Voedselcrisis raakt Afrika Het nieuwe gezicht van de honger 'Politie Z-Afrika moet schieten' Sterk gestegen prijzen leiden tot rellen en leed in het armste continent. Stijgende vraag naar biobrandstoffen nekt teelt voedselgewassen. Minister wil geen waarschuwingsschoten maar actie van agenten. PZC Vrijdag 11 april 2008 9 door onze correspondent llona Eveleens NAIROBI - Het armste continent, Afrika, wordt al volop geraakt door de sterk gestegen prijzen van voedsel en voedingsgrondstoffen op de wereldmarkt. Er zijn on langs doden en gewonden geval len bij voedselrellen in Kameroen, Burkina Faso, Ivoorkust, Senegal en Egypte. Het maakt regeringen instabiel en zorgt voor steeds meer maatschap pelijke onrust in landen waar de leefomstandigheden toch al mise rabel zijn, zegt David Zounmenou van het instituut voor veiligheids studies in Zuid-Afrika. In Kameroen hebben de hoge voedselprijzen het politieke kli maat verhit. President Paul Biya wil de grondwet veranderen, zo dat hij nog langer aan de macht kan zijn dan de 25 jaar die hij er al op heeft zitten. De bevolking was daar boos over en nu krijgt hij ook de schuld van de gestegen voedsel prijzen. In Egypte zijn er dagelijks rellen bij winkels, omdat brood op de bon is. Een gezin krijgt slechts tien platte, ronde broden per dag (de helft van wat ze minimaal no dig hebben), en dat terwijl Egypte- naren dagelijks enorme hoeveelhe den ervan verorberen. Het land verbouwt onvoldoende graan en Zakken meel in een voedseldistributiecentrum. foto Hatem Moussa/CPD de import ervan is een dure ge schiedenis. Bovenop de toch al ge stegen wereldprijs komen extra brandstofkosten voor het vervoer naar Egypte en in het land zelf Wat brood is voor Egyptenaren, is rijst voor West-Afrikanen. Zij eten het bij elke maaltijd. Het warme en vochtige klimaat van grote de len van West-Afrika leent zich uit stekend voor rijstproductie. Toch wordt er onvoldoende verbouwd om aan de vraag te voldoen. Geïm porteerde rijst is voor velen onbe taalbaar, omdat ongeveer de helft van de bevolking moet rondko men van een euro per dag. „Elke cent die ik meer moet betalen, is een cent te veel", merkt een moe der in Ivoorkust op. Afrikaanse overheden proberen de pijn te verzachten door het schrap- W* De sterk gestegen prijzen van voedsel en voedingsgrondstoffen op de wereldmarkt treffen voor al landen in Afrika. De al slechte situatie daar verergert zich. pen van invoerrechten of subsidies voor basisvoedsel. Lang houden re geringen dat niet vol. Bijna alle overheden in Afrika kampen met grote financiële tekorten. Ook prijzen van in Afrika ver bouwde gewassen stijgen snel. Het vervoer naar markten wordt duur der door de gestegen brandstof prijs. Boeren krijgen echter min der voor hun producten. Tussen handelaren die voor vervoer zor gen en geconfronteerd zijn met ho ge brandstofprijzen, betalen hen minder, omdat zij anders de pro ducten niet kwijtraken. Regeringen zijn doodsbang dat boeren, als zij de kans krijgen, mas saal overstappen op de productie voor biobrandstof. Vooralsnog loopt Afrika achter op dit gebied. In Mozambique en Tanzania zijn pas onlangs enkele proefprojecten begonnen en het ontbreekt aan in stallaties die de gewassen tot brandstof verwerken. De hoge voedselprijzen hebben ook een negatief effect op de voed selhulp. Het Wereldvoedselpro gramma (WFP) kan met het geld van donoren minder etenswaren kopen. De VN-organisatie voedt miljoenen in Afrika, getroffen door oorlog of een natuurramp. „Het aantal hongerige mensen op het