McCanns willen Europees kindalarm Druk op China neemt toe Lente-actie! Bush last pauze terugtrekking troepen Irak in Slowakije eens met EU-verdrag Amerikaans systeem hielp in vijfjaar 400 kinderen te vinden. Ban Ki-moon niet naar opening spelen, EP roept op tot boycot. Knop Tweewielers Nepal zet stap naar democratie PZC Vrijdag 11 april 2008 7 WASHINGTON - De Amerikaanse president George Bush schort het terugtrekken van de Amerikaanse troepen uit Irak tijdelijk op. Hij be krachtigt hiermee het advies eer der deze week van David Petraeus, de opperbevelhebber in Irak. Gevechten tussen het Iraakse en Amerikaanse leger en sjiitische strijders in Sadr City in Bagdad hebben sinds woensdagavond aan vijftien mensen het leven gekost. Sadr City is een bolwerk van de ra dicale sjiitische geestelijke Muqta- da al-Sadr en diens militie het Mahdi Leger. Iraakse en Ameri kaanse troepen zijn al tien dagen bezig met een offensief om de wijk onder controle te krijgen. Het geweld was sinds medio vorig jaar juist afgenomen, door een wa penstilstand van het Mahdi Leger, een toename van het aantal Ameri kaanse troepen en soennieten die zich tegen Al Qaïda keerden. BRUSSEL - De ouders van de ver dwenen Britse peuter Madeleine McCann hebben Europese leiders gisteren opgeroepen haast te ma ken met de invoering van een Eu ropees waarschuwingssysteem voor ontvoerde kinderen. Zij de den dat tijdens een gesprek met eu roparlementariërs in Brussel. Eerdere pogingen in Europees ver band tot invoering van zo'n alarm systeem te komen, liepen op wei nig uit. Gerry McCann benadrukte dat het systeem weinig extra kos ten met zich meebrengt. Hij is bang dat de lidstaten van de Euro pese Unie zich daar niet van be wust zijn, en ook niet weten hoe effectief het systeem kan zijn. Gerry en Kate McCann pleiten voor een systeem dat lijkt op het Amerikaanse 'Amber Alert'. In de Verenigde Staten is er een vrijwilli ge samenwerking tussen de media en de politie. Wanneer een kind verdwijnt, worden foto's en infor matie zo snel mogelijk verspreid via onder meer internet, televisie, radio en sms. Volgens de ouders van Maddy heeft het Amerikaanse systeem in de afgelopen vijf jaar vierhonderd kinderen helpen terug te vinden. In Europa werken Frankrijk en Bel gië er al mee. Frankrijk zet ook fo to's van vermiste kinderen op bor den boven snelwegen. De ouders denken dat een alarme ringssysteem de kansen op het te rugvinden van hun dochter aan zienlijk vergroot zou hebben. „Bo vendien zou de ontvoerder min der kans hebben gehad onze doch ter over heel de wereld mee te ne men", aldus Gerry McCann. Mad dy McCann verdween vorig jaar mei tijdens een vakantie in Portu gal. Zij was toen drie jaar. NEW YORK - VN-secretaris-gene- raal Ban Ki-moon zal niet aanwe zig zijn bij de openingsceremonie van de Olympische Spelen in Pe king in augustus, heeft hij gisteren laten weten. Het Europees Parle ment (EP) roept de Europese rege ringsleiders en staatshoofden op hetzelfde te doen. De voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, Jacques Rogge, spreekt in middels van een 'crisis' rond de pro-Tibetprotesten tijdens de rond gang van het olympisch vuur over de wereld. De EU-landen zijn sterk verdeeld. Landen als Polen, Estland en Tsje chië blijven weg bij de openingsce remonie. Frankrijk overweegt dat ook. De Britse premier Gordon Brown en de Duitse bondskanse lier Angela Merkel zeggen dat ze nooit van plan waren te gaan. Veel andere landen zien niets in een boycot. Ook premier Jan Peter Bal kenende wil gaan, tenzij de situa tie erg verslechtert. Het EP stemde gisteren met 493 stemmen voor en 91 tegen voor een boycot van de