De rode haan kraait 003.035 cc o in u N cc in cc N Q. cc 'Reigers zien eruit als sterke vogels, maar dat is niet zo' PZC zaterdag 12 april 2008 00 O O n 00 in fN CC O in CN u N O. 00 O O «Ni I 00 in r- fN 00 O O «NI I 00 in in, O in fN O N Cl 00 O O «M K 00 IN, r> O m CM u 00 O n 00 w IN O in (N 00 O O «NI i 00 ift Het jubileumboek ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van de PZC, dat iedere abonnee na 30 mei cadeau krijgt, biedt artikelen uit tweeënhalve eeuw kranten in Zeeland. Op deze pagina een vooruitblik. door Jan van Damme Eind vorig jaar was er nog een desastreuze brand in Arnemui- den, waarbij vier kinderen om kwamen. Ook in de oudere jaargangen van de Zeeuwse kranten zijn de vlammen verwoestend en is de rook verstikkend. 15 februari 1774 Axel - Van Boscappelle, Axel-Am bacht, heeft men de droevige Tyding ontfangen, dat aldaar een Arbeiders Huisje is afgebrand met 4 kleine Kinde ren waar van het oudste omtrent 5 jaaren was; de Vader was gaan arbei den, en de Moeder die thans hier ge vangen zit, was uitgegaan, na dat zy de Deur vast had toegesloten. 25 mei 1820 Kortgeen (eiland Noord-Beveland) - De verloopen nacht had voor deze plaats en hare bewoners zeer noodlot tig kunnen zijn, indien de weldadige Voorzienigheid de bedoelingen der helsche boosheid niet verijdeld had. Te middernacht, had men, door middel van een wagenmakers boor eene opening gemaakt in de bene den-sponde van het schuifraam en door die opening, door middel van een rieten buisje, buskruid weten te brengen op eene tafel met papieren. 7 oktober 1832 Zierikzee - Eene zware ramp heeft on ze stad getroffen; de groote of St. Lie- vens Monsterkerk is in den afgeloopen nacht geheel in assche gelegd. Dit schoone gebouw, gedenkteeken der grijze oudheid, werd in minder dan 7 Veilingbrand in Goes in 1982, gezien vanaf het station. uren tijds, door eenen hevigen brand aangetast. 15 februari 1844 Utrecht - De heer Diets, ingenieur van het mechaniek alhier, heeft voor eeni- gen tijd eene veel verbeterde brand spuit uitgevonden, welke hij brand- blusscher noemt. de uitvinder meent, dat men voor verdere groote onheilen gewaarborgd is, doordien de blussing oneindig spoediger zal wezen. 2 september 1876 Hulst - Onze kerktoren, eenmaal ge noemd als de schoonste van geheel Zeeland na dien van Middelburg, werd gisteren aan de spits door hemel vuur getroffen. Dadelijk vertoonde zich een begin van brand. 28 juli 1924 Vlissingen - Hedennacht omstreeks 2 uur is brand uitgebroken in een der tanks van de Ned. Petroleum- en Asp- halt-maatschappij. Toen de vlammen zichtbaar werden, werd onmiddellijk de politie en brandweer gealarmeerd. Het bleek evenwel dat de brandweer hier voor een hopelooze taak stond, want de brand was uitgebroken in een tank gevuld met niet minder dan 1500 ton olie. De wachtman is zeer vermoe delijk om het leven gekomen. 6 april 1982 Goes - Een felle uitslaande brand heeft maandagmiddag twee veilingloodsen in Goes grotendeels vernield en een schade aangericht van naar schatting 2,5 tot 3 miljoen gulden. De brand is veroorzaakt door zes spelende jonge tjes uit Goes. 31 december 2007 Arnemuiden - Intens verdrietig en vol onbegrip over hun dood, heeft Arne muiden zaterdag afscheid genomen van de zusjes Paulien, Melissa, Michel le en Winnie Lin. De zusjes, tussen 1 en 8 jaar oud, kwamen op kerstavond om het leven tijdens een brand in hun huis boven het restaurant van hun ouders in Arnemuiden. Dit is de derde aflevering met geselecteer de teksten uit het jubileumboek van de PZC, dat 31 mei verschijnt. m Stichting 'PZC Middelburg helpt' Rekeningnummer: 40.26.67.794 foto Willem Mieras De krant heeft in het jaar dat ze 250 jaar bestaat, een goed doel geadopteerd. Dat is De Mikke geworden. Met enige regelmaat worden er dit jaar sponsoracties voor de vogel- en zoogdieropvang op touw gezet. Door de PZC en mogelijk door u. Om te laten zien wat er met het geld allemaal kan gebeuren, geven we regelmatig een kijkje achter de schermen. Vandaag: De Reiger. „Even zag het er toch slecht uit voor de reiger, maar nu gaat het weer heel goed met de blauwe reiger die eind maart werd binnengebracht door de dierenam bulance bij vogelopvancentrum De Mik ke. Afgelopen woensdag werd hij vrijge laten in een natuurgebied. De reiger werd gevonden in de gemeen te Goes. „De reiger had een zware ont steking aan zijn poot. Hij kon alleen meer liggen, niet meer staan", vertelt be heerster Coby Louwerse over de gevon den reiger. „De mensen van de die renambulance dachten in de eerste in stantie dat zijn beide poten gebroken waren." Van nature zijn reigers hele zwakke vo gels. „Ze zien er sterk uit, maar het is j grotendeels veren wat je ziet. In wezen zijn reigers niet meer dan een klein kar- kas met veren. Ze gaan ook heel snel dood. Deze reiger heeft geluk gehad. Hoewel hij wel erg verzwakt was, ging het toch vrij snel weer goed met hem. Gelukkig is hij op tijd gevonden en heeft hij het overleefd." Na binnenkomst bij De Mikke kreeg de reiger direct een antibioticakuur om de ontsteking te remmen. „In het begin wilde hij ook helemaal niet eten. We hebben hem toen een tijdje dwangma tig moeten voederen." Daarna ging de reiger steeds meer uit zichzelf eten. Net als het geval is met alle vogels is het be langrijk dat de dieren zo snel mogelijk eten binnen krijgen. „Wanneer een dier uit zichzelf gaat eten is dat al een hele grote stap in de goede richting." Na de antibioticakuur ging het al snel weer beter met de reiger. „Het ging ei genlijk uitstekend met hem. Hij liep bij ons in het bassin, waar hij alweer heel snel zijn eigen eten van de bodem pak te." Reigers jagen in ondiep water op hun prooi. In het bassin kreeg de reiger dode vissen te eten, waar hij wel zelf naar moest vissen. Ook kreeg hij dode kuikens en muizen te eten. „Reigers eten lang niet alleen vis. Ze pakken bijna alles wat voor hun snavel komt. Ze eten naast vissen wel eens mollen, muizen, kikkers en grote insecten zoals sprinkhanen." De Mikke krijgt meestal jonge reigers binnen, die net zelfstandig aan het wor den zijn. „Het jagen gaat ze dan nog slecht af en ze kunnen maar moeilijk aan eten komen." De brandweer rukt uit, begin 19e eeuw. illustratie Zeeuws Documentatie Centrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 106