continent zal alleen maar toe nemen omdat voedsel onbetaal baar voor hen wordt", meent een medewerker van WFP. „Maar wij worden nu al gedwongen de etens- porties te verkleinen door gebrek aan fondsen." door Carel Coseling DEN HAAG - Bij voedselrellen in Haïti zijn deze week vier doden ge vallen. Het is het zoveelste bericht over voedselrellen, veroorzaakt door de stijgende prijzen van le vensmiddelen. Honger heeft een nieuw gezicht gekregen, dankzij de effecten van de klimaatverande ring. Josette Sheeran, directeur van het VN-voedselprogramma WFP, kijkt niet eens meer op van de on lusten in Haïti. „Wat we daar mee maken, zien wij in talloze regio's waar wij werken." Sheeran luidde enkele maanden geleden de nood klok. Stijgende prijzen voor voedings middelen brachten de voedselhulp aan negentig miljoen mensen in gevaar. Er was snel 300 miljoen eu ro extra nodig. Uit een rapport van de Wereld bank blijkt dat de prijzen van maïs, graan, rijst, suiker en sojabo nen sinds 2004 gemiddeld met bijna 90 procent zijn gestegen. Tot 2007 bedroeg de prijsstijging ruim 10 procent per jaar, sindsdien is het drastisch omhooggegaan: vorig jaar ging het om 48,5 procent. In de eerste drie maanden van dit jaar steeg de graanprijs met 20 pro cent, van rijst zelfs met 60 pro cent. De aanleiding voor de prijsstijging is met name de klimaatverande ring. Die heeft gezorgd voor droog te (in Australië), overstromingen (in Argentinië) en slechtere oog sten in de Verenigde Staten en Eu ropa. De klimaatverandering heeft ook op een andere wijze invloed. In een poging de uitstoot van kooldi oxide-gassen - medeveroorzaker van de opwarming van de aarde - terug te dringen, zetten regeringen in op de productie van biobrand stoffen gemaakt uit landbouwge wassen. De vraag naar biobrandstoffen is zo hoog - mede door zorgen over de stijgende olieprijzen en de be schikbaarheid van olie -, dat boe ren goud geld kunnen verdienen door hun productie daarop te rich ten. Dat gaat ten koste van de teelt 'Rellen vandaag betekenen dat je morgen een oplossing moet hebben' van gewassen voor de voedselpro ductie. Het aanbod van voedselgewassen loopt dus terug, terwijl de vraag door toename van de wereldbevol king en stijgende welvaart in dicht bevolkte ontwikkelingslanden als China en India, stijgt. Als de voor raden dan ook nog krap zijn, is de snelle prijsstijging verklaard. Volgens deskundigen zal het nog zeker tot 2010 duren voordat vraag en aanbod een nieuw evenwicht hebben gevonden. Ondertussen nemen landen zelf maatregelen; ze beperken de export van voedselge wassen. Daarmee helpen ze de ei gen bevolking, maar vergroten zij het probleem elders. Er zijn ook landen die met subsi dies gaan werken om voedsel voor de kwetsbaarste groepen betaal baar te houden. Of ze schrappen invoerheffingen om de import van bijvoorbeeld graan of rijst te stimu leren. In beide gevallen kost het de overheid geld. Geld dat vooral ar mere landen niet hebben. De president van de Wereldbank, Robert Zoellick, pleit nu voor een wereldwijd actieprogramma. De bank zelf wil de zwaarst getroffen landen met geld helpen om de nu ontstane problemen op te lossen. Daarnaast pleit Zoellick voor meer investeringen in de landbouw. Ten behoeve van Afrika wordt het bud get van de Wereldbank daartoe verdubbeld tot 470 miljoen euro in 2009. Zoellick wil daarnaast een interna tionaal debat beginnen waarbij energiezekerheid, klimaatverande ring en voedselvoorziening met el kaar in verband worden gebracht en niet tegen elkaar worden uitge