Sport Jan Boven stond Marleen Veldhuis wil zich als een tijger op een tak voelen Zaalvoetbalteam wint met 50-0 Marco van Basten haalt Dennis Bergkamp terug naar Ajax Nederlandse zwemster zoekt de ontspanning van Mark Foster. Hoessein Bouzambou maakt 21 doelpunten voor Vlïssings team. Wielrenner zwaait af en wordt stagiair bij ploegleiding Rabobank. Bondscoach ziet Amsterdamse toekomst voor oud-spits bij Ajax. 42 I Vrijdag 11 april 2008 PZC door Robert-Jan Friele manchester - Marleen Veldhuis en Mark Foster proberen van avond met een perfecte race een ti tel te pakken bij de WK korte- baan. De 28-jarige Twentse wil op de 100 vrij nogmaals oefenen voor de Olympische Spelen. De 37-jari- ge Britse veteraan, die naar zijn vijfde Spelen gaat, wil op de 50 vrij laten zien weer de snelste te zijn. Jazeker, zijn tegenstanders hadden ongetwijfeld even een hekel aan hem, vertelt Mark Foster met een glimlach. Toen hij zich in 2003 voor de WK-fmale van de 100 vrij in de voorstartruimte nog wat op drukte en oprekte, zaten de andere zwemmers zich op te pompen op hun stoeltjes. Maar het is ontspan ning die succes maakt op de sprint, betoogt Foster, eigenaar van 46 internationale medailles en goed voor acht wereldrecords. Marleen Veldhuis weet het, en pro beert zichzelf die ontspanning aan te leren. Zich uitdagend opdruk ken voor zeven opgefokte tegen standsters zal ze niet snel doen. Maar Veldhuis begrijpt wat Foster bedoelt. „Voor een finale wil elke vezel in mijn lijf alles eruit gooien, terwijl ik dat juist niet moet doen. Dat is tegenstrijdig en vereist veel discipline." Nadat coach Jacco Verhaeren eerst haar techniek en conditie op peil bracht, is Veldhuis dit najaar be gonnen met een spoedcursus ra cen. Ze zwom veel wedstrijden en bestudeerde de races van wereldre cordhouders als Stefan Nystrand en Alain Bernard. Vooral de korte- baanrecords van Nystrand bekeek ze met interesse, omdat ze een ge lijkenis zag. „Hij ging altijd veel te hard af Maar juist die eerste drie, vier slagen van de race bepalen hoe je eindigt. Ik ontdek steeds meer dat ik gedoseerd moet begin nen en mijn kruid moet verschie ten op het laatste stuk." De weg die Veldhuis momenteel aflegt en die moet leiden tot de W* Marleen Veldhuis plaatst zich op het WK kortebaan voor de finale van de 100 vrij. Ze bewandelt de zelfde weg als veteraan Mark Fos ter. door Rudy Boogert GOES - Het is geen administratief foutje: de zaalvoetballers van Groe ne Ster Vlissingen hebben woens dagavond met 50-0 gewonnen in de tweede klasse. „Het is de hoog ste score in de Zeeuwse zaalvoet balgeschiedenis", meent competi tieleider Piet de Waal, die kan put ten uit 32 jaar ervaring. De 21 goals van spelmaker Hoessein Bouzam bou zullen dan ook wel een record zijn. Het slachtoffer van dit doelpunten- bombardement - gemiddeld één doelpunt per minuut - was het Be- velandse team Zeeuwse W/TMF, dat stijf onderaan staat in de twee de klasse. De ploeg kwam slechts met drie veldspelers en een keer opdraven in Vlissingen. En dat hebben ze geweten. „Het was geen goed team", zei Groene Ster-coach Mohammed Ahrouch met gevoel voor understatement. „Maar dan is het toch nog de kunst om gecon centreerd te blijven en er vijftig te maken." De goals van Bouzambou (21), Sa- lim ben Sallam (10), Youssef Ah rouch (10) en Sander Goedegebure (9) had Groene Ster ook nodig in de titelstrijd met Dauwendaele. „We stonden 23 goals achter op Dauwendaele, nu staan we er 27 perfecte race op de Olympische Spelen, komt Foster bekend voor. „Onervaren sprinters denken voor een finale aan wat ze moeten doen. Ze