Boonstra, omdat zij als grootver bruikers elektriciteit kunnen inko pen tegen een lager tarief „Zij heb ben minder voordeel van energie besparing." Boonstra schat de kos ten van asbestsanering en de plaat sing van zonnepanelen op enkele tonnen per schuur. Toch moet Borsele het idee wel uit werken, vindt Boonstra. „Komt er een subsidieregeling, dan ben je er op voorbereid en kun je er maxi maal van profiteren." Hij weet uit eigen ervaringen in België, Duits land en Spanje dat het zo werkt. „Het toepassen van zonne-energie volgt de subsidie. Ga maar over de grens in Duitsland kijken. Daar lig gen op veel boerenschuren zon i- panelen. Hel: kan dus.' De Borselse milieuwethouder Jai Zandee (SGP/CU) erkent dat het niet eenvoudig zal zijn twee vlie gen in één klap te staan: asbestda ken eraf, zonnepanelen erop. Hij wil allereerst proberen Borsele 'as- bestarm' te maken vanwege het ge zondheidsrisico. Bij brand kunnen immers asbestdeeltjes vrijkomen. Die zijn kankerverwekkend. Land bouworganisatie ZLTO is verzocht in kaart te brengen waar allemaal asbestdaken zijn in Borsele. „Voor we daaraan beginnen, willen we zeker weten dat het project door gaat", aldus de Borselse ZLTO'er Rinus van 't Westeinde. Zandee hoopt op provinciale steun. De Ra bobank is er ook bij betrokken. „En komt er subsidie voor zonne panelen op schuren, dan hebben wij een voorsprong," zegt Zandee. UJ Gespecialiseerd bedrijf in Vlissin- gen juicht initiatief voor stimule ring zonne-energie toe, maar dit is aileen naaibaar als de subsidie regeling wordt uitgebreid. ZIERIKZEE - Een achttienjarige jon gen uit de gemeente Schou wen-Duiveland is donderdaga vond zwaargewond geraakt bij eer ongeval in zijn woonplaats. Op de kruising Scheldestraat - Gre velingenstraat botste hij met zijn brommer op de auto van een even eens 18-jarige jongen uit dezelfde gemeente. De bromfietser droeg geen helm, voerde geen verlichting en reef plotseling de weg op waarna de au tomobilist hem niet meer kon ont wijken. Het slachtoffer is zwaarge wond naar het ziekenhuis in Rot terdam gebracht. Van de bromfiet ser is een bloedproef afgenomen. Exclusieve kinder- en tienermode De nieuwe zomercollectie is binnen! Witte Paardstraat 6 Goes Lange Geere 7 Middelburg OVEZANDE - Monumentenstich ting Goes is de reddende engel van de onttakelde molen De Blazekop in Ovezande. De stichting heeft de molen aangekocht en gaat de res tauratie op zich nemen. „Laten wc hopen dat de werkzaamheden n, de zomervakantie kunnen begin nen", zegt stichtingsvoorzitter Wil lem den Herder voorzichtig. „D> molen wordt er niet beter op als we veel langer moeten wachten." De Blazekop staat er al jaren zielto gend bij. De wieken zijn kapot Het dak is aangetast. Een groepje Ovezandenaren kon dat zes jaar ge leden niet langer aanzien en richt te stichting Molen De Blazekop op. Het doel was de molen te ko pen, op te knappen en in bedrijf te stellen. Het stokte al bij de aan koop. De eigenaren, gebroeders De Baar uit Graauw, wilden verko pen, maar tegen een te hoge prijs, vond Stichting Molen De Blaze kop. Het bleef maar doorsudderen, ook nadat de gemeente Borsele instem de met een financiële garantstel ling. „Het risico was voor ons veel te groot", geeft secretaris Charles Verbeek van de molenstichting eer lijk toe. Subsidies dreigden verlo ren te gaan, waarop wethouder Mart de Bruijne (WD, monumen ten) bij de Monumentenstichting Goes aanklopte. Zijn verzoek viel daar in goede aarde. BEZORGING IN HÉÉL NEDERLAND www.flowershopgoes.nl Nu ook online besteilen! g> Wisselend Veilig betalen Betaalgemak Gemiddeld 500,- per maand bijverdienen? PZC zoekt op korte termijn een Middelburg Het bezorgen van dagbladen is een prima bijverdienste voor ouderen en jongeren vanaf 15 jaar. Het is zelfstandig, gezond en verantwoordelijk werk en uitstekend te combineren met school en met andere bezigheden. Verdiensten De prima verdiensten zijn afhankelijk van de wijk waar je bezorgt. Daarnaast lees je gratis de PZC en zijn er geregeld interessante extra's. Aanmelden of Informatie Ben je bereid 's ochtends vóór 07.00 uur kranten te bezorgen? Ga dan naar www.bezorgers.nl en vul het aanmeldformulier in. Of neem tijdens kantoor uren contact op met 0800 - 02 32 333. Voorwaarden Wij zoeken bezorgers van 15 jaar of ouder. Kandidaten moeten in het bezit zijn van een geldig legitimatiebewijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31