wonen34 s 1 1 Piet Boon: Gevlamde bloemen De gebroken tulp veranderde van een wonder in een ziekte Piet Boon (49) uit Oostzaan begon in 1983 als timmerman met een klein aannemersbedrijf. Nu, 25 jaar later, is hij een merk en een van de meest toonaangevende ontwerpers van Nederland. Anja Sparidaans sprak met de officieuze troonopvolger van inspirator Jan des Bouvrie. PZC Zaterdag 12 april 2008 wonen@wegener.nl m| 024-3650509 TO O 7^ Tulpen zijn onderverdeeld in verschillende groepen: Mendel tulpen, Darwin tulpen, Parkiet tulpen, Rem brandt tulpen, enzovoorts. Deze laatste groep, de Rembrandt tulpen, bevat de gevlamde tulpen die we kennen van zeventiende-eeuwse bloemstillevens. Rembrandt zelf schilderde geen stillevens en op zijn schilderijen komen de naar hem genoemde tulpen dan ook niet voor. Wel zijn ze te zien op schilderijen van zijn tijdgenoten Ambrosius Bos- schaert, Jan Breugel de Oude en Judith Leyster. De Rembrandt tulpen waren in de Gouden Eeuw razend po pulair en met deze tulpen werd gespeculeerd. Roemruchte tulpen uit de tijd van de tulpengekte, zoals Semper Augustus en 'Admirael van der Eijck', zijn niet meer in cultuur. We ken nen ze alleen nog van afbeeldingen. De oudste Rembrandt tulp die nog mondjesmaat wordt geteeld, is 'Zomerschoon' uit 1620, met frambozenrood-met-wit gevlamde bloemen. Een van de redenen waarom gevlamde tulpen in de zeven tiende eeuw zo populair waren, is dat ze bij toeval ontston den uit tulpen met effen gekleurde bloemen. Deze 'gebroken tulpen' werden gezien als speling van de natuur. En hoe men ook zocht en wat men ook probeerde, het raadsel van de ge broken tulp bleef onverklaarbaar. Het duurde tot de jaren twintig van de vorige eeuw voordat het mysterie van de ge vlamde tulp werd verklaard. Toen kwam men erachter dat het breken van de bloemen werd veroorzaakt door besmet ting met een virus dat door bladluizen wordt overgebracht. De gebroken tulp veranderde van een wonder in een ziekte en de handel in en de kweek van tulpen met gevlamde bloe men werden onmiddellijk verboden. Ziekte verkoopt niet en de gevlamde tulpen verdwenen in de vergetelheid. Later, in de jaren zestig, ging men experimente ren met röntgenstraling om te onderzoeken of het breken van de tulp ook zonder bladluizen bereikt kon worden. Dat lukte en op die manier ontstonden er gevlamde tulpen die niet door een virus zijn gïnfecteerd. 'Estella Rijnveld', een rood-met-wit gevlamde Parkiet tulp is er zo een. Toch duurde het tot een jaar of tien geleden voordat gevlamde bloemen niet meer met ziekte werden ge associeerd. Vooral de modieuze gevlamde rozen heb ben de Rembrandt tulpen in hun kielzog meegezo gen. Deze tulp is niet de enige plant met gevlamde bloemen. Al eeuwen geleden was de rood-wit ge streepte roos 'Variegata di Bologna' populair. Ook wie niet van gevlamde bloemen houdt, heeft meest al toch een zwak voor deze roos om haar overweldi gende geur die zwoel en fris tegelijk is. Nu trekken ook de moderne gevlamde rozen steeds meer aan dacht. Favorieten zijn moderne theehybriden als 'Broceliante' (fuchsiarood-met-wit) en 'Candy Stripe' (wit-met-roze). De geur van deze relatief nieuwe rozen is minder sterk dan die van 'Variegata di Bologna', maar hun groeiwijze is beheers baar. Dat is wat de klant tegenwoordig wil: geen ordeloze lorrebos, maar een goed te snoeien struikje van minder dan een meter hoog. Ook de steeds kleiner wordende tuinen vragen om ro zen van een bescheiden formaat. Je zou verwachten dat deze gevlamde rozen door rozenkwe- kers met handelsgeest 'Rembrandt rozen' gedoopt zouden zijn, maar dat is niet gebeurd. Wel kom je af en toe de naam 'Schildersrozen' tegen. De bewuste schilders zijn geen zeven- tiende-eeuwers, maar impressionisten. 