Een muzikale thuiskeer in Zeeland Racoon speelt op Abdijplein Dromerige pop, geen gospel Pop-poll voor 5 mei Zanger Joop Visser en Jessica van Noord treden drie keer op. Deo Volente presenteert cd met toneelachtige uitvoering in Oostburg. PZC Vrijdag 11 april 2008 35 door René de Dreu NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Ironie en sarcasme zijn zanger en tekst dichter Joop Visser niet vreemd. In een weliswaar poëtische vorm schuwt hij niet alledaagse thema's aan de kaak te stellen. Vaak geraffi neerd en bijna altijd met een die pere laag, waardoor rancune veran dert in een herkenbare emotie die balanceert tussen weemoed en ver langen. Door zijn samenwerking met so praan Jessica van Noord, sinds 2004, krijgt ook de uitvoering van de liedjes een extra dimensie. Vis ser is geen zanger met een breed stembereik en dus vormt Van Noord daar een mooie aanvulling op. Maar meer nog zorgt haar stem voor een accentuering van de 'statements' en is het syn chroon zingen een brug tussen tekst en publiek. „We hebben ook teksten tussen de liedjes, iets wat ik daarvoor, toen ik alleen optrad, niet of nauwelijks deed. Optreden met z'n tweeën vereist meer disci pline, maar is wel een stuk leu ker." Voor drie concerten zijn ze dezer dagen in Zeeland. Twee keer (van avond en zondag) treden ze op in De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland en morgen bij het jubile- 'lk heb geen enkele illusie of behoefte met liedjes de wereld te veranderen' rende Razzmatazz in Oost-Sou burg. Ze nemen als bagage een aan tal op Zeeland geïnspireerde tek sten mee. Inspiratie haalden ze on der andere uit het boek Mijn Zee land van Kees Slager, maar ook bij de poëzie van Hans Warren. Zijn gedicht Thuiskeer in Zeeland heb ben Visser en Van Noord op mu ziek gezet. Maar niet voordat Ma rio Molegraafj jarenlang Warrens partner, daarvoor de rechten had verleend. Het past in de visie van MIDDELBURG - De Zeeuwse band Racoon treedt op tijdens het Zee land Nazomerfestival. Dat gebeurt vrijdag 5 september om 21.00 uur op het Abdijplein in Middelburg. Volgens de organisatie is het dit jaar het enige festivaloptreden van de band in Zuidwest-Nederland. Racoon bracht onlangs haar vierde studioalbum uit: Before you leave, waarop geen elektrische gitaar te horen is. Alex Mallems, artistiek leider van Nazomerfestival, ver wacht dat de muziek van de nieu we plaat optimaal tot haar recht komt op het Abdijplein, dankzij de sfeer en akoestiek van het plein. Het festival is van 26 augustus tot en met 6 september. Het program ma op het Abdijplein, het festival- hart, begint vrijdag 29 augustus. Joop Visser dat de makers of erfge namen de enigen zijn die daarover beslissen. Ooit was zijn eigen werk overgeleverd aan platenmaatschap pijen. Het is een van de redenen om sinds halverwege de jaren ze ventig alles in eigen beheer te hou den en met nieuw repertoire en onder een nieuwe naam verder te gaan. door Raymond de Frel SLUIS - Tekstschrijver Gijs Kamp huis zucht eens. Ja, het is vaak las tig om te vechten tegen vooroorde len. Maar aan de andere kant; het moet maar. De naam Deo Volente dekt nu eenmaal het beste de la ding van zijn West-Zeeuws-Vlaam- se band. En dus denkt iedereen dat de dromerige pop van het kwartet muziek op christelijke leest is. Niets is minder waar. „Wij zijn absoluut geen gospelband." Christiaan van der Houwen (pia no), Michiel de Haan (bas), Marjos Scheele (gitaar) en Kamphuis (drums) hebben serieus overwo gen hun bandnaam te veranderen, maar ze kwamen er niet uit. „Dus kiezen we maar de weg van de meeste weerstand. Aan de andere kant: we staan nog onder aan de „We gaan Thuiskeer in Zeeland zelfs eerst op weg naar Zeeland aan Molegraaf in Wassenaar laten horen. Dat lijkt ons wel zo correct. Daarna gaat de reis naar Zeeland, de geboorteprovincie van mijn moeder. Via Tholen, waar nog een achterneef woont, naar Walche ren. Er zit nog heel wat familie in de provincie en de bezoeken daar- muzikale ladder. We zullen zien hoe zeer het vooroordeel tegen ons werkt als we meer bekendheid kunnen krijgen", aldus Kamphuis. De cd jutten, met vijf melancholi sche en harmonieuze popsongs, moet daartoe een eerste aanzet zijn. „Wij steken met onze num mers in op dagelijkse beslomme ringen. Dat daar soms een christe- 'We zien de cd-presentatie als een try-out voor een