Me nirt i! Bussemaker blaast systeem alphahulpen op Protestanten moeten terug naar moederkerk KRA5.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 PZC Vrijdag 11 april 2008 1 1 door Jan Reijnders BREDA - Het protestantisme in Ne derland heeft zich overleefd. Het valt verder uiteen of - beter - keert terug naar de moederkerk van Ro me. Dat zeggen godsdienstsociolo gen en theologen in het deze week verschenen boek 'Achter de scher men van de Protestantse Kerk Ne derland (PKN)'. De protestantse kerken krimpen sterker dan de katholieke kerk. De secretaris-generaal van de Neder landse bisschoppen, Eduard Kim man, noemt protestanten 'een ac tiegroep, die vergeten is zich op te heffen toen het doel bereikt was'. Volgens hem moeten de protestan ten terug naar de moederkerk. In protestantse kring wordt betwij feld of de PKN 2017 haalt. Dan wordt herdacht dat Luther in 1517 de Hervorming inluidde. Decaan Bram van de Beek van de Vrije Universiteit vindt 2017 snel, „maar ik hoop wel dat we dan zijn terug gekeerd naar de katholieke kerk." Begin dit jaar zei bisschop Mus- kens van Breda: „Calvinisten druk ten drie eeuwen lang hun stempel op onze cultuur. Dat bracht veel re ligieuze en politieke verdeeldheid. Dominee Verdonk en dominee Wilders zijn typische voorbeelden van de Nederlandse mentaliteit van splitsen en scheiden." „Een on gelukkig voorbeeld", vindt woord voerder Paul Hollaar van PKN. „Verdonk en Wilders zijn beiden lid van de rooms-katholieke kerk." rtn wmoqr. ttrw i//e ND TE CAST Léon Phernambucq is voorzitter van de Raad van Bestuur Zorgstroom Onlangs schreef staatssecretaris Jet Bussemaker (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) aan de Tweede Kamer dat ze het plan heeft de zo genaamde alphahulp vrijwel on mogelijk te maken. Zorgorganisa ties mogen in elk geval per 1 janua ri 2009 geen alphahulpen meer be middelen. Het ziet er naar uit dat de Kamer haar steunt. De directe aanleiding van het on aantrekkelijk maken van alpha hulp zijn enkele nog steeds niet ge regelde fiscale problemen: hoe zit het met het werkgeverschap en wie draait er op voor de vervan ging bij ziekte van de alphahulp? Wie zit nu te wachten op de twee de wetswijziging? De klanten? Vast niet! Alphahulpen zijn en wa ren voor bepaalde klantengroepen gewenste hulpverleners: een vast aanspreekpunt, weinig administra tieve sores, zaken onderling rege len zonder tussenkomst van een zorgorganisatie en vooral: een rela tief lage eigen bijdrage. Als de plannen van de staatssecre taris doorgaan, stijgt de eigen bij drage, vooral voor klanten met een wat hoger inkomen, spectacu lair. Nu betaalt deze groep maxi maal 14,50 euro per uur eigen bij drage. In de door Bussemaker voor gestelde situatie wordt dat tussen de 25 en 30 euro per uur. Veel klan ten zullen voor een alternatieve op lossing kiezen, buiten het reguliere circuit om. Ik kan me niet voorstel len dat dit een maatschappelijk ge wenst effect is. De gemeenten? Vast niet! De ge meenten zijn verantwoordelijk voor de huishoudelijke zorg in het kader van de Wet Maatschappelij ke Ondersteuning. Binnen de WMO wordt er veel méér alpha- zorg gegeven dan vóór 1 januari 2007, toen de huishoudelijke zorg nog in de AWBZ geregeld werd. De gemeenten hebben, mede door een stevige verhoging van de eigen bijdrage voor bepaalde klan tengroepen en door het inkopen van goedkopere zorg, een flinke spaarpot gevormd. Daar zit nu lan delijk zo'n 200 miljoen euro in. Het is niet moeilijk te voorspellen dat wanneer de alphahulp ver dwijnt, dit spaarpotje binnen een halfjaar verdwenen is. Gemeenten moeten dan 'zorg in natura' gaan inkopen bij zorgaanbieders, die al le hulpverleners in loondienst moeten nemen. Het bedrag dat zorgaanbieders in rekening breng en, ligt minimaal een