'Soms heb je ieeland Van goede bedoelingen kunnen Vlissingse winkeliers niet eten Wijkvereniging is de gemeente beu Autoluw, het valt op zijn minst te probéren Basketbal-ster Wilderson signeert in Goes Bestuur Middelburg Zuid stapt op na twee jaar van smeekbedes. Fietsersbond wil Breed platform voor veiligere boulevard. Praten over het belang van leren op dag van de leerplicht. 26 I Vrijdag 11 april 2008 PZC W Gewekte verwachtingen pak ten keer op keer net iets an ders uit voor ondernemers rond De Fonteyne. Mooi hoor, al die goede be doelingen die de gemeen te Vlissingen had om de 'pijn' van winkeliers rond De Fon teyne te verzachten. Maar wat heb ben zij aan intenties als ze slecht worden uitgevoerd? De gemeente heeft verwachtingen gewekt die telkens net iets anders bleken uit te pakken. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat een aantal winke liers nu serieus overweegt een kort geding aan te spannen. In 2003 deed de gemeente een har de belofte: de winkeliers in de bin nenstad zouden niet ten onder gaan aan de overlast die de bouw van winkelcentrum en apparte mentencomplex De Fonteyne met zich mee zou brengen. De overlast zou groot zijn. Dat wist iedereen. Maar er waren ma nieren om de hinder te beperken. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het voortbestaan van de wijkvereniging Middelburg Zuid is in gevaar. Het bestuur legt eind dit jaar zijn functie neer. Of de vereniging daarna nog bestaat, is hoogst onzeker. Reden voor de crisis is de trage reactie van de ge meente op noodkreten van de ver eniging. „Het is enkel maar beloven, belo ven, beloven, maar er gebeurt niks", zegt waarnemend voorzitter Wim Geertse. Twee jaar geleden al door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Nu de boulevard geen ontsluitingsweg meer is voor de binnenstad van Vlissingen, grijpt de Fietsersbond haar kans. Zou het stadsbestuur nu eindelijk gevoelig zijn voor haar wens om een veilig fietspad aan zeezijde? Het begint erop te lijken, verzucht Tamme Seijnstra van de bond na een tochtje met wethouder Rob van Dooren. Dat promotietochtje heeft hij de laatste jaren wel eens vaker gemaakt met verkeerswet houders. „Maar nu was het anders. Ik heb echt de indruk dat onze zor gen worden gehoord, en dat deze wethouder daar iets aan gaat doen. Dit is ook hét moment. Met de opening van de Koningsweg is de ANALYSE door Miriam van den Broek Er werd bijna 420.000 euro vrijge maakt om bezoekers naar de slecht bereikbare binnenstad te trekken. Met dat geld zouden eve nementen worden opgezet die het publiek moesten afleiden van de bouwput. Het geld werd beheerd door de Stichting Fonteyne Activi teiten. Een club die nooit een for mele stichting is geworden. Dat was er bij ingeschoten, zei oud wethouder Seijbel achteraf Ook de besteding van het geld leverde teleurstellingen op. Slechts een klein gedeelte is gebruikt voor het opzetten van activiteiten. Het was een gemiste kans, waar raadsleden uiteindelijk niet veel woorden meer aan vuil wilden maken. Ondertussen zagen winkeliers hun omzet kelderen. Hun grootste probleem was de Spuistraat, de be langrijkste toegangsweg naar de trok de vereniging aan de bel: de kosten voor de huur van wijkcen trum Palet waren zo hoog dat er meer geld nodig was om alle activi teiten te kunnen blijven doen. De vereniging heeft 638 leden. In 2006 betaalde de wijkvereni ging 2200 euro huur voor het Pa let. „Dat moeten we betalen aan de gemeente", zegt Geertse. „Op sommige avonden zijn we wel vijf tig of zestig euro kwijt." Om de kosten terug te dringen, besloot het bestuur begin dit jaar om een aantal activiteiten te schrappen. Geertse vindt het onbegrijpelijk dat de vereniging twee jaar heeft moeten