Binnenlan Lot megafusie in de zorg ligt in handen van minister Vogelaar Leven voor God, met de computer Kamer wil werkstage bij standsgerechtigden Gescheurd, verkleurd, versleten? Waj ong-regeling gaat op de schop Maastrichtse werkloze moet op cursus reïncarnatie fids Sifiinm Jeremiasse VANAF HEDEN TOT EIND APRIL BIJ INLEVERING VAN DEZE BON TASSEN EN KINDERZITJES: Kloosters gaan mee met hun tijd en werpen hun stoffig imago af. Tweede Kamer vreest dat grootschaligheid de kwaliteit schaadt. Politie pleegde ontucht met twee arrestanten Stoffeerderij Brouwer Stenengooier van dertien aangehouden 4 j Vrijdag 11 april 2008 PZC GOES Van der Spiegelstraat 54, tel 0113 - 216 063, goes@fietsplezier.nl VLISSINGENJTroelstraweg 364, tel. 0118 - 477 230, vlissingen@fietsplezier.nl r4&~\ Ë3S1Ê1 DEN HAAG - Gemeenten moeten bijstandsgerechtigden die een goe de kans hebben weer aan de slag te komen, verplichten een werksta ge van zes maanden te volgen. De Tweede Kamer stemt waarschijn lijk in met een motie van CDA en PvdA hiertoe, zo bleek gisteren. Staatssecretaris Ahmed Aboutaleb van Sociale Zaken zal er met de ge meenten over praten. Hij onder streepte wel dat gemeenten zelf kunnen beslissen of ze werkstages opleggen aan bijstandsgerechtig den. Het kabinet kan hen daartoe niet dwingen, omdat gemeenten volgens de Bijstandswet een eigen beleid kunnen voeren. De motie van CDA en PvdA gaat minder ver dan een suggestie die CDA-fractievoorzitter Pieter van Geel gisterochtend nog deed in het Radio i-]ournaal. Van Geel had het over een verplichte werkstage voor langdurig werklozen, en niet voor kansrijke bijstandsgerechtig den. De motie gaat ook minder ver dan een plan van de WD om alle bij standsgerechtigden een werkplicht op te leggen. Het WD-voorstel wordt wel gesteund door D66, maar niet door CDA en PvdA en krijgt dan ook geen meerderheid. GRONINGEN - Minister Piet Hein Donner van Sociale Zaken zal hard ingrijpen om de massale groei van jong gehandicapten met een Wajong-uitkering te stoppen. Pas op 27-jarige leeftijd moet de de finitieve keuring voor de uitkerin gen voor deze jongeren plaatsvin- door Annemieke Kooper OOSTERHOUT - In de gedigitaliseer de kloosterruimte van de Ooster- houtse priorij Sint Catharinadal kijkt Jezus vanaf een kaartje op de computer de kamer in. Voor de ogen van haar religieuze held pin gelt zuster Norberta behendig op haar keyboard. Haar rechterhand bedient de pianotoetsen, de linker het toetsenbord van de pc die de zuivere noten nauwkeurig op het flatscreen beeldscherm registreert. „Handig hé?" lacht zuster Norber ta. „Dit gaat zo heel wat makkelij ker dan wanneer je het zelf moet tekenen." Zondag openen ruim zeventig kloosters hun deuren tijdens de open kloosterdag. Beetje bij beetje schudden abdijen en priorijen hun stoffige imago af De 24 Norbertinessenzusters die in het Sint Catharinadal wonen, kunnen er ook niet meer omheen: hun klooster moet met de tijd mee en is daarom voorzien van en kele technische snufjes. Een mobie le telefoon staat dag en nacht aan, zodat de zusters altijd bereikbaar zijn. Microfoons en een Dolby Sur round geluidssysteem maken de kerkdiensten verstaanbaar voor ie dereen. Wie iets wil weten over het leven van de nonnen surft 'We moeten ook weer niet overspoeld raken met dit soort afleiding' naar hun website. Zelf gebruiken ze de computer voor de admini stratie - een 84-jarige zuster doet zelf de boekhouding op de pc - en voor het maken van bladmuziek en misboekjes. Niet dat het kloostergezelschap uren achter de pc slijt, maar als het nodig is, is zo'n computer best handig, weet zuster Mechtild. „Al leen chatten doen we niet hoor", grijnst ze. „We moeten ook weer niet overspoeld raken met dit soort afleiding. Uiteindelijk leven we hier toch voor God en de men sen en niet voor de computer." Toch heeft het wel even geduurd voordat de digitale revolutie ook in Sint Catharinadal haar intrede deed. De geschiedenis van de Nor- bertinessen nonnen gaat ver terug. Ontstaan in 1271, was de gemeen schap van oudsher besloten. De nonnen mochten niet buiten de kloostermuren komen, bezoek werd ontvangen achter tralies. Hoewel nog steeds waarde wordt gehecht aan tradities en de vaste gebedstijden al eeuwen het ritme van de dag bepalen, heeft het klooster een moderne inslag gekre gen. Geen stoffig, grauw gebouw, maar fris geschilderde muren en deuren. Kwieke nonnen die er het huishouden