Meningen Oostdijk wordt Zwigtman Lekken is niet te voorkomen Ophef over nieuwe koers van ziekenhuizen EEsnm Pers kiest voor vrije nieuwsgaring en niet voor afwachten. PZC Zaterdag 12 april 2008 1 1 ggïTlOE IONGE De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl EVEN Dat Floortje Zwigtman een pseudoniem is van Andrea Oostdijk, is geen geheim. De succesvolle Middelburgse schrijfster geeft regelmatig haar mening in de PZC en ondertekent haar brieven met Floortje Zwigt man. Logisch, want het is de opi nie van de schrijfster. Deze week ontving ik een mail van Sebastiaan Zwigtman, ook uit Middelburg, maar geen familie. Hij vond die ondertekening niet zo logisch. „Als Floortje dit pseu doniem gebruikt voor haar boe ken, vind ik dat grappig, maar waarom gebruikt ze die naam voor de PZC? En waarom een naam die bijna niet voorkomt", schreef hij. „Ik en andere Zwigt- mannen denken dat zij het tele foonboek gepakt heeft en lukraak een naam heeft uitgezocht. Als je reageert in een dagblad, gebruik dan vol trots je eigen naam." De PZC weet wie Floortje Zwigt man is. Voor het publiek is ze be kender onder de naam Zwigtman dan Oostdijk. „En ik schaam me heus niet voor mijn mening", rea geerde Floortje deze week. Bij dat contact bleef het niet, want Sebas- tiaans vraag was te leuk om on beantwoord te blijven. Floortje: „Cornelis Zwigtman was (kunst)schilder en dichter op Noord-Beveland. Mijn bet overgrootvader Karei Kramer is bij hem als leerjongen in dienst geko men en heeft later zijn zaak overge nomen. Bij Zwigtman leerde hij schilderen en sindsdien heeft elke generatie Kramer mensen met schildertalent voortgebracht. Nu was deze Kramer een zogenaamd 'onecht kind'. (Zijn moeder was ongetrouwd zwanger). De naam van Karei Kramers moeder is be kend, die van zijn vader niet. Was de vader Cornelis Zwigtman? Het zou kunnen, want de jongen had schildertalent (en de familieneus!) en Zwigtman had hem in de leer genomen, ondanks zijn lage socia le status. Hoe dan ook, met Corne lis Zwigtman is de creativiteit in onze familie gekomen en daarom vond ik het mooi om zijn naam als pseudoniem te gebruiken." Een bericht: 'Wegens het lek ken van informatie vervroe gen de Raden van Bestuur van de Oosterscheldezieken- huizen en Ziekenhuis Walcheren de persconferentie van 21.00 naar 13.00 uur. U kunt zich melden bij de receptie van Oosterscheldezie- kenhuizen, locatie Goes.' Dat bericht bereikte de PZC-redac- tie donderdag om 12.35 uur. Enkele minuten daarvoor had de PZC het nieuws al op haar website staan. Van verschillende bronnen had den we toen al de bevestiging ge kregen dat het centrale ziekenhuis voor Midden- en Noord-Zeeland in Goes zou komen. Chef nieuwsdienst Ab van der Sluis van de PZC had het bericht om de persconferentie te vervroe gen zien aankomen. „Lekken hou je in dit geval niet tegen." Donderdagochtend al zouden en kele geledingen binnen de zieken huizen geïnformeerd worden over het besluit van de Raden van Be stuur. „Het is naïef van de zieken huizen om te veronderstellen dat dergelijk nieuws zolang binnen de eigen muren gehouden kan wor den", zegt Van der Sluis. De ziekenhuizen wilden de pers conferentie over het samenwer kingsverband pas om 21.00 uur op donderdagavond laten beginnen. Dat is een lastig tijdstip voor de krant. Er is dan niet veel tijd meer; de deadline nadert snel. En we wil len belangwekkend nieuws goed in de krant krijgen, dus liefst niet als haastklus. Dat is in ons eigen belang, maar uiteindelijk ook in dat van de ziekenhuizen en van de Zeeuwen. Het nieuws moet in één keer zo goed en volledig mogelijk naar buiten komen. Door de pers conferentie af te wachten, zouden we onszelf onnodig beperkingen opleggen. Dus hielden we ons aan het journalistiek zuivere uitgangs punt om aan vrije nieuwsgaring te doen. We probeerden de informa tie via andere bronnen vroegtijdig te krijgen. 'Naïef van de ziekenhuizen om te denken dat het nieuws binnen muren blijft' Soms wijkt de krant af van dat principe, als een 'embargo'-rege- ling is afgesproken. In ruil voor extra inleestijd voor de journalist, die daardoor goed beslagen ten ijs komt bij een persconferentie, kan het moment van publicatie wor den afgesproken. Dat gebeurt bijvoorbeeld met Prinsjesdag. Enkele dagen voor Prinsjesdag zijn onder embargo de Miljoenennota en de begrotings stukken beschikbaar voor de pers. Die stukken zijn zo omvangrijk, dat de journalist er baat bij heeft om vroegtijdig inzicht te krijgen. Daar mag een tijdelijk publicatie verbod tegenover staan. Regioverslaggevers krijgen de ge meentelijke begrotingen en het na slagwerk vaak tegelijk met de raadsleden. Ze komen met het col lege van B en W overeen dat ze pas na de persconferentie publice ren. Ook daar is sprake van weder zijds belang. De Raden van Bestuur van de zie kenhuizen hebben met de ge plande persconferentie in de avonduren de drang onderschat van journalisten om zelf op zoek te gaan naar nieuws en die van het personeel om te lekken. De mailtjes en berichten op de website van de PZC stroom den binnen op het nieuws dat het centraal ziekenhuis in Goes komt, dat Middelburg de planbare zorg en 24-uurs spoedeisende hulp krijgt en dat het ziekenhuis in Vlissin- gen verdwijnt. Een samenvatting van de website: „Een zeer foute beslissing. In het westen van Zeeland verblijven veel meer inwoners dan in het oosten. De inwoners van Krabbendij- ke, Rilland en omliggende dorpen zijn haast nog sneller in Bergen op Zoom", mailt K. Langendijk. „Zonder publiek draagvlak beslist dus de arrogantie. Dit is een vieze vorm van persoonlijk en politiek belang zonder enige vorm van objectieve afweging", meldt Henk. Eremgees vindt dat 'het beter is, te spreken van het Decentraal zie kenhuis dat in Goes komt'. „Waarom moet het ziekenhuis in Vlis- singen verdwijnen om een eindje verder, in Middelburg, weer neer gezet te worden? Is in Vlissingen de planbare hulp niet mogelijk?" ('Z. Eeuw'). „Eindelijk eens een een goede beslissing voor Schou- wen-Duiveland." ('Schouwtje'). „Ook op Walcheren blijft er goede zorg. Mensen van de Bevelanden gaan juist naar Middelburg voor planbare, kortdurende opnames. Al met al lijkt het toch een goed overdachte keuze." (E. uit Middelburg.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11