'Claude Monet' is een floribundaroos met bloemen die niet twee-maar zelfs drie kleurig gevlamd zijn: crème-met-wit-met-rood. Ik weet niet wat Monet van deze naar hem genoemde roos gevonden zou hebben. Het lijkt mij waarschijnlijk dat hem het glazuur van de tanden was gesprongen bij het aanschou wen ervan. Ook de 'Henri Matisse' hoort in de Schildersro- zenbuurt thuis. Deze roos is niet eens meer gevlamd te noe men: de bloem is woest gestreept en gespikkeld in wit en rood. IK* w ie de naam Piet Boon niets zegt, kent misschien wel een van zijn vele projecten. Zo is hij de man achter restaurant De Kas in Amsterdam. Ook de drijven de designwijk Het Boon-eiland bij Almere is van zijn hand. Daar naast heeft hij een boot ontwor pen (de Piet Boon Vlet) en heeft hij een eigen meubelcollectie (Piet Boon Zone). Maar het meest trots is Boon op de LandRover Sport, die in beperk te oplage is gemaakt. „Wij hebben die auto niet opgepimpt, maar juist weer stoer en robuust ge maakt." Er is meer. In 2006 won Boon de Woonbeurs Pin. Elk jaar reikt de organisatie van Woonbeurs Am sterdam deze onderscheiding uit aan een ontwerper die een belang rijke bijdrage aan het Nederlandse interieur heeft geleverd. Boven dien zijn er over hem en over zijn werk inmiddels twee boeken ver schenen, beide bestsellers. Begin mei, ter ere van zijn 25-jarig jubi leum als ontwerper, verschijnt Piet Boon Beach, waarin twee strand huizen (één op Bonaire en één in Zeeland) tot in detail zijn gefoto grafeerd. „Ik ben een enorm bui tenmens, dus ik vond het leuk voor dit jubileum juist deze twee woningen in boekvorm te laten zien." Deze eindeloze rij successen maakt Piet Boon tot een zondags kind onder de ontwerpers. Hij is een type dat alles mee lijkt te heb ben. Zijn uiterlijk, zijn charmes, zijn oer-Hollandse gezin en zijn di to mentaliteit. „Mijn stijl is echt Hollands. Ik ben recht voor zijn raap en hou niet van gezeur." Toch is het vooral zijn ontwerp- handschrift waardoor timmerman Boon in 25 jaar tijd een sterk merk is geworden, met bekendheid bui ten de landsgrenzen. Kenmerken van zijn stijl zijn strakke lijnen, so berheid en het accent op verticale lijnen. En de natuurlijke, klassieke materialen, die op een moderne manier gebruikt worden. Dat le vert strakke, maar warme interi eurs op. Piet Boon wordt wel de troonop volger van Jan des Bouvrie ge noemd. En overeenkomsten zijn er. Beiden zijn veelzijdige ontwer pers, die niet alleen meubels en in terieur, maar ook complete wonin gen met alles erop en eraan ont werpen. Net als Jan des Bouvrie I r! -i PW Foto's: 1Kenmerkend voor de stijl van Piet Boon: strakke, maar warme interieurs, zoals hier in het standhuis in Bonaire. 2. Tijdens de meubelbeurs in Milaan worden nieuwe meu bels gepresenteerd uit de col lectie Piet Boon Zone, zoals SAM little Boy Cirl. 3. Het strandhuis uit het boek Piet Boon Beach op Bonaire. 4. Strandhuis in Zeeland, dat aansluit bij het Nederlandse straatbeeld. 5. In 25 jaar tijd is Piet Boon uitgegroeid tot een van de be kendste en meest toonaange vende ontwerpers van Neder land. foto Paul Grootes/ Dennis Brandsma zijn vrouw Monique als styliste naast zich heeft staan, heeft Piet Boon zijn vrouw Karin die mee denkt over de styling. Ook in het nadrukkelijk gebruik van wit vinden de twee elkaar. Desondanks is Boon wat verlegen met de vergelijking met zijn inspi rator. „Ik heb grote bewondering voor wat Jan in het Nederlandse interieur heeft bewerkstelligd. Ik vind mezelf nog niet zover. Bo vendien is Jan een sterke persoon lijkheid." Boon typeert zichzelf als een 'minder groot spreker' en 'onze kerder'. „Als er iemand naar me toekomt en vertelt dat hij in één van mijn huizen woont, slaat de schrik me om het hart. Ik ben bang dat ze zich er niet prettig voelen. Dat zou ik echt verschrik kelijk vinden." De ontwerper maakt vooral veel privé-huizen. „Ik neem alleen op drachten aan waarvan ik denk dat ze bij me passen. Belangrijk is dat ik een klik heb met de men sen die er gaan wonen. Want het ontwerpproces doe je uiteindelijk toch samen." Hij ontwerpt niet alleen in Neder land, maar heeft ook ontwerpen gemaakt voor panden in New York en op Bonaire. Zo ontwierp hij onder meer de Caribische strandvilla van Henny Huisman. Momenteel wordt er een hotel in Piet Boon-stijl gemaakt in Las Vegas. „Een gave opdracht. Voor al omdat het een 'Delano' is, een hotelketen die wereldwijd toon aangevend is op het gebied van design." Ook is hij pas terug uit St. Bart, een Caribisch eiland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 128