smeken. Pas op de dag dat het bestuur het besluit nam om af functie van ontsluitingsweg voor de boulevard weg. En het wa terschap gaat een nieuw fiets pad over de duinen aanleggen. Dat kan mooi worden doorgetrokken over de boulevard, in twee richtin gen." De boulevard is het grootste pro bleem. Maar in Vlissingen zijn er meer. Daarom nam Seijnstra (huis-, tuin- en keukenfiets, met terugtraprem) met nog een stel fa natieke fietsers de wethouder (huis- tuin- en keukenfiets, met handrem én versnellingen) vanaf het stadhuis mee via de Schelde- straat naar de oude Bonedijke- buurt, waar hij werd gewezen op het slechte wegdek. In de Vredehoflaan kwam het drukke verkeer ('zoveel verhuiswa gens bij Ter Reede') ter sprake, en op het punt waar de Sloeweg de Gerbrandystraat kruist de lange wachttijden aan het stoplicht. binnenstad. Die werd in 2005 en 2006 verschillende keren voor lan ge tijd afgesloten. Zo ook de twee maanden voor Kerstmis, de druk ste tijd voor een winkelier. Een aantal bedrijven ging failliet. MKB Nederland en de Kamer van Koop handel trokken bij de gemeente aan de bel. Zowel de gemeenteraad als het col lege vonden dat een aantal winke liers wel erg veel te lijden heeft ge had van de bouw. Daarom werd eind vorig jaar een regeling aange nomen die het voor ondernemers mogelijk maakt een claim in te die nen. Iedereen dacht dat daarmee de boel was opgelost. Maar nu zegt het college dat de winkeliers niet in aanmerking komen voor een voorschot op hun schadever goeding. Uiterlijk 22 april valt het definitieve besluit. Daarna kan ie dereen alleen maar hopen op de laatste belofte van de gemeente: dat de binnenstad door de komst van De Fonteyne zo opknapt dat het winkelend publiek vanzelf aan trekt. Maar dan moeten er eerst nog bedrijven gevonden worden die zich in De Fonteyne, in Vlissin gen, willen vestigen. te treden, kwam er een toezegging van wethouder Albert de Vries dat het geld werd gestort. „We hebben brieven gestuurd naar alle raads fracties. Daar hebben we nooit iets op gehoord. Iedereen vertrouwt op het woord van de wethouder." De Vries zegt het te betreuren dat het bestuur zo reageert. „Het zijn mensen die ontzettend hun best doen. Maar dat geld regelen gaat niet met een vingerknip. Ik heb de wijkvereniging aanbevolen om met de Stichting Welzijn Middel burg te overleggen. Dat heeft wat langer geduurd. Misschien had ik er wat harder achteraan moeten zitten, maar als ik een belofte doe, dan staat die". Seijnstra: „We hebben ervoor ge pleit alle stoplichten voor fietsers tegelijk op groen te laten staan. An ders moeten ze twee keer wach ten." En toen de gevaarlijke verkeerssi tuaties. Eerst in de Spuistraat, later op de boulevard. „Daar kwamen we in de verdrukking. In de zomer is het natuurlijk helemaal erg, als die auto's de hele zondagmiddag door Dominica Groenleer MIDDELBURG - „Spijbelen? Nee, dat doe ik nóóóit! Ok, misschien dat ik het één keer gedaan heb", zegt een van de leerlingen van het Ne- halennia uit Middelburg. Nog een aantal andere leerlingen geven ook toe wel eens een lesje gemist te hebben. „Maar dan krijg je weer straf en dat is dan weer minder. Maar soms heb je gewoon écht even geen zin in school!" Geen zin hebben in school ge beurt natuurlijk wel eens, maar zo dra leerlingen heel lang niet naar school gaan, komen ze in aanra king met de leerplichtambtenaar. Gisteren stond dit extra centraal op de dag van de leerplicht. „Het is niet zo dat wanneer je een keer spijbelt, je gelijk met ons in aanra king komt, hoor", vertelt leer plichtambtenaar Neelke Fincke. „Maar wanneer een leerling dreigt uit te vallen van school en het risi co loopt om een vroegtijdige schoolverlater te worden, vangen we die op en