Zeelui na 'nederlaag' van Walcheren Laat die ziekenhuizen toch staan! Boxsprings! Top-zl«ke>hyls ia Soes.. Transplantatie Schennispleger 2 directieleden vóór Walchje en Goesje geven een stem aan frustratie en ongenoegen van personeel ziekenhuis Walcheren Swiss Sensi PZC Vrijdag 11 april 2008 I 3 www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 door Ondine van der Vleuten Bij het ziekenhuis in Vlissin gen staat George Taminiau een sigaretje te roken. Ja, knikt de arts in opleiding, hij heeft het gehoord en hij begrijpt de on rust. „Als je een beroerte krijgt, telt elke seconde. Dan maakt het nogal wat uit of je binnen een paar minuten of pas na een half uur behandeld wordt." De vrouw die bij het Zeeuws Ra diotherapeutisch Instituut zit, is een stuk minder spraakzaam. Met de pers wordt niet gesproken, maakt ze direct duidelijk. E. Barug, die vlakbij het ziekenhuis woont, kan wel enig begrip opbrengen voor het besluit om het Vlissingse ziekenhuis 'op te offeren'. „Er zul len alleen maar meer specialismen en meer instrumenten komen, die ziekenhuizen zich afzonderlijk niet kunnen permitteren. Daar is dan een groot ziekenhuis voor no dig, ook om genoeg ervaring op te doen met ingewikkelde operaties. Aan de andere kant: naar Goes gaan is voor mensen die ouder zijn of slecht ter been bijna niet te doen zonder auto." De Vlissingse Annie Coppoolse begeleidt haar man elke twee maanden drie keer achter elkaar naar het ziekenhuis, voor een chemokuur. „Ik kan zelf niet rijden, dus wij zijn afhanke lijk van familie of taxivervoer. Goes is toch een stuk verder. Stel dat je moet bevallen!" De man van Nora Wattimena uit Souburg heeft een tijd geleden een hartaan val gehad. „Hij is toen hier in het ziekenhuis voorbehandeld en daar na doorgestuurd naar een specialis tisch ziekenhuis. Maar als hij toen niet hier terecht had gekund, was hij er misschien niet meer ge weest", denkt ze. Brigitte Baklcert en Gwen Nooteboom zijn vanuit Scharendijke naar Vlissingen geko men voor het Radiotherapeutisch Instituut. „Laat die ziekenhuizen toch allemaal staan waar ze staan! De mensen lopen hier af en aan, het is razend druk, dus waarom zou je dit ziekenhuis sluiten?" Dat vindt ook Rob Dahns uit Yerseke. „Zo'n groot gebied, Walcheren, zonder volwaardig ziekenhuis? Ik begrijp het niet." (^akHje {fee! bszorgfte neefje van loeaje) door Ondine van der Vleuten Ze doken de afgelopen maan den overal op. Posters met leuzen als Voelt u zich ook zo angstig? Zonder ziekenhuis in de buurtOndertekend met: Walchje, het bezorgde neefje van Loesje. En Hee machteloze, ga je mee de macht lozen? Van Goesje, het geïrriteerde zustertje van Loesje. Elke dag verwijderden de hoofden van de ziekenhuisafdelingen de protestposters, en elke morgen hin gen er weer nieuwe leuzen van de 'Actiegroep voor het behoud van een Top-ziekenhuis op Walche ren'. In de liften, trappengangen, bij de specialisten, op afdelingen. Volgens de actievoerders was de posteractie voor het personeel de enige manier om de frustraties en het ongenoegen over het gebrek aan communicatie te uiten. „Om te laten zien dat we geen makke schapen zijn, die met gebogen hoofd achter de raad van bestuur aanlopen. Alles moesten we achter afhoren. Er was geen dialoog." In de nacht van woensdag op donder dag bereikte de posteractie een voorlopig hoogtepunt. De aula waar de directie gisteren het be sluit bekendmaakte was behangen met posters, net als trappenhuizen en liften. Naar verluidt was direc teur R. Zomer 'not amused'. bij de grootste boxspring-speciaiist van Nederland BOXSPRINGS S. MATRASSEN Middelburg: Woonboulevard de Mortiere 18a, telefoon (0118) 60 65 94 COMMENTAAR De ziekenhuizen boven de Westerschelde zoeken hun toekomst in Goes. Deze voor Walcheren zeer pijnlijke keuze wordt weliswaar omzwachteld met een nieuw ziekenhuis bij Middelburg, maar de bestuurders zeggen nu al dat dit een bescheiden opzet krijgt. In hun argumentatie gooien de ziekenhuisdirecties begrippen als spreiding, concentratie en bereikbaarheid handig door elkaar. Met twee ziekenhuizen en een steunpunt te Zierikzee zou overal voldoende zorg beschikbaar zijn. In werkelijkheid moet iedereen straks voor alles wat maar een beetje ingewikkeld is naar Goes. Dat is moeilijk te verteren. Je zou verwachten dat de ziekenhuizen hun Zeeuwse klanten opzoeken. Nu wordt het belang van patiënten uit West-Brabant aangedragen als argument om voor Goes te kiezen. Dat is vergezocht. Overtuigender zijn de ziekenhuisdirecties in hun constatering dat voor de meeste zorgconsumenten vrijwel alles bij het oude blijft. Hun plan raakt vooral de relatief kleine aantallen patiënten die acute of complexe zorg nodig hebben. Maar dat zo veel mogelijk burgers, ziek of gezond, juist dat deel van ziekenhuiszorg onder handbereik moeten hebben, is de bestuurders in hun finale afwegingen kennelijk toch even ontschoten. Anders is niet te verklaren waarom zij het hart van de gezondheidszorg uit de enige Zeeuwse agglomeratie willen wegsnijden. BRESKENS - In de Deltahoek in Breskens is woensdagmiddag om vier uur een 59-jarige Belg aange houden, op verdenking van schen- nispleging. Dat maakte de politie gisteren bekend. Volgens een passerende vrouw stond de man in Nummer Een in Hoofdplaat met ontbloot geslachts deel naast zijn auto. De politie zoekt meer getuigen die zagen dat de man schennis pleegde. Vrijheid van meningsuiting? www.swisssense.nl ,De mensen lopen hier af en aan, het is razend druk, dus waarom zou je dit ziekenhuis in Vlissingen sluiten?' foto Ruben Oreel Doe mee met De Nederlandse Grondwetsquiz, zaterdag 12 april in deze krant. Zie ook www.grondwetsquiz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3