Zeeland Wilde zwijnen moeten Concentratie intensieve zorg in Goes blijftt net binnen 45 minuten Zondagsrust De krant 5 weken voor 15 euro! PZC IC in Goes houdt Zoutelande en Renesse net binnen aanrijtijd. 2 I Zaterdag 12 april 2008 PZC De voorgenomen wijziging door het kabinet van de Winkeltijdenwet houdt de gemoederen flink bezig in het Zeeuws-Vlaamse, nu die wijziging gevolgen kan hebben voor het aantal koopzondagen in Hulst en Sluis. Het kabinet twijfelt of gemeenten belangen van zondagsrust, leef baarheid en veiligheid nu wel voldoende meewegen. Zijn die belangen wel in het gedrang? Wordt er nu in Hulst, Sluis of de rest van Zeeland geklaagd? Het is mij niet bekend. Sterker nog, een enquête van Omroep Zeeland wees uit dat 88 procent van de Zeeuwen vindt dat de winkels in Sluis open moeten kunnen blijven, ook al gaat dat ten koste van de zondagsrust. Van die uitslag stond ik te kij ken, omdat ik in de veronderstel ling verkeer dat Zeeland nog steeds een grote (orthodox) christelijke gemeenschap kent, waarvan ik verwacht dat die zich verzet tegen zondagopenstelling. Misschien dat de uitslag zo uitvalt omdat de enquête grotendeels via internet tot stand komt en de groep mensen die zich zou kunnen verzetten te gen zondagopenstelling geen gebruik maakt van (televisie en) internet. Maar is dat wel zo? En verzetten zij zich wel? Aan EO-coryfee Andries Knevel werd eens gevraagd wat hij van het programma 'Hier is Adriaan van Dis' vond, dat vroe ger op zondag werd uitgezonden. Aardige dingen zei hij, „Maar ja, wij keken natuurlijk niet op zondag. Wij keken al leen naar de herhaling." Er was echter helemaal geen herha ling. „Die bestond toen nog niet", vertelt Adriaan van Dis in zijn boek Leeftocht. Misschien gaat de (streng-)christelijke gemeenschap op zon dag ook wel winkelen en vindt zij het juist wel handig. Om bij voorbeeld nog even snel een nieuwe bijbel te kunnen halen voor de volgende dienst. En waarom ook niet? 'Wij keken naar de herhaling.' Er was echter geen herhaling COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15, -. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon neft u nadere informatie door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Concentratie van de intensieve zorg in Goes brengt de oostelijke rand van Walcheren en Zoutelande in het bijzonder op de rand van de wettelijke bereikbaar heidsnorm voor spoedeisende hulp. Zonder rekening te houden met het ziekenhuis in Dirksland blijft ook de kop van Schouwen maar net binnen de wetsnorm. Dat blijkt uit herberekeningen van aan- rijtijden die het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu deed met een model dat rekening houdt met verkeersvoorrechten die ambulances op spoedritten ge nieten, zoals gebruik van busba nen en de speciale afrit aan de A58 bij Goes. Met SEH in Vlissingen ba lanceert enkel Renesse op de grens van het toelaatbare. Het halen van de wetsnorm is voorwaarde voor het doorgaan van de concentratie van de intensieve zorg in Goes. Het RIVM kon nog geen rekening houden met twee factoren: één is dat minister Klink nog moet bepa len of de oproep en uitruk van am bulance twee, danwel drie minu ten mag zijn. Die minuut extra tus sen meldkamer en ambulancepost brengt Zoutelande en oostelijk Schouwen buiten de 45 minuten- norm. Ook de effecten van korte afstandsradio om bruggen en ver keerslichten te beïnvloeden zijn niet meegwogen. Daar zijn recent twee proeftrajecten rond het Goe- se ziekenhuis mee uitgerust: de Deltaweg en de Bevelandse route naar de Westerscheldetunnel. Zie kenhuis Zeeland stelt een werk groep voor maatregelen in de spoedzorg bij concentratie. Het RIVM bekende hoeveel tijd ambulances nodig hebben om de geconcentreerde spoedeisende hulp in het ziekenhuis in Goes te bereiken: maximaal 45 minuten. mogen leven op de Veluwe en op de Meinweg in Limburg en voor de rest zijn ze nergens welkom. Dat is gek", vindt De Jong. De Keuning laat er echter geen twijfel over bestaan: nog deze maand moeten de zwijnen weg uit de Schotsman. „Ze hebben een grote actieradius, een weg is geen beletsel voor zo'n varken. Automo bilist die er tegenop knallen, kun nen wel verongelukken." Verder vormen de zwijnen een bedrei ging voor de flora en fauna in het gebied, zegt de boswachter. „Er is te weinig voedsel in het gebied, dus jagen ze broedende vogels Nog deze maand moeten de vier wilden zwijnen in De Schotsman weg zijn. Ze vormen een gevaar voor weggebruikers, fauna en flora, vindt Staatsbosbeheer. door Joeri Wisse De vier everzwijnen die sinds kort rondlopen in en om de bossen van natuurgebied De Schotsman bij Kamperland zijn wellicht uitgezet door jagers. Zij hopen dat de dieren zichzelf voort planten zodat er straks op gejaagd kan worden. Het is een theorie die in de woorden van Pauli ne de Jong van de Fauna bescherming 'buitenge woon voor de hand ligt'. Ook boswachter Piet de Keuning sluit die optie niet uit. „Op de Veluwe heb ben jagers ook rastering doorge knipt, waar door ze op de weg kwamen en de ja gers extra reden had den om ze af te schieten." De Jong zet vraagtekens bij het voorne men van Staats bosbeheer de vier zwijnen gevangen te zetten. „Ze ho ren gewoon thuis in Ne derland. In Overijssel lo pen ook wilde zwijnen, die zijn vanuit Duitsland daar naartoe getrok ken. Blijkbaar vinden we dat zwijnen alleen als wilde eenden, fazanten en de bruine kiekendief aan. Laatst zag ik een dode eend langs de kant van de weg. Een tijdje later was er alleen nog maar wat dons van over. De zwijnen hadden 'm met huid en haar opgegeten." Volgens de Faunabescher ming richten everzwijnen weinig schade aan. „Ze woelen wat inr de grond, om bij voorbeeld op zoek te gaan naar wormpjes. Ik kan me voorstellen dat een campingeigenaar daar niet zo blij mee is." Dat woelen kan normaal gesproken voor diver siteit zorgen in het bos, weet De Keu ning. „Maar in De Schots man

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2