American Airlines schrapt nog eens honderden vluchten Economie Vroege haringboeren voor rechter gesleept www.MarEtec.nl Nu met overheidssubsidie! Chaos op vliegvelden en schade van tientallen miljoenen dollars. CNV dreigt Aldi met juridische stappen 'Benzineprijs komt niet meer onder 1,50 euro' Schiphol wil toeslagen reizigers fors verhogen Bon Jovi en Stravinsky moeten ABP spekken Philips neemt Chinees monitorenbedrijf over Productschap Vis houdt vast aan gezamenlijke start van 'haringhype'. (uiteraard verzcr0eiA/ wy uw ftftiAA/rftft0) PZC Zaterdag 12 april 2008 I 1 5 ATLANTA - American Airlines heeft gisteren opnieuw honderden vluchten geannuleerd vanwege in specties die de luchtvaartdienst FAA uitvoert. De luchtvaartmaat schappij heeft deze week meer dan drieduizend vluchten moeten schrappen in verband met de in spectie van vliegtuigen van het type MD-80. Dat type vormt bijna de helft van de American Airlines- vloot. De schade loopt volgens top man Gerard Arpey in de tientallen miljoenen dollars. De FAA-functionaris die de inspec ties vorige maand gelastte, Nicho las Sabatini, werd donderdag door een senaatscommissie aangespro ken op de al dan niet vermeende lakse manier waarop zijn dienst toezicht houdt op de luchtvaart- 155 American Airlines heeft nog eens honderden vluchten moeten schrappen door problemen met vliegtuigen van het type MD-80. De schade loopt in de miljoenen. HOOFDDORP - CNV Dienstenbond dreigt met juridische stappen te gen supermarktketen Aldi. De vak bond wil dat Aldi een onafhanke lijk onderzoek laat uitvoeren naar de werkdruk. Volgens de bond zeg de Aldi eerder zo'n onderzoek toe, om deze belofte later weer in te trekken. Volgens de bond hebben tientallen Aldi-werknemers aange geven vaak met slechts twee of drie personeelsleden verantwoor delijk te zijn voor een hele winkel. EINDHOVEN - De gemiddelde benzi neprijs is naar een nieuw record ge stegen. Dat meldde het automobi listencollectief UnitedConsumers gisteren. De benzineprijs staat nu op 1,558 euro per liter. De diesel- prijs komt op 1,295 euro per liter, aldus UnitedConsumers. „Het zou best kunnen dat de benzine dit jaar niet meer onder de 1,50 euro komt en de dieselprijs niet meer onder de 1,25 euro per liter", stelt directeur Paul van Selms. SCHIPHOL - Reizigers gaan, als het aan Schiphol ligt, fors meer toe slag betalen. Het vliegveld wil zijn tarieven flink verhogen: de veilig heidstoeslag met ruim vijftig pro cent en de passagierstoeslag met tien procent. Een passagier betaalt op Schiphol nu nog 26 euro aan toeslagen. Dat wordt mogelijk 31 euro. Reizigers moeten vanaf 1 juli voor een vlucht al fors meer beta len vanwege de ecotaks die het ka binet invoert: 11,25 euro binnen Eu ropa en 45 euro daarbuiten. Vlieg maatschappijen zijn niet blij met het voorstel van Schiphol. maatschappijen. Ook werd de vraag opgeworpen in hoeverre ge constateerde defecten hemzelf zijn aan te rekenen. De FAA wees erop dat de lucht vaartmaatschappijen, sinds ze daar in september 2006 opdracht toe kregen, achttien maanden de tijd hebben gehad om de inspecties uit te voeren. De inspecties waren no dig omdat er problemen waren ge constateerd met de bedrading van sommige MD-80's. Daardoor zou kortsluiting en brand kunnen ont staan. Vorige maand besloot de FAA de inspecties bij American Airlines zelf uit te voeren. Zeker 250.000 reizigers zijn deze week getroffen door de annulerin gen. Een onbekend aantal heeft vouchers van vijfhonderd dollar gekregen. American Airlines heeft ook de hotelkosten van sommige gestrande reizigers betaald. Ook deelde medewerkers van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij eten en drinken uit aan wachten de passagiers. Volgens een woordvoerder van American Airlines kunnen waar schijnlijk alle MD-80's vanavond weer vliegen. AMSTERDAM - Het pensioenfonds ABP (ambtenaren) heeft 157,4 mil joen euro geïnvesteerd in rechten op klassieke muziek. Het gaat om werken van wereldberoemde com ponisten als Stravinsky, Rachma- ninov, Benjamin Britten en Prokof- jev. Dat maakte het fonds gisteren bekend. In februari investeerde ABP al 140 miljoen euro in de rech ten op muziek van onder anderen Bon Jovi, de Kaiser Chiefs, Beyon- cé en Justin Timberlake. AMSTERDAM - Philips heeft zijn we reldmarktleiderschap in medische meetapparatuur