wordt de voortrekker erdam Kroes wint zaak Aspergeseizoen begonnen Splijtstofstaven Borssele vervangen Hof EU brandt zich niet aan handelsmerk Adidas Huishoudens zitten er warmpjes bij Goederenvervoer over spoor wint terrein Euro bereikt nieuw record tegenover dollar PZC Vrijdag 11 april 2008 3 7 zal zijn", vertelt directeur Ludo de Nijs van Sea-Invest. „We gaan ge bruik maken van de meest geavan ceerde behandelingsmethodes waarbij aandacht wordt besteed aan de best beschikbare technie ken die een duurzame uitbating toelaten met respect voor mens en milieu." Hoewel een groot deel van het werk op de terminal wordt geauto matiseerd, zijn computers er geen heer en meester. Sea-Invest en Zuidnatie verwachten dat er uitein delijk 250 mensen op de terminal zullen werken. De Nijs: „We den ken de werknemers in Zeeland te kunnen vinden. De opleidingscen tra zijn al volop bezig mensen op te leiden." Nu de aanleg begint, gaan Sea-In- vest en Zuidnatie pas op jacht naar klanten. „We hebben ge wacht totdat we een vergunning hadden", aldus Dubourg. „We wil len geen wind verkopen. Nu kun- 'Minimaal 65 procent van de containers wordt afgevoerd met binnenvaartschepen' nen we echt iets aanbieden. We werken niet met een wachtkamer, dus er zijn nog geen overeenkom sten met klanten getekend." Tussen havenschap Zeeland Seaports en de beide Belgische be drijven zijn geen afspraken ge maakt over de wijze waarop de containers worden afgevoerd, al dus De Nijs. „De focus ligt in elk geval op het water", verzekert hij. „We schatten nu in dat minimaal 65 procent van de containers via binnenvaart- en short-sea-schepen zal worden afgevoerd. De overige containers gaan via vrachtwagens en treinen. We denken dat de capa citeit van het Zeeuwse spoor vol doende is. Al moet blijken of het spoor de ideale partner wordt voor deze haven. Maar het spoor is nog volop in ontwikkeling." Sea-Invest en Zuidnatie denken dat de verbinding Schelde/Seine Nord in de toekomst een belangrij ke rol gaat spelen voor de verbin ding met Noordoost-Frankrijk en de regio Parijs. Zowel De Nijs als Dubourg zeggen de plannen voor de aanleg van de Westerschelde Container Terminal en de Verbrug- ge Container Terminal 'met be langstelling te volgen'. Dubourg: „Waar veel trafieken ontstaan, is veel beweging." Voor Zeeland Seaports is het be gin van de aanleg van de eerste grote Zeeuwse container terminal een mijlpaal, zeggen zowel direc teur Hans van der Hart als voorzit ter Toine Poppelaars. „Aanvanke lijk was de WCT de voortrekker voor de containerisatie van de Zeeuwse havens. Nu is dat de Scal- dia Container Terminal. Die zal de positie van de VCT en de WCT versterken." bijdrage leveren aan de economie. Landen als Ierland en Luxemburg doen het op dit vlak veel beter. Op dit moment neemt de Neder landse financiële sector ruim ze ven procent van de economie voor zijn rekening. Volgens Dotters van Leeuwen moet dat minstens ne gen procent worden. Ook moeten er meer mensen in de financiële sector aan de slag. De afgelopen tien jaar zijn er 6000 banen verlo ren gegaan, terwijl er bijvoorbeeld in Ierland 25.000 bijkwamen. LUXEMBURG - Eurocommissaris Neelie Kroes (Concurrentie) heeft bij het Europees Hof van Justitie een rechtszaak gewonnen over een kartelboete voor Deutsche Te lekom. Brussel had het telecombe- drijf in 2003 een boete van 12,6 mil joen euro opgelegd wegens oneer lijke prijspraktijken. Deutsche Telekom rekende concur renten veel hogere groothan- delsprijzen voor vaste telefoonlij nen dan het de eigen klanten