Zeeland Plan reizigerstrein in Kanaalzone Nieuwe plaquette voor monument Biervliet Oostburg schreeuwt om school Pompen voor reddingsboten ZEEUWS-VLAANDEREN 36 en 37 31 Burgemeester Zelzate 'droomt' van herstel spoor naar Terneuzen. Schuttershofgebouw heeft jasje aan Handtekeningenactie om snel besluit brede school af te dwingen. Scaldia Container Terminal haalt WCT in Lonink bitter over uitlatingen van Fred Teeven Vrijdag 11 april 2008 Tip? redtern@pzc.nl door Wout Bareman ZELZATE - De Vereniging van Gent se Havengebonden Ondernemin- gen(Vegho) onderhandelt met de Belgische Spoorwegen over de in zet van reizigerstreinen tussen Zel zate en Gent. Op langere termijn zouden die treinen door kunnen rijden tot in Terneuzen. De Vegho beschouwt de herinvoe ring van het reizigersvervoer als een goed alternatief voor het stok kende woon-werkverkeer in de Vlaamse Kanaalzone. Dagelijks staan lange files op met name de R4-Oost, de belangrijkste ontslui- tingsweg op de oostelijke kanaal oever. Vooral de staalreus Arcelor (Sidmar) bij Zelzate kampt daar door met mobiliteitsproblemen. Naast Arcelor is ook de gemeente Zelzate nauw bij het project be trokken. Burgemeester Freddy De Vilder: „Ik heb het vandaag zelf on dervonden: van Gent naar Zelzate kost me met de auto een uur. En dat over een afstand van 25 kilome ter. Per trein ben je bij het station Dampoort in 20 minuten en bij het Sint Pietersstation in 28 minu ten. Pure tijdwinst, zeker ook voor de werknemers van bedrijven in de Kanaalzone." De Vilder droomt, naar eigen zeggen, van een reizigerstrein tot in Terneu zen. „Van mijn ouders heb ik ge hoord dat er tot begin jaren dertig Gentse havenondernemers pra- ten met de Belgische spoorwe gen over de inzet van reizigers treinen tussen Zelzate en Gent. Terneuzen wacht rustig af. een een rechtstreekse verbinding tussen Terneuzen en Gent was. Tussen Zelzate en Gent heeft een trein gereden tot in het kader van de kanaalverbreding het station moest worden gesloopt." De huidige busverbinding, die Connexxion in het weekeinde tus sen Goes en Gent onderhoudt, is nauwelijks in trek. En ook de ge brekkige verbinding, doorde weeks, tussen Terneuzen via Zelza te naar Gent rendeert niet. Ver- voerswethouder Co van Schaik van Terneuzen: „Zo'n grensover schrijdende verbinding staat of valt met een geïntegreerde ar- beids- en onderwijsmarkt en grensoverschrijdende cultuurbele ving. Ik denk dat we daar eerst hard aan moeten werken, want al leen rijden met dagjesmensen werkt niet." Hij reageert wat koel tjes op de 'droom van De Vilder'. „Studie heeft uitgewezen dat aan sluiting van het goederspoor van de Axelse Vlakte op Zelzate voorlo pig niet rendabel is. En een reizi gerstrein moet wel kunnen doorrij den tot aan de rand van het stads centrum. Dat zie ik nog niet snel gebeuren." TERNEUZEN - Het was altijd al eeri blikvanger aan de rand van de Terneuzense binnenstad. Maar nu het markante Schuttershofgebouw deze week een jas aangemeten heeft gekregen, staat het kantoorpand nog meer in de schijnwerpers. Het Schuttershof is in de jaren zeventig gebouwd naar ontwerp van de Terneuzense architect Theo Gruisen. Na de oplevering in 1978 was het aan vankelijk het hoofdkantoor van makelaar en pro jectontwikkelaar Jan Rouw. Na diens faillisse ment in juli 1981 heeft een keur aan bedrijven en instellingen in het pand gezeten. Het Schuttershofgebouw krijgt nu een opfris beurt. Woordvoerder Martijn Heller van Summa Vastgoed