Buitengebied Nieuwe raadkaart Knappe dochters in Answest Ei je hie m'n weieblommetje gevonnen? W 1 8 Zaterdag 12 april 2008 PZC In de serie historische Zeeuwse dorpsgezichten opnieuw een ansicht kaart uit de collectie van Hans Lindenbergh. De vraag luidt welk dorp dit keer is afgebeeld. Oplossingen kunnen tot en met donderdag 17 april worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail: redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. door Willem Staat Leverde de raadkaart van twee weken geleden over Kats een pak goede inzen dingen op, die van vorige week leidde tot minder respons. De getoonde situatie was ook moeilijker te achterhalen. Alles wat op de foto staat is namelijk verdwenen. Niettemin hadden de mensen die reageerden het alle maal goed: het ging om Hans- weert-Oost. Sjaak van Loo uit Kruiningen schrijft dat de Achterweg is afge beeld, die later Hansweertsestraat- weg ging heten. „Dit stukje Hans- weert-Oost is rond 1912 drastisch veranderd doordat het sluizencom- plex werd uitgebreid met een der de sluis (de grote) aan de oostkant van de twee bestaande." Voor de bouw van de sluis moes ten enkele van de afgebeelde wo ningen wijken. Daarna verrees er aan de oostzijde van de sluis een nieuwe wijk (Hansweert-Oost), weet J. Mol uit Middelburg. „Deze wijk is in de jaren '70 en '80 van de vorige eeuw geheel gesloopt, nu voor kanaalverbreding. Er woonde veel sluispersoneel. Het grote huis links werd bewoond door Van der Slikke, opzichter bij Rijkswaterstaat. Zijn gezin be stond, naast hem en zijn vrouw uit zeven knappe dochters." Volgens Kees Stevense uit Middel burg woonde Van der Slikke juist aan de rechterkant van de weg. Daar huisden volgens hem ook de sluiswachters Borgers en De Jong en rijksklerk Roelands. D. E. Tollenaar uit Terneuzen schrijft dat dit deel van Hansweert in 1953 is ondergelopen. „Het wa ter stond 5,07 meter hoog. Nadat er door honderd man 8000 zak ken zand waren gevuld en aan de binnenzijde waren gelegd kon erger gevaar worden afgewend." De aanleg van het Kanaal door Zuid-Beveland leidde tot de komst van veel werkvolk, meldt Stevense. „Daardoor ontstond er behoefte aan een kerk. Nadat in een hulp kerk missen waren gelezen, ver rees in 1871 een in neogotische stijl gebouwde Rooms Katholieke Kerk." De kaart is van voor 1905, zo be richten diverse inzenders. J. Mol geeft als bewijs voor die stelling dat Hansweert vanaf dat jaar met een 'd' werd geschreven. Kees Stevense meldt dat de naam Hansweert (in de volksmond 'Ans west' genoemd) is afgeleid van Hannekinswaerde en Hannekyns- waard. Die namen verwijzen naar een buitendijks gelegen stuk grond (waard) van Johannes Han- nekens, dat in de 14e eeuw is inge polderd. Volgens overlevering heeft de naam echter een heel an dere oorsprong. Hansweert zou in verband staan met een zekere Hans, die hier in vroeger tijden een roemruchte herberg zou heb ben uitgebaat. De waardebonnen gaan naar Sjaak van Loo (Kruiningen), Johan Ver- strate (Zierikzee)en A. Zweedijk (Kruiningen) door Rinus Willemsen a ligt 'r dao noe?, denk ik als ik de post opraap.'n Maddeliefje. Wien steekt die noe deu de brievenbusse?' Nieuwsgierig pak ik de staopel brie ven op. Mee zeven enveloppen in m'n 'and gaon deu de gank. Da geef best een goed gevoel: zeven enveloppen mee antwoorden op de vraogenliesten van de dialectvereênigieng. En de liesten binnen pas een weeke geleejen verstierd. Da gao goed. 't Is maondagmiddag. Nao 'n dagje wérken stap 'k tegen zessen deu de voordeure nao binnen. Dan liggen dao die zeven enveloppen mee inge vulde vraogenliesten over dialect. Liesten uut 'êêl Zêêland. Saomen mee da madde liefje. 't Lag boven op de liesten. 't Is nog vers. 't Kan d'r dus nog nie lange liggen. 'k Pakken 't beet en bekiek 't. Witte blaortje in een kriengetje rond een geel bolletje. Geelachtig groen, 't Ziet d'r allemao nog fris uut. 'Pas getrok ken', dienk ik en 'k leggen 't naost de liesten op d'n aonrecht. Onwillekeurig moen 'k an vroeger dienken, toen de meisjes uut m'n klasse die bommetjes trok ken op de speelweie. 't Veldje, zeien m'n altied. 'Gao je mee nao 't veldje, weieblommetjes trek ken?' Vanonder an den stiengel afniepen mee je naogels. 't Was eigenlijk mêêr meer niepen tus sen je naogels. Zo laoge mogelijk om maor 'n lan ge stiengel te pakken te kriegen. As je d'r dan 'n stik of tiene ao, dan was 't ge noegt om een slienger te maoken. Mee je nao gels an d'onderkant van de stiengel een sneetje maoken en dan 't andere maodeliefje d'r in ste ken. Zöö maokende je dan een slieger. Meisjes deejen die dan in udder 'aor en kwamen d'r mee in de klasse. 'Leg die meibloempjes maar op je bank', zei de juf dan. 'Dan kan je d'r mooi naar kijken'. Eigen lijk was da nie de bedoelieng, mao da gefrutsel bie die meisjes op udder oofd, was noe ook nie zóó rustig in de klasse. 'Even voelen of die slienger nog goed zit.' En dan vlogen er twee twee grijpgrage 'andje nao boven en most 'r natuurlijk weer alles even op de bolle veranderd worren. 'Dan maor op de banke', docht de juffrouw, 'da's teminsten beter dan dao boven'. Jao. Even maor, want op het eind van de middag laogen de mééste sliengers bie de juffrouw op eur taofel. Mee 'n briefje d'r bie waorop de meisjesnaomen stoengen. Want ieder kind wou natuurlijk om vier uuren wel d'r eigen kransje meenemen! En de juffrouw wou dao géén geruzie over 'én. Streng, mao rechtvaordig, was ze. Onze juffrouw Waoge. As 'n flits schiet 't êêle filmpje deu m'n ööfd. De klasse, de taofel, de blommetjes en 't joenge groe ne gos op 't speelveldje naost de schoole. Tussen de enveloppen zien 'k ook een echte brief van de post. Dat 'r een pakketje vèder in de straote op me ligt te wachten, 't Goeng nii deu de busse. Te kleine. Nieuwsgierig as 'n kind laot 'k de rest van de vraogenliesten liggen om nao nummer 9 te gaon. Of't 'r iere een pakje voo me ligt? 'Allicht', zegt de buurvrouwe,'k bin al an je deure ge wist.' De kleine Antonie komt de hal ingeschoten. 'Ei je hie m'n weieblommetje gevonnen?' En bots d'r achteran zeg tie: 'Krieg 'k noe ook een snoep je? Net as bie d'andere buuren?' En vraogend bluuf tie m'n ankieken. Binst an 'k knikken, dien 'k: 'Allicht joengen, hie ei ommers 't voor- jaor gebrocht.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 18