runnen, af en toe bit terballen frituren en 's zomers zwemmen in het tuinzwembad. den. Nu gebeurt dat al met 18 jaar. Minister Donner ging gisteren op het Nederlands Congres Volksge zondheid in Groningen alvast in op hoe hij het Wajong-probleem wil aanpakken. Pas in mei maakt hij het volledige pakket aan maat regelen bekend. DEN HAAG - De fusie tussen zorgin stellingen Philadelphia en Evean en woningcorporatie Woonzorg Nederland tot 'mega-instelling' Espria staat op losse schroeven. De Tweede Kamer wil hier een stokje voor steken. Bij haar beslissing om de fusie goed te keuren, laat minis ter Ella Vogelaar (Wonen) deze wens zwaar meewegen. Dat is de uitkomst van een debat over deze voorgenomen fusie. Het is de eerste keer dat een corporatie wil samengaan met zorginstellin gen. Vogelaar zei dat ze bij haar be oordeling in principe dezelfde maatstaven wil hanteren als bij een fusie van woningbouwcorpora ties. Het belang van de volkshuisves ting mag niet in de verdrukking ko men van de zorgtaak van de nieu we mega-instelling, vindt de minis ter. Zij wil kijken naar de risico's dat geld voor de volkshuisvesting naar de zorg wegvloeit. Hoe haar beslissing zal uitvallen, wilde zij nog niet zeggen. Wel zei zij te ver moeden bij haar afweging op be zwaren tegen de fusie te stuiten. Zij heeft minimaal tot eind juni de tijd om te kijken of ze het ont staan van de nieuwe organisatie wil goedkeuren. De grootschaligheid van Espria zou de kwaliteit van de zorg kun nen schaden, vreest de Kamer. Om die reden heeft de Nederland se Zorgautoriteit (NZa) al een ne gatief advies afgegeven voor de fu sie. Espria zou zoveel macht krij gen dat consumenten niet kunnen kiezen, waardoor de prijzen forn ix De fusie van twee zorginstellin- gen en een woningcorporatie staat op losse schroeven. De ont stane mega-instelling zou te veel macht krijgen in de zorg. nen stijgen. Kartelwaakhond NMa heeft uiteindelijk toch goedkeu ring verleend, omdat het juridisch geen mogelijkheden ziet de fusie tegen te houden. De nieuwe mega-instelling, die Espria gaat heten, zou 38.000 me dewerkers krijgen, met 225.000 cliënten, meer dan duizend zorglo- caties in 230 gemeenten en een omzet van 1,4 miljard euro. „Dit is niet meer de menselijke maat", zegt CDA'er Jan de Vries, die het initiatief nam tot het de bat. „Uit onderzoeken blijkt dat zeer grote instellingen niet doelma tiger gaan werken maar dat er wel meer bureaucratie ontstaat." Minister Ab Klink van Volksge zondheid zegde de Tweede Kamer gisteren toe dat het kabinet kijkt of het belang voor cliënten nadruk kelijker omschreven kan worden in de criteria die gelden voor fu sies van zorginstellingen. De SP wil een stop op fusies, zolang de nieuwe criteria er nog niet zijn. ARNHEM - Twee medewerkers van de regiopolitie Gelderland-Mid den in Arnhem zijn deze week aangehouden, omdat zij ontucht gepleegd zouden hebben met vrou welijke arrestanten. Dat zou zich tussen 2000 en 2007 hebben afge speeld, aldus een woordvoerster van het Openbaar Ministerie. De politie kreeg anonieme infor matie over het tweetal binnen. Daarop begon het bureau Veilig heid en Integriteit een onderzoek, dat tot de arrestatie van de twee leidde. Tel.: 0113 - 21 36 42 www.stoffeerderijbrouwer.nl DEN HAAG - De politie heeft woens dag een 13-jarige jongen uit Den Haag aangehouden, omdat hij van af een viaduct over de A4 bij Rijs wijk met stenen naar passerende voertuigen gooide. Agenten von den in de berm een aantal stenen. De jongen wist geen mensen of au to's te raken waardoor ongelukken uitbleven, aldus een politiewoord voerster gisteren. Een vrouw uit Uden werd in 2005 dodelijk getroffen door een stoep tegel die vanaf een viaduct over de A4 bij Rijswijk werd gegooid. WA A K OM. CiA JE A/lfcT EVfc l**J MAArt H-A-ZAli- TOE 7 MAASTRICHT - De Maastrichtse So ciale Dienst heeft de afgelopen tijd uitkeringsgerechtigden onder druk gezet om op kosten van de ge meente een reïncarnatietherapie te volgen. De cliënten kregen te verstaan dat als zij hiertoe niet zou den overgaan, dit gevolgen zou hebben voor hun uitkering. Dat blijkt uit informatie waarop het raadslid John Steijns de hand heeft weten te leggen en waarover hij al politieke vragen heeft ge steld. Door tien sessies a raison van 90 euro zouden mensen hun problemen op kunnen lossen. De verantwoordelijke wethouder onderzoekt de zaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4