Boeken Dragonfly was vooral representant Thriller met Olympisch decor Marcel op de korte baan 1 8 Vrijdag 11 april 2008 PZC andere vier gingen verder. Verha gen bedacht een nieuwe naam: Dragonfly. De Hoepla-aflevering met de groep werd wel opgeno men maar is nooit uitgezonden, omdat de VPRO het programma van de buis haalde. Door zijn contacten wist Verha gen wel allerlei optredens voor Dragonfly te regelen. Ook trad hij op als producer van de eerste sin gle: Celestial dreams (B-kant: De sert of Almond), waarvoor jazz musicus Misha Mengelberg de ar rangementen maakte. Wim T. Schippers ontwierp het hoesje. De plaat, die begin 1968 uitkwam, werd een bescheiden hitje. In juni 1968 volgde de opname van de tweede single: Celestial empire/ Prince of Amboyna, nu met John Schuursma als producer. Het plaat je strandde in de tipparade. Van een lp is wel sprake geweest, maar daarvan is het niet gekomen. Dragonfly trad veel op, onder meer in februari 1968 tweemaal in het voorprogramma van de toen nog niet zo bekende band Pink Floyd, in Vlissingen en Terneuzen. Daaronder besteedt Sijnke in zijn boek ruim aandacht. Het Zeeuwse kwartet is vooral be kend geworden doordat ze regel matig met beschminkte gezichten speelden. Het was een idee van de Zeeuwse beeldend kunstenaar Bert Quite, ook wel het vijfde bandlid genoemd. Hij zegt in het boek dat de zwartgemaakte ogen van Kevin Ayers (Soft Machine) zijn aanvankelijke inspiratiebron was. Quite deed het eerst bij zich zelf en Hans Verhagen vroeg hem daarna 'zoiets' bij de bandleden te doen. Volgens Sijnke is het 'evident' dat de Amerikaanse hardrockband Kiss, die later ook met beschilder- Ze kwamen uit Zeeland en ik dacht 'dat is misschien wel aardig om ze te promoten' de gezichten op het podium stond, weet moet hebben gehad van Dragonfly. „Met name de over eenkomsten in gelaatsbeschilde ring tussen Peter Criss (als kat), de drummer van Kiss, en Huib Pou- wer zijn treffend." Mede door muzikale en andere Rudy de Queijoe Huib Pouwer. tig. Hij schetst daarin op toeganke lijke wijze dat tijdsbeeld, aan de hand van interviews met betrokke nen en veel archiefmateriaal, dat van het boek ook een rijk geïllus treerde uitgave maakt. Een zeer waardevol extraatje is de cd die bij foto's uit besproken boek het boek is gevoegd, met daarop onder meer de vier nummers die Dragonfly heeft opgenomen. Sijnkes verhaal begint al eind jaren vijftig, als onder invloed van de rock-'n-roll ook in Zeeland allerlei bandjes ontstaan. Zo werd begin jaren zestig Johnny and the Blue Jeans opgericht, met onder ande ren zanger/gitarist John Caljouw, gitarist Rudy de Queijoe en drum mer Huib Pouwer. De groep viel in 1964 uit elkaar, waarna andere formaties volgden. Zoals de beat- groep Group 69, met Carlos van den Berg (bas), De Queijoe, Ri chard Henning (gitaar), Pouwer en Caljouw. Nadat Henning werd vervangen door Tonny de Queijoe, werd de naam Group 69 Sect. De band was behoorlijk succesvol. Alles veranderde onder invloed van de oorspronkelijk uit Vlissin gen afkomstige dichter Hans Ver hagen, die Group 69 Sect zag optre den. Hij wilde de band graag in zijn roemrucht geworden televisie programma Hoepla hebben. „Ze kwamen uit Zeeland en ik dacht 'dat is misschien wel aardig om ze te promoten.'" Carlos van den Berg vertrok en de Het is wellicht de meest legendarische groep uit de Zeeuwse popgeschiedenis: Dragonfly. Veertig jaar na dato schreef Peter Sijnke een boek over de band. Vandaag wordt het in Middelburg gepresenteerd. door Rolf Bosboom De groep heeft niet veel lan ger dan een jaar bestaan, bracht alleen twee single tjes uit, had weinig commercieel succes en