Nestelen op stand 39 wonen r Vogels nestelen tegenwoordig op stand, als je de nieuwste voorjaarstrends in tuincentra moet geloven. Maar hoe fraai die nieuwe vogelhuisjes ook zijn, een koolmees heeft geen boodschap aan uiterlijk vertoon. Waar moet een uitnodigend nestkastje dan wel aan voldoen, vroeg Corine van Zuthem zich af. Hoe houd ik vreemde katten uit mijn buurt Ze gebruiken mijn tuin als toilet, (deel II) Hoe kan ik de duiven die mijn zonnescherm met poep bevuilen, weghouden van de dakrand? 3,5 cm Benodigdheden: PI - Houten plank van ongeveer 2 meter lang, 15 cm breed en 18 mm dik - Spijkers - Hamer -Zaag - Beits Werkwijze (zie tekening): - De nestkast moet ongeveer voldoen aan de binnenmaten 12x12x36 cm. - Maak het dak of één van de zijkanten scharnierend, om het kastje na het broedseizoen (september/oktober) goed schoon te kunnen maken met heet water en een borstel. - Behandel de buitenkant met (milieuvriendelijke) verf of beits, het liefst in een natuurlijke kleur. - Een zitstokje onder de opening is niet nodig en zit alleen maar in de weg. - Hang het nestkastje bij voorkeur richting het noordoosten, zodat het op het heetst van de dag in de schaduw hangt. - Zorg voor een vrije aanvliegroute. Zo'n 2 meter hoog is voldoende. - Zorg dat katten er niet bij kunnen. Vooraanzicht 12 cm 26 cm 12 cm 4 Zijaanzicht wonen@wegener.nl 024-3650509 De 'multiholks' en voederhuisjes van Bizz (foto's naast en onder) kosten 49,95 euro. De boomhut van Maandag Meubels (geheel rechts) kost 295 euro. foto's PR Zelf een nestkastje maken PZC Zaterdag 12 april 2008 niet te vochtig. Hang mezenkast- jes bovendien minstens 3 meter uit elkaar. Koolmezen hebben behoefte aan privacy en bake nen hun territorium af Huis mussen daarentegen zijn kolo niebroeders, die zitten graag sa men gezellig in een 'vogelflat' met verschillende comparti menten boven of naast elkaar. Via de website van de Vogelbe scherming en in diverse tuin centra is een breed assorti ment verantwoorde nestkasten te koop. Maar zelf maken is ook een optie. Het is een goed koop en eenvoudig zaterdag middagklusje. Ook voor kin derfeestjes is het maken van een vogelhuisje een leuke in vulling. In dat geval is het ver standig de plankjes van tevo ren in een doe-het-zelf-zaak te laten voorzagen. www.vogelbescherming.nl www.bobizz.nl www.maandagmeubels.nl www.vivara.nl rs-o Reageren? redac- tie.wonen@wegener.nl Een Oostenrijks chaletje, een rietgedekt vakwerk huisje of een strak design-pandje; nestkast jes voor hippe vogels zijn er tegenwoordig in allerlei uitvoeringen. Het is een gat in de markt, zegt Hans Peeters, woord voerder van Vogelbescherming Nederland. Toch is het maar de vraag in hoe verre onze gevleugelde vrienden er de meerwaarde van inzien. Peeters: „Het staat leuk in de tuin, daar niet van, maar een mus of koolmees heeft er natuur lijk geen boodschap aan. Sterker nog: ik denk dat vogels eerder af geschrikt zullen worden door nestkastjes in felle kleuren." Vogelhuisjes van metaal of met een dak van zink kunnen zelfs dodelijk zijn, waarschuwt hij, omdat de temperatuur in het huisje flink kan oplopen als de zon er op staat. Het is daarom belangrijk een ver antwoord nestkastje in de tuin op te hangen, adviseert Peeters. „Mussen en koolmezen zijn zoge noemde holenbroeders. Ze leg gen hun eieren het liefst in een holte van een oude boom of een verlaten spechtenhol. Maar oude bomen worden vaak gekapt, ze ker in stedelijke gebieden. En de meeste mensen „F hebben in hun tuin niet de ruimte voor een flink exem plaar. Door één of meerdere nestkastjes op te hangen, doe je vogels dus een groot plezier." Het is vanachter het raam bovendien een leuk gezicht, dat ijverige af en aan vliegen van het ouderpaar, gevolgd door de eerste vliegles sen van het vogelkroost. Ook tuinen in nieuw bouwwijken en zelfs balkons zijn vogelvrien- delijk in te richten. Veeleisend zijn vogels niet, maar een verant woord nestkastje moet wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Kies als materiaal altijd voor hout, want dat ademt en zorgt ervoor dat de jonge vogels het niet te koud of te warm hebben, en ook door Jan van Mullem en Bauke Boersma redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Vorige week somden we in deze ru briek al een paar methodes op om (vreemde) katten uit de border te weren. Tuinkenner Romke van de Kaa repte onder meer over een 'elektronische kattenverschrikker', een product waarover veel vragen voor verkoopadressen etc. zijn bin nengekomen. De apparaatjes zen den een toon uit die voor mensen onhoorbaar is, maar die katten mate loos irriteert. Ze kosten 40 euro en zijn via www.conrad.nl te bestellen. Romke gooide ook de supersoaker (waterpistool in Rambo-formaat) in de strijd als probaat middel om kat ten te verjagen. Om in de sfeer van Rambo te blijven, een andere lezer tipte ons over het in de grond ste ken van satéprikkers. Die boobytrap wordt door katten schijnbaar als zo onwelkom ervaren, dat ze uw tuin uit hun adresboekje schrappen, (let wel op met kruipende kinderen!) Andere lezerstips: kippengaas over de borders leggen, schillen van uit geperste sinaasappels uitstrooien of mottenballen in de tuin begraven. De natuur is mooi, maar niet altijd leuk, weet J. Benning. De duiven die op zijn dakrand uitrusten, moeten zo nu en dan hun behoefte doen en dat is vervelend als het weer tijd is voor het zonnescherm. Voor je het weet, is dat ooit zo smetteloze doek besmeurd. Benning wil de duiven dan ook weren van de dakrand. Prik keldraad? Vogelverschrikker? Een windbuks kopen? In elk geval geen vogelschrikpasta, volgens Excellent Vogelwering. „Dat wordt hier en daar nog wel verkocht, maar geeft een hoop vieze rotzooi." Er zijn aller lei manieren om gevogelte van de dakrand te weren, van vervaarlijk ogende pinnen tot geluids- en elek trische systemen. „Voor wie het niet te duur mag zijn, zijn de pinnen een aanrader. Bij zelf installeren en een gemiddelde huisbreedte, zit je on der de 100 euro." Nog goedkoper is het heel strak spannen van draad (waslijn?) over de breedte van het huis, zo'n 9 centimeter boven het landingsoppervlak. Nu overvliegen de duiven nog weg zien te houden...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 133