verstevigd met de overname van het Chinese Shen zhen Goldway Industrial. Philips maakte de acquisitie gisteren be kend, maar gaf geen financiële de tails. Goldway is de op een na grootste Chinese producent van medische monitoren. Het bedrijf heeft 290 medewerkers. De Chine se gezondheidsmarkt groeit hard, zo'n tien procent per jaar. door Jan Trommelen DEN HAAG - Het Productschap Vis heeft het eindelijk voor elkaar: de visboer die Hollandse Nieuwe durft te verkopen voor de officiële startdatum van het haringseizoen, kan voor de tuchtrechter worden gesleept. Die mag boetes uitdelen tot 11.250 euro. Het productschap stelt zelf contro leurs aan, maar rekent vooral op verklikkers. De door het product schap vastgestelde start van het sei zoen is 3 juni. „Visverkopers wor den hiermee in de criminele hoek gezet, da's kwalijk", zegt visverko- per Michel Heusy, eigenaar van Het Drieluik in Bergen. Heusy is in de ogen van het productschap een van de boosdoeners. De afgelo pen twee jaar stuntte hij door Hol landse Nieuwe in zijn winkel te leggen zodra hij de haring binnen had. Wouter Klootwijk, journalist con sumentenzaken en vis, noemt de verordening 'bespottelijk'. „Die ge zamenlijke datum voor het haring seizoen is een pure marketingactie en nu zetten ze er een straf op om een paar brutale visboeren te ringe loren. Ik erger me aan dat kunst matige seizoen, want de consu ment heeft er geen belang bij. Die wil gewoon een haring waarvan ie flauw valt van genot. Wanneer die er is? De haring trekt zich echt niks aan van een datum die de bonzen van het productschap in ja nuari vaststellen." Het Productschap Vis zegt dat de datum bestaat om ervoor te zor gen dat de haring van goede kwali teit is. Maar tegelijkertijd wordt on derstreept dat het er vooral om gaat dat genoeg haring wordt opge spaard om in één klap heel Neder land te voorzien. Zo hoopt men maximaal te profiteren van de jaar lijks gecreëerde haringhype. Begin mei worden de eerste proefvang- sten gedaan, daarna wordt er vier tot zes weken gevangen voordat er wordt verkocht. Verkoper Heusy vindt het daarom de 'grootste onzin' om te wachten tot de vastgestelde datum. „Die ha- 155 Visboeren die Hollandse Nieuwe voor de officiële verkoopdatum in de winkel leggen, worden voortaan voor de tuchtrechter ge sleept. Die legt forse boetes op. ring ligt gewoon te wachten in de koelhuizen." Hij begon vooral eer der met de verkoop om de super markten voor te zijn. „De supers gaan aan de haal met de haring. Die gebruiken de vis om mee te stunten, waardoor de prijs vanaf dag één kapot wordt gemaakt." Heusy zegt veel bijval te hebben gekregen van collega's die zelf niet durfden. Toch houdt Heusy zich dit jaar aan de datum. „Dat was ik al van plan voordat ik van deze boete hoorde. Ik ga in die tijd op vakantie, ik ben braaf geworden." Het oogt merkwaardig dat een marketinginstrument - wat het ha ringseizoen is voor de visbranche - wordt beschermd door de wet. Toch heeft het productschap het recht om dit af te dwingen, zegt Ben Modderman, directeur be stuurszaken van de Sociaal-Econo mische Raad (SER). „Product schappen mogen zelf de regels stel len voor de bedrijfsvoering, dat geldt ook voor de datum waarop een product mag worden ver kocht." De Verordening Hollandse Nieu we is getoetst en goedgekeurd door de SER, het ministerie van Landbouw en de Europese autori teiten in Brussel. -J ft rei/vla pugg erVftrli/vg Iia, zom/ve-Êi/vergle -1£ fëlfts m.ftteiaftlei/u gIA/ service - Co ia/C urre re iA/de prysstellliA/0 MarEtec bv tel: 0118 62 00 21 Handelsweg 40 fax: 0118 62 00 72 4387 PC Vlissingen mail: info@maretec.nl Na 6 maanden €27,50 l.c.m 2-jarig Vodafone 27,50 I HP Laptop specificaties Windows Vista Nederlands 15.4" TFT 80GB DVD-writer Bluetooth 2.0 Vlissingen 0118-430290 Walstraat 99 Middelburg 0118-651691 Markt 65 Goes 0113-323555 Korte Kerkstraat 1 Terneuzen 0115-616121 Havenstraat 28 Dordrecht 078-6351441 Voorstraat 266 Breda 076-5141945 Karrestraat 7 Etten-Leur 076-5441441 Markthof 7 Roosendaal 0165-521952 Roselaar 49 Bergen op Zoom 0164-233403 Wouwsestraat 18 Oosterhout 0162-420033 Arendshof 5 RITEL.NL - Goes 0113-240740 Peary weg 1 (geen bezoekadres) Incl. 200 min/sms per maand Nu alleen bij Ritel GRATIS Nokia 1600 SuperSnelle HP Laptop!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15