zijn bang: mijn god, wat staat me daar te wachten? Zodra je genoeg zelfvertrouwen hebt, kan je dat aan. I just do it. Het is alsof mijn onderbewuste het over neemt." Foster weet ook: „Je moet fouten maken om het te leren." Daar is Veldhuis op harde wijze achtergekomen. Ze verspeelde bij EK's, WK's en de Spelen van 2004 mogelijke prijzen door te gretig te starten. Veldhuis: „Ik heb veel snel heid en als ik vijftien meter na de start boven kom, moet ik me be heersen. Ik weet niet op hoeveel procent ik dan zwem, maar het moet echt heel rustig. Dan zwem ik nóg hard." Vanavond, om vijf over zeven in het 25-meterbad van Manchester, is Veldhuis favoriet voor de wereld titel. Ze deed het gisteravond in de halve finales rustig aan en plaatste zich met een tijd van 53,74 secon den als zesde voor de eindstrijd. Het doel daarin: „Ik moet als een tijger op een tak zitten en op het juiste moment toeslaan. Op het laatst, voor de finish." voor. Dauwendaele moet nog te gen Matisse en tegen die ploeg ma ken ze er nooit twintig." Met twee overwinningen („eitjes", meent Ahrouch) is het ambitieuze Groe ne Ster kampioen. Dubbele cijfers zijn dit seizoen geen rariteit voor Groene Ster. De ploeg won al twaalf keer met dub bele cijfers, waarvan vier keer met meer dan twintig goals en één keer met meer dan dertig. De titel strijd wordt op doelsaldo beslist, omdat Dauwendaele en Groene Ster van elkaar één keer hebben verloren. Groene Ster heeft zelfs zicht op de dubbel. Maandaga vond speelt de Vlissingse ploeg in Wouw de halve finale tegen eerste klasser Kanja uit Oud-Gastel. door Harm Vonk MINDERHOUT - Woensdag rijdt hij in de Scheldeprijs zijn laatste koers, daarna voegt Jan Boven (36) zich als stagiair bij de ploegleiding van Rabobank. Maar voordat de 'Laatste der Mohicanen' afzwaait, doet hij zondag in Parijs-Roubaix nog één keer waar hij goed in is: knechten. De laatste jaren was er altijd wel ie mand die zich afvroeg of Boven de doorstroming van jong talent bij Rabobank niet in de weg stond. Thomas Dekker bood hem zijn ex cuses ervoor aan; hij was net over gestapt naar de profs en vroeg zich hardop af of Boven wel goed ge noeg was. „Totdat ik hem in Pa- rijs-Nice eraf reed. De uitschieters zijn er niet meer bij, maar mijn ni veau is heel hoog." Hij noemt nog een voorbeeld. Niet om zichzelf op de borst te slaan, maar om aan te geven dat het onzichtbare werk dat hij doet van groot belang is voor de ploeg. In de Ronde van Qatar wilde hij sprinttalent Hans Dekkers van de staart van het peloton naar het front brengen. „Toen ik voorin was gekomen, was Hans nergens meer te bekennen." Het is geen grootspraak: 'Jantje' traint voor zichzelf, maar fietst voor anderen. Dat doet hij volgen de week zondag met de toerfiet- sers van De Vlinders uit Minder hout met evenveel overgave als morgen in Parijs-Roubaix voor Juan Antonio Flecha. „Blijkbaar is het heel moeilijk, maar vraag mij niet wat er zo speciaal aan is. Maar bel Flecha en hij zal het je zeggen. Je hebt 't of je hebt 't niet en blijk baar is het speciaal. Bovendien ben ik overal inzetbaar: als Adri van Houwelingen me vandaag belt, sta ik er morgen. Maar nooit als eerste keus. Ik ben meer dan tien jaar een wisselspeler die altijd in de basis staat." Gaandeweg ontwikkelde Boven zich tot de meesterknecht die hij is. „Misschien was ik een andere renner geweest als ik mijn rug niet had gebroken aan het begin van mijn carrière. Daardoor moest ik aan het eind van het volgende sei zoen mijn contract redden. Ik ben daarom gaan doen waar ik goed in was en langzaamaan ben ik in een dienende rol