Binnenland Sylvia blijft Jomanda achtervolgen 'Rechter moet grenzen vastleggen' Werkstraf voor onder rokken filmen Hennepkwekerij lag onder de tuin Kamer eist minder breedspraak Verhagen 'School moet stagiaire met hoofddoek nemen' Tijdschrift vindt prinses Maxima 'allerslimste blondje' 6 Vrijdag 11 april 2008 PZC De zaak-Millecam Sylvia Millecam overleed in au gustus 2001 op 45-jarige leef tijd aan borstkanker. De actrice en comédienne was vooral bekend van tv-program- ma's als Knoop in je Zakdoek en Ook dat nog! Millecam weigerde zich te la ten behandelen in de reguliere zorg. Zij zocht haar toevlucht tot alternatieve genezers, on der wie jomanda. Die deden haar geloven dat zij leed aan een bacteriële infectie. Direct na haar dood barstte een debat los over de rol van alternatieve behandelaars. De Inspectie voor de Gezond heidszorg pleitte aanvankelijk twee van de genezers vrij. In februari 2004 concludeerde de inspectie op basis van nieu we gegevens dat Jomanda en drie andere hulpverleners straf bare feiten hadden gepleegd. Het Openbaar Ministerie be sloot in oktober 2006 het vier tal niet te vervolgen. Het Amsterdamse gerechtshof heeft dat besluit nu herroepen. Het medisch tuchtcollege nam vorig jaar al maatregelen tegen drie artsen die Millecam op alternatieve wijze behandel den. Eén van hen moest zijn artsentitel inleveren, de andere twee werden tijdelijk uit hun vak gezet. lijk'neden, effectiviteit en risico's van de diagnose, gebruikte medicij nen of therapie'. Jomanda bleef te genover Millecam ontkennen dat ze kanker had en zou haar zodoen de van een adequate medische aan pak hebben afgehouden. Het hof zegt dat Millecam 'onmiskenbaar' een eigen rol in het geheel heeft ge had, vasthoudend als zij was in haar keuzes. Daarmee kwam de ei gen verantwoordelijkheid van de drie beklaagden niet te vervallen. Na zijn schorsing als arts - die spoedig afloopt - is Koonen als the rapeut blijven praktiseren, zo zegt zijn echtgenote. „Jos doet nog wat hij altijd deed" door Simonne van Gennip DEN HAAG - Met het vonnis van het Amsterdamse gerechtshof heeft de oud-inspecteur voor de gezondheidszorg Menso Weste- rouen van Meeteren gelijk gekre gen. Het Openbaar Ministerie be sloot niet te vervolgen, maar Wes- terouen ging vervolgens samen met de Vereniging tegen Kwakzal verij en de stichting Skepsis in be roep. De oud-inspecteur is 'zeer ingeno men' met het besluit van het hof „Het OM had de zaak slecht behan deld. In de stukken stonden 55 fou ten. Vergeet niet, er was echt wat aan de hand. Eén van de betrokke nen is door het medisch tuchtcolle ge geschorst, twee anderen moch ten anderhalf jaar hun beroep niet uitoefenen. Eén van de belangrijk ste gegevens is dat Jomanda Sylvia Millecam heeft gezegd dat ze geen kanker had. De andere artsen heb ben haar niet goed voorgelicht over de slagingskans van hun be handeling. Een ander belangrijk punt is dat het OM in eerste in stantie oordeelde dat Millecam de vrije keus had naar andere artsen te gaan. Dat is onzin. Gelukkig vindt het hof dat ook. Voor zo'n einde kies je niet. Als iemand hoort dat hij een nare ziekte heeft, is hij afhankelijk van de behande ling die de arts voorschrijft. Men sen in zo'n kwetsbare positie zijn extra gevoelig voor geruststelling." Westerouen van Meeteren wil dat de rechter de grenzen voor alterna tieve genezers bepaalt. „Het is mij er nooit om gegaan Jomanda ach ter te tralies te krijgen. In Neder land mag iedereen een bord op zijn deur spijkeren en zich genezer noemen. Als er vrijspraak komt, is dat reden de wet aan te scherpen." namen haar naar eigen zeggen me de daarom op in hun huis. Millecam onderging in De Grens alternatieve therapieën en kreeg paracetamol en cannabis tegen de toenemende pijn als gevolg van de groeiende tumor. Toen de zieke na enige tijd in rap tempo achteruit ging, bracht Koonen haar naar een ziekenhuis in Nijmegen. Daar kon den de artsen alleen nog maar vast stellen dat ze nog hooguit twee we ken te leven had. Volgens het hof hadden de alterna tieve genezers hun patiënte moe ten wijzen op 'de (beperkte) moge- Het Openbaar Ministerie moet van het gerechtshof Jomanda en twee alternatieve artsen alsnog