Zeeland Toeristische trekker voor Spuiplein Groenlinks: geen geld aan zorgmakelaars Sociale vaardigheden Zorg om aansluiting dubbele Tractaatweg Groep belaagt Schouwse op geheime nummers Wethouder Henk Luijendijk op vergadering dorpsraad. Fractievoorzitter Clijsen wil dat college ingrijpt bij zorgelijke gevallen. Bijkomen Vlaamse politica dringt aan op afstemming plannen. 26 Vrijdag 11 april 2008 PZC door Frank van Cooten BRESKENS - Het Spuiplein in Bres- kens krijgt een toeristische trekker. Wethouder Henk Luijendijk deel de dit gisteravond mee tijdens de jaarvergadering van de dorpsraad. Dorpsraadvoorzitter Suzan Boers- ma vroeg Luijendijk een tipje van de sluier op te lichten, maar zo ver wilde de wethouder nog niet gaan. „Wellicht kunnen we volgen de week vertellen wat het gaat wor den. Er is in ieder geval een heel grote kans dat we met het Spui plein meer kunnen doen dan ge pland." De wethouder hamerde er nog maals op dat het Spuiplein echt wordt afgemaakt zoals de bedoe ling was. „We gaan het mooi af werken met duurzame materialen. Zo worden de waterpartijen op het plein prachtig uitgevoerd. En aan de arcades komen platen die de visserij afbeelden." De afronding van het Spuiplein duurt overigens langer dan was ge- Wf De herinrichting van het Spui- plein in Breskens wordt afge maakt zoals de bedoeling was. Het plein krijgt zelfs een toeris tische trekker. pland. Het was de bedoeling dat dit nog voor de zomer zou gebeu ren, maar dat is niet haalbaar. Het materiaal moet uit China komen. Het transport heeft een paar maan den vertraging opgelopen. Het he le Spuiplein is tegen het einde van het jaar klaar. De nieuwe weg achter het Spui plein, rond de winkels, moet vol gens de dorpsraad van Breskens de Weegbrugweg gaan heten. Daar was vroeger immers de weegbrug. De gemeente wil daar Keipad van maken, maar die naam zien de dorpsbewoners niet zitten, zo bleek gisteravond. De naam Kei pad is immers historisch niet juist. De ruim zestig aanwezigen stem den gisteravond daarom allemaal voor de naam Weegbrugweg. Om ook de inkom van Breskens een maritiem karakter te geven, was het de bedoeling dat daar een aantal boeien geplaatst zou wor den. Dat is echter nog steeds niet gebeurd. „We zijn het echt beu", zei voorzit ter Boersma. „Desnoods leggen we deze boeien op de rotondes of op de Rijksweg. Wordt gelijk de snel heid uit deze weg gehaald." Dorpsbewoner Joop de Rechter hoopt dat eindelijk het havenlicht wordt gerestaureerd. „De gemeen te moet weliswaar 4,5 miljoen be zuinigen, maar het havenlicht moet echt worden opgeknapt." door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Terneuzense frac tie van GroenLinks vindt dat men sen met een persoonsgebonden budget (pgb) geen geld moeten uit geven aan zorgmakelaars. Het college van burgemeester en wethouders moet daarom daar waar nodig actie ondernemen, stelt fractievoorzitter Peter Clijsen. Stichting De Ombudsman en be langenvereniging Per Saldo conclu deren dat veel bedrijven misbruik maken van de ingewikkelde regels ZEEUWSE ALMANAK Wie net een kind heeft gebaard, moet goed uitrusten. Dat vinden ze ook bij die kruidenier, al hebben ze daar wel opmerkelijke gedach ten over de manier van herstel. In zijn productenfolder over 'zwanger zijn' gaat het bedrijf in hoofdstuk ken de hele cyclus af: pilletjes voor de mams bij wie het nog even duurt, zalfjes voor de moeder rond het persoonsgebonden bud