vertelt dat het gebouw rondom wordt gerepareerd, gevoegd, geschilderd en gereinigd. Deze klus gaat zo'n tweeëneenhalve maand ver gen. Dan moet het Schuttershof weer als nieuw ogen. Uit oogpunt van veiligheid en ter voorko ming van mogelijke overlast, is het gebouw rond om ingepakt a la de omvangrijke en opvallende 'inpakprojecten' van de kunstenaar Christo. Voor beelden daarvan zijn Pont Neuf (1985) in Parijs en de Rijksdag in Berlijn (1995). Ontwerper Grui sen is blij met de renovatie. „Het gebouw zag er toch wat verwaarloosd uit.Dat gaat nu gelukkig veranderen." foto Peter Nicolai door René Hoonhorst BIERVLIET - De gemeente Terneu zen heeft kunstenaar Ernst Joachim om een ontwerp ge vraagd voor een nieuwe plaquette voor het 'Landingsmonument' in de Paulinapolder bij Biervliet. De bronzen plaquette is voor half februari, toen de diefstal bij de ge- i meente werd gemeld, ontvreemd. K-Iet Landingsmonument herdenkt de landing van het bataljon van de negende brigade van de Highland Light Infantery of Canada op die plek op 9 oktober 1944. Vanuit de Paulinapolder en een ander lan- dingspunt bij Hoofdplaat liep de 'Canadese bevrijdingsroute' rich ting België. Net als het reliëf met oorlogstafere len, de Canadese Maple Leaf en een plaatje aan de achterkant van het monument, was de gedenk plaat van brons, één van de meta len die door grote waardestijging in de belangstelling van het dieven gilde staat. De gemeente heeft Joachim dan ook gevraagd om bij zijn ontwerp aan andere materia len dan koper of brons te denken. Het is overigens denkbaar dat Joachim, de maker van het reliëf, in zijn voorstel toch weer voor brons kiest, omdat dat het Lan dingsmonument het meeste recht doet, meldt een woordvoerder van de gemeente Terneuzen. Arqen Goossens, heemkundige en informeel beheerder van het mo nument, hoopt dat Joachim gaat voor brons. „Wij vinden dat brons echt bij het monument hoort. Mis schien kan de plaat in het muurtje worden gemetseld." OOSTBURG - De rooms-katholieke basisschool Sint Bavo en de Kleine Beer van de Stichting Kinderop vang zitten al bijna tien jaar te springen om extra ruimte. Omdat de toenmalige gemeente Oostburg eind vorige eeuw al aan een nieu we, brede school dacht, behelpen de school en de stichting zich al tij den met noodlokalen. Het kan zo niet langer, vinden de school en de stichting. Daarom zijn ouders een handtekeningenac tie begonnen. Ze hopen op deze manier de de gemeente te overre den om snel een besluit over de nieuwbouw te nemen. Geïmproviseerde oplossingen voor achterstallig onderhoud bieden niet langer soelaas. Als in de vol gende maand vast te stellen kader nota weer geen geld is vrijgemaakt voor de bouw van een brede school in Oostburg, moeten school en opvang toch geld investe ren in noodzakelijke voorzienin gen. „We doen het liever niet, om dat we ons geld graag in een goe de, nieuwe voorziening steken", zegt woordvoerder Rinco de Koe- ijer van de ouders van de Sint Ba vo. Hij verwacht dat half mei, vóór de beslissende raadsvergadering, twee- tot tweeënhalfduizend handtekeningen worden aangebo den. CADZAND - De KNRM-reddingsbo- ten in Veere, Westkapelle en Cad- zand hebben nieuwe dieselpom pen gekregen van Heerema in Vlis- singen-Oost. De reddingsboten hebben de pompen aan boord om zinkende schepen te kunnen leeg pompen. Heerema stort geld in een fonds voor veilig werken. Daar mee steunt zij goede doelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 93