theatervoorstelling' lijk aspect in meespeelt, dat zij zo. Maar wij willen echt niet alleen in de religieuze hoek actief zijn. Een paar jaar geleden mochten wij op het christelijke Flevo-festival optre den. Heel bewust speelden we daar ook een aantal nummers over moslims. Ik vind namelijk dat alle gelovigen in dezelfde God geloven. Alleen doet niet iedereen dat op aan associeer ik nog steeds met een vakantiegevoel. Het gedicht van Warren staat heel dicht bij mijn beleving. We hebben ook de muziek kunnen maken die daar weer bij hoort. Het is altijd die combinatie van tekst en muziek die voor een extra kracht zorgt." Sinds die herstart is er een lading titels aan nieuw repertoire ont- dezelfde manier. Nou, dat werd ons niet in dank afgenomen. We kregen vanuit het publiek com mentaar dat we niet christelijk ge noeg waren om op Flevo te spelen. Dat vind ik bekrompen. De christe lijke wereld is een wereld op zich. Als je daar heel diep in zit, kom je er bijna niet meer uit." Kamphuis schaart zijn band liever onder de noemer 'kleinkunst'. Dat wordt zondag („Op zondag ja, ook dat nog!") tijdens de cd-presenta- tie kracht bijgezet met een toneel achtige uitvoering. „We zien de presentatie als een try-out voor een theatervoorstelling, die de sub titel van onze cd krijgt: Gedachte over zee. Tijdens het optreden speelt de zoektocht naar jezelf een belangrijke rol. Als het publiek po sitief reageert, dan hopen we in meer theaters terecht te kunnen." Cd-presentatie Deo Volente, zondag 13 april, Ledeltheater, Oostburg. Aanvang: 15.00 uur. staan. Als een soort gerubriceerde verzameling teksten kan hij daar uit naar hartelust putten. Maar het is geen dichtgeslagen boek. Dage lijks dienen zich nieuwe ideeën aan en ontstaan nieuwe teksten. Uiteindelijk belanden ze op cd. De laatste cd verscheen vorig jaar. Het duurt nog tot volgend jaar voordat een nieuw album het licht ziet. Een van de laatste geesteskinderen verscheen echter onlangs als film pje op YouTube met de titel Geert (zoeken onder Joop Visser). Weer een vondst om de maker van Fitna met bijna dezelfde wapens van re pliek te dienen. „Ik heb geen enkele illusie of be hoefte met liedjes de wereld te ver anderen. Soms zit er wel een me ning of boodschap in, maar je weet dat de verantwoordelijken dat nooit horen of juist de andere kant opkijken. Ik zie mezelf meer als een kunstschilder en het optre den als het etaleren van ons werk. Als een schilder zegt dat hij met schilderen de wereld wil verande ren, verklaar je hem voor gek. De wereld is natuurlijk wel verre van perfect. Integriteit en bescheiden heid lonen niet, het zijn de stre bers en macho's die steeds en over al komen bovendrijven." Joop Visser legt een ongekende drang aan het dag om menselijk lief en leed in een context te plaat sen. Het lijkt of niets hem ontgaat en ogenschijnlijk verwoordt hij met het grootste gemak kleine en grote ergernissen. De luisteraar krijgt de indruk dat aan alles een poëtische draai gegeven kan wor den. Daarin schuilt het talent van Visser. Hij tilt gebeurtenissen bo ven de alledaagsheid uit en verheft ze naar een collectief bewustzijn. Daarbij ontziet hij niets en nie mand. Managers, voetballers, poli tici, ouders, media en bedrijven krijgen ervan langs. Maar altijd is er wel de humor die de felheid weet te relativeren. Joop Visser en Jessica van Noord, vanavond (20.30 uur) en zondag (15.00) in De Wegwijzer in Nieuw en Sint Joosland, morgen (21.00 uur) in Razzmatazz in Oost-Sou burg. VLISSINGEN - De succesvolle band- stafette die Poppunt Zeeland enke le weken geleden organiseerde in het Arsenaaltheater in Vlissingen krijgt een vervolg. Er werden daar twintig bekende popliedjes uitge voerd door een opeenvolging van Zeeuwse muzikanten. De meesten daarvan hadden zelden eerder met elkaar samengespeeld, toch was het resultaat verbluffend. Het pro ject krijgt daarom een vervolg. Tien van de twintig nummers wor den op 5 mei nog eens uitgevoerd tijdens het Bevrijdingsfestival in Vlissingen. Bezoekers van de site www.pzc.nl bepalen welke liedjes dat worden. Op de website staan twintig filmfragmenten van de liedjes zoals die in het Arsenaal theater zijn uitgevoerd. Op de pagi na www.pzc.nl/bandstafettemet links naar de filmpjes staat een pop-poll waarin u het liedje van uw voorkeur kunt aangeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37