bemiddelen met al lerlei instanties. Want zo'n kind heeft wel recht op onderwijs." Op de Korczakschool in Middel burg werd ruimschoots aandacht besteed aan de dag van de leer plicht. „We hadden dit op elke wil lekeurige school kunnen doen, maar vooral op deze school is het wel belangrijk dat er aandacht wordt besteed aan het belang van leren en naar school gaan", vertelt Fincke. Op de Korczakschool ko men kinderen uit heel Zeeland te recht met gedrag- en leerproble men. Een oud-leerling van de school, De leerplicht rondjes gaan rijden." De Fietsers bond zou de boulevard het aller liefst autoluw zien. „Ik besef dat dat niet haalbaar zal zijn. Maar we kunnen de route ook opknippen bij de Coosje Buskenstraat, of mis schien zelfs al bij Hotel Arion. We kunnen het op zijn minst probé ren. Dat heb ik de wethouder voor gesteld. En ik moet zeggen, daar leek hij oren naar te hebben." wethouder Van Klinken en drie medewerkers van de gemeente kwamen vertellen aan de leerlin gen waarom het zo belangrijk is naar school te gaan en een oplei ding te volgen. 's Ochtends was eerst het voortge zet speciaal onderwijs aan de beurt, waarna 's middags de kinde ren uit de hoogste groepen het ba sisonderwijs van de Korczak school hun vragen mochten stel len. Oud-ambulancemedewerker Peter kreeg toch wel de meeste vra gen. Vragen variërend van 'heb je huisdieren?' tot 'heb je wel eens ge spijbeld?' en 'hoe hard kan de am bulance?' kwamen voorbij. Van de wethouder wilden de kinderen wel graag weten waarom hij wet houder geworden is. „Ze zochten een gek en die konden ze moeilijk vinden", grapt Van Klinken. 'Als je wilt en goed je best doet, kun je een hele hoop bereiken!' Oud-leerlinge Suki motiveert de leerlingen om vooral door te leren. „Dan kun je gaan doen wat je zelf echt wilt. En krijg je later een leu ke baan." Zelf is ze bijna klaar met de opleiding Sociaal-pedagogisch Werk. „Mensen denken vaak: 'die leerlingen van het Korczak, daar komt nooit meer wat van terecht', maar dat is echt niet waar. Als je wilt en goed je best doet, kun je óók alles bereiken", vertelt Suki. Een paar leerlingen knikken in stemmend. Peter drukt de leerlin gen ook nog op het hart om nooit te spijbelen. „Ik wilde het ook wel eens, maar mijn ouders lieten het niet toe. Daar ben ik ze nu heel erg dankbaar voor." GOES - De Amerikaanse basket bal-ster Eugene Wilderson, alias 'The Wildcat', brengt morgen een bezoek aan de sportzaken in het centrum van Goes. Wilderson speelt bij de Harlem Globetrotters, het showbasketbalteam dat op 30 april optreedt in de Zeelandhallen. Het bezoek van Wilderson is daar op een voorproefje. Er zijn tijdens zijn aanwezigheid tickets met kor ting te bestellen voor de show. 'The Wildcat' is morgen tussen 11.00 en 13.00 uur in Goes en be zoekt achtereenvolgens Footlocker (11.00-11.20); Perry Sport (11.30- 12.00); de Grote Markt (12.00- 12.30, hier worden een aantal trucs vertoond met kinderen van Basket bal Vereniging Volharding); Actie sport (12.30-13.00). Wilderson deelt handtekeningen uit en er is gelegenheid tot het le ren van trucjes. www.harlemglobetrotters.nl y De leerplichtige leeftijd is vorig jaar verschoven van 16 naar 18 jaar. ledereen tot 18 jaar is verplicht om (deeltijd) onderwijs te volgen. Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap en leerplichtambte naren besteden extra veel aandacht aan het belang van leren en de leer plicht. Vooral het tegengaan van voortijdig schoolverlaten heeft prioriteit. In Nederland verlaten desondanks 64.000 jongeren per jaar voortijdig de school. De Fietsersbond heeft er goede hoop op dat de veilige fietsroute op de Vlis singse boulevard er kan komen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28