get. Zij steken duizenden euro's in eigen zak. Om daar een einde aan te maken, willen de organisaties een keurmerk invoeren om het kaf van het koren te scheiden. Zo wor den patiënten beter beschermd te gen malafide zorgmakelaars. Zorgmakelaars helpen mensen een goede keuze uit het zorgaan bod te maken, als zij daar zelf niet toe in staat zijn. „Het lijkt ons on gepermitteerd dat mensen hier ook nog geld uit hun persoonsge bonden budget aan moeten beste den", zegt Clijsen. Hij wil dan ook weten of het dage lijks gemeentebestuur in dergelijke gevallen kan en wil ingrijpen. Tip? redactie@pzc.nl wiens buik al flink groeit en ten slotte, op de laatste pagina's, arti kelen voor de mama die het kar wei erop heeft zitten. „Lekker bijko men", staat erboven. Eronder de aanprijzing van drie ar tikelen: geurende badolie, een ver jongend maskertje en... drie pak ken condooms voor de prijs van twee. Het Reynaertcollege voor voortgezet onderwijs en basisschool De Moerschans in Hulst zijn een samenwerkingsverband begonnen. door Harold de Puysseleijr Elke schooldag helpt een derde - of vierdejaars scho lier van de afdeling zorg en welzijn op de locatie Gildenstraat de kleintjes van basis school De Moerschans veilig over steken. Het idee daarvoor is afkomstig van docente zorg en welzijn, Miriam Kant. Ze zag op De Moerschans voor het raam een groot pamflet hangen waarin de school nieuwe vrijwilligers voor de verkeersbriga- de opriep. De school heeft een groepje van zo'n tien ouders die de kinderen aan het einde van de ochtend en de middag willen hel pen om veilig over te steken in de drukke doorgaande straat. Maar elk jaar vallen er verkeersouders af) omdat hun kinderen de school verlaten. En het is niet zo heel gemakkelijk om ouders voor dat vrijwillige baantje te strikken. „Want mensen hebben het vaak heel druk", zegt leerkracht Monique van 't Hof van De Moerschans, die ook in de ver- keerscommissie van de school zit. Het aanbod van Miriam Kant kwam dan ook als een geschenk uit de hemel voor De Moerschans. De school zat juist dit jaar enorm verlegen om nieuwe aanwas voor de verkeersbrigade. De leerlingen van de afdeling zorg en welzijn leren van alles over de ontwikkeling van kinderen. „Maar door in de praktijk zelf te ervaren welke gevaren er zijn bij het over steken, worden de leerlingen zich bewuster van de theorie", ont vouwt Kant de achterliggende filo sofie van het project met de ver- keersbrigadieren. Bijkomend onderwijsdoel is de so ciale vaardigheden en normen en waarden van de leerlingen verder te ontwikkelen. „Natuurlijk wordt door Wout Bareman ZELZATE - De ingrijpende recon structie van de R4 in de Vlaamse Kanaalzone tussen Zelzate en Gent moet klaar zijn op het mo ment dat de Tractaatweg tussen Terneuzen en Zelzate is verdub beld. Sluiten de werkzaamheden niet naadloos op elkaar aan, dan verwacht de Vlaamse volksverte genwoordiger Joke Schauvliege (CD&.V, christen-democraten) gro te verkeersproblemen. Die zouden zich voornamelijk con centreren rond de grens bij Zelza te, waar de Tractaatweg aansluit op de R4 (Kennedylaan), de be langrijkste verkeersader op de oos telijke kanaaloever. Schauvliege: „Het zou onverantwoord zijn de R4-Oost ongemoeid te laten ter- De Vlaamse volksvertegenwoor- diger Joke Schauvliege wil naadlo ze aansluiting van de reconstruc tieplannen van de R4-Oost en die van de Tractaatweg. wijl er veel meer industrieel ver keer