opening als er geen nieuwe dialoog tussen China en de Tibetaanse geestelijk leider Dalai Lama komt. Voorzitter Erica Terpstra van sport koepel NOC/NSF vindt het beter om de olympische fakkel uit de route door Tibet te schrappen. Vol gens haar doet het afbreuk aan de Tibetaanse zaak als de fakkelesta fette ook daar gepaard gaat met protesten en geweld. Zij krijgt bij het IOC echter geen gehoor voor haar pleidooi. De fakkelloop blijft vooralsnog de geplande route door twintig landen volgen, on danks de protesten. China heeft gisteren de voorwaar den voor een visumaanvraag ver scherpt. De reden daarvoor is niet De wereld zet China steeds ver der onder druk om te praten over de mensenrechten in Tibet. De Chinese autoriteiten weten vooralsnog van geen wijken. bekendgemaakt. De Chinese auto riteiten zijn ook teruggekomen op hun besluit om Tibet weer open te stellen voor toeristen. De Chinese politie heeft gisteren bekendgemaakt dat 'terroristen' in het islamitische noordwesten van China atleten, journalisten en toe risten wilden ontvoeren tijdens de spelen. De 'terroristische groep' is ontmanteld, aldus de politie. Ook zou een tweede, aan Al Qaïda geli eerde terreurcel zijn ontmanteld die aanslagen hadden willen ple gen met giftige stoffen. Peking wordt er door velen van verdacht de terreurdreiging be wust op te blazen om zo hard op te kunnen treden tegen dissiden ten. KATHMANDU - Met verkiezingen heeft de eeu wenoude monarchie Nepal gisteren een stap ge zet naar een democratie. Volgens de Verenigde Naties is de stembusgang in de Himalayastaat goed verlopen. De vrees bestond dat het een on rustige verkiezingsdag zou worden in het land dat jarenlang gebukt ging onder een opstand van maoïstische rebellen. De verkiezingen waren be doeld om de vrede te bestendigen en de ex-rebel- len met een eigen partij te binden in het politie ke systeem. De uitslag van de stembusgang is vol gende maand bekend. foto Ed Wray/AP Altijd wind mee Sparta ION M-Gear Plus, model 2008 (€2.149,-) Nu €1.740,- Sparta ION M-Gear V-brake, model 2007 1.999,-) Nu €1.549,- Sparta ION Extension, model 2007 (€2.399,-) Nu €1.859,- Nieuwe Sparta ION vanaf 1.295,- Gazelle Basic Omafiets adviesprijs 429,- Nu 279,- (diverse kleuren) Gazelle Easyglider, model 2007 2.099,-) Nu 1.499,- Gazelle Orange Limited, model 2008 839,-) Nu 690,- In diverse kleuren en maten uit voorraad leverbaar! Bij aanschaf van twee nieuwe fietsen (28 inch), een Spinder fietsen drager voorde halve prijs. Diverse uitlopende modellen: Zeer ruim assortiment fietsen van groot tot klein aItiijd scherp geprijsd! Zanddwarsstraat 8-10 a 4401 CL Yerseke telefoon: (0113) 57 28 14 email: knoptweewielers@hetnet.nl www.knoptweewielers.nl BRATISLAVA - Het parlement van Slowakije heeft gisteren ingestemd met het Europees verdrag, nadat de oppositie haar verzet had opge geven. Daardoor ontstond de beno digde drie vijfde meerderheid. De oppositie had eerder gedreigd de stemming te boycotten als pro test tegen een mediawet: die be paalt dat media steeds verplicht een weerwoord moeten vragen bij elke bewering over iemand, ook al is iets overduidelijk waar. Slowakije is het achtste van de 27 EU-landen dat instemt met het EU-verdrag. De tekst vervangt het ontwerp voor de Europese Grond wet, die in 2005 door een Neder lands en Frans referendum werd weggestemd. Het verdrag moet op 1 januari volgend jaar ingaan Sparta ION M-Gear model 2008, adviesprijs 2.099,- Nu €1.699,- Gazelle Locomotief Spirit, adviesprijs 525,- Nu 325,- Gazelle Esprit, adviesprijs 549,- Nu 385,- Gazelle Response ATB adviesprijs €879, Nu €439,-!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7