reizen fD Hebbedingetjes De creditcard brandt in mijn broekzakmaar ik besluit even door te vragen Iedereen gaat naar Panama voor het kanaal, maar volgens Arjan Leenhouts is de beklimming van de Baru net zo enerverend. Vanaf de top zie je wat alleen piloten en astronauten zien: de Grote en de Atlantische Oceaan in één blik. reizen@wegener.nl PZC (ÉhI 024-3650360 Zaterdag 12 april 2008 Twee oceanen in sr Struikelend over de technische termen die ik in het Engels uit wil spreken, richt ik me tot een van de verkopers. Ik vraag wat voor processor er in zit. 'De snelste', zegt de man. Harde schijf? 'Very big', luidt het antwoord. En de software? Fernando zucht. 'You gonna buy, or what'? Ik meld dat ik nog een paar vraagjes heb. Fernando zet de laptop weer in de etalage en houdt de deur voor me open. Verbaasd kijk ik hem aan. 'You ask too much', verklaart hij en duwt me naar buiten. Ik ben verbijsterd. Drie vragen gesteld! Wat een op lichters zijn het allemaal. Ik trap er niet meer in. Woedend banjer ik naar het hotel. Maar het duurt niet lang voor mijn oog valt op een etalage vol lenzen. Hé, ligt daar niet een leu ke fisheye voor op de videocamera? Wat zou hij kosten? Even naar binnen. New York is een walhalla voor de consumerende mens. foto Derk Bolt Met een ruk draai ik me om naar het on heilspellende ge luid. Vanonder mijn bergschoenen stuiteren schedelgrote keien met donderend geraas de duisternis in. Waar kwam die grillige zucht van daan? Van een hondsdolle brul aap? Eindigt mijn nachtelijke een- mansexpeditie naar de top van de Barü tussen de kaken van een poe ma? Zijn het hallucinaties, door zuurstofgebrek en uitputting? In het schijnsel van mijn hoofd lamp zit slechts één zielig hoopje indiaan. Zwaar geïrriteerd wuift hij dat ik moet opzouten met dat licht. Ho even vriend, ik heb je hier niet te kakken gezet. Waarom kies je nu van heel Panama uitgere kend deze plek om te gaan zitten kleien? Om half vier in de nacht, 500 meter onder de top van de vul kaan? Nou? Enfin, opgelucht ademhalen kan ik beter een stukje hogerop. Daar komt vast nóg wel een plek waar ik tussen de mysterieuze woudreu zen door naar de maan kan staren. Die staat, heel symbolisch, op laat ste kwartier en hangt er maar raar bij op deze breedtegraad, met de mondhoeken mistroostig naar be neden. Er valt ook weinig meer te lachen sinds we klokslag middernacht aan de 13,5 kilometer lange tocht zijn begonnen. Ja 'we', want duizend meter lager waren we nog met z'n drieën. Ik had Kathy en Duncan, Engelse backpackers op sabbatical, in het bergdorpje Boquete overge haald dit avontuur aan te gaan. Zo konden we samen, op 3.478 meter, het hoogste punt van Panama, de zon zien opkomen. Het stel stemde toe, niet in het minst vanwege het aantrekkelijke gegeven dat ik over een robuuste terreinwagen beschikte, waarmee de eerste zeven, acht kilometer van uit Boquete comfortabel konden worden overbrugd. Maar dat was dan ook meteen mijn laatste zinvolle bijdrage aan de onderneming. Deze stoere expe ditieleider zakte op het steile en moeilijk begaanbare pad al binnen twee uur af tot een amechtige rode lantaarndrager, die wanhopig te rugverlangde naar zijn warme bed in Hotel Rebequet. Er zat niets an ders op dan Kathy en Duncan vro lijk verder te laten gaan. Hoe ik toch nog, zonder cocablaad je onder mijn tong, boven ben ge komen, weet ik niet precies meer. Vaag herinner ik me er iets van dat die bosjesindiaan me begon te ach tervolgen en dat zijn sinistere voet stappen me voortjoegen, hoger en Kunakinderen in Casco Viejo. New York is het walhalla voor de consumerende mens. De winkeltjes van Pakistaanse, Indiase of Joodse families puilen uit van de videocamera's, fo- >toestellen, computers en gadgets. Ik ben nogal gevoelig .oor dit soort zaken. Als een mug die door het licht naar het elektrocutiegaas wordt gelokt, laat ik me door de openstaan de deuren naar binnen zuigen. Naar toonbanken vol hebbe dingen. Zaken die een mens niet nodig heeft, ik weet het. Kijk, daar ligt nou precies dat videocameraatje dat ik zo graag wil hebben. Topkwaliteit, digitaal en de helft van de prijs die je in Nederland betaalt. Ik zou toch een dief van mijn eigen portemonnee zijn als ik dat ding niet zou kopen? Ik start de onderhandelingen. De tulband achter de toon bank is een en al vriendelijkheid. Ik leg hem uit dat ik als Eu ropeaan uitsluitend interesse heb in een videocamera met het PAL opnamesysteem. De Amerikaanse NTSC norm moet ik dus niet. Nou, de camera die ik op het oog heb, heeft hij toevallig in de gewenste uitvoering. Hij gaat even naar achteren en komt terug met een doos waarop in grote letters staat NTSC. Wan neer ik hem daarop wijs, verdwijnt hij schielijk. Even later is hij terug met een camera, maar nu zonder een doos. 'De laatste', zegt hij grijnzend. 'PAL', vraag ik? Honderd procent, zegt hij, hoe wilt u betalen? De creditcard brandt in mijn broekzak, maar ik besluit even door te vragen. De Indiër raakt een beetje geïrriteerd. Hij lacht nog wel, maar er komt al wat kiespijn doorheen. Toevallig heb ik een bandje bij me uit onze eigen videocamera. Ik stel voor dat ik het even pro beer. Als door een adder gebeten, begint de man meteen met een zeer slecht toneelstukje. Ach, hij heeft zich hele maal vergist. Het is toch een verkeerd model dat hij me wil de aansmeren. Nou, morgen is er een echte PAL-versie hoor. Normale mensen zijn door dit soort bedrog gewaarschuwd en geven hun queeste naar materie op, maar ik niet. In de buurt van de 42e straat kom ik in een helverlichte etalage een laptop tegen. Daar kan niet veel fout mee gaan. Alle netadapters kunnen de juiste volta ges aan en programmatuur is wereldwijd uitwissel baar. Naar binnen dus. De zaak is leeg, op de twin tig verkopers na. Allemaal Latino's. Veertig ogen zijn op mij gericht. Nonchalant loop ik langs de uit gestalde handelswaar. Meteen slaat de twijfel toe. Heb ik het wel goed gezien? Is het goedkope ding wel net zo snel als die ik in Nederland zag? Causeway nabij de ingang van het Panamakanaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 110