trad maar een beperkt aantal keren in het buitenland op. Toch was de psychedelische band Dragonfly meer dan een eendags vlieg, namelijk een symbool van een tijdperk, van de jaren 'waarin alles leek te kunnen, maar uitein delijk toch niet alles mogelijk bleek', zoals Peter Sijnke schrijft in zijn boek Dragonfly en de jaren zes John Caljouw in Marelle Boersma - Schaduwspelen Karakter, 18,95 euro 1 n V, l w; i H a r 0 i 18 3 Auteur van Complex 3chaduwspeleN door Mieske van Eek Nu de Olympische vlam door de we reld trekt, worden de protesten tegen de schendingen van mensen rechten in China feller. Marel le Boersma kan zich geen be ter moment wensen voor het verschijnen van haar nieuwe misdaadroman Schaduwspe len, die zowel mensenrechten als dopingmisbruik tijdens de Spelen aan de orde stelt. Boersma laat vooral de scha duwkant zien van de Spelen. Ze toont dat in plaats van ver broedering er eerder sprake is van leugens en oneerlijke con currentie, waarbij topsporters zich laten opzwepen tot ge bruik van ongeoorloofde mid delen. De journaliste Fenna Faassen wordt uitgezonden naar China om de Spelen te verslaan. Een buitenkansje dat gevaarlijke kanten blijkt te hebben als Fenna in con tact komt met een Chinese, wier rechten geschonden zijn. Als Fenna en haar foto graaf voorzichtig onderzoek doen naar haar verhaal, belan den ze al snel in de cel. Rond de twee atletes - die ze als journalist ook volgt - is het evenmin pluis. Zij heb ben zich laten verlokken door de beloften van genetische do ping, die al snel niet zo on schuldig blijkt als zij lijkt. Met de actualiteit van dit boek is niets mis. Jammer dat Boersma het zo ingewikkeld heeft gemaakt en er zoveel toevalligheden in zitten. Dat tast de geloofwaardigheid aan. Bovendien gaat haar ver haal uit als een nachtkaars, alsof ze aan het slot bladzij den te kort kwam om het goed af te werken. Van een li teraire thriller, zoals de om slag belooft, is dan ook geen sprake. m Marcel Möring - Bederf is de weg van alle vlees en andere novellen, 255 pag., 12,50 euro Marcel Möring Bederf is de weg van alle vlees w door Joep van Ruiten n de flaptekst van zijn no- vellenbundel Bederf is de weg van alle vlees wordt Marcel Möring opgevoerd als 'een meester op de korte baan'. Dat van die korte baan verwijst naar de vier novellen die hij tot dusver het licht heeft doen zien. Bederf is de weg van alle vlees uit 1995 is daarvan de oudste en bekend ste. De jongste, Een vrouw, ver scheen vorig jaar als zeer ge slaagde aflevering in een no- vellenreeks ter ere van het 80-jarig bestaan van Harry Mulisch. Minst bekende novelle is Nachtzivemmen uit 1998. Het vertelt over drie computerpro grammeurs die een website aan het bouwen zijn voor een groot concern. Een overtui gend bewijs van Mörings meesterschap mag Nacht- zwemmen niet genoemd wor den. Het is eerder een aardig tussendoortje, een vingeroefe ning. Het bedoelde meesterschap blijkt vooral uit Modelvliegen, een kleine roman uit 2000 over een familie die een boter ham probeert te verdienen met het in elkaar zetten van gevechtsvliegtuigen op schaal. Het verhaal biedt in kort bestek alles wat Möring tot een uitzonderlijke schrij ver maakt: de compositie is in één woord voortreffelijk, de stijl is ronduit subliem. Aan de oppervlakte lijkt Mo delvliegen een aarzelend ko misch verhaal over de jaren van de wederopbouw. Maar tussen de regels door vertelt Möring op verraderlijk elegan te toon hoe een vroegwijze jongen zijn aan de grond ge raakte vader overvleugelt. Al leen al om dit pareltje is deze novellenbundel de aanschaf meer dan waard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 18