2i reizen Hypermoderne trollen in Reykjavik De IJslandse bevolking is hypermodern en hip, maar in Reykjavik zijn tradities, Vikingen, trollen en geesten ook nog springlevend. Windy Kester ging er kijken. 1FS1 s reizen@wegener.nl |j§§| 024-3650360 ■■1*1 PZC Zaterdag 12 april 2008 Daar sta je dan in je 2007-outfit die het best leuk zou doen in een hippe Amsterdam se tent, maar in Reykja vik totaal uit de toon valt. „Toerist zeker?", hoor je de jongeren den ken. Serveersters en winkelperso neel spreken je automatisch in het Engels aan. De kledingstijl in Reykjavik is na melijk niet gewoon hip. Nee, in Eu ropa's noordelijkste hoofdstad pro beert iedereen zich nog vernieu- wender, kleurrijker, exclusiever en vooral opvallender te kleden dan zangeres Björk. Aanhangers van de Nederlandse fi losofie van 'doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg' voelen zich bekeken en ongemakkelijk. Shop pers met lef kunnen daarentegen hun hart ophalen in de talrijke tweedehandswinkeltjes, de chique modezaken en boetiekjes met IJs- lands design aan de twee hoofdstra ten Laugarvegur en Skolavordusti- gur. De kleinschaligheid en overzichte lijkheid van het eiland zorgen er voor dat veel bedrijven IJsland ge bruiken als testmarkt. Een nieuw smaakje cola? Een nieuw design spijkerbroek? De IJslanders hebben het allang geproefd en afgedragen voordat het in West-Europa in de schappen komt. Van oudsher staat hier walvisvlees op het menu. Internationale protes ten ten spijt, IJsland vangt en eet de zeezoogdieren nog steeds. De specialiteit is tegenwoordig wel ver momd in een aantrekkelijker en modern jasje: walvisburger, walvis- carpaccio, walviswok of gewoon een biefstukje. Hongerig van het winkelen kiezen we in het cafetaria Seagreifinn in de haven voor een walviskebab. Ge kruid en medium doorbakken op de barbecue, is de levertraansmaak nauwelijks te ontdekken. De mees- Het beeld Solfar herinnert aan de Vikingtijd. foto's GPD te toeristen aan tafel spelen echter op safe en bestellen een kreeften soep. Met volle maag is het tijd om wat Vikinggeschiedenis te verteren. De stad werd gesticht in het jaar 874 na Christus door de Viking In- golfur Arnarson. Tenminste, daar gingen de historici tot 2001 van uit. Een bouwvakker die aan een hotel in het oude centrum werkte, meld de toen dat hij steeds in zijn arbeid werd gestoord door dwalende Vi kinggeesten. In een land waar we gen worden omgelegd om reke ning te houden met de trollen die in de rotsen wonen, werd de bood schap van de bouwvakker zeer se rieus genomen. Archeologen stel den een onderzoek in en troffen de resten van een zogeheten Lang- huis, een Vikingboerderij, uit het jaar 871 aan. De overblijfselen zijn sinds 2006 te zien in de kelder van het Hotel Reykjavik. Het Stadsmuseum heeft er een flitsend multimediaal spek takel over het leven van de Vikin gen omheen gebouwd. Het verhaal van de Vikinggeest staat niet op zich. De bewoners van het vulkanische eiland moeten de meest bijgelovige mensen ter wereld zijn: onderzoek van de Uni versiteit van IJsland wees onlangs uit dat 78 procent van de bevolking 'ervaring heeft' met bovenaardse wezens en elfen. Een van de bekendste en meest hinderlijke geesten is die van Stei- nunn Sveinsdottir. Volgens de over levering vermoordde ze haar man en stierf ze in 1805 in gevangen schap. Ze werd in ongewijde grond begraven op de plek waar later de imposante 75 meter hoge Hall- grimskerk is neergezet. „Honderd jaar lang verstoorde haar geest bruiloften en begrafenis sen. Pas toen ze op een kerkhof werd neergelegd, bleef het rustig in de kerk", vertelt Jonas Thorsteins- son. Hij is 'geestengids' en leidt toe risten dagelijks langs de spookachti ge plekken van de stad. De meest tastbare en spannende verhalen spelen zich in de avond schemering af op de eeuwenoude begraafplaats naast de grote stads- vijver Tjörnin. Het kruis op het graf van een 6-jarig meisje, Frida, staat ondersteboven en haar bot ten liggen in gewapend beton. Vol gens de IJslanders de enige manier om haar gewelddadige dode ziel onder de grond te houden. Bijkomen van al het griezelen kan de volgende ochtend in de Blue Lagoon. Het water in dit geother- male buitenbad is een mengsel van zoet en zout en wordt van 2.000 meter diepte opgepompt. De tem peratuur van tussen de 37 en 40 graden zorgt voor spookachtige dampen in de kille ochtendlucht. De harde stralen van de waterval bieden de stijve schouders een mas sage en de emmertjes vol modder- maskers zorgen voor een heel nieu we huid. Een uurtje of twee rond dobberen maken de reis, het geld en de blikken van de hippe jonge ren dubbel en dwars waard. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Reykjavik Atlantische Oceaan SB Vliegen naar Reykjavik kan onder meer met Iceiandair en KLM. De busreis vanaf het vliegveld naar de stad duurt zo'n drie kwartier. In de stad zelf ligt alles op loopafstand. De Blue Lagoon ligt twintig minuten rijden van vlieg veld Keflavik. Reykjavik Excur sions verzorgt busvervoer. www.bluelagoon.com en www.re.is. De spooktour en an dere alternatieve rondleidingen worden georganiseerd door www.hauntediceland.com. Winkelen: in de winkelstraat van de hoofdstad: Laugavegur. Eten: Perlan: (exclusief) restau rant met panoramisch uitzicht (vrije toegang) www.perlan.is www.visitreykjavik.is. L-n>

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 113