speeld. Zo kunnen biobrandstof fen ook gemaakt worden uit afval, aldus Zoellick, waardoor land bouwgrond weer gebruikt kan worden voor het telen van voedsel gewassen. Het actieprogramma van de We reldbank kost echter tijd en die is er niet meer. „Voedselrellen van daag betekenen dat je morgen een oplossing moet hebben", stelt Jo hn Powell, rechterhand van Sheeran bij WFP. Van de andere kant waarschuwt ook hij voor overhaaste en ondoordachte ac ties. Bij de Verenigde Naties zit de schrik er goed in. John Holmes, plaatsvervangend secretaris-gene raal humanitaire zaken, waar schuwt voor laksheid. „De effec JOHANNESBURG - Zuid-Afrikaanse politieagenten moeten schieten om te doden en stoppen met slap pe excuses waarom zij hun wapen niet gebruiken tegen criminelen. Dat heeft plaatsvervangend minis ter van Veiligheid, Susan Shaban- gu, gisteren in niet mis te verstane bewoordingen duidelijk gemaakt tijdens een openbare bijeenkomst in Pretoria. „Jullie moeten de schoften doden als ze jullie of jullie gemeenschap bedreigen. U moet zich geen zor gen maken om de regeltjes. Dat is mijn verantwoordelijkheid. Uw verantwoordelijk is te dienen en te beschermen. Ik wil geen waarschu wingsschoten. U heeft één schot en dat moet dodelijk zijn", aldus de bewindsvrouw. „Ik accepteer geen jammerlijke ex cuses dat u niet in staat bent de misdaad tegen te gaan. U heeft wa pens gekregen, gebruik ze." Plaats vervangend minister Shabangu kreeg een staande ovatie van de aanwezigen. Anderen reageerden minder en thousiast. De voorzitter van de Zuid-Afrikaanse mensenrechten commissie liet weten geschokt te zijn. De oppositie heeft het onmiddellij ke aftreden van de bewindsvrouw geëist. ten van de voedselcrisis op de mondiale veiligheid moeten niet worden onderschat. Voedselrellen vinden al in de hele wereld plaats." Sheeran: „Honger krijgt een nieuw gezicht. Zelfs als er voedsel op de plank in de winkels ligt, zijn er steeds meer mensen die dat zich niet kunnen veroorlo ven." Bij de VN-organisatie voor voedsel en landbouw, FAO, zien ze geen snelle verbetering. Abdolreza Ab- bassian, FAO-econoom: „Tenzij de overheid ingrijpt, kan de consu ment alleen maar de eigen con sumptie beperken. Het is een hard vooruitzicht, maar meer zit er niet in." Probleemgebieden De landen waar zich al voed selrellen voordeden, zijn: Ar gentinië, Bangladesh, Burkina Faso, China, Egypte, Guinea, Haïti, India, Indonesië, Ivoor kust, Jemen, Kameroen, Marok ko, Mauretanië, Mexico, Mo zambique, Namibië, Oezbe kistan, Pakistan, Peru, Senegal, Zimbabwe. t- Landen die maatregelen heb ben genomen om de voedsel voorziening veilig te stellen, zijn: Afghanistan, Angola, Bang ladesh, Brazilië, Burkina Faso, Cambodja, China, Ethiopië, Egypte, Filippijnen, Honduras, India, Indonesië, Jemen, Ka- zachstan, Kenia, Madagaskar, Marokko, Mexico, Mozambi que, Oekraïne, Rusland, Sri Lan ka, Tunesië, Vietnam, Zuid-Afri- ka. Primera Anthony Burger Korte Delft 7. Middelburg Tel. 0118 -633 574 Primera Vlissingen Walstraat 189, Vlissingen Tel. 0118 - 440 037 Primera van 't Westende Vrijlandstraat 87, Middelburg Tel. 0118-613 680 Primera Oost - Souburg Kanaalstraat 4 Tel. 0118 -461 270 Tabakspeciaalzaak De Pupekop Appelmarkt 27, Zierikzee Tel. 0111 -415 063 Tabac Gifts Krijger Tabak Kreukel markt 1Goes Tel. 0113-214 607 Tabac Gifts Vuik Havenstraat 38, Terneuzen Tel. 0115-616 570 mé Carpentier Tabaksspeciaalzaak Petra en Nellie Eenhoornplantsoen 7, Oostburg Tel. 0117 -452 830

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9