vanuit Nederland te verwach ten valt." Ze gaat ervan uit dat de tunnel bij Sluiskil en de verdubbeling van de Tractaatweg rond 2012 gereed zijn. Momenteel wordt de R4 op ver schillende plaatsen al aangepakt, maar een precieze planning voor bijvoorbeeld het 'dodenkruispunt' bij Zelzate is er nog steeds niet. Het Vlaams Gewest past in afwach ting daarvan het kruispunt wel iets aan. Fietsende scholieren ma ken veelvuldig gebruik van het dubbele kruispunt; de situatie is er nu levensgevaarlijk. Voor aanpas sing van twaalf knooppunten op de R4-Oost is door de Vlaamse overheid ruim 100 miljoen euro uitgetrokken. Zelzate is sinds jaar en dag een belangrijke scharnier in het oost-westverkeer in Vlaande ren, maar ziet ook het noord-zuid- verkeer sinds de opening van de Westerscheldetunnel drastisch toe nemen. In de oorspronkelijke plan nen zou de R4-Oost bij Zelzate (nu vierbaans) uit veiligheidsover wegingen worden versmald. Daar van wordt nu, vanwege een vlotte aansluiting, afgezien. er van hen verwacht dat ze zich als verkeersbrigadier aardig, fat soenlijk en beleefd gedragen. Ook is het goed voor hun sociale ge drag. Voor de leerlingen is omgang met vreemden vaak een drempel. Ze weten vaak niet zo goed hoe ze zich dan moeten opstellen en zijn meestal nogal terug getrokken en timide." De 63 verkeersbrigadieren van het Reynaertcollege krijgen dinsdag 15 'Soms is het best wel lastig om te beslissen wie je nou voor moet laten gaan' april hun officiële aanstelling in de vorm van een door de burgemees ter ondertekend certificaat. Dat wordt hen uitgereikt door leerlin gen van De Moerschans, die ook nog een verrassingscadeautje voor de brigadiers in petto hebben. Femke Willemsen (15) uit Hulst en Kim de Koning (16) uit Hei kant zijn twee van die verkeersbri gadiers. „Soms is het wel eens las tig om te beslissen wie je nou Verkeersbrigadiers: Verkeersbrigades zijn een Ame rikaanse uitvinding die da teert van 1920. De eerste verkeersbrigadiers in ons land kwamen er in 1947 in Amsterdam. De afgelopen tien jaar is het aantal verkeersbrigadiers lande lijk gezien sterk gedaald. »- In 1997 waren er nog meer dan 55.000, nu zijn het er nog 47.500, waaronder 17.000 jeugdverkeersbrigadiers, zoals de leerlingen van het Reynaert college. Verkeersongevallen zijn een be langrijke doodsoorzaak onder basisschoolkinderen. SCHARENDIJKE - Een 89-jarige vrouw uit Scharendijke wordt las tiggevallen door een 'groepje die ven', dat zich in eerste instantie voordeed als controleurs van de thuiszorg. Ze hebben zelfs tot twee keer toe een geheim telefoon nummer van de vrouw achter haald, dat alleen bekend was bij or ganisatie Allévo. Dat zegt Kees Wielemaker, de zoon van de vrouw. Twee dames, die beweerden controleurs van de thuiszorg te zijn, hadden de porte- monne van de Scharendijkse gesto len. Vervolgens werd de vrouw te lefonisch bedreigd door een man. Ze deed aangifte en nam een ge heim nummer. „Toch belde diezelf de man later weer. Ze nam een an der geheim nummer en toen ge beurde hetzelfde", aldus Wielema ker. Hij benadrukt Allévo niet te willen beschuldigen, maar conclu deert dat niemand anders het nummer kan hebben verstrekt. Celine Houthuis van Allévo schrikt van het verhaal: „Dat tele foonnummer kunnen ze niet van ons hebben." Verkeersbrigadiers Kim de Koning (links) en Femke Willemsen van het Rey naertcollege.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 94