tientje per uur hoger. Zo ben je snel door je spaarcentjes heen! De zorgaanbieders? Vast ook niet! Laat ik mijn organisatie, Zorg stroom, als voorbeeld nemen. Door gewijzigde indicatiestelling in de WMO liep het aantal thuis hulpen (mensen die in loondienst bij ons werken) in 2007 terug van 597 naar vierhonderd. Dat gebeur de door het niet verlengen van tij delijke aanstellingen en door na tuurlijk verloop. Het aantal door ons bemiddelde alphahulpen steeg van 569 naar 760! Als de plannen van de staats secretaris doorgaan, moeten we nu vóór 1 januari 2009 weer een to tale omslag maken. Alle alphahul pen moeten in loondienst komen, als ze dat al willen. Behalve dat de kosten per uur spectaculair stijgen, veroorzaakt het in loondienst aan nemen van zoveel mensen veel extra overheadkosten. Méér lei dinggevenden, méér mensen in de ondersteunende afdelingen. Dat kan toch niet echt de bedoeling zijn. Het is toch beleid om zo wei nig mogelijk mensen 'achter het bureau' en zoveel mogelijk men sen 'aan het bed' te krijgen? En tot slot: de alphahulpen? Vast ook niet! Alphahulpen verdienen nu een vast bedrag per uur: ruim twaalf euro. Ze zijn niet verzekerd, bouwen geen pensioen op, maar het hogere nettobedrag zorgt vaak voor extra inkomen. Als ze in loon dienst komen, ontvangen ze per uur netto ongeveer 7,50 euro. Ze zijn dan wel verzekerd en bouwen pensioen op. Zorgstroom vreest dat een grote groep alphahulpen afhaakt. Waar halen we op Walcheren zo'n acht honderd thuishulpen vandaan vóór 1 januari? Bussemaker doet er beter aan de fiscale problematiek in het huidige systeem op te los sen, dan het hele systeem op te bla zen met alle problemen van dien. Ontdek het land van de farao's tijdens een reis met een combinatie van strand en cultuur! 8 dgn NIJLCRUISE STRAND v.a. 599 De eerste dagen staan geheel in het teken van zon, zee en strand in de badplaats Hurghada. Daarna maakt u een cruise langs alle highlights van de machtige Nijl! Natuurlijk boekt u het optio nele excursiepakket (a 165 p.p.), waarbij u de wonderen langs de Nijl gaat ontdekken, zoals de Highdam, de dubbeltempel van Kom Ombo, de Kolossen van Memnon en de Vallei der Koningen in Luxor! INCLUSIEF: vliegreis, vlieg-/luchthavenbelas- ting, 4 nachten op het MS Sherry Boat (of gelijk waardig) o.b.v. volpension, 3 nachten in Hurg hada o.b.v. ontbijt, Engelssprekende reisleiding (bij meer dan 10 pers. Nederlandssprekend). Vertrekdata: dinsdag van 22/4 t/m 28/10 April v.a. 699 Augustus v.a. 674 Juni v.a. 599 September v.a. 684 Juli v.a. 694 Oktober v.a. 724 Prijzen zijn p.p. bij 2 pers. Voor reisbeschrijving/ reservering, zie www.kras.nl/35070 Deze topreis is een combinatie van luxe, comfort én cultuur! Wacht niet langer en boek! 15 dgn ROYAL EGYPT v.a. 799 Tijdens deze reis verblijft u in 5-sterren hotels in Hurghada en Cairo. In Luxor schepen we in op een cruiseschip voor een fantastische Nijlcruise. Aanraders zijn onze optionele excursiepakketten in Cairo (a 65 p.p.), waarbij u o.a. de piramides van Gizeh en het Egyptisch Museum bezoekt, en tijdens de Nijlcruise (a 165 p.p.), dat u de gelegenheid biedt o.a. de Highdam en het tempeleiland Philae te bezoeken. INCLUSIEF: vliegreis, vlieg-/luchthavenbelas- ting, 6 nachten in Cairo en Hurghada o.b.v. ont bijt, 7 nachten op het MS Sherry Boat (of gelijk waardig) o.b.v. volpension, 1 nacht in slaaptrein o.b.v. halfpension, Engelssprekende reisleiding (bij meer dan 10 pers. Nederlandssprekende). Vertrekdata: dinsdag van 20/5 t/m 28/10 Mei v.a. 859 Augustus v.a. 924 Juni v.a. 799 September v.a. 944 Juli v.a. 944 Oktober v.a. 994 Prijzen zijn p.p. bij 2 pers. Voor reisbeschrijving/ reservering, zie www.kras.nl/35068 waarom zou je verder zoeken 15 cpm /gj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11