terechtgekomen. Ei genlijk heb ik nooit voor eigen kansen gereden, maar ik ben tevre den hoe het nu gaat." Jan Boven vindt het goed zoals het is: zijn Parijs-Roubaix is goed als hij kopman Flecha vooraan 'afzet' in het Bos van Wallers, de scherp rechter in de Noord-Franse kas- seienkoers. „Maar het is wel de eni ge koers waar ik mezelf kan laten zien: zonder pech op een goede dag kan ik ver komen." Niet dat ie daarmee bezig is, hij heeft geen dubbele agenda. Een schurfthekel heeft ie eraan: renners die ten kos te van de kopman de afspraken 'Eigenlijk heb ik nooit voor eigen kansen gereden, maar ik ben tevreden' niet nakomen en voor eigen suc ces gaan. Boven staat zondag voor de acht ste keer aan de start in Compièg- ne. Twee keer haalde hij het Vélod- rome, in 2002 werd Boven 24e. „De eerste keer was misschien wel de mooiste: met Tom Steels, Ste ven de Jongh en Servais Knaven bleven we tot voorbij het Bos van Wallers voorop." Maar voor Boven aan 'voorbij het Bos' mag denken, is er werk aan de winkel: „De eerste honderd ki lometer rijdt het hele peloton op een lint. Dan kun je echt veel voor je kopman doen. Als we de kas seien opdraaien, moet ik ervoor zorgen dat de kopman vooraan be gint. En dan is het de kunst om In zijn wiel te blijven om een wiel af te staan voor het geval hij lek rijdt. Na het Bos zit mijn werk er in principe op: daar moet de kopman het zelf doen. Afhankelijk van de situatie in de koers blijf ik koersen, voor het geval er een groep terug komt. In dat geval begint het werk weer overnieuw." door Jochem Lippmann amsterdam - Dennis Bergkamp keert terug bij Ajax. De 38-jarige oud-spits komt volgend seizoen op uitnodiging van Marco van Bas ten eerst stage lopen bij de Amster damse club. De toekomstig hoofd trainer van Ajax denkt dat Berg kamp in de toekomst ook van gro te waarde voor zijn nieuwe werk gever kan zijn. Van Basten polste Bergkamp drie weken geleden voor een terugkeer naar Ajax. „Ik wilde weten of hij wellicht iets voor Ajax zou kun nen betekenen. Het is namelijk be langrijk om met zo veel mogelijk kwaliteit aan de slag te gaan", al dus de huidige bondscoach van het Nederlands elftal. Bergkamp vertelde Van Basten dat hij zich ging aanmelden voor de verkorte cursus coach betaald voet bal. „Ik heb hem toen meteen een stageplaats aangeboden", zegt Van Basten. „Dat leek hem wel wat. Ik hoop en verwacht dat dit goed is - voor Ajax en Dennis. Hij kan bij ons spelers beter maken. Hij kan ook ontdekken of hij het leuk vindt om weer op het veld te staan." Bergkamp belandde op zijn twaalf de jaar in de jeugdopleiding van Ajax. Hij debuteerde op 14 decem ber 1986 onder trainer Johan Cruijff in het eerste elftal. Berg kamp won een half jaar later al de Europa Cup 2. Hij veroverde met Ajax ook de Uefa Cup, landstitel en nationale beker. Bergkamp liet zich tot twee keer toe tot beste spe ler van de eredivisie kronen. Bergkamp is de zoveelste oud-spe ler die als coach bij Ajax terug komt. Hij ontmoet volgend sei zoen in Amsterdam onder meer de trainers Marco van Basten, Jo hn van 't Schip, Rob Witschge, Frank de Boer, Aron Winter, Wim Jonk en Arnold Mühren. anp - bron: infostrada Loopbaan Dennis Bergkamp Conipctitic doelpunten Doelpunten Europese competities '03/ '04/ '05/ '04 '05 '06 Landskampioen: 4x (Ajax 1990, Arsenal 1998,2002,2004) Nationale beker: 6x (Ajax 1987, '93, Arsenal 1998, '02, '03, '05) Europacup II: 1x (Ajax 1987) UEFA-beker: 2 x (Ajax 1992, Internazionale 1994) Wedstrijden: 644 Doelpunten: 231 Interlands: 79 Doelpunten: 37

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44