vervolgen vanwege de dood van actrice Sylvia Millecam. Over 'integere mensen' en 'kwakzalvers'. door Hans Gulpen Onze tijd komt nog wel", zegt Tonny Derksen. „Alles wat we nu zeggen, roept alleen maar meer misverstanden op." Het is het enige commentaar dat zij en haar echtgenoot, de Millingse the rapeut Jos Koonen, geven op het nieuws dat Koonen, een andere al ternatieve arts en het medium Jo manda worden vervolgd. Het drie tal wordt verdacht van het ernstig benadelen van de gezondheid van actrice Sylvia Millecam, die in 2001 aan een onbehandelde borstkan ker overleed. Ze zouden haar heb ben weggehouden van reguliere therapie. Eerder besloot justitie geen vervol ging in te stellen. Maar het hof in Amsterdam heeft na een beroeps procedure van de Vereniging tegen Jomanda was in september 2005 aanwezig bij de onthulling van een standbeeld van Sylvia Millecam in Boxmeer. foto Rick Nederstigt/ANP de Kwakzalverij bepaald dat dat wel moet gebeuren. „Integere mensen die op hun wij ze hun uiterste best hebben ge daan", oordeelde Millecams part ner Nol Willemsen destijds over de rol die Koonen en zijn vrouw in de laatste maanden van Mille cams leven hebben gespeeld. Koo nen, die in 2006 voor zijn aandeel in het Millecam-drama door het medische tuchtcollege tijdelijk als arts werd geschorst, doet in zijn Millingse praktijk De Grens aan onder meer darmspoelingen, ho meopathie, magneetveld- en ge luidstherapie. Alleen al met die laatste behandeling trok hij de afge lopen jaren duizenden patiënten. De aan borstkanker lijdende Mille cam zocht haar toevlucht tot 'gene zend medium' Jomanda en me disch centrum De Grens, omdat zij geen chemokuur wilde en scep tisch stond tegenover reguliere ge neeskunde. Koonen en zijn vrouw waren bevriend met Millecam en AMSTERDAM - De politierechter in Amsterdam heeft gisteren een 53-jarige man veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van vier maanden en een werkstraf van 60 uur, omdat hij jarenlang met een camera stiekem onder rokken van vrouwen filmde. Hij deed dat in winkels in zowel de hoofdstad als in Arnhem. De zaak kwam aan het licht toen de man op heter daad werd betrapt. WEZEP - Bij twee woningen in We- zep heeft de politie ondergrondse hennepkwekerijen ontdekt. Via luiken en een trap was onder meer een kwekerij met enkele hon derden planten onder een vijver in de tuin te bereiken, meldde de politie gisteren. De bewoner ver klaarde ruim een jaar met het uit graven bezig te zijn geweest, aldus de politie. DEN HAAG - Minister Verhagen van Buitenlandse Zaken mag voortaan geen lange inleidingen meer hou den tijdens debatten met de Twee de Kamer. Hij neemt zoveel tijd in beslag dat de Kamer telkens in tijd nood komt. Voorzitter Ormel (CDA) van de Kamercommissie Buitenlandse Zaken heeft Verha gen gevraagd voortaan meteen te beginnen met de beantwoording van de vragen in de Kamer. DEN HAAG - GroenLinks wil dat scholen geen stagiaires van de pa bo meer kunnen weigeren alleen omdat zij een hoofddoek dragen. Dat heeft de partij gisteren ver klaard. Volgens GroenLinks valt meer dan de helft van de allochtone docen ten in spe af na het eerste oplei dingsjaar, onder meer omdat zij geen stageplaats kunnen vinden. DEN HAAG - „Met prinses Maxima op nummer één wil JFK een ode brengen aan de meest besproken haarkleur." Aldus de redactie die in de uitgave van gisteren een 'top 25 van slimme blondjes' presen teerde. De redactie stelde de lijst samen op basis van succes, slimheid en sexy uitstraling. Prinses Maxima haalde de eerste plaats vooral omdat zij 'overal waar zij komt een verpletterende indruk achterlaat', aldus JFK. Op de tweede plaats staat topmo del Doutzen Kroes. En derde is Hanna Verboom die volgens het magazine 'de bizarre combinatie is van zeventiger jaren zweverigheid en staalhard indivi dualisme'. Andere blondines in het rijtje zijn Anouk (zevende) als 'moeder aller blondjes', Claudia de Breij (twaalf de), Alwien Turner (achttiende) en Sonja Bakker (24e). Tweede Kamerlid Geert Wilders van de Partij voor de Vrijheid be kleedt de laatste plaats. Prinses Maxima Doutzen Kroes Hanna Verboom Anouk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6