Jerlanders in d Sterke stijging in zeven jaar tijd Is er leven na de doods Twee Nederlanders zitten in een Indonesische dodencel en hun advocaat klaagt dat Nederland te weinig doet om hen daaruit te krijgen. Hoe ver moet een regering gaan om haar onderdanen in het buitenland te redden van de strop? „Als het gaat om de doodstraf, héél ver." door Dewi Cigengack en Joost Bosman foto Robert Gumpert/HH Dominee Martien Uit- tenbosch zocht de twee Nederlanders, Ang Kiem Soei en Dick Nicolaas in In donesië op. Namens Stichting Epa- fras biedt hij geestelijke hulp aan gedetineerden in het buitenland. „Het woord doodstraf is niet te be vatten. Verstandelijk hoor je het wel, maar gevoelsmatig is het niet te verteren." Urenlang praat de dominee met de gevangenen. „Over alles wat hen bezighoudt. Hoe heeft het zo kunnen lopen? Hoe kom ik de dag door onder deze omstandighe den? Maar ook over het verdriet en de machteloosheid van de fami lie. De hoop en de wanhoop." Over de rol van de Nederlandse overheid is hij redelijk positief. „De regering besteedt er zeker wel aandacht aan. Vooral de laatste tien jaar. Consulaten houden con tact met de gevangenen en onder steunen hen. Ze kijken of de rechtsgang eerlijk verloopt en hoe de humanitaire omstandigheden zijn." Het gaat dus vooral om diplomatie ke hulp. Maar is dat wel genoeg? Uittenbosch: „Binnen de bevoegd heden die de overheid heeft, kan ik me voorstellen dat ze voor deze aanpak kiest. Natuurlijk zou het mooi zijn als ze ook juridische steun kan bieden. Daarom steu nen we de actie van de advocaat (die ervoor pleit dat Nederland de kosten betaalt van een gespeciali seerde advocaat, red.) hartstochte lijk." De geestelijke bezocht ook Edy Tang en Li Yang, de twee Neder landers die in Thailand ter dood veroordeeld waren, maar van wie de straf in 2006 werd omgezet in levenslang. „Dat was een geweldi ge opluchting. Ineens komt er een streepje licht aan de horizon." Uittenbosch en zijn collega's ho pen dat dit ook gebeurt met de twee Nederlandse gevangenen in Indonesië. „Dat ze levenslang krij gen en uiteindelijk hun straf in Ne derland kunnen uitzitten." Tot die tijd is het afwachten. „Dat is frus trerend. Het enige dat we voorlo pig kunnen doen, is die mensen nabij zijn." Wat mensenrechtorganisatie Am nesty International betreft, kun je in gevallen van doodstraf eigenlijk nooit genoeg doen. Ook niet als het gaat om criminelen die voor drugssmokkel of-handel vastzit ten. Normaal gesproken bemoeit Amnesty zich niet met gevange nen die verdacht worden van cri minele activiteiten, tenzij hen de strop of het vuurpeloton wacht. „Wat mensen ook hebben gedaan, de doodstraf mag nooit worden opgelegd", zegt woordvoerder Ruud Bosgraaf Volgens hem moet de regering de verdachte bijstaan waar zij kan. „En als dat betekent een financiële bijdrage in de kos ten van de advocaat, dan moet daar zeer serieus naar worden ge keken." Het werpt wel de netelige vraag op of je de Nederlandse belasting betaler kunt laten opdraaien voor een proces tegen mensen die wil lens en wetens hun leven in de waagschaal hebben gesteld door criminele activiteiten te ont plooien in het buitenland. Bos graaf relativeert dat: „Momenteel gaat het om slechts twee mensen, dus zo veel kost dat de Nederland se staat niet. Landen als Australië, Duitsland en Mexico doen er niet moeilijk over. Die betalen de advo- catenkosten gewoon als voor een van hun onderdanen de doodstraf dreigt." Nederland zou volgens Bosgraaf des te serieuzer moeten nadenken over de financiering, omdat het land zich altijd principieel heeft verzet tegen de doodstraf „Dat heeft consequenties, want dan moet je als regering ook heel ver gaan om Nederlandse verdachten te redden." Marcel Becker, docent ethiek aan de Radboud Universiteit in Nijme gen, vindt dat Nederland de more le verplichting heeft zijn burgers in het buitenland bij te staan. Maar doe niet te betuttelend tegen het land in kwestie, is zijn advies. „Zeker met Indonesië is de men senrechtenkwestie historisch heel beladen." In 1992 weigerde het land humanitaire hulp van Neder land, omdat de Nederlandse rege ring kritiek had op de brute Indo nesische bezetting van Oost-Ti- mor. Terwijl Indonesië met een be roep op juist de mensenrechten van Nederland onafhankelijk is ge worden." De ethicus pleit voor een pragmati sche benadering. „Roep niet hoe slecht je de doodstraf vindt, maar betaal de reis van de advocaat en beoefen stille diplomatie." Het aantal Nederlanders in buiten landse cellen is de afgelopen zeven jaar sterk geste gen. Waren het er in 2000 nog zo'n 1900, vorig jaar is hun aantal toegenomen tot meer dan bijna 2500. Waaraan de groei valt toe te schrijven, is niet onderzocht. Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken zegt dat mogelijk de toenemende mobi liteit van mensen een rol speelt. „Nederlanders gaan steeds meer op reis, waardoor er ook relatief meer en nieuwe problemen ont staan." De woordvoerder wijst ook op het stijgende aantal last- minute-reizen. „Daardoor gaan mensen niet goed genoeg of zelfs helemaal niet voorbereid op reis. En vaak beginnen ze pas na te den ken als er al iets is gebeurd." Nederlanders in buitenlandse gevangenissen Meer dan 2550 Nederlanders zitten vast in buitenlandse gevangenissen. Hieronder de belangrijkste landen: Canada: 2 - Gr-Brittannië: 139 Ierland: 17 - Italië: -Griekenland: 16 - Oostenrijk: - Zwitserland: Turkije: - Rusland: 2 België: 83 Frankrijk: 246 Duitsland: 414 Luxemburg: 19 Noorwegen: 27 [-Zweden: 27 Finland: 5 Verenigde - Staten: 86 Mexico: 12 Cuba: 15 Dominicaanse Republiek: 151 Costa Rica: 8 Panama: 20 Zuid-Korea:1 Japan: 38 China: 6 India: 1 |||r; Filipijnen: 4 J-Maleisië: 1 -Indonesië: 10 100 gevangenen 25 -100 gevangenen 10-25 gevangenen 0 -10 gevangenen 0 Argentinië: 40 Frans-Guyana: 33- Gambia: 3 Ghana: 12 Algerije: 1 -Marokko: 49 Egypte: 3 -Tunesië: 1 Trinidad en Tobago: 14 Venezuela: 72 Colombia: 10 Ecuador: 46 Bolivia: 9 Peru: 86 Brazilië: 68 Zuid Afrika: 5 Spanje: 299 Portugal: 84 Australië: 24 Nieuw-Zeeland: 2 Sri Lanka: 3 !- Pakistan: 4 Thailand: 14 -J Irak: 1 Iran: 2 -Israël: 2 infographic: CvW Bron: Stichting Eprafas juli 2007

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12