GS reizen@wegener.nl ig reizen Sicilië en Italië fcbvtraJ Toscane Italië Wat moet je zien in Panama 1 r=lS 024-3650360 pZC Zaterdag 12 april 2008 Boek nü en ontvang een handige wvi/o- KÏs+nllzJ t.w.v. €29,95 tg-daagse busreis óndik Het eiland Sicilië is een ware schatkamer met vele culturen, waarmee u kennismaakt. Eenmaal op het vasteland reizen we via de 'teen van de laars' en de hoofdstad van Italië terug naar Nederland. Kortom een reis boordevol prachtige steden, veel cultureel erfgoed en een veelzijdige natuur. Hoogtepunten: Genua, Palermo, Cefalü,Tempel vallei, Siracusa.Taormina, Etna, Peastum, Sorrento, Rome, Vaticaanstad, Pisa en Verona. Vertrek: z8 mei eri 10 sep 9-daagse busreis Toscane is een prachtige regio om van uw vakantie te genieten. We verblijven in Montecatini Terme een gezellig centraal gelegen kuurstadje. Vanaf hier maken we mooie excursies naar eeuwen oude steden als Sienna, Pisa en Florence en zien we typisch Italiaanse dorpjes in het prachtige Chianti-gebied. La dolce vita! Hoogtepunten: Povlakte, Montecatini Terme, Pisa, Lucca, San Gimignano, Vol- terTa, Elba, Portoferraio, Florence, Sienna, Chianti streek en Verona. Vertrek: 25 april - 6 juni - 25 juli - 8 aug - 5 en 19 sep - 3 en 17 okt 12-daagse busreis (zUssftk Een rondreis om nooit vergeten! In 12 dagen ontdekt u het echte Ita liaanse leven in prachtige oude steden. In Rome verblijven we drie dagen, tijd genoeg om deze stad te verkennen. De gidsen zullen u vertellen over de rijke historie en eeuwenoude gebouwen. Dit moet u gezien hebben. Hoogtepunten: Montecatini Terme, Florence, Pisa, CarraTa. Chianti, Sienna, Rome, Pompei', Vaticaan stad, Assisi, Venetië en Tarvisio. Vertrek: 7,14 en 21 mei - 4 juni - 2,16 en 30 juli - 13 en 27 aug -10,17 en 24 sep -1 okt Alle reizen zijn inclusief vervoer per comfortabele touringcar, ervaren chauffeur, overnachtingen in 3 of 4 sterren hotels (halfpension), overtocht (alleen voor Sicilië en Italië), uitgebreid excursiepakket (exclusief entreegelden), stadsbezoek met gids en Pelikaan informatieboekje. één oogopslag hoger. En dat hij, eenmaal griezelig dichtbij, alleen maar om agua (wa ter) vroeg. Duncan en Kathy staren me aan alsof ik een zombie ben en zo zie ik er waarschijnlijk ook uit. Toch stel ik triomfantelijk vast dat ik pre cies op tijd op de top ben voor het moment suprème, die heerlijke, stralende, warme zon, die zich langzaam maar zeker boven het wolkendek hijst en ons in volle glo rie zet. Onze ogen gaan 360 gra den rond op zoek naar wat deze plek uniek maakt in de wereld: de Atlantische én de Grote Oceaan in één aanblik. Prachtig! Genoeg genoten, tijd voor de afda ling, willen we tenminste voor het middaguur weer in Boquete zijn. En dat willen we, want beneden wacht een verse meloen-smoothy bij Art Café La Crêpe en daarna een verkwikkend bad in een ge neeskrachtige warmwaterbron bij Caldera. In het heldere ochtend licht zien we pas hoe prachtig het Nationaal Park Volcan Barü, waar de berg staat, is. Orchideeën en weelderige bomen vol bromelia's wedijveren met veelkleurige vogels om de aandacht. Van de meer dan achthonderd vo gelsoorten die in Panama zijn waar genomen, komen er zo'n 250 in dit kleine park voor. We willen graag de quetzal spot ten, de mythische vogel van de Ma ya's en Inca's, maar daarvoor kun nen we beter de Sendero de Quet- zales volgen, algemeen geroemd als Panama's allermooiste wandel route. Deze morgen zijn we al heel blij met een vulkaankolibri, een scherpsnavel, geelgebuikte vliegen- foto's GPD pikkers en ander gevogelte dat we niet konden vinden in onze geïllus treerde veldgids. ÏS Panama leent zich ervoor om op eigen gelegenheid