liet betalen. Zo bleven concurrenten weg en hadden Duitse consumen ten geen keuze. ROTTERDAM - Minister Gerda Ver burg van Landbouw, Natuurbe heer en Voedselkwaliteit heeft gis teren in Rotterdam de officiële af trap gegeven voor het aspergesei zoen. Dat gebeurde tijdens een feestelijke ceremonie op de Euro mast onder auspiciën van de stich ting Dubbel A. De eerste volle- grondsasperges werden uitgereikt aan de nieuwe aspergeambassa deur, meesterkok Fred Dijssel- bloem. Waar de eerste vollegrondsasper- ges vandaan kwamen, wilde de woordvoerder van Dubbel A liever niet zeggen. „Als ik zeg uit Lim burg, zijn ze in het oosten van Bra bant boos en omgekeerd", gek scheerde de woordvoerder. Traditioneel begint het aspergesei zoen elke tweede donderdag van april. Het seizoen duurt tot 24 juni. De Nederlander eet gemid deld 630 gram asperges per jaar. De prijzen van de asperges zijn vooralsnog relatief laag. Dat komt volgens Dubbel A. niet alleen door het slechte weer, maar ook door de extreem vroege Pasen. BORSSELE - De kernenergie-een heid van de centrale in Borssele wordt komend weekeinde buiten bedrijf gesteld voor de jaarlijkse splijtstofwisseling. Van de 121 splijt stofelementen in de reactor wor den er 24 vernieuwd. De wisselpe riode zal circa twee weken duren. Gelijktijdig wordt de uitlijning van de nieuwe turbines gecontroleerd, die in 2006 werden vervangen. Met de aangepaste turbines wekt de kerncentrale jaarlijks koolstofdi oxide-vrije stroom op voor zo'n 1,2 miljoen huishoudens. BRUSSEL - Justitie in Nederland moet zelf bepalen of het gebruik van een motief dat lijkt op het han delsmerk van Adidas, drie strepen, op sportkleding van C8cA, Marca, I-1&.M en Vendex door de beugel kan. Dat heeft het Europees Hof van Justitie bepaald. Het Duitse Adidas daagde de genoemde be drijven in Nederland twaalf jaar ge leden voor de rechter, omdat ze sportkleding met twee strepen ver kochten, en de Nederlandse justi tie had het hof om advies ge vraagd. VOORBURG - Nederlandse huishou dens zaten er vorig jaar in door snee een stuk warmer bij dan een jaar eerder. Zij hadden gemiddeld vier procent meer te besteden, vooral dankzij een betere werkgele genheid en goed boerende zelfstan digen. Dat maakte het Centraal Bu reau voor de Statistiek bekend. In het algemeen gaven huishou dens vrijwel net zoveel uit als zij binnenkregen. Bovendien staken zij zich dieper in de schulden, zo blijkt uit de cijfers van CBS. De uit staande hypotheekschuld groeide met 8 procent tot 587 miljard euro. LUXEMBURG - Goederentreinen in Nederland lijken terrein te win nen ten koste van vrachtvervoer over de weg. Dat blijkt uit cijfers van Eurostat. Het statistisch bu reau meldt dat goederentreinen in 2006 in Nederland 5,9 procent meer vrachtkilometers hebben af gelegd dan het jaar ervoor. Voor vrachtwagens was er een daling van 1,2 procent in 2006. Wegtrans port wordt wel het meest ge bruikt. Dat heeft een marktaan deel van 61 procent tegen slechts 4 procent voor het goederenspoor. AMSTERDAM - De euro heeft giste ren een nieuwe recordstand be reikt ten opzichte van zowel de Amerikaanse dollar als het Britse pond sterling. Slecht nieuws over de Amerikaanse economie en een renteverlaging door de Britse cen trale bank stuwden de koers van de Europese eenheidsmunt. De euro bereikte in de ochtend- handel op de valutamarkt een piek van 1,5912 dollar. Tegenover de Britse munt steeg de euro gister ochtend naar een hoogste stand van 0,8029 pond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39