te verken nen, maar buiten Panama-Stad, de San Blas-eilanden (binnenland se vlucht en varen) en het oer woud van Darién (vliegen, varen) bevelen we het huren van een terreinwagen aan. Tenzij je na tuurlijk wilt backpacken in de spotgoedkope bussen. Wij huur den bij Sunny Cars. www.sunnycars.nl Eenvoudige en betaalbare accom modaties zijn ruim aanwezig in Panama. Zie daarvoor de Lonely Planet Panama (ISBN 978-1-74104-552-9). Die geeft betere informatie dan het offi ciële verkeersbureau IPAT www.visitpanama.com Panama-Stad. Bruisende metropool, waarin elk jaar weer nieuwe wolkenkrabbers worden gebouwd, kransslagader van de handel tussen Noord- en Zuid- Amerika en - vanwege het kanaal - tussen oost en west. Steeds fraaier, veiliger en toeristisch aantrekkelijker wordt Casco Viejo, de oude stadswijk die op een schiereiland werd gebouwd nadat de Engelse piraat Henry Morgan de oorspronkelijke stad, acht kilometer oostelijk van hier, in 1671 had verwoest. Panamakanaal. Bijna alles in Panama draait om dit moderne wereldwonder, door de Amerikanen aangelegd en van 1914 tot 1999 door hen met straffe hand bestuurd. Twee musea, in Casco Viejo en bij de Miraflores Sluizen, vertellen de boeiende geschiedenis. Bij de Miraflores Sluizen, vlakbij Panama-Stad, heb je het beste zicht op het schutten, maar een echte belevenis maak je mee als je in Colón aanmonstert als line handler op een jacht. Elke kapitein is verplicht er ten minste vier aan boord te hebben voor het hanteren van de kabels in de sluizen. De doordocht duurt bijna een etmaal. Slapen doe je aan boord, op het Gatünmeer, nadat de brulapen je een goede nacht hebben gewenst. Bocas del Toro. Backpackersbestemming bij uitstek. Niets hoeft, alles mag op deze Caribische eilandengroep. Surfen, snorkelen, duiken, luieren op het strand en wandelingen maken in de ongerepte natuur van Bastimentos. De oversteek maak je voor vier dollar (het officiële betaalmiddel in Panama) met een watertaxi vanuit Almirante, de havenplaats vanwaar Chiquita-bananen worden verscheept. San Bias. Een volkomen andere sfeer hangt op de San Blas-archipel, ook in de Caribische Zee. Hier hebben de Kuna het voor het zeggen. Dat betekent dat veel op de eilanden er nog uitziet als in de tijd dat de Spanjaarden er voor het eerst kwamen. Witte zandstranden, palmen en vriendelijke Kuna, die graag handel met je willen drijven. De enige manier om er te komen, is per vliegtuig en per boot. Santa Catalina en Coiba. Santa Catalina, surfparadijs aan de Grote Oceaan, is de perfecte uitvalsbasis voor het voormalige strafeiland Coiba. De laatste gevangenen werken er nu als rangers van het nationaal park, waartoe Coiba, enkele kleinere eilanden en omringende zee behoren. Enorme scholen haaien, dolfijnen en walvissen houden zich hier op. Darién. De Autopista Panamericana houdt op in het oostelijke regenwoud van Panama. Het Darién-hiaat is er omdat het gebied bijzonder onveilig is door de aanwezigheid van Colombiaanse rebellen, smokkelaars en ander gespuis. Is het grootste en spectaculairste van de veertien nationale parken van Panama dan helemaal een no-goarea? Gelukkig niet. Ancon Expeditions (www.anconexpeditions.com) biedt er meerdaagse trektochten aan, onder begeleiding van een deskundige gids van de natuurbeschermingsorganisatie. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Caribische Costa Panamakanaal (VS) RICA Bocas del Toro Go/fode/os •Colón «san Bias Mosquitos m Panama Casco Coiba»" PANAMA Viejo C olfode «Santiago Colfode Darién Chiriqui de Azuero Panama Peninsula Isla de Coiba colombia